Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Γραμμική κίνηση με steper και arduino

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή Γραμμική κίνηση με steper και arduino

    Επειδή έχω κολλήσει λιγάκι, θέλω την βοήθειά σας. Θέλω να κινήσω με ένα stepper έναν τραπεζοειδή περικόχλιο σε τραπεζοειδή άξονα (φωτογραφία) και θέλω να απομνημονεύω την θέση του αρχής και τέλους κίνησης. Δηλαδή, να ορίζω το σημείο εκκίνησης και τερματισμού (ποτέ δεν θα είναι τα ίδια, θα πρέπει να ορίζονται τα σημεία αυτά μέσω λογισμικού όποτε θέλω, να αρχικοποιώ δηλαδή την αρχή και το τέλος οπότε δεν γίνεται με διακόπτες τέρματος, με ενδιαφέρει εξάλλου η ακρίβεια). Το περικόχλιο και ότι θα είναι βιδωμένο πάνω σ' αυτό θα κάνει την συγκεκριμένη διαδρομή (μέγιστη διαδρομή περίπου 150 mm) αρχή - τέλος - αρχή... συνεχώς αρκετές φορές (θα καθορίζεται από το λογισμικό).
    Πρέπει να κινήσω το stepper με μπουτόν μπρος - πίσω, να βρω το σημείο εκκίνησης και να το αποθηκεύσω, να βρω και το τέλος της επιθυμητής διαδρομής, να την αποθηκεύσω και αυτήν και να μπορώ πλέον να δώσω εντολή στο stepper να κάνει αυτήν την διαδρομή. Όταν κάποια στιγμή χρειαστεί για της ανάγκες δεδομένων της κατασκευής η αλλαδή της αρχής και τέλους αυτής της διαδρομής να γίνεται πάλι αυτή η ρύθμιση αρχής και τέλους.
    Το διαχείριση του stepper θα γίνεται με arduino uno (ή nano).
    Κάθε υπόδειξη δεκτή λαμβάνοντας υπόψη ότι η ακρίβεια της κίνησης, αρχής, τέλους θα πρέπει να είναι ακρίβειας μερικών δέκατων του χιλιοστού(τα βήματα της κίνησης).

    ΥΓ. Αν βρίσκομαι σε λάθος ενότητα παρακαλώ τους διαχειριστές-συντονιστές για την μετακίνηση στην σωστή θέση

    CAT-Ball-Screw_Miniature-Series.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Για να γίνω πιο σαφής:
    Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ορίζω την αρχή και το τέλος της διαδρομής του κοχλία (σε συγκεκριμένα και διαφορετικά σημεία ανάλογα με τις ανάγκες μου και ότι είναι συνδεμένο πάνω σ αυτόν εννοείται) με δυο μπουτόν (μπρος - πίσω κίνηση) και μετά δίνοντας τον έλεγχο στο πρόγραμμα να κάνει την κίνηση από την αρχή στο τέλος αυτής της συγκεκριμένης διαδρομής αυτή με μικρά βήματα. Το κάθε βήμα θα γίνεται κάθε φορά που θα υπάρχει κάποιο σήμα σε κάποια ψηφιακή πόρτα του arduino (HIGH) και θα έχει συγκεκριμένη απόσταση, δηλαδή κάθε φορά σε όλη την συγκεκριμένη και ορισμένη διαδρομή θα είναι συγκεκριμένο και το πλήθος των βημάτων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  3. #3
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη THEODOROS 1978
    Όνομα
    Θεόδωρος
    Εγγραφή
    Apr 2019
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    χρησιμοποιησε το arduino cnc shield με μία απο τις εξόδους του για stepper μοτερ μέσα απο το προγραμμα θα του ορίζεις αρχή και τέλος διαδρομής

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη xrist sakis
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Θα πρέπει όταν ξεκινάει το πρόγραμμα να πηγαίνει και να βρίσκει ένα start point. Αν θέλεις μεγάλη ακρίβεια βάζεις ένα hall sensor ή ένα photointerrupter. Μετά υπολογίζεις τα βήματα που χρειάζεται το μοτέρ και ξέρει το τέλος. Η λύση για να ξέρεις ακριβώς το σημείο που είσαι είναι με absolut encoder.https://www.rls.si/eng/products/rota...oders?___SID=U Η λύση που χρησιμοποιείται σε μηχανήματα ακριβείας επίσης είναι με encoder και ποτενσιόμετρο μαζί. Με το ποτενσιόμετρο έχεις μια χονδρική θέση ενώ με τον encoder έχεις με ακρίβεια την θέση, αλλά είναι λίγο πολύπλοκο. Η πρώτη λύση είναι η πιο απλή και φθηνή και χρειάζεται μόνο μερικά δευτερόλεπτα για το initialization.
    Σάκης

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μη-γραμμική σχέση δύο τιμών σε Arduino
    By selectronic in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-17, 22:34
  2. Κίνηση με κινητήρα τρυπανιού
    By modelist98 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-16, 09:21
  3. Υποβρύχια κίνηση
    By tao in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-16, 14:42
  4. PN junction diode και κίνηση ηλεκτρονίων. [φυσική]
    By netpumber in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-15, 17:53
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-13, 13:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας