Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: Op-amp tester από Elektor 2005-03

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρουσα πατάτα από μεριάς του Ελεκτορ, πώς την πάτησαν έτσι?
    Σχετικό-άσχετο, Αυτό που κάνει αυτό το κύκλωμα εκ πρώτης όψης είναι να δίνει ένα ημίτονο/τετράγωνο (χρησιμοποιεί τον τέρμα αριστερά opamp σαν ταλαντωτή νομίζω) και να βλέπει αν ανάβουν αναλλάξ τα LED, σωστά?
    Τα τελευταία χρόνια που κάνω βοηθός σε προπτυχιακό εργαστήριο ηλεκτρονικής πρέπει να πω ότι οι opamps μπορούν να καταστραφούν με πολύ δημιουργικούς τρόπους, όσο πιό άσχετος είναι αυτός που τον καιει, τόσο πιό δημιουργική και η ζημιά!
    Π.χ. και αυτό νομίζω δεν θα το πιάσει το κυκλωμα αυτό, έχω βρει opamps που λειτουργούν κατά τα άλλα σχεδόν σωστά, αλλά έχουν μόνιμα ένα μεγάλο offset στην έξοδο, ή opamps με μειωμένο gain και άλλα περίεργα.
    Όλο λέω ότι θα σχεδιάσω ένα κυκλωματάκι για να τους ελέγχω γρήγορα και όλο το αναβάλλω...
    Εν ολίγοις προσωπικά θα έφτιαχνα κάτι με zener που να σου δείχνει και χοντρικά αν το DC στην έξοδο είναι εκεί που πρέπει.
    Φυσικά kudos στον Τάκη που θέλησε να ενημερώσει τους υπόλοιπους για να μην την πατήσουν

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τακης
    Εγγραφή
    Aug 2018
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από luhe98922 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρουσα πατάτα από μεριάς του Ελεκτορ, πώς την πάτησαν έτσι?
    Σχετικό-άσχετο, Αυτό που κάνει αυτό το κύκλωμα εκ πρώτης όψης είναι να δίνει ένα ημίτονο/τετράγωνο (χρησιμοποιεί τον τέρμα αριστερά opamp σαν ταλαντωτή νομίζω) και να βλέπει αν ανάβουν αναλλάξ τα LED, σωστά?
    Τα τελευταία χρόνια που κάνω βοηθός σε προπτυχιακό εργαστήριο ηλεκτρονικής πρέπει να πω ότι οι opamps μπορούν να καταστραφούν με πολύ δημιουργικούς τρόπους, όσο πιό άσχετος είναι αυτός που τον καιει, τόσο πιό δημιουργική και η ζημιά!
    Π.χ. και αυτό νομίζω δεν θα το πιάσει το κυκλωμα αυτό, έχω βρει opamps που λειτουργούν κατά τα άλλα σχεδόν σωστά, αλλά έχουν μόνιμα ένα μεγάλο offset στην έξοδο, ή opamps με μειωμένο gain και άλλα περίεργα.
    Όλο λέω ότι θα σχεδιάσω ένα κυκλωματάκι για να τους ελέγχω γρήγορα και όλο το αναβάλλω...
    Εν ολίγοις προσωπικά θα έφτιαχνα κάτι με zener που να σου δείχνει και χοντρικά αν το DC στην έξοδο είναι εκεί που πρέπει.
    Φυσικά kudos στον Τάκη που θέλησε να ενημερώσει τους υπόλοιπους για να μην την πατήσουν
    Σε περίπτωση που φτιάξεις τέτοιο κύκλωμα θα με ενδιέφερε πολύ να το έχω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο και έχοντας υπόψιν την χρησιμότητα ενός απλού τέστερ, το πιο εύκολο αφού θα βγει ο ύποπτος τελεστικός από το κύκλωμα, είναι να βάλεις απλά έναν νέο και να δεις αν ήταν αυτό το πρόβλημα. Οι κοινοί τελεστικοί είναι φτηνοί και δεν είναι μεγάλο έξοδο να έχεις από 1-2 από αυτούς (LM358-324/TL07-8x/NE5532 αν ασχολείσαι με ήχο κτλ) στο συρτάρι σου, και τον 100% ίδιο να μην έχεις οι πιο πολλοί είναι pin-compatible μεταξύ τους.

    Οι διορθώσεις λαθών σε επόμενα τεύχη πάντως είναι κοινή πρακτική γιατί λάθη συμβαίνουν (πχ άλλο παράδειγμα του Ελέκτορ), στα Ελληνικά συνήθως χρησιμοποιούν τον όρο "ο δαίμονας του τυπογραφείου" και στα ξένα "errata".

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 24-04-21 στις 17:00

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τακης
    Εγγραφή
    Aug 2018
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Έχουμε κάτι πλακέτες στη δουλειά και η καθεμία έχει επάνω της καμιά 15αρια τελεστικους. Οπότε θεώρησα καλύτερο να τους ελέγξω όλους εκτός. Για την ώρα δεν έχω βρει πρόβλημα σε κανέναν με αυτό τον τρόπο..

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Και ναι, και όχι...
    Τι εννοώ,
    *Έχεις 40 τελεστικούς σε ένα συρταράκι και αύριο βάζεις εξέταση στο εκπαιδευτικό εργαστήριο και πρέπει να βρεις αν όλοι τους είναι λειτουργικοί (άδικο δεν είναι να κόψουμε κάποιον φοιτητή επειδή ένας συνάδελφός του πριν δύο βδομάδες έκαψε τον τελεστικό και έκανε την πάπια?). Σε εκπαιδευτικό περιβάλλον δεν είναι απλό να τους πετάξεις όλους και απλά να αγοράσεις μια χούφτα καινούριους.
    *Έχεις όπως λες 2-3 από κάθε είδος στο συρτάρι. Βάζεις έναν και αρχίζει και ανεβάζει θερμοκρασία. Τον βγάζεις και δοκιμάζεις έναν δεύτερο. Ανεβάζει κι αυτός θερμοκρασία. Φταίει το κύκλωμα ή απλά και οι δύο τελεστικοί πού είχες στο συρταράκι έχουν ζημιά από την προηγούμενη φορά που τους έβαλες για έλεγχο σε ένα κύκλωμα και τελικά έφταιγε το κύκλωμα? Τώρα που τους έβαλες στο κύκλωμά σου και ζεσταίνονται, αν τελικά φταίει το κύκλωμα, οι τελεστικοί επέζησαν? Ξαναμπαίνουν στο συρταράκι ή είναι ύποπτοι πλέον και πάνε για πέταμα? Βγάζεις ένα κύκλωμα που ξέρεις ότι λειτουργεί και του βάζεις τον ύποπτο τελεστικό για να δεις αν την έφαγε? Και αν κάνει κάποια ζημιά στο λειτουργικό κύκλωμα?
    *Και φυσικά όλοι μας (ελπίζω) ξεπατώνουμε εξαρτήματα από παλιές πλακέτες και θέλουμε να ξέρουμε αν είναι λειτουργικά

    Ο καλύτερος τρόπος είναι να μπορείς να τους ελέγξεις με παλμογράφο breadboard και γεννήτρια συχνοτήτων αλλά για έναν μόνο τελεστικό είναι λίγο μανούρα να κάνεις τις συνδέσεις.
    Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι χρήσιμα κάτι τέτοια go/no-go testers.

    2 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον luhe98922 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (24-04-21)

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TakisPag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς τη διόρθωση τη βλέπω τώρα, μάλλον θα υπάρχει σε κάποιο από τα επόμενα τεύχη...
    Βάσει σχεδίου το διόρθωσα τελικά, απλά έφαγα πολύ χρόνο να βρω πως.
    Όντως τα ic2 και ic3 τα έβαλα από κάτω όπως φαίνεται και από τις φωτογραφίες που ανέβασα στην αρχή.
    Το ic4 βόλεψε να μπει από πάνω κανονικά, έρχονται οι τροφοδοσίες σωστά στα ποδαράκια με αυτόν τον τρόπο χωρίς να κόψεις δρόμους. Το μόνο αρνητικό ότι έτσι δεν έχω από την ίδια πλευρά της πλακέτας τα ic's.


    Please note that sockets IC2, IC3, IC4 and LEDs,D1 through D16 have to be fitted at the solder side (underside) of the board. This allows the board to be better mounted in a case.

    Οι βάσεις για τα ολοκληρωμένα είναι από την πλευρά κολλήσεων για να μπουν καλύτερα σε κουτί.Οι βάσεις υποδοχές ολοκληρωμένων για έλεγχο να ναι στην μπροστινή πλευρά-πρόσοψη του κουτιού.


    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον andreasmon για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (25-04-21)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. elektor tube amp απορίες
    By grg_e46 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-10, 16:26
  2. κατασκευή από elektor december 2001
    By djscrats in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-10, 18:52
  3. Δωρεάν download από Elektor
    By babisko in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-07, 23:26
  4. ELECTRONIKA & DIGITEC 2005
    By hlektronika in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-05, 23:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας