Σελίδα 1 από 20 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 191

Θέμα: STK4241II Μετρήσεις

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή STK4241II Μετρήσεις

    Θα μπορούσε να λέγεται και :
    Πως να κάψετε ή να μην κάψετε έναν ενισχυτή ή την τροφοδοσία του ή κάτι αντίστοιχο.
    Μιας και έπεσε στα χέρια μου ένας τέτοιος STK4241II παρακολουθώντας το αρχικό θέμα, θέλοντας και μη είχα πολλές πληροφορίες σχέδια κλπ και είπα να παίξω λίγο κι εγώ (Πανδημία γαρ).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2021-04-12 17.27.18.jpg Εμφανίσεις:  171 Μέγεθος:  160,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2021-04-16 22.36.18.jpg Εμφανίσεις:  194 Μέγεθος:  140,1 KB
    Έπεσε και στα χέρια μου ένας ωραίος τοροειδής, και είπα να τον φτιάξω για αυτόν τον ενισχυτή ή όποια άλλη τροφοδοσία αντίστοιχη.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2021-04-16 22.37.27.jpg Εμφανίσεις:  160 Μέγεθος:  129,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2021-04-16 22.37.05.jpg Εμφανίσεις:  167 Μέγεθος:  140,5 KB
    Έφτιαξα λοιπόν, μετ/τή, ανόρθωση , σταθεροποίηση και την πλακέτα τροποιημένη για τα εξαρτήματα επιλογής μου, έφερα τα ηχεία κοντά και ξεκίνησα.
    Ο ήχος καθαρός, θόρυβος πουθενά, και τα επίπεδα έντασης ανυπόφορα. Είχα διαλέξει κάποια κομμάτια audiophile flac απο YouTube μέσω κινητού και απόλαυσα μουσικούλα.

    Μετά άρχισαν οι μετρήσεις .....
    Κατέβασα ένα Frequency Sound Generator στο κινητό έβαλα 1KHz συχνότητα, έβαλα τέρμα όλα τα επίπεδα και ξεκίνησα αφού επιβεβαίωσα ότι όλες οι συχνότητες που παράγει αυτό το app διαβάζονται στην έξοδο του ενισχυτή. Μπορώ να πω ότι η απόκριση του ενισχυτή και των εργαλείων που επιστράτευσα με δικαίωσαν !!!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2,5Hz.jpg Εμφανίσεις:  158 Μέγεθος:  127,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20KHz.jpg Εμφανίσεις:  146 Μέγεθος:  135,9 KB

    6 Not allowed! Not allowed!
    Όταν δεν μπορείς να βοηθήσεις, ενόχλησε, .... αρκεί η συμμετοχή !!!

  2. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    babisko (18-04-21), IRF (28-04-21), kostas69 (17-04-21), sdouze (17-04-21)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Δυο συστάδες βαττικών αντιστάσεων μπήκαν ως καθαρά ωμικά φορτία στις δυο εξόδους. Η μία προέκυψε 7,7Ω και η άλλη 8,3Ω, στην πρώτη έκανα τις μετρήσεις.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  1KHz.jpg Εμφανίσεις:  131 Μέγεθος:  134,0 KB
    Την παραθέτω σε φωτό από Excell .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  STKΔοκιμη.jpg Εμφανίσεις:  153 Μέγεθος:  134,2 KB
    Όταν ο ενισχυτής δουλεύει σωστά ενισχύει τα πάντα με κάθε τίμημα. Έστω και αυτοκτονικά !!!
    Όσο μεγαλύτερο σήμα του δίνεις τόσο το μεγαλώνει μέχρι να καεί ο ίδιος ή η τροφοδοσία του. Γιαυτό τα πράγματα πρέπει να είναι ζυγισμένα. Εννοείτε ότι σε κάθε υπερβάλλουσα τιμή η θερμοκρασία πήγαινε πολύ ψηλά σε λίγα δευτερόλεπτα.

    Υ.Γ. τα "mVLine" και τα "7,7Ω" που φαίνονται στο Excell δεν συμμετέχουν στους υπολογισμούς, απλά αναφέρονται για να επιβεβαιωθούν ή να διαψευστούν από τους υπολογισμούς παραπέρα.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 17-04-21 στις 02:04
    Όταν δεν μπορείς να βοηθήσεις, ενόχλησε, .... αρκεί η συμμετοχή !!!

