Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: (ορθή) επέκταση καλωδίου σε πίνακα

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Σωληνωτά κως με θερμοσυστελόμενο, κλέμες ράγας, ακόμα και wago για μικρές διατομές.
    Το καλύτερο για μένα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι κλέμες ράγας. Έχε στο νου σου βέβαια ότι όλος ο πίνακας γενικά χρειάζεται συντήρηση που και που (καθαρισμός, συσφίξεις και οπτικός έλεγχος φυσικά)

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannakis1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κλεμες ράγας δεν μπορεί να γίνει η δουλειά? Μέχρι και 16 καρέ έχω δουλέψει απροβλημάτιστα και πολύ κλώνο και λιγοκλώνο.

    Μόνη προυπόθεση βέβαια να μπαίνουν με ακροχιτώνια τα λεπτοπολύκλωνα στις κλέμες, αλλιώς απο τις διαφορές θερμοκρασίας πολλές φορές χαλαρώνουν

    1 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Το θέμα είναι να έχεις την κατάλληλη πρέσα για την Χ διατομή καλωδίου και την Ψ κόσα, αλλιώς δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα κρατήσει 10-20-50 χρόνια η ένωση και δεν θα χαλαρώσει/πάρει φωτιά.
    Οι σωστές επώνυμες κόσες φτιάχνονται για την τάδε διατομή καλωδίου και αν βάλεις λίγο πιο χοντρό/λεπτό καλώδιο ή λάθος πρέσα ΔΕΝ θα έχεις σωστή ένωση (έχω ακούσει και "δεν χρειάζεται πρέσα, εγώ τα βαράω με το σφυρί και είναι μια χαρά!).

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    diony (25-04-21), jenny (25-04-21), mikemtb (25-04-21)

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Όλοι οι βιομηχανικοί πίνακες έχουν κλεμες ράγας και αφού οι κλεμες ράγας και δεν παρουσιάζουν πρόβλημα - έστω με περιοδικό έλεγχο- γιατί να μη κάνουν οι κοινές κλέμενς για συνδέσεις σ΄ένα οικιακό πίνακα, μη ξεχνάμε οτι οι ηλ κουζίνες ηλ θερμοσίφωνες -συνήθως- με κλέμες συνδέονται.

    1 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ηλιας Α για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jenny (25-04-21)

  7. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Η βασική διαφορά που έχουν οι κλεμες ράγας από τις απλές ,εκτός από το ότι οι μεν μπαίνουν σε ράγα και οι άλλες όχι,
    ειναι ότι οι κλεμες ράγας σφίγγοντας την βίδα ένα έλασμα κάτω από αυτή συμπιέζει το καλώδιο μας και το συγκρατεί ομοιόμορφα .
    Σε αντίθεση οι απλές κλεμες σφίγγοντας την βίδα , η ίδια βίδα συμπιέζει το καλώδιο με αποτέλεσμα να το πληγώνει σημειακά και όσο σφίγγεις τόσο αδυνατήσεις το καλώδιο .
    Εγω σε σημεία που δεν έχω εύκολη πρόσβαση σπάνια βάζω κλεμες . Η όταν βάζω προσπαθώ να συγκρατώ και με τις 2 βίδες και τα 2 καλώδια.
    Σε πολυκλωνα καλώδια με μυτάκια δεν έχεις πρόβλημα.

    4 Not allowed! Not allowed!

  8. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη jenny
    Όνομα
    Τζένη
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Αίγιο
    Μηνύματα
    418

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι να έχεις την κατάλληλη πρέσα για την Χ διατομή καλωδίου και την Ψ κόσα, αλλιώς δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα κρατήσει 10-20-50 χρόνια η ένωση και δεν θα χαλαρώσει/πάρει φωτιά.
    Οι σωστές επώνυμες κόσες φτιάχνονται για την τάδε διατομή καλωδίου και αν βάλεις λίγο πιο χοντρό/λεπτό καλώδιο ή λάθος πρέσα ΔΕΝ θα έχεις σωστή ένωση (έχω ακούσει και "δεν χρειάζεται πρέσα, εγώ τα βαράω με το σφυρί και είναι μια χαρά!).
    Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενά σας ιδού και η επιβεβαίωση αυτών

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #17
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι να έχεις την κατάλληλη πρέσα για την Χ διατομή καλωδίου και την Ψ κόσα, αλλιώς δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα κρατήσει 10-20-50 χρόνια η ένωση και δεν θα χαλαρώσει/πάρει φωτιά.
    Οι σωστές επώνυμες κόσες φτιάχνονται για την τάδε διατομή καλωδίου και αν βάλεις λίγο πιο χοντρό/λεπτό καλώδιο ή λάθος πρέσα ΔΕΝ θα έχεις σωστή ένωση (έχω ακούσει και "δεν χρειάζεται πρέσα, εγώ τα βαράω με το σφυρί και είναι μια χαρά!).
    Σε καθε δουλεια χρειαζεται η αναλογη πειρα και γνωση, δεν ειναι επιστημη το ''κοσαρισμα'' και οτι πρεσα να αγορασεις αν δεν καταλαβαινεις ποτε εχει πρεσαριστει σωστα σημαινει οτι εισαι ακομα απειρος, επισης κος με κος γαι την ιδια διατομη μπορει να εχει διαφορα απο εταιρια σε εταιρια το παχος του μεταλου που πρεσαρουμε, αν λογω δουλειας πρεσαρεις συχνα τετοιους ακροδεκτες και με κινεζικη πρεσα μια χαρα κανεις σωστη δουλεια αν ξερεις.Τωρα με το σφυρι μια χαρα προσωπικα δεν θα το'λεγα..

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george Mp : 25-04-21 στις 15:15

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Κυπαρισσάκι και κατά την συντήρηση, σφίγγουμε και καμιά βίδα

    2 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jenny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενά σας ιδού και η επιβεβαίωση αυτών
    Πως λέγονται επίσημα τα πρώτα ενωτικά του video που είναι σωληνωτό +κόλληση + θερμοσυστελόμενο? Μέχρι 4μμ τα έχω δοκιμάσει και έχω ενθουσιαστεί. Σε σκάφος και αυτοκίνητο τα βάζω σχεδόν παντού. Υπάρχουν και σε μεγαλύτερα μεγέθη??

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι να έχεις την κατάλληλη πρέσα για την Χ διατομή καλωδίου και την Ψ κόσα, αλλιώς δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα κρατήσει 10-20-50 χρόνια η ένωση και δεν θα χαλαρώσει/πάρει φωτιά.
    Οι σωστές επώνυμες κόσες φτιάχνονται για την τάδε διατομή καλωδίου και αν βάλεις λίγο πιο χοντρό/λεπτό καλώδιο ή λάθος πρέσα ΔΕΝ θα έχεις σωστή ένωση (έχω ακούσει και "δεν χρειάζεται πρέσα, εγώ τα βαράω με το σφυρί και είναι μια χαρά!).

    Όχι και με σφυρί!!! Έστω με απανωτά ευγενικά πατήματα με τον κόφτη σε 45 μοίρες γωνία, αφού πρώτα στρίψουμε τα καλωδιάκια. Στα κοσαρισμένα άντε να βάλεις κλέμα με την προϋπόθεση να πατάει το κως σε αρκετή διατομή. Και πάλι για μεγάλα ρεύματα με πολλές επιφυλάξεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επέκταση καλωδίου θερμομέτρου
    By Eximnos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-21, 21:43
  2. Επέκταση καλωδίου με πρόβλημα
    By DjChris in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-15, 23:27
  3. Επέκταση καλωδίου
    By thant in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 13:56
  4. Επέκταση Πίνακα
    By Gordona in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-12, 10:15
  5. Επέκταση USB
    By dj_mike in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-09, 09:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας