PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά τριφασικού 80μ



mtzag
11-05-21, 14:53
Θελω να μεταφερω σε 80μ αποσταση 3 φασικο ρευμα (θελω 400V και 230V).
Το απλο θα ειτανε να εβαζα σε σπιραλ κουβιδη 5πολικο καλωδιο.
Το θεμα ειναι οτι επειδη θα μεταφερω αρκετη ισχυ και το καλωδιο ειναι ακριβο
ελεγα μηπως γινετε να βαλω 4πολικο (3 φασεις+γειωση) που το εχω ηδη.
Στον τερματισμο θα μπει πινακας με διακοπτη ασφαλειες ΔΔΕ κτλπ.
Με 4πολικο πως μπορω να εχω ουδετερο ?

ΣΚΛΗΚΟΣ
11-05-21, 15:43
Αφού δεν τον συνδέεις πως θα έχεις ουδέτερο; Αν τα λέω καλά μόνο ισορροπημένα φορτία μπορούν να δουλέψουν χώρις ουδέτερο πχ ένας τριφασικό καταναλωτής όπως μια πομόνα

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

elektronio
11-05-21, 15:55
Θελω να μεταφερω σε 80μ αποσταση 3 φασικο ρευμα (θελω 400V και 230V).
Το απλο θα ειτανε να εβαζα σε σπιραλ κουβιδη 5πολικο καλωδιο.
Το θεμα ειναι οτι επειδη θα μεταφερω αρκετη ισχυ και το καλωδιο ειναι ακριβο
ελεγα μηπως γινετε να βαλω 4πολικο (3 φασεις+γειωση) που το εχω ηδη.
Στον τερματισμο θα μπει πινακας με διακοπτη ασφαλειες ΔΔΕ κτλπ.
Με 4πολικο πως μπορω να εχω ουδετερο ?

ΔΔΕ δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς 5πολικό καλώδιο. Χωρίς να είναι η καλύτερη λύση μπορείς να προσθέσεις ένα μονό καλώδιο εξωτερικά.

vasilllis
11-05-21, 16:12
Θελω να μεταφερω σε 80μ αποσταση 3 φασικο ρευμα (θελω 400V και 230V).
Το απλο θα ειτανε να εβαζα σε σπιραλ κουβιδη 5πολικο καλωδιο.
Το θεμα ειναι οτι επειδη θα μεταφερω αρκετη ισχυ και το καλωδιο ειναι ακριβο
ελεγα μηπως γινετε να βαλω 4πολικο (3 φασεις+γειωση) που το εχω ηδη.
Στον τερματισμο θα μπει πινακας με διακοπτη ασφαλειες ΔΔΕ κτλπ.
Με 4πολικο πως μπορω να εχω ουδετερο ?Μπορει να γίνει TN-CS ή ΤN-S η ΤΤ η εγκατάσταση σου ή και και ταυτόχρονα καποια απο αυτα τα συστήματα.ο ηλεκτρολογος τι λεει;
ΔΔΕ δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς 5πολικό καλώδιο. Χωρίς να είναι η καλύτερη λύση μπορείς να προσθέσεις ένα μονό καλώδιο εξωτερικά.Μπορει να λειτουργήσει κανονικα χωρις 5 πολους.Η ΔΕΗ το κανει δεκαετιες τωρα.

mtzag
11-05-21, 16:44
Ηλεκτρολογο δεν εχω φωναξει μονος θα κανω το σκαψιμο περασμα σπιραλ καλωδιου πινακα.
(Το εχω ξανακανει αλλα στα 50μ με 5πολικο καλωδιο και σπιραλ geosub και λειτουργει αψογα)

Η δεη φερνει 4πολικο αυτο λεω πως να το κανω σαν τη δεη.
TN-C-S ας πουμε με βολευει.

mikemtb
11-05-21, 17:49
Ρίξε τοπικά μια γείωση...

Ηλιας Α
11-05-21, 17:56
Η μόνη σωστή λύση είναι το πενταπολικό καλώδιο, τα άλλα είναι κακοτεχνίες και επικίνδυνα.

chipakos-original
11-05-21, 19:20
Δηλαδή να μπει μετασχηματιστής τριφασικός να δίνει τα 230 ΒΟΛΤ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ..???και θα έχεις και απομόνωση από τη φάση.Ηρεμα ρωτάω...........Δεν συζητάω για το κόστος που είναι πολλαπλάσιο αλλά το αν γίνεται ή όχι.
ΥΓ¨..Τώρα διάβασα καλύτερα και ξεκαθάρισα ότι το ζητούμενο είναι ο ουδέτερος, οπότε αν δεν περαστεί ο ουδέτερος που είναι και η πιο σωστή λύση δεν μπορεί να υπάρχει....Sorry για τα παραπάνω,είχα καταλάβει λάθος.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
11-05-21, 20:57
Θελω να μεταφερω σε 80μ αποσταση 3 φασικο ρευμα (θελω 400V και 230V).
Το απλο θα ειτανε να εβαζα σε σπιραλ κουβιδη 5πολικο καλωδιο.
Το θεμα ειναι οτι επειδη θα μεταφερω αρκετη ισχυ και το καλωδιο ειναι ακριβο
ελεγα μηπως γινετε να βαλω 4πολικο (3 φασεις+γειωση) που το εχω ηδη.
Στον τερματισμο θα μπει πινακας με διακοπτη ασφαλειες ΔΔΕ κτλπ.
Με 4πολικο πως μπορω να εχω ουδετερο ?
Συμπερασμα θελεις και πολικη 380 (ταση μεταξυ των φασεων)θελις και φασικη 240 (ταση μεταξυ ΜΙΑΣ εκ των τριων και του ουδετερου) η καλητερη λυση ειναι αυτη που προτεινει ο κ Μαρκος ενα ακομα καλοδιο για γειωση Η ουδετερο

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
11-05-21, 21:12
Η δεη φερνει 4πολικο αυτο λεω πως να το κανω σαν τη δεη.
TN-C-S ας πουμε με βολευει.[/QUOTE]
Η κ δεη χρησιμοποιει ουδετερογειωση μεσα ομως στην χελονα , δηλαδη , και η γειωση ειναι ενας ουδετερος ασ πουμε , στην ουσια ειναι ετσι φτιαγμενο-αποφασισμενο αναλογα την ξηροτητα του εδαφους , ωστε να αποφευγωνται οι υπερτασεις σπικς κλπ στην ουσια ομως ουδετερος φευγει απο το ρολοί ουδετερο εχουμε γειωση φευγει (που ειναι πιασμενη μαζι με τον ουδετερο και τα ηλεκτροδια γειωσης ) γειωση λεγεται . Συμβουλη μου κινησου με το καλοδιο που εχεις την γειωση χρωματισε την μπλε και στις 2 ακρες και περνα ενα αλλο καλοδιο πχ 6 μμ 10μμ γειωση δεν ξερω για τοπικη γειωση αν επιτρεπεται Α αν επιτρεπεται τι φορτιο θα οδηγιθει ? σε kw ? για να βγουν τα χαμπερ Α αυτα απο εμμε :biggrin:

mtzag
11-05-21, 22:41
Τοπικη γειωση θα βαλω σιγουρα με σκαψιμο.
Το εδαφος ειναι μαλακο χωμα χωραφιου με ελιες το χειμωνα εχει υγρασια το καλοκαιρι οχι.
Αν φερω τη γειωση απο τον 4ο αγωγο του καλωδιου τον ενωσω πριν τον πινακα με την τοπικη γειωση που ειναι στο χωμα
και φτιαξω ουδετερο στον πινακα απο το καλωδιο της γειωσης ?
Δηλαδη πριν το ΔΔΕ καλωδια ουτετερου και γειωσης και γειωσης χωματος γεφυρωμενα και μετα το ΔΔΕ ανεξαρτητα γειωση και ουδετερος αναξαρτητα.
Ισχυς καπου 50-70kw ισως και λιγο παραπανω.

μ/σ νομιζω εχω καπου ενα γυρω στα 2-3kw 400->230 αλλα δεν θελω να μπλεκω με μ/σ

vasilllis
12-05-21, 00:29
Τοπικη γειωση θα βαλω σιγουρα με σκαψιμο.
Το εδαφος ειναι μαλακο χωμα χωραφιου με ελιες το χειμωνα εχει υγρασια το καλοκαιρι οχι.
Αν φερω τη γειωση απο τον 4ο αγωγο του καλωδιου τον ενωσω πριν τον πινακα με την τοπικη γειωση που ειναι στο χωμα
και φτιαξω ουδετερο στον πινακα απο το καλωδιο της γειωσης ?
Δηλαδη πριν το ΔΔΕ καλωδια ουτετερου και γειωσης και γειωσης χωματος γεφυρωμενα και μετα το ΔΔΕ ανεξαρτητα γειωση και ουδετερος αναξαρτητα.
Ισχυς καπου 50-70kw ισως και λιγο παραπανω.

μ/σ νομιζω εχω καπου ενα γυρω στα 2-3kw 400->230 αλλα δεν θελω να μπλεκω με μ/σ

Αυτα που λες δεν εχουν καμια σχεση με tn-cs ,Βασικα με τιποτα δεν εχουν σχεση.
Τον ουδετερο δεν μπορεις να τον φτιαξεις.Ψαξε τι ειναι Tn-cs ,αν και σε τετοια αποσταση κανε ΤΤ ,εφοσον θα κανεις γειωση.

alpha uk
12-05-21, 00:50
Τοπικη γειωση θα βαλω σιγουρα με σκαψιμο.
Το εδαφος ειναι μαλακο χωμα χωραφιου με ελιες το χειμωνα εχει υγρασια το καλοκαιρι οχι.
Αν φερω τη γειωση απο τον 4ο αγωγο του καλωδιου τον ενωσω πριν τον πινακα με την τοπικη γειωση που ειναι στο χωμα
και φτιαξω ουδετερο στον πινακα απο το καλωδιο της γειωσης ?
Δηλαδη πριν το ΔΔΕ καλωδια ουτετερου και γειωσης και γειωσης χωματος γεφυρωμενα και μετα το ΔΔΕ ανεξαρτητα γειωση και ουδετερος αναξαρτητα.
Ισχυς καπου 50-70kw ισως και λιγο παραπανω.

μ/σ νομιζω εχω καπου ενα γυρω στα 2-3kw 400->230 αλλα δεν θελω να μπλεκω με μ/σ
Δύο πράγματα μπορείς να κάνεις , να τοποθετήσεις 5 αγωγούς, η με τούς 4 αγωγούς μετατροπή σε ΤΤ system καί τής κατάλληλες ισοδυναμικες εάν και όπου χρειάζονται

mtzag
12-05-21, 01:48
Οκ θα φερω τοτε απο το τετραπολικο καλωδιο 3φασεις+ουδετερο
θα σκαψω για τοπικη γειωση και θα ενωσω την τοπικη γειωση με τον ουδετερο πριν το ΔΔΕ.
Μετα το ΔΔΕ γειωση και ουδετερος θα ειναι ανεξαρτητα.
Ετσι θα λειτουργησει η δε γινετε ουτε ετσι?

elektronio
12-05-21, 08:34
Όταν μιλάμε για 50-70Κw δεν μιλάμε για κάτι σαν οικιακή μπαλαντέζα, για βιομηχανία μιλάμε. Ότι και να κάνεις θέλει τουλάχιστον να υπάρχει μια μελέτη (όσο απλή και αν είναι). Δεν μπορεί απλά να παίρνεις γνώμες και ιδέες για τέτοιο έργο από ένα φόρουμ για να κάνεις την δουλειά.
Πρέπει να την κάνει ο ηλεκτρολόγος σου να υπογράψει και την πιστοποίηση της εγκατάστασης και να είσαι καλυμμένος από νομικής πλευράς.

alpha uk
12-05-21, 15:02
Θα συμφωνήσω με τον Μάρκο , με αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν έχεις της κατάλληλες γνώσεις , θα ήταν καλύτερα να υπάρχει μία μελέτη και όλα να γίνουν όπως πρέπει , θα πρέπει να ξέρεις ακριβώς ποιο θά είναι τό μέγιστο φορτίο και σε δεύτερο λόγο τί σε συμφέρει καλύτερα , τό να κάνεις αυτό που γράφεις η να φέρεις καινούργια γραμμή από τόν πάροχο ( 80 μέτρα για τέτοια παροχή είναι πολλά)

vasilllis
12-05-21, 15:21
Τι σύστημα εχετε εκει;

mtzag
12-05-21, 23:52
Απο εκει που θα παρω εχει υποσταθμο με αρκετη ισχυ(ο μ/σ ειναι λαδιου πανω απο 1000kva). Παιρνει απο μεση ταση.
Να παρω απο νεα παροχη ειναι το ποιο σωστο το ξερω αλλα θα κοστισει παραπανω.
Τελος παντων μπορει να παρω και ενα εξτρα αγωγο εξωτερικο γειωσης αφου θα ειναι μεσα σε σπιραλ.

Παντως τετοια ισχυ εχω δει σε συρματοκοπη με 200μ μπαλαντεζα χυμα εξω στο χωμα το καλωδιο η οποια μολις κοψει μετακινειτε κτλπ
Δηλαδη σε φορητο μηχανημα.. Δεν ειναι τοσο μεγαλη η ισχυς..

antonisfa
13-05-21, 17:21
Θελω να μεταφερω σε 80μ αποσταση 3 φασικο ρευμα (θελω 400V και 230V).
Το απλο θα ειτανε να εβαζα σε σπιραλ κουβιδη 5πολικο καλωδιο.
Το θεμα ειναι οτι επειδη θα μεταφερω αρκετη ισχυ και το καλωδιο ειναι ακριβο
ελεγα μηπως γινετε να βαλω 4πολικο (3 φασεις+γειωση) που το εχω ηδη.
Στον τερματισμο θα μπει πινακας με διακοπτη ασφαλειες ΔΔΕ κτλπ.
Με 4πολικο πως μπορω να εχω ουδετερο ?
Τι φορτία μονοφασικά έχεις?
Με Μ/Στή 400/230v μπορείς να έχεις ουδέτερο με το 4πολικό που υπάρχει. Ειδικότερα αν έχεις να εξυπηρετήσεις μόνο φωτισμό και αυτοματισμούς.

antonisfa
13-05-21, 17:34
Τι σύστημα εχετε εκει;
Απάντησε και σε αυτά που σε ρωτούν

mtzag
13-05-21, 17:53
Στο μονοφασικο θελω μικρα φορτια σιγουρα κατω απο 4kw και τα μεγαλα
φορτια δεν θα ειναι συνεχεια ποιο πολυ για δοκιμες.
1-2 μεγαλα containers θελω να παρκαρω και να εχουνε ρευμα για δοκιμες.
Η δεη εκει εχει μαλλον συστημα tn