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρον οι μετρήσεις, αλλά αν είχες και ένα παλμογράφο θα μπορούσες να δεις και άλλα πράγματα όπως τι σήμα έχεις στην έξοδο στις χαμηλές συχνότητες (πχ), σε ποια στάθμη σήματος εισόδου αρχίζει και ψαλιδίζει στην έξοδο ο ενισχυτής, κτλ.

    Τις μετρήσεις της ισχύος στην είσοδο (στα 230Vac) τις έκανε με πολύμετρο ή power meter κτλ? Το λέω γιατί υπό φορτίο ο μετ/στης δεν θα έχει power factor 1 αλλά χαμηλότερα (ας πούμε 0.7-0.8 ) οπότε δεν είναι 100% σωστή η ισχύς που υπολογίζεις. Πολλά power meters μετράνε και το power factor (πχ).

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον οι μετρήσεις, αλλά αν είχες και ένα παλμογράφο θα μπορούσες να δεις και άλλα πράγματα όπως τι σήμα έχεις στην έξοδο στις χαμηλές συχνότητες (πχ), σε ποια στάθμη σήματος εισόδου αρχίζει και ψαλιδίζει στην έξοδο ο ενισχυτής, κτλ. Τις μετρήσεις της ισχύος στην είσοδο (στα 230Vac) τις έκανε με πολύμετρο ή power meter κτλ?....
    Μόνος μου, με ότι συμβατικό εργαλείο είχα !!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λέω γιατί υπό φορτίο ο μετ/στης δεν θα έχει power factor 1 αλλά χαμηλότερα (ας πούμε 0.7-0.8 ) οπότε δεν είναι 100% σωστή η ισχύς που υπολογίζεις. Πολλά power meters μετράνε και το power factor (πχ).
    Έβαζα το αμπερόμετρο σε σειρά σε όλες τις μετρήσεις. Με ενδιέφερε ότι κάποιες ξέφευγαν πολύ, το Power Factor τι να μου κάνει ;;;;
    Το πιο ενδιαφέρον για μένα είναι :
    α) ότι είδα που χαλάει το FD (πάνω από τα 80 W) και πως πρέπει να επιλεγεί ένας σωστός μετασχηματιστής για αυτόν τον ενισχυτή (και τότε ίσως να βελτιωθεί κι άλλο).
    β) το σήμα εισόδου πρέπει να είναι σταθμισμένο. Όταν του χώνεις σήμα αβέρτα αρχίζουν και χαλάνε όλα.
    Δεν πέρασα τις μετρήσεις έντασης του δευτερεύοντος (ευτυχώς) για τι θα με "μπάναραν" αν έπαιρναν μυρωδιά τι γινόταν ..... είχα φύγει απο AWG18 σε AWG14-15 και δεν είμαστε στην Αφρική ούτε στην Ασία .... Γι' αυτό οι μετρήσεις ήταν μικρής χρονικής διάρκειας.
    Όσο για τον παλμογράφο, ας τακτοποιήσω τα θέματα τροφοδοσίας και μετά κάποιος θα βρεθεί (έστω και με εισαγγελική εντολή ) να τον μετρήσει στις λεπτομέρειες, αν και από ότι διαβάζω τελευταία δεν λαμβάνονται πολύ υπόψιν ....

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν δεν μπορείς να βοηθήσεις, ενόχλησε, .... αρκεί η συμμετοχή !!!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    OK δεν παίζει μεγάλο ρόλο αν εσύ μετράς πχ 200W κατανάλωση στα 230Vac και πραγματικά ο ενισχυτής καταναλώνει 180, απλά το είπα για να ξέρεις ότι δεν είναι 100% σωστή η μέτρηση.

    Κατά τα άλλα από ενισχυτές δεν ξέρω και πολλά για να σου πω περί Damping Factor κτλ, απλά αν είχες παλμογράφο θα μπορούσες να δεις πχ πότε ξεκινάει το clipping στην έξοδο οπότε να ξέρεις πόσα mV peak-to-peak είναι το όριο στην είσοδο και άλλα τέτοια.
    Για 20Hz-20KHz νομίζω ότι και ένας φτηνός Κινέζικος DSO θα είναι αρκετός.

    Καλή συνέχεια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Όσο γιαυτό που λες :
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αλλά αν είχες και ένα παλμογράφο θα μπορούσες να δεις και άλλα πράγματα όπως τι σήμα έχεις στην έξοδο στις χαμηλές συχνότητες (πχ), .....
    , έτσι είναι πάντα δύσκολα τα πράγματα σε τετράγωνα κλπ και σε συχνότητες πέραν του κέντρου. Αφού το κινητό έδωσε 2,5Hz και ο ενισχυτής τη διάβασε και ο "γέρος" μου (VA18B) την απεικόνισε σε χαμηλή στάθμη σήματος γιατί δεν είχα εξοικειωθεί ακόμα με το όλο σύστημα, είμαι ευτυχής και αισιόδοξος ότι και οι υπόλοιπες μετρήσεις όοοοοταν γίνουν θα είναι εξίσου καλές !!!!
    Άντε να κρατήσουμε τα κρούσματα σε ψηλά επίπεδα να κάνουν άρση των μέτρων να βρεί ο ενισχυτής μου παλμογράφο !!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν δεν μπορείς να βοηθήσεις, ενόχλησε, .... αρκεί η συμμετοχή !!!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK δεν παίζει μεγάλο ρόλο αν εσύ μετράς πχ 200W κατανάλωση στα 230Vac και πραγματικά ο ενισχυτής καταναλώνει 180, απλά το είπα για να ξέρεις ότι δεν είναι 100% σωστή η μέτρηση.

    Κατά τα άλλα από ενισχυτές δεν ξέρω και πολλά για να σου πω περί Damping Factor κτλ, απλά αν είχες παλμογράφο θα μπορούσες να δεις πχ πότε ξεκινάει το clipping στην έξοδο οπότε να ξέρεις πόσα mV peak-to-peak είναι το όριο στην είσοδο και άλλα τέτοια.
    Για 20Hz-20KHz νομίζω ότι και ένας φτηνός Κινέζικος DSO θα είναι αρκετός.

    Καλή συνέχεια!
    Άντε και πήρα παλμογράφο, αν δεν ξέρω σε τι τεστ πρέπει να υποβάλλω το μηχάνημα, τι να τον κάνω ;;; Προχθές μου έλεγε ένας φίλος ότι ο ήχος είναι ημίτονο αλλά επέβαλε τεστ τετραγώνου .... Τι να πω κι εγώ σιγά σιγά μαθαίνω .....

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν δεν μπορείς να βοηθήσεις, ενόχλησε, .... αρκεί η συμμετοχή !!!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Ανάλογα την μέτρηση θες και το κατάλληλο σήμα, πχ με ημίτονο στο 1KHz θα μετρήσεις πόσα Watt βγάζει στα 4/8Ω κτλ (λίγο πριν αρχίσει το clipping) και εκεί μετράνε και την THD+N, με τετράγωνο θα δεις πόσο γρήγορος είναι ή την παραμόρφωση του RC φίλτρου στην είσοδο στις χαμηλές (<100Hz), θέλεις πάνω από 20KHz για να δεις το bandwidth του ενισχυτή (-3dΒ κτλ), και άλλα τέτοια που θα σου πούνε αυτοί που ξέρουν από ενισχυτές...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    πάντως ακούγεται πολύ ωραία, ίσως να φταίνε τα ηχεία μου που είναι τόσο καλά φτιαγμένα από τα χεράκια μου !!!!

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν δεν μπορείς να βοηθήσεις, ενόχλησε, .... αρκεί η συμμετοχή !!!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Μετρήσεις σε ενισχυτές μόνο με ένα πολύμετρο μάλλον δεν γίνονται...

    Πέραν του ότι το πολύμετρο πρέπει τουλάχιστον να είναι True RMS και για την συχνότητα που θα μετρήσουμε, όχι μόνο στα 50Hz!

    Ο παλμογράφος είναι το ελάχιστο εργαλείο λοιπόν. Και φυσικά ένα παραμορφωσίμετρο επίσης.

    Τώρα, σχετικά με το DF, πως κατέληξες στις τιμές αυτές?

    Να πω δυο λόγια για το DF γιατί υπάρχει πολύ παραφιλολογία και μυστικισμός για αυτό το νούμερο. Εκτός βέβαια από το μάρκετινγκ που το χρησιμοποιεί για να ανεβάσει το εκάστοτε ενισχυτή στα μάτια του υποψήφιου αγοραστή.

    Άλλοι πιστεύουν ότι όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο () αλλά θα αντιτάξω πως υπάρχουν ενισχυτές με εξαιρετικά χαμηλό DF (βλ. λυχνιών λόγω μικρής ή και καθόλου NF ή/και του Μ/Τ εξόδου) που οι χρήστες τους ορκίζονται ότι ακούγονται καλύτερα!

    Τότε, τί συμβαίνει λοιπόν? Χμμ, τα μεγάφωνα είναι εκτός από συσκευές μετατροπής της ηλεκτρικής ενέργειας σε ακουστική και το αντίθετο! Δηλαδή ακουστικής σε ηλεκτρική όπως ξέρουμε όλοι. Άρα λοιπόν, όταν για παράδειγμα ένα γούφερ δεχτεί παλμό θα κινηθεί ο κώνος αλλά δεν θα σταματήσει η κίνηση αμέσως. Θαέχει μια φθίνουσα ταλάντωση για λίγο που εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Το spider, το κουτί του ηχείου, την μάζα του κώνου, την αντίσταση του κώνου και φυσικά το φορτίο του πηνίου, δηλαδή την αντίσταση εξόδου του ενισχυτή!

    Άν το μεγάφωνο ήταν στον αέρα μόνο του χωρίς φορτία η ταλάντωση αυτή θα έπαιρνε αρκετό χρόνο να σβήσει. Σκεφτείτε ένα μοτέρ που το γυρνάμε με το χέρι και δεν σταματά αμέσως. Αν όμως το βραχυκυκλώσουμε όχι μόνο σταματά ακαριαία αλλά δυσκολεύει και να γυρίσει. Το ίδιο γίνεται και στα μεγάφωνα.

    Επειδή λοιπόν το μεγάφωνο είναι συνδεμένο στην έξοδο ενός ενισχυτή με κατά κανόνα χαμηλή αντίσταση εξόδου, π.χ. 0,1 ωμ, η απόσβεση του μεγαφώνου που έχει 8 ωμ, είναι πολύ μεγάλη: 8/0,1=80 και έτσι η ταλάντωση αυτή σβήνει σχεδόν εν τη γενέσει της ακόμα και σε ενισχυτές με αντίσταση εξόδου μεγάλη, π.χ. 0,1 ωμ. Άλλοι έχουν πολύ μικρότερη, π.χ. MosFet με 0,01 ωμ και DF 800!!! Ρόλο παίζει και πόσο μεγάλη αρνητική ανάδραση έχει ο ενισχυτής (>NF οδηγεί σε μικρή αντίσταση εξόδου αλλά έχει άλλα προβλήματα)

    Όμως έχει νόημα το μεγάλο DF? Φυσικά ΟΧΙ! Πάνω από 20 θα έλεγα ότι δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο! Πέρα από ακουστικά τεστ που δείχνουν ότι χαμηλό DF σε συγκεκριμένους συνδυασμούς Ενισχυτών και Ηχείων αποδίδει πολύ καλύτερα! Υπάρχει εξήγηση και για αυτό αλλά ξεφεύγει πολύ σε ανάλυση και δεν έχει και νόημα τώρα.

    Κατά την άποψή μου τα ηχεία καλό είναι να ταιριάζουν με τον ενισχυτή και πριν καταληξει κανείς, να κάνει δοκιμές και ακροάσεις μεγάλης διάρκειας.

    2 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (17-04-21)

Σελίδα 1 από 20 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής με STK4241II-Rebuild
    By dant3 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 367
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-21, 01:53
  2. MOTER Και μετρήσεις
    By DIOGENIS in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-16, 16:33
  3. LM35 - Όχι σταθερές μετρήσεις...
    By agorts in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-10, 01:47
  4. Μετρήσεις με πολύμετρο
    By elcostis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-09, 23:32
  5. Ενισχυτης Ακουστικων Συχνοτητων 4χ150Wστα 8ωμ (STK4241ii)
    By NUKE in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-07, 13:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας