PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπτης με ενδειξη καταστασης



denial
22-05-21, 20:09
Καλησπερα,


εχω ενα φως εξω απο την πορτα εισοδου με ενα φως και πολλες φορες το ξεχναω αναμενο, πηρα εναν διακοπτη με led καταστασης αλλα αντιμετωπισα το παρακατω προβλημα.


Οταν αναβω το φως σβηνει το led στον διακοπτη ενω οταν σβηνω το φως αναβει το led .Τα εβαλα αναποδα δεν αλλαξε κατι, χρειαζομαι αλλου τυπου διακοπτη η μηπως εχει θεμα?


Ο διακοπτης που ειχε πριν το σπιτι ειναι αυτος:


https://i.imgur.com/itGHb6a.jpg
Στον κυκλο ειναι η φαση.

Ο διακοπτης που πηρα ειναι αυτος:


https://i.imgur.com/tgR8lII.jpg


https://i.imgur.com/C96myxr.jpg


Και εβαλα το μονο καλωδιο στο ενα βελακι και τα δυο καλωδια στο ενα απο τα δυο βελακια κατω. δοκιμασα και τα δυο επανω στο μονο βελακι και το ενα κατω σε ενα απο τα δυο (δηλαδη αναποδα)
αλλα οταν σβηνω το φως αναβει το led οταν αναβω το φως σβηνει το Led.
Εγω θελω το αναποδο, μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του .


Ευχαριστω.

Ηλιας Α
22-05-21, 20:18
Θες ουδέτερο να ανάβει το λαμπάκι τον οποίο δεν έχεις.

ΜαστροΤζεπέτο
22-05-21, 20:22
Όχι, του ανάβει σε θέση off .....

denial
22-05-21, 20:26
Οπως ειπε και ο ΜαστροΤζεπετο αναβει σε θεση Off το λαμπακι δηλαδη λειτουργει αναποδα απο οτι θελω.
Αναβει το φως σβηνει το λαμπακι.
Σβηνει το φως αναβει το λαμπακι.

MacGyver
22-05-21, 20:45
Στον συγκεκριμένο, το ενδεικτικό φως δεν είναι για να βλέπεις ότι άναψε το φως, αυτό φαίνεται ούτως η άλλως ;) αλλά είναι για να τον βρίσκεις στο σκοτάδι!!
Σατανικό ;;;

exop
22-05-21, 20:49
χωρίς να γνωρίζω, μου φαίνεται σωστός ο τρόπος που συμπεριφέρεται ο διακόπτης:

αν βλέπεις αναμμένο το led, ξέρεις οτι το φως είναι σβηστό
αν το led είναι σβηστό, ξέρεις οτι το φως είναι αναμμένο

οπότε έχεις οπτική ένδειξη για τη λειτουργία του έξω φωτός.

denial
22-05-21, 20:58
Στον συγκεκριμένο, το ενδεικτικό φως δεν είναι για να βλέπεις ότι άναψε το φως, αυτό φαίνεται ούτως η άλλως ;) αλλά είναι για να τον βρίσκεις στο σκοτάδι!!
Σατανικό ;;;

Σατανικοτατο αν σκεφτεις οτι ζητησα διακοπτη ακριβως για αυτο που χρειαζομαι και μου εδωσαν αυτον.

Ευχαριστω για την απαντηση σου να εισαι καλα.

denial
22-05-21, 20:59
χωρίς να γνωρίζω, μου φαίνεται σωστός ο τρόπος που συμπεριφέρεται ο διακόπτης:

αν βλέπεις αναμμένο το led, ξέρεις οτι το φως είναι σβηστό
αν το led είναι σβηστό, ξέρεις οτι το φως είναι αναμμένο

οπότε έχεις οπτική ένδειξη για τη λειτουργία του έξω φωτός.


Και εγω ετσι το καταλαβα μιας και αναποδα τα καλωδια το ιδιο εκανε αρα δεν ειναι για τη δουλεια που τον χρειαζομαι.

Ευχαριστω για την απαντηση :)

vasilllis
22-05-21, 21:08
Bαλε ενα shelly να ησυχασεις.

koxlas
22-05-21, 22:46
Σωστος ο Steve
Σου έδωσαν έναν αλλερετουρ διακόπτη για να τον χρησιμοποιήσεις σαν απλό.
Δεν χρειάζεται ουδέτερος σε αυτούς τους διακόπτες το λαμπάκι ανάβει επαγωγικά με τη φάση. Όταν κλείνει το κύκλωμα με το φορτίο (φως) on τότε σβήνει.
Το διπλό μαύρο καλώδιο στο διακόπτη απλά δίνει και κάπου αλλού και το καφέ είναι η επιστροφή από το εξωτερικό φως.

ΜαστροΤζεπέτο
23-05-21, 04:51
Καλησπερα,


εχω ενα φως εξω απο την πορτα εισοδου με ενα φως και πολλες φορες το ξεχναω αναμενο, πηρα εναν διακοπτη με led καταστασης αλλα αντιμετωπισα το παρακατω προβλημα.


Οταν αναβω το φως σβηνει το led στον διακοπτη ενω οταν σβηνω το φως αναβει το led .Τα εβαλα αναποδα δεν αλλαξε κατι, χρειαζομαι αλλου τυπου διακοπτη η μηπως εχει θεμα?


Ο διακοπτης που ειχε πριν το σπιτι ειναι αυτος:


https://i.imgur.com/itGHb6a.jpg
Στον κυκλο ειναι η φαση.

Ο διακοπτης που πηρα ειναι αυτος:


https://i.imgur.com/tgR8lII.jpg


https://i.imgur.com/C96myxr.jpg


Και εβαλα το μονο καλωδιο στο ενα βελακι και τα δυο καλωδια στο ενα απο τα δυο βελακια κατω. δοκιμασα και τα δυο επανω στο μονο βελακι και το ενα κατω σε ενα απο τα δυο (δηλαδη αναποδα)
αλλα οταν σβηνω το φως αναβει το led οταν αναβω το φως σβηνει το Led.
Εγω θελω το αναποδο, μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του .


Ευχαριστω.
........... Τώρα, πως γίνεται ο φίλος εδώ να ανεβάζει φωτό και εμείς να μην μπορούμε ;;; Τι φταίει ;;;

selectronic
23-05-21, 07:38
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, έτσι δουλεύουν οι διακόπτες με λαμπάκι, είναι για να τους βρίσκεις στο σκοτάδι την νύχτα οπότε το λαμπάκι ανάβει όταν το φως είναι σβηστό και υπάρχει διαφορά τάσης ανάμεσα στους δύο αγωγούς που αρκεί για ανάψει το ΝΕΟΝ λαμπάκι "επαγωγικά" αφού μιλάμε για απειροελάχιστο ρεύμα (όπως συμβαίνει και στα δοκιμαστικά κατσαβίδια).

Δημήτρη οι φωτό είναι ανεβασμένες στο Imgur.

chipakos-original
23-05-21, 08:01
Οταν όμως τοποθετήσεις κάποια λάμπα τύπου Led κι αυτή θα φωτίζει λίγο σας φωτάκι νυκτός κι αυτό συμβαίνει λόγω της φωτεινής ένδειξης που υπάρχει στον διακόπτη.

selectronic
23-05-21, 08:08
Οταν όμως τοποθετήσεις κάποια λάμπα τύπου Led κι αυτή θα φωτίζει λίγο σας φωτάκι νυκτός κι αυτό συμβαίνει λόγω της φωτεινής ένδειξης που υπάρχει στον διακόπτη.

Ναι συμβαίνει αυτό σε μερικές λάμπες, οπότει σε αυτή τη περίπτωση βγάζεις το λαμπάκι για να δουλεύει σωστά η λάμπα, στους 1-2 διακόπτες που έχω δει εγώ βγαίνει εύκολα το λαμπάκι για να μπορείς να βάλεις άλλο αν καεί.

chipakos-original
23-05-21, 11:34
Ναι συμβαίνει αυτό σε μερικές λάμπες, οπότει σε αυτή τη περίπτωση βγάζεις το λαμπάκι για να δουλεύει σωστά η λάμπα, στους 1-2 διακόπτες που έχω δει εγώ βγαίνει εύκολα το λαμπάκι για να μπορείς να βάλεις άλλο αν καεί.
Εχω διακόπτες ABB φωτιζόμενους σε όλο το σπίτι και λάμπες LED σε όλο το σπίτι. Το βράδυ κυκλοφορείς ανενόχλητα παντού........και ναι αν βγάλεις το μπροστινό καπάκι μέσα έχει λαμπάκι NEON με πλαστική βάση που μπορείς να το αφαιρέσεις εύκολα. Ομως 12 χρόνια μέχρι τώρα δεν έχει γίνει αντικατάσταση σε κανένα λαμπάκι. Ολα λειτουργούν θαυμάσια.

denial
23-05-21, 12:55
Παιδια ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες σας να ειστε ολοι καλα, οσον αφορα αυτο που θελω να κανω γινεται με καποιον τροπο αραγε, υπαρχει κατι στο εμποριο?
Δηλαδη οταν αναβει το φως να αναβει ενα λαμπακι στον διακοπτη να ξερω οτι το ξεχασα η πρεπει να κανω πατεντα?

Ευχαριστω!!!

lepouras
23-05-21, 13:08
όπως σου είπαν όχι έτσι όπως το σκέφτεσαι. χρειάζεται και ουδέτερος για να το κάνεις ετσι όπως το θες. αν στα υπόλοιπα καλώδια που περνάνε από πίσω περνάει και ουδέτερος τότε γίνετε ( αν υπάρχει πρίζα κάτω από τους διακόπτες που έχεις εκεί τότε λογικά θα περνάει ) αλλιώς όχι.

denial
23-05-21, 13:42
όπως σου είπαν όχι έτσι όπως το σκέφτεσαι. χρειάζεται και ουδέτερος για να το κάνεις ετσι όπως το θες. αν στα υπόλοιπα καλώδια που περνάνε από πίσω περνάει και ουδέτερος τότε γίνετε ( αν υπάρχει πρίζα κάτω από τους διακόπτες που έχεις εκεί τότε λογικά θα περνάει ) αλλιώς όχι.


Θα ψαξω απο πισω αλλα δεν εχει μπριζα εκει κοντα μονο διακοπτες οποτε λογικα δεν θα περναει ουδετερος, οποτε δεν θα κανω δουλεια μου να εισαι καλα.

koxlas
23-05-21, 15:43
Θα ψαξω απο πισω αλλα δεν εχει μπριζα εκει κοντα μονο διακοπτες οποτε λογικα δεν θα περναει ουδετερος, οποτε δεν θα κανω δουλεια μου να εισαι καλα.
Γιατί δεν περνάς έναν ουδέτερο από το κουτί διακλάδωσης που βρίσκεται επάνω από τον διακόπτη? Άνοιξέ το και δες αν περνάνε και τα 1.5άρια μπλέ από εκεί και είσαι τυχερός