PDA

Επιστροφή στο Forum : Γκαραζοπορτα



Vagelis64
03-06-21, 19:45
Καποιο αξιοπιστο κυκλωμα για γκαραζοπορτα στο εμποριο ;

Μονο πλακετα και Remote control.

(Προτιμω στα 12V αλλα και στα 220 να ειναι, ενταξει, θα αλλαξω παροχη ρευματος εισοδου σε ρελαι και πλακετα)

Ευχαριστω.

Prithan
03-06-21, 22:35
Για έτοιμο προιόν ψάχνεις σωστά?

Μπορείς να απευθυνθείς στην autotech.

https://www.autotech.gr/

gep58
03-06-21, 23:02
http://www.konelectronics.gr/

alefgr
04-06-21, 04:03
Θέλω να αναφέρω πως σαν κάτοχος ενός controller της autotech, καθόλου δεν τον συστήνω. Τελείως αναίσθητος ο δέκτης RF, αν και του έχω προσθέσει εξωτερική κεραία, πρέπει κάθε φορά να πατάω την εντολή, 2 με 3 φορές και με διάρκεια περίπου ενός δευτερολέπτου για να την αντιληφθεί.

744
04-06-21, 14:12
Μπορείς να στείλεις φωτό από το πλακετάκι του δέκτη και την κεραία του? Οι δέκτες έχουν ευαισθησία κάτω από -100dbm και δεν δικαιολογείται αυτό που αναφέρεις.

Πέρα από την εξαρχής ελαττωματική πλακέτα, οι λόγοι χαμηλής ευαισθησίας είναι οι εξής:

1. Λάθος εγκατάσταση
2. Βλαβη της εισόδου RF από Ηλεκτρικό πεδίο (π.χ. κεραυνός που έπεσε κοντά)
3. Παρεμβολή από άλλη πηγή (θέλει διερεύνηση με όργανα ή έστω με το LED του δέκτη αν δείχνει δραστηριότητα)
4. Αν δεν μιλάμε για 433,92MHz τότε πιθανόν να είνα και ασυντόνιστος ο δέκτης (π.χ. 306 ή 272 συστήματα έχουν trimmer και στον δέκτη και στον πομπό)

Όλα τα προβλήματα λύνονται αν υπάρχει καλή διάθεση.

alefgr
05-06-21, 04:32
Πολύ κοντά στον controller της συρόμενης πόρτας είναι ο controller του ρολού στο γκαράζ και αυτός δουλεύει άψογα. Οπότε δεν τίθεται θέμα παρεμβολής στους 433MHz. Τώρα αν είναι ασυντόνιστος ο δέκτης δεν το γνωρίζω. Από την αρχή είχε το πρόβλημα αυτό και για αυτό του έβαλα και την κεραία της εταιρείας του, η οποία έχει coaxial καλώδιο αλλά στην πλακέτα δεν έχουν κάν υπολογίσει την γείωσή της οπότε έπρεπε να κάνω πατέντα για να συνδέσω το μπλεντάζ.

Και το ποιο ουσιώδες... Υποτίθεται πως ο κωδικός rf που δέχεται είναι rolling code. Παρόλα αυτά μια χαρά τον έχω αντιγράψει σε 4-5 άλλα χειριστήρια που μου ήρθαν από Κίνα.

chipakos-original
05-06-21, 08:07
Πολύ κοντά στον controller της συρόμενης πόρτας είναι ο controller του ρολού στο γκαράζ και αυτός δουλεύει άψογα. Οπότε δεν τίθεται θέμα παρεμβολής στους 433MHz. Τώρα αν είναι ασυντόνιστος ο δέκτης δεν το γνωρίζω. Από την αρχή είχε το πρόβλημα αυτό και για αυτό του έβαλα και την κεραία της εταιρείας του, η οποία έχει coaxial καλώδιο αλλά στην πλακέτα δεν έχουν κάν υπολογίσει την γείωσή της οπότε έπρεπε να κάνω πατέντα για να συνδέσω το μπλεντάζ.

Και το ποιο ουσιώδες... Υποτίθεται πως ο κωδικός rf που δέχεται είναι rolling code. Παρόλα αυτά μια χαρά τον έχω αντιγράψει σε 4-5 άλλα χειριστήρια που μου ήρθαν από Κίνα.
Πλέον αντιγράφονται και τα Rolling Code. Απλά το δεύτερο χειριστήριο δηλαδή το αντιγραμένο δεν είναι πλέον rolling code, αλλά στέλνει συνέχεια μόνο ένα κωδικό αυτόν που αντέγραψε κατά τη διαδικασία.
Οσο για το θέμα σου να ξέρεις ότι πολλοί τηλεχειρισμοί για γκαραζόπορτα (όχι όλοι) όταν κάνουν οποιαδήποτε κίνηση και σταματήσουν ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΕΠΑΝΩ Η ΚΑΤΩ για το επόμενο 1 λεπτό αν πατήσεις χειριστήριο για να δώσεις επόμενη εντολή δεν την δέχονται στο πρώτο πάτημα αλλά χρειάζονται και δεύτερο πάτημα για να εκτελέσουν κίνηση.Δεν ξέρω αν εννοείς κάτι τέτοιο ή κάτι διαφορετικό.

Vagelis64
05-06-21, 08:20
Σας Ευχαριστω πολυ για απαντησεις σας. Θα τσεκαρω και θα επιλεξω.

haris_216
05-06-21, 08:43
Να πω κι εγώ από την πλευρά μου σαν χρήστης autotech ότι δεν έχω θέμα εδώ και αρκετά χρόνια. Η αρχική πλακέτα βέβαια που είχε τοποθετηθεί το 2007 αντικαταστάθηκε από εμένα, λόγω δικών μου "πειραμάτων" αλλά έκτοτε δεν είχαμε ιδιαίτερο θέμα.
Το μοναδικό που παρουσίασε είναι με τα "ματάκια" του τα οποία κάποια στιγμή δεν επέτρεπαν το κλείσιμο της πόρτας και τα οποία αποσύνδεσα (δεν είχα χρόνο εκείνη τη στιγμή να διερευνήσω το θέμα και μετά απλά το...ξέχασα).
Δεν ξέρω αν είναι θέμα απλά...καθαριότητας, πρόβλημα στο led ή ότι άλλο αλλά σίγουρα πρέπει να το ξαναδώ (τώρα που το θυμήθηκα :001_smile:) αφού είναι πολύ καλό για την ασφαλή λειτουργία του συστήματος.

744
05-06-21, 11:37
Πολύ κοντά στον controller της συρόμενης πόρτας είναι ο controller του ρολού στο γκαράζ και αυτός δουλεύει άψογα. Οπότε δεν τίθεται θέμα παρεμβολής στους 433MHz. Τώρα αν είναι ασυντόνιστος ο δέκτης δεν το γνωρίζω. Από την αρχή είχε το πρόβλημα αυτό και για αυτό του έβαλα και την κεραία της εταιρείας του, η οποία έχει coaxial καλώδιο αλλά στην πλακέτα δεν έχουν κάν υπολογίσει την γείωσή της οπότε έπρεπε να κάνω πατέντα για να συνδέσω το μπλεντάζ.

Και το ποιο ουσιώδες... Υποτίθεται πως ο κωδικός rf που δέχεται είναι rolling code. Παρόλα αυτά μια χαρά τον έχω αντιγράψει σε 4-5 άλλα χειριστήρια που μου ήρθαν από Κίνα.

Όπως λες λοιπόν, ο ένας δέκτης λειτουργεί καλά, άρα το module στο συρόμενο φαίνεται να έχει θέμα και είναι απλό να λυθεί. Στείλε μου ένα PM και θα το φροντίσω. Καλό είναι να δω με φωτό όμως και την εγκατάστασή σου, καλωδιώσεις κλπ.

Για τον κυλιόμενο που αναφέρεις, αυτό όπως το περιγράφεις δεν μπορεί να ισχύει. Αν το αρχικό χειριστήριο ήταν πράγματι κυλιόμενο (θα βοηθούσε να έστελνες φωτό από την πλακέτα του) τότε δεν υπάρχει περίπτωση να αντιγραφεί σε άλλο χειριστήριο όπως λέει και ο Δημήτρης.

Ωστόσο, αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι:

α. να αντιγράψεις μεν σε άλλο χειριστήριο το μανίσιο αλλά μόνο το σταθερό μέρος του κωδικού.
β. στη συνέχεια να διαγράψεις από τη μνήμη του πίνακα συρόμενου κάθε χειριστήριο
γ. τέλος να περάσεις από τα νέα χειριστήρια, που έχουν το σταθερό μέρος του παλιού κυλιόμενου, την πληροφορία σταθερού κωδικού στη μνήμη του συρόμενου.

Αυτό όμως καθιστά τα παλιά χειριστήρια άχρηστα αφού στο εξής ο πίνακας σου θα λειτουργεί ως σταθερού κωδικού.

Δημήτρη, για να μην είμαι απόλυτος για την αντιγραφή κυλιόμενων, πράγματι υπάρχουν κινέζικα που όπως λένε "αντιγράφουν" τα κυλιόμενα από ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ όμως μάρκες όπως NICE, Somfy, Hormann, BFT κλπ. Αυτό συμβαίνει γιατί τα κλειδιά κρυπτογράφησης έχουν διαρρεύσει από τον φίλο κινέζο που τα παράγει και έτσι μπορούν να τα περάσουν σε νέα χειριστήρια. Στη συνέχεια το νέο χειριστήριο (ΔΕΝ είναι αντίγραφο του παλιού, νέο είναι) το καταχωρείς στον πίνακά σου σαν να είναι της μαμάς εταιρίας.

Τα δικά μας όμως χειριστήρια που τα προγραμματίζουμε εδώ, εμείς οι ίδιοι, και όχι στην Κίνα, δεν μπορούν να "αντιγραφούν" αφού είναι πολύ δύσκολο να σπάσει ο αλγόριθμος και να βρεθούν 8 αριθμοί που παίρνουν τιμές από 0 ως 255.

Γαι αυτό το λόγο λοιπόν, τα χειριστήρια που "αντιγράφουν" κυλιόμενα ΔΕΝ μπορούν να αντιγράψουν τα δικά μας.

aktis
05-06-21, 12:37
Πολύ κοντά στον controller της συρόμενης πόρτας είναι ο controller του ρολού στο γκαράζ και αυτός δουλεύει άψογα. Οπότε δεν τίθεται θέμα παρεμβολής στους 433MHz. Τώρα αν είναι ασυντόνιστος ο δέκτης δεν το γνωρίζω. Από την αρχή είχε το πρόβλημα αυτό και για αυτό του έβαλα και την κεραία της εταιρείας του, η οποία έχει coaxial καλώδιο αλλά στην πλακέτα δεν έχουν κάν υπολογίσει την γείωσή της οπότε έπρεπε να κάνω πατέντα για να συνδέσω το μπλεντάζ.

Και το ποιο ουσιώδες... Υποτίθεται πως ο κωδικός rf που δέχεται είναι rolling code. Παρόλα αυτά μια χαρά τον έχω αντιγράψει σε 4-5 άλλα χειριστήρια που μου ήρθαν από Κίνα.

Αλέξανδρε μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στο μεμονωμένο κομμάτι που πήρες , έπρεπε να το επιστρέψεις στην εγγύηση και να ζητήσεις άλλο .
Απ ότι γνωρίζω τα προιόντα της τρέχουσας σειρά της AUTOTECH ειναι προσυντονισμένα και δεν αλλάζουν συχνότητα ( ούτε θέλουν ρύθμιση )
Γενικότερα μοντέλα που επιδέχονταν ρύθμιση με τριμεράκια ανεξαρτήτως κατασκευαστή είναι παλαιάς τεχνολογίας (προ 2000 )
και δεν υπάρχουν πλέον
Μπορείς να αναφέρεις το μοντέλο ;

Αν έχεις καταφέρει και τα έχεις αντιγράψει μόνος σου ... σημαίνει μάλλον οτι αυτό μπορούν να κάνουν και οι κλέφτες ...
Ποιό μοντέλο της autotech έχεις ;

744
05-06-21, 13:06
Αν έχεις καταφέρει και τα έχεις αντιγράψει μόνος σου ... σημαίνει μάλλον οτι αυτό μπορούν να κάνουν και οι κλέφτες ...
Ποιό μοντέλο της autotech έχεις ;

Χρήστο, αυτό δεν γίνεται. Δες το προηγούμενο post μου.

chipakos-original
05-06-21, 14:01
Όπως λες λοιπόν, ο ένας δέκτης λειτουργεί καλά, άρα το module στο συρόμενο φαίνεται να έχει θέμα και είναι απλό να λυθεί. Στείλε μου ένα PM και θα το φροντίσω. Καλό είναι να δω με φωτό όμως και την εγκατάστασή σου, καλωδιώσεις κλπ.

Για τον κυλιόμενο που αναφέρεις, αυτό όπως το περιγράφεις δεν μπορεί να ισχύει. Αν το αρχικό χειριστήριο ήταν πράγματι κυλιόμενο (θα βοηθούσε να έστελνες φωτό από την πλακέτα του) τότε δεν υπάρχει περίπτωση να αντιγραφεί σε άλλο χειριστήριο όπως λέει και ο Δημήτρης.

Ωστόσο, αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι:

α. να αντιγράψεις μεν σε άλλο χειριστήριο το μανίσιο αλλά μόνο το σταθερό μέρος του κωδικού.
β. στη συνέχεια να διαγράψεις από τη μνήμη του πίνακα συρόμενου κάθε χειριστήριο
γ. τέλος να περάσεις από τα νέα χειριστήρια, που έχουν το σταθερό μέρος του παλιού κυλιόμενου, την πληροφορία σταθερού κωδικού στη μνήμη του συρόμενου.

Αυτό όμως καθιστά τα παλιά χειριστήρια άχρηστα αφού στο εξής ο πίνακας σου θα λειτουργεί ως σταθερού κωδικού.

Δημήτρη, για να μην είμαι απόλυτος για την αντιγραφή κυλιόμενων, πράγματι υπάρχουν κινέζικα που όπως λένε "αντιγράφουν" τα κυλιόμενα από ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ όμως μάρκες όπως NICE, Somfy, Hormann, BFT κλπ. Αυτό συμβαίνει γιατί τα κλειδιά κρυπτογράφησης έχουν διαρρεύσει από τον φίλο κινέζο που τα παράγει και έτσι μπορούν να τα περάσουν σε νέα χειριστήρια. Στη συνέχεια το νέο χειριστήριο (ΔΕΝ είναι αντίγραφο του παλιού, νέο είναι) το καταχωρείς στον πίνακά σου σαν να είναι της μαμάς εταιρίας.

Τα δικά μας όμως χειριστήρια που τα προγραμματίζουμε εδώ, εμείς οι ίδιοι, και όχι στην Κίνα, δεν μπορούν να "αντιγραφούν" αφού είναι πολύ δύσκολο να σπάσει ο αλγόριθμος και να βρεθούν 8 αριθμοί που παίρνουν τιμές από 0 ως 255.

Γαι αυτό το λόγο λοιπόν, τα χειριστήρια που "αντιγράφουν" κυλιόμενα ΔΕΝ μπορούν να αντιγράψουν τα δικά μας.
Γράφουν στο νέο χειριστήριο μόνο έναν κωδικό και το χειριστήριο αυτό πλέον χειρίζεται κανονικά την πόρτα. Μιλάω για χειριστήριο πάντα με κυλιόμενο κωδικό και Ιταλικής προέλευσης.Στην πολυκατοικία που μένω όσοι θέλουν extra χειριστήριο δεν αγοράζουν πλέον το γνήσιο που αξίζει 35 ευρώ αλλά πηγαίνουν στον κλειδαρά και με 15 ευρώ και με ένα χειριστήριο από οιποιονδήποτε ένοικο της πολυκατοικίας του κάνει αντιγραφή. Μάλιστα σε μία περίπτωση επειδή όπως κι εσύ ούτε εγώ το πίστευα μου γύρισε ο ένοικος με χειριστήριο το οποίο με ένα πάτημα άνοιγε την κεντρική γκαραζόπορτα και μαζί και την πόρτα του ενοίκου που είχε δανείσει το χειριστήριο.Μάλλον θα μάθουμε σιγά σιγά ότι όλα γίνονται ακόμη και αυτά που θεωρούσαμε δεδομένα.Και γιατί σας φαίνεται παράξενο..???ποιός θεωρεί δεδομένο κάτι στην ηλεκτρονική...???και φυσικά μπορούν να το κάνουν οι κλέφτες και ο οποιοσδήποτε......Και κάτι ακόμη νομίζω το διατύπωσα καθαρά....το νέο χειριστήριο που προκύπτει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΥΛΙΟΜΕΝΟ ΚΩΔΙΚΟ αλλά λειτουργεί σωστά.

744
05-06-21, 14:28
Πως ξέρεις ότι ΔΕΝ είναι με κυλιόμενο κωδικό το νέο χειριστήριο?

Σας εξήγησα ότι τα περισσότερα εμπορικά συστήματα τηλεχειρισμών όπως BFT, Somfy, Hormann, Nice, Benninca και άλλες 40 περίπου ακόμα μάρκες έχουν ΔΙΑΡΡΕΥΣΕΙ οι κωδικοί τους και ΜΟΝΟΝ έτσι γίνονται συμβατά χειριστήρια. ΔΕΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ!

Θα χρειαζόμουν σελίδες για να σας περιγράψω την λειτουργία της κρυπτογράφησης και αποκρυπτογράφησης αλλά δέξου αυτό έτσι όπως στο περιέγραψα. ΔΕΝ γίνεται για οποιοδήποτε χειριστήριο αν δεν γνωρίζεις τα κλειδιά κρυπτογράφησης.

Αν θέλεις με brute force μέθοδο να το κάνεις θα σου πάρει δεκάδες χρόνια (8-10 ή περισσότεροι αριθμοί με τιμές από 0-255, καταλαβαίνεις πόσοι συνδυασμοί...).

Και δεν είναι μόνο αυτό. Υπάρχει επιπλέον και κάτι ακόμα στον αλγόριθμο που περιπλέκει και άλλο τα πράγματα, με αποτέλεσμα αν γίνει αντιγραφή (βρεθούν τα κλειδιά δηλαδή) αυτή να λειτουργήσει μια φορά και μόνον αφού στη συνέχεια καθίσταται άκυρο.

Η μέθοδος αυτή περιλαμβάνει έναν μετρητή που επιτρέπει ένα παράθυρο μέσα στο οποίο μπορεί να λειτουργήσει το χειριστήριο.

Όλα αυτά περιλαμβάνονται στο firmware που έχει ο δέκτης και δεν υπάρχει περίπτωση να αποκωδικοποιήσει ώς έγκυρο ένα σταθερού κωδικού χειριστήριο.

Εκτός και αν δεν ξέρω τι έχω προγραμματίσει... Έλα να το τεστάρουμε μαζί τότε.

chipakos-original
05-06-21, 18:49
Πως ξέρεις ότι ΔΕΝ είναι με κυλιόμενο κωδικό το νέο χειριστήριο?

Σας εξήγησα ότι τα περισσότερα εμπορικά συστήματα τηλεχειρισμών όπως BFT, Somfy, Hormann, Nice, Benninca και άλλες 40 περίπου ακόμα μάρκες έχουν ΔΙΑΡΡΕΥΣΕΙ οι κωδικοί τους και ΜΟΝΟΝ έτσι γίνονται συμβατά χειριστήρια. ΔΕΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ!

Θα χρειαζόμουν σελίδες για να σας περιγράψω την λειτουργία της κρυπτογράφησης και αποκρυπτογράφησης αλλά δέξου αυτό έτσι όπως στο περιέγραψα. ΔΕΝ γίνεται για οποιοδήποτε χειριστήριο αν δεν γνωρίζεις τα κλειδιά κρυπτογράφησης.

Αν θέλεις με brute force μέθοδο να το κάνεις θα σου πάρει δεκάδες χρόνια (8-10 ή περισσότεροι αριθμοί με τιμές από 0-255, καταλαβαίνεις πόσοι συνδυασμοί...).

Και δεν είναι μόνο αυτό. Υπάρχει επιπλέον και κάτι ακόμα στον αλγόριθμο που περιπλέκει και άλλο τα πράγματα, με αποτέλεσμα αν γίνει αντιγραφή (βρεθούν τα κλειδιά δηλαδή) αυτή να λειτουργήσει μια φορά και μόνον αφού στη συνέχεια καθίσταται άκυρο.

Η μέθοδος αυτή περιλαμβάνει έναν μετρητή που επιτρέπει ένα παράθυρο μέσα στο οποίο μπορεί να λειτουργήσει το χειριστήριο.

Όλα αυτά περιλαμβάνονται στο firmware που έχει ο δέκτης και δεν υπάρχει περίπτωση να αποκωδικοποιήσει ώς έγκυρο ένα σταθερού κωδικού χειριστήριο.

Εκτός και αν δεν ξέρω τι έχω προγραμματίσει... Έλα να το τεστάρουμε μαζί τότε.
Εντάξει σωστά όλα αυτά που γράφεις. Η αντιγραφή όμως δουλεύει.Και πίστεψέ με κανένας δεν νοιάζεται αν τελικά το χειριστήριό του είναι Rolling , το μόνο που νοιάζονται οι ένοικοι είναι ότι το πήραν στα μισά χρήματα και έγινε η δουλειά τους μέσα σε 10 λεπτά με επίσκεψη ΣΕ ΚΛΕΙΔΑΡΑ. Επίσης το κοντρόλ που πήραν δεν χρειάζεται να ζευγαρώσει με τον δέκτη όπως γίνεται με τα γνήσια χειριστήρια .Αυτά όλα γινόντουσαν από πολλά χρόνια πιο πριν με όλα τα απλά τηλεκοντρόλ, το ουσιώδες εδώ σε αυτήν την περίπτωση είναι ότι γίνεται σε κυλιόμενα κοντρόλ.Φυσικά η εμπειρία μου είναι πολύ λίγη δεν γνωρίζω αν π.χ θα μπορούσε να ζευγαρώσει ένα χειριστήριο Gemini από τον συναγερμό του αυτοκινήτου μου.Θα μάθω όμως σύντομα και θα επανέλθω.

aktis
05-06-21, 19:16
Χρήστο, αυτό δεν γίνεται. Δες το προηγούμενο post μου.


Το ξέρω οτι δεν μπορείς να αντιγράψεις θεωρητικά ένα κλειδί keeloq
Δεν περιμένεις όμως να μας πει ποιόν δέκτη έχει , ούτε αν ο κλειδαράς της γειτονιάς προγραμματίζει τα κλειδιά με την λειτουργία auto learn
που ενδεχομένως να μπορεί να απομνημονεύσει ο δέκτης καμιά 50ρια κλειδιά , άλλα keeloq και άλλα fixed

Αν δεν ξέρουμε το μοντελλο του δέκτη μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε .

Όποιος ενδιαφέρεται για τεχνολογία κυλιόμενων κωδικών μπορεί να ρίξει μια ματιά στα αντίστοιχα datasheet της microchip
hcs 301 ,302 hcs500 ,512, 515 κλπ

https://en.wikipedia.org/wiki/KeeLoq

744
05-06-21, 19:24
Το θέμα το γνωρίζω όσο λίγοι, αλλά δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε την συζήτηση.

Εξήγησα ότι αν ΔΕΝ ξέρεις τα κλειδιά κρυπτογράφησης, ΔΕΝ μπορείς να κάνεις τίποτα.

Το να λέμε, ναι ΟΚ, δεν είναι τελικά έτσι αλλά κάπως αλλιώς ή λιγο αλλιώτικα, τί νόημα έχει?

Άλλο τα σταθερά, άλλο τα κυλιόμενα. Και οι πίνακες και δέκτες δεν δουλεύουν ταυτόχρονα με σταθερά και κυλιόμενα.

Το είπα παραπάνω ότι μπορείς να αντιγράψεις ΜΟΝΟ το σταθερό μέρος και μετά από ΟΛΙΚΗ διαγραφή των παλλιών χειριστηρίων, να περάσεις στον δέκτη τα νέα, ΜΗ κυλιόμενα. ΟΧΙ όμως μαζί με τα πραγματικά κυλιόμενα. Να ξέρουμε τι λέμε...

alefgr
06-06-21, 02:59
Πλέον αντιγράφονται και τα Rolling Code. Απλά το δεύτερο χειριστήριο δηλαδή το αντιγραμένο δεν είναι πλέον rolling code, αλλά στέλνει συνέχεια μόνο ένα κωδικό αυτόν που αντέγραψε κατά τη διαδικασία.
Οσο για το θέμα σου να ξέρεις ότι πολλοί τηλεχειρισμοί για γκαραζόπορτα (όχι όλοι) όταν κάνουν οποιαδήποτε κίνηση και σταματήσουν ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΕΠΑΝΩ Η ΚΑΤΩ για το επόμενο 1 λεπτό αν πατήσεις χειριστήριο για να δώσεις επόμενη εντολή δεν την δέχονται στο πρώτο πάτημα αλλά χρειάζονται και δεύτερο πάτημα για να εκτελέσουν κίνηση.Δεν ξέρω αν εννοείς κάτι τέτοιο ή κάτι διαφορετικό.

Όταν είμαι αρκετά κοντά ξεκινάει να δουλεύει η πόρτα με την πρώτη εντολή.


Όπως λες λοιπόν, ο ένας δέκτης λειτουργεί καλά, άρα το module στο συρόμενο φαίνεται να έχει θέμα και είναι απλό να λυθεί. Στείλε μου ένα PM και θα το φροντίσω. Καλό είναι να δω με φωτό όμως και την εγκατάστασή σου, καλωδιώσεις κλπ.

Για τον κυλιόμενο που αναφέρεις, αυτό όπως το περιγράφεις δεν μπορεί να ισχύει. Αν το αρχικό χειριστήριο ήταν πράγματι κυλιόμενο (θα βοηθούσε να έστελνες φωτό από την πλακέτα του) τότε δεν υπάρχει περίπτωση να αντιγραφεί σε άλλο χειριστήριο όπως λέει και ο Δημήτρης.

Ωστόσο, αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι:

α. να αντιγράψεις μεν σε άλλο χειριστήριο το μανίσιο αλλά μόνο το σταθερό μέρος του κωδικού.
β. στη συνέχεια να διαγράψεις από τη μνήμη του πίνακα συρόμενου κάθε χειριστήριο
γ. τέλος να περάσεις από τα νέα χειριστήρια, που έχουν το σταθερό μέρος του παλιού κυλιόμενου, την πληροφορία σταθερού κωδικού στη μνήμη του συρόμενου.

Αυτό όμως καθιστά τα παλιά χειριστήρια άχρηστα αφού στο εξής ο πίνακας σου θα λειτουργεί ως σταθερού κωδικού.

Δεν είναι και τόσο εύκολο να βγάλω φώτο μιας και είναι οριακά τα καλώδια όταν βγάζω έξω τον controller από το κουτί που περιέχει το μοτέρ. Έχω αποθηκευμένη όμως μια φώτο όταν το τοποθέτησα. Τώρα αν είναι σίγουρα rolling code ή όχι αυτό δεν το ξέρω με σιγουριά. Όταν το πήρα μαζί με δύο χειριστήρια, μου το πούλησαν σαν rolling code.

84105

Αλέξανδρε μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στο μεμονωμένο κομμάτι που πήρες , έπρεπε να το επιστρέψεις στην εγγύηση και να ζητήσεις άλλο .
Απ ότι γνωρίζω τα προιόντα της τρέχουσας σειρά της AUTOTECH ειναι προσυντονισμένα και δεν αλλάζουν συχνότητα ( ούτε θέλουν ρύθμιση )
Γενικότερα μοντέλα που επιδέχονταν ρύθμιση με τριμεράκια ανεξαρτήτως κατασκευαστή είναι παλαιάς τεχνολογίας (προ 2000 )
και δεν υπάρχουν πλέον
Μπορείς να αναφέρεις το μοντέλο ;

Αν έχεις καταφέρει και τα έχεις αντιγράψει μόνος σου ... σημαίνει μάλλον οτι αυτό μπορούν να κάνουν και οι κλέφτες ...
Ποιό μοντέλο της autotech έχεις ;

Το μοντέλο είναι S-5070T. Το πρώτο καιρό που το δούλευα πίστευα ότι θα πάψουν τα προβλήματα λήψης μόλις του βάλω εξωτερική κεραία και για αυτό δεν το επέστρεψα. Όταν του έβαλα την εξωτερική κεραία είχε λήξη η εγγύηση.

Επίσης φίλος έχει βάλει το μοντέλο S-5060T. Και σε αυτό το μοντέλο το original χειριστήριο αντιγράφηκε μια χαρά στα κινέζικα μπρελοκ.

Πάντως πέρασα ένα ESP-8266 στο κουτί και μέσω του Home Assistant μια χαρά το δουλεύω πλέον από WiFi. Περιμένω μάλιστα να μου έρθουν μαγνητικές επαφές, για να έχω και ένδειξη στο Home Assistant για το αν ο πόρτα είναι κλειστή ή ανοικτή.

744
06-06-21, 13:00
Εξακολουθεί να μην είναι σαφές τί έχεις κάνει και πέρασες "αντιγραμένα" κυλιόμενα χειριστήρια. Είτε ΔΕΝ ήταν κυλιόμενα εξαρχής είτε έχεις διαγράψει τα κυλιόμενα και πέρασες σταθερού κωδικού τώρα. Ταυτα½€χρονα ΔΕΝ μπορείς να έχεις και τα δύο.

Εν πάση περιπτώση, αν θες να αλλάξεις το module του δέκτη (το κάθετο πλακετάκι δεξιά στην φωτό) στείλε μου PM και θα το τακτοποιήσουμε.

aktis
06-06-21, 18:06
Αλέξανδρε , απ οτι μας λες έχεις τον πινακοδέκτη AUTOTECH S-5070T

βρηκα αυτο το pdf ( δεν ειναι το Τ , αλλα θεωρω οτι εχουν μικροδιαφορές , πχ στα ποτενσιομετρα )
https://www.autotech.gr/wp-content/uploads/2017/08/S5070D-Easy-EL.pdf

Ποιο εργοστασιακο τηλεκοντρολ είχες;

to SM50 P
https://www.autotech.gr/product/sm50p/

ή το RCX4 ;
https://www.autotech.gr/product/rcx4/

https://www.skroutz.gr/s/25132669/Autotech-RCX4-4-%CE%A0%CE%BB%CE%AE%CE%BA%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%95%CE%BC%CE%B2%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-60m.html


Σύμφωνα με την Autotech ο δέκτης 5070D υποστηρίζει 1 τηλεχειριστήριο σταθερού κωδικού ( τα υπόλοιπα ειναι κλωνοι αυτού ) ή 128 τηλεχειριστήρια keeloq
( Οχι ταυτόχρονα όπως είπα παραπάνω, δίκιο έχει o 744 , ή το ένα fixed ή τα πολλά keeloq , κοίτα το pdf )

Τα σταθερού κωδικού τα αντιγράφεις οπουδήποτε , ακόμα και μόνος σου ( τιμη ebay 4 ευρω )

Τα κυλιόμενου κωδικού πρέπει να τα προσθέσεις με το auto learn ένα ένα ( ακόμα και να μη μπορεί να τα αντιγράψει ενας κλειδαράς τα παίρνει χονδρική από την autotech ) και τα πουλάνε λιανική 17 ευρώ απ οτι βλέπω στο skroutz

Αυτό λογικά που κάνει η Autotech , παίρνει το κινέζικο keeloq και αλλάζει το manufacturer id αλλάζοντας τον πίνακα με τα κλειδιά .
(Έχει γραμμή παραγωγής SMD στο Περιστέρι αν δεν κάνω λάθος ,
αλλά δεν νομίζω να συμφέρει να φτιάχνει τηλεκοντρόλ οταν οι κινέζοι τα δίνουν 4 ευρώ λιανική )
Εχει και μια δική της κωδικοποίηση 24bit που αλλού αναφέρεται ως κυλιόμενου κωδικού αλλού όχι , δεν ξέρω τι παίζει με αυτό
Το ασφαλέστερο είναι να αναφέρεται κάπου keeloq 64bit και ει δυνατόν δεύτερη γενιά

744
06-06-21, 22:50
Τα Keeloq εἰναι 66bit (μπλέ LED).

Τα αντιγραφἠς εξ ορισμού 12bit τύπου MM53200 ή UM3750 ή HT12 (κόκκινο LED).

Τα αντιγραφής κυλιόμενα (με το πορτοκαλί LED) αντιγράφουν τα παραπάνω σταθερού κώδικα και τα δικά τους κυλιόμενα με το πορτοκαλί LED.

Όλα τα παραπάνω αναφέρονται στο SM50.

Και ναι. Το SM50 είναι δικό μας, ελληνικό.

stratos111
07-06-21, 00:26
Και ναι. Το SM50 είναι δικό μας, ελληνικό.
Και μπράβο σας.

alefgr
07-06-21, 04:25
Εξακολουθεί να μην είναι σαφές τί έχεις κάνει και πέρασες "αντιγραμένα" κυλιόμενα χειριστήρια. Είτε ΔΕΝ ήταν κυλιόμενα εξαρχής είτε έχεις διαγράψει τα κυλιόμενα και πέρασες σταθερού κωδικού τώρα. Ταυτα½€χρονα ΔΕΝ μπορείς να έχεις και τα δύο.

Εν πάση περιπτώση, αν θες να αλλάξεις το module του δέκτη (το κάθετο πλακετάκι δεξιά στην φωτό) στείλε μου PM και θα το τακτοποιήσουμε.

Τα χειριστήρια ήταν μαζί με τον controller. Δεν μπορώ να ξέρω αν ήταν τα γνήσια ή όχι. Πάντως όταν χρειάστηκα μετά από μερικές εβδομάδες ένα τρίτο, το προμηθεύτηκα από ένα τοπικό ηλεκτρολογείο στα 16 ευρώ. Μετά ανακάλυψα τα κινέζικα.

Πάντως σε ευχαριστώ για την προσφορά σου για το rf module. Προς το παρόν όσο ακόμα δουλεύει έστω και έτσι και μιας και βαριέμαι να ξηλώνω τον controller από την θέση του, θα παραμείνω με αυτό. Αν στο μέλλον παρουσιάσει χοντρότερο πρόβλημα πιστεύω θα συνεχίσει να υπάρχει ανταλλακτικό στην autotech.

Εδώ και ένα χρόνο έχει αρχίσει να παρουσιάζει ένα νέο πρόβλημα, αλλά επειδή το κάνει και στο wifi automation, σίγουρα δεν φταίει ο rf δέκτης. Κάποιες φορές με το που δίνω εντολή και πάει να ξεκινήσει η πόρτα να ανοίγει, σταματάει και πρέπει να δώσω νέα εντολή. Υποπτεύομαι πως μάλλον πρέπει να ξανακάνω ρύθμιση στο τρίμερ που ρυθμίζει το break.


Αλέξανδρε , απ οτι μας λες έχεις τον πινακοδέκτη AUTOTECH S-5070T

βρηκα αυτο το pdf ( δεν ειναι το Τ , αλλα θεωρω οτι εχουν μικροδιαφορές , πχ στα ποτενσιομετρα )
https://www.autotech.gr/wp-content/uploads/2017/08/S5070D-Easy-EL.pdf

Ποιο εργοστασιακο τηλεκοντρολ είχες;

to SM50 P
https://www.autotech.gr/product/sm50p/

ή το RCX4 ;
https://www.autotech.gr/product/rcx4/

https://www.skroutz.gr/s/25132669/Autotech-RCX4-4-%CE%A0%CE%BB%CE%AE%CE%BA%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%95%CE%BC%CE%B2%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-60m.html


Σύμφωνα με την Autotech ο δέκτης 5070D υποστηρίζει 1 τηλεχειριστήριο σταθερού κωδικού ( τα υπόλοιπα ειναι κλωνοι αυτού ) ή 128 τηλεχειριστήρια keeloq
( Οχι ταυτόχρονα όπως είπα παραπάνω, δίκιο έχει o 744 , ή το ένα fixed ή τα πολλά keeloq , κοίτα το pdf )

Τα σταθερού κωδικού τα αντιγράφεις οπουδήποτε , ακόμα και μόνος σου ( τιμη ebay 4 ευρω )

Τα κυλιόμενου κωδικού πρέπει να τα προσθέσεις με το auto learn ένα ένα ( ακόμα και να μη μπορεί να τα αντιγράψει ενας κλειδαράς τα παίρνει χονδρική από την autotech ) και τα πουλάνε λιανική 17 ευρώ απ οτι βλέπω στο skroutz

Αυτό λογικά που κάνει η Autotech , παίρνει το κινέζικο keeloq και αλλάζει το manufacturer id αλλάζοντας τον πίνακα με τα κλειδιά .
(Έχει γραμμή παραγωγής SMD στο Περιστέρι αν δεν κάνω λάθος ,
αλλά δεν νομίζω να συμφέρει να φτιάχνει τηλεκοντρόλ οταν οι κινέζοι τα δίνουν 4 ευρώ λιανική )
Εχει και μια δική της κωδικοποίηση 24bit που αλλού αναφέρεται ως κυλιόμενου κωδικού αλλού όχι , δεν ξέρω τι παίζει με αυτό
Το ασφαλέστερο είναι να αναφέρεται κάπου keeloq 64bit και ει δυνατόν δεύτερη γενιά

Δεν είναι κανένα από αυτά. Τα 3 που έχω και που είναι από Ελλάδα, έχουν 4 πλήκτρα και συρταρωτό καπάκι που τα καλύπτει.

744
07-06-21, 08:02
Εδώ και ένα χρόνο έχει αρχίσει να παρουσιάζει ένα νέο πρόβλημα, αλλά επειδή το κάνει και στο wifi automation, σίγουρα δεν φταίει ο rf δέκτης. Κάποιες φορές με το που δίνω εντολή και πάει να ξεκινήσει η πόρτα να ανοίγει, σταματάει και πρέπει να δώσω νέα εντολή. Υποπτεύομαι πως μάλλον πρέπει να ξανακάνω ρύθμιση στο τρίμερ που ρυθμίζει το break.

To Break πρεπει να είναι στο 0, δηλαδή απενεργοποιημένο όταν η πόρτα είναι αλφαδιασμένη.

Το MODULE δεν είναι κολλημένο και αλλάζει εύκολα. Όποτε θέλεις στείλε μου με PM διεύθυνση να σου στείλω νέο χωρίς χρέωση. Don't worry.

Parhs
10-06-21, 20:45
Το ηλεκτρικο φρενο που γραφουν τι ρόλο έχει;

744
10-06-21, 23:42
Είναι για την περίπτωση που η συρρόμενη πόρτα είναι τοποθετημένη με κλίση. Έτσι ακόμα και αν πατηθεί το τερματικό δεν σταματάει αμέσως αλλά λόγω του βάρους της συνεχίζει να ανοίγει ή να κλείνει και έτσι περνάει τα τερματικά.

Αν το "φρένο" είναι ενεροποιημένο (ρυθμίζεται η δύναμή του) τότε ο κινητήρας λίγο πρίν το τέρμα δέχεται ανάποδα τάση και έτσι σταματά ακριβώς εκεί που πρέπει.

Σε κανονικές συνθήκες πρέπει να είναι στο μηδέν (τέρμα αριστερά για τρίμμερ ή από μενού).

alefgr
11-06-21, 04:42
Είναι για την περίπτωση που η συρρόμενη πόρτα είναι τοποθετημένη με κλίση. Έτσι ακόμα και αν πατηθεί το τερματικό δεν σταματάει αμέσως αλλά λόγω του βάρους της συνεχίζει να ανοίγει ή να κλείνει και έτσι περνάει τα τερματικά.

Αν το "φρένο" είναι ενεροποιημένο (ρυθμίζεται η δύναμή του) τότε ο κινητήρας λίγο πρίν το τέρμα δέχεται ανάποδα τάση και έτσι σταματά ακριβώς εκεί που πρέπει.

Σε κανονικές συνθήκες πρέπει να είναι στο μηδέν (τέρμα αριστερά).

Είχα την εντύπωση πως το φρένο είναι για προστασία, για την περίπτωση που υπάρξει εμπόδιο στο κλείσιμο της πόρτας που δεν το πιάσει το φωτοκύτταρο. Οπότε αν είναι μόνο για την περίπτωση της κλίσης της πόρτας, μήπως είναι καλύτερα να το απενεργοποιήσω από το menu (br);

744
11-06-21, 08:46
1. Αν δουλεύει σωστά ΔΕΝ το πειράζεις.

2. Καλύτερο από τι? Για πιο λόγο σκέφτεσαι να το απενεργοποιήσεις?

3. Είπες ότι έχει κλίση η πόρτα σου, σωστά? Άρα σου χρειάζεται το ηλεκτρονικό φρένο.

alefgr
12-06-21, 02:16
Μα δεν δουλεύει πάντα σωστά. Κάποιες φορές που πάει να ξεκινήσει στο άνοιγμα της πόρτας, σταματάει ακαριαία. Κλίση δεν έχει η πόρτα μου. Όταν την τοποθέτησε ο μάστορας, ήμουν παρόν και είδα ότι είχε αλφαδιάσει τον οδηγό. Αυτή τη στιγμή το τρίμερ είναι στη μέση της διαδρομής οπότε δεν είναι στο off.

elektronio
12-06-21, 08:49
Μπορείτε να μου λύσετε και μένα μια απορία σχετικά με την εμβέλεια του τηλεχειρισμού; Σε μια αυλόπορτα για να πιάσει το τηλεχειριστήριο πλησιάζω στο μισό μέτρο!! ενώ άλλο χειριστήριο άλλου συναδέρφου ανοίγει από το αυτοκίνητο.
Τι μπορεί να φταίει σε μένα; εκτός από την μπαταρία που την αλλάζω αλλά δεν βλέπω βελτίωση.

aktis
12-06-21, 11:05
Από την αρχή δεν έπαιζε "μακριά" ; Συνήθεις ύποπτοι : κακός συντονισμός αν είναι ρυθμιζόμενο , κακή σχεδίαση , ελάττωμα στον ταλαντωτή από πέσιμο .
( έχει κατι ωραία βιντεάκια με επισκευές τηλεκοντρολ ο northridgefix https://www.youtube.com/results?search_query=northridgefix+remote+repair )
Αν έχεις χρόνο και όρεξη μπορείς να δείς τι στέλνει το καλό και το ύποπτο με ένα στικάκι rtl_sdr

@744
Γιάννη μήπως ξέρεις η κωδικοποίηση της autotech 24bit τί είναι ; Κάπου, εκ παραδρομής μάλλον , γράφανε για κυλιόμενους κωδικούς αλλά δεν έλεγε keeloq


Πλέον αντιγράφονται και τα Rolling Code. Απλά το δεύτερο χειριστήριο δηλαδή το αντιγραμένο δεν είναι πλέον rolling code, αλλά στέλνει συνέχεια μόνο ένα κωδικό αυτόν που αντέγραψε κατά τη διαδικασία.

Αν στέλνεις σταθερό κωδικό δεν ειναι rolling , μάλλον κάτι λές λάθος
Ειδα τυχαία αυτή τη λίστα , φαντάζομαι οτι άν αλλάξεις το manufacturer id ( στον δέκτη και στο fob ) δεν θα μπορεί να τα αντιγράψει ...
https://www.freetv.ie/rolling-code-remote/

744
12-06-21, 12:54
Μάρκο, φωτό εσωτερικού αν μπορείς για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα. Πιθανόν να συμβαίνει αυτό που είπε ο Χρήστος (κακοσυντονισμένο).

Χρήστο, τα 24 bit είναι αντιγραφής κυλιόμενα. Δηλαδή αντιγράφουν σταθερού κώδικα του τύπου MM53200/UM3750/HT12 κλπ αλλά και τα κυλιόμενα με το δικό τους πρωτόκολλο, όχι άλλα κυλιόμενα της αγοράς τύπου Keeloq.

744
12-06-21, 12:57
Μα δεν δουλεύει πάντα σωστά. Κάποιες φορές που πάει να ξεκινήσει στο άνοιγμα της πόρτας, σταματάει ακαριαία. Κλίση δεν έχει η πόρτα μου. Όταν την τοποθέτησε ο μάστορας, ήμουν παρόν και είδα ότι είχε αλφαδιάσει τον οδηγό. Αυτή τη στιγμή το τρίμερ είναι στη μέση της διαδρομής οπότε δεν είναι στο off.

Δύο τινά.

1. Αν έχει ρύθμιση ροπής, όταν είναι σφιχτά τα κουζινέτα, από το μεγάλο ρεύμα σταματά ο πίνακας να τροφοδοτεί το μοτέρ. Βγάλε εκτός την ρύθμιση ροπής. Έχει νόημα με πολύ καλά ρουλεμάν και μόνον.

2. Αν δεν έχει κλίσει το έδαφος το φρένο πρέπει να είναι ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ πάντα!

george Mp
12-06-21, 21:44
Τα Keeloq εαΌ°ναι 66bit (μπλέ LED).

Τα αντιγραφαΌ*ς εξ ορισμού 12bit τύπου MM53200 ή UM3750 ή HT12 (κόκκινο LED).

Τα αντιγραφής κυλιόμενα (με το πορτοκαλί LED) αντιγράφουν τα παραπάνω σταθερού κώδικα και τα δικά τους κυλιόμενα με το πορτοκαλί LED.

Όλα τα παραπάνω αναφέρονται στο SM50.

Και ναι. Το SM50 είναι δικό μας, ελληνικό.66bit ή 64;

744
12-06-21, 22:00
66bit. Σωστά το έγραψα. Σε κάποια είναι 66 σε άλλα 67.

Τα τελευταία 2 ή 3 bit είναι status bit π.χ. για την κατάσταση της μπαταρίας του πομπού.

Στο HCS301 που χρησιμοποιώ είναι 66bit.

chipakos-original
12-06-21, 23:33
Το αρχικό χειριστήριο το μαμά είναι αυτό
https://key-safe.gr/tilekontrol-gkarazoportas/tilekontrol-gkarazoportas-seav-be-happy-rs2n-kuliomenou-kodikou-618 (https://key-safe.gr/tilekontrol-gkarazoportas/tilekontrol-gkarazoportas-seav-be-happy-rs2n-kuliomenou-kodikou-618)

(https://www.e-anagnostou.gr/ntition-&-garage-τηλεχειριστήρια-για-γκαραζόπορτες-&-συναγερμούς-2130-κοντρόλ-αντιγραφής-σταθερού-και-κυλιόμενου-κωδικού-p-62798.html)Αυτό είναι το χειριστήριο που αντέγραψε ο ένοικος της πολυκατοικίας.
https://www.e-anagnostou.gr/ntition-&-garage-τηλεχειριστήρια-για-γκαραζόπορτες-&-συναγερμούς-2130-κοντρόλ-αντιγραφής-σταθερού-και-κυλιόμενου-κωδικού-p-62798.html (https://www.e-anagnostou.gr/ntition-&-garage-τηλεχειριστήρια-για-γκαραζόπορτες-&-συναγερμούς-2130-κοντρόλ-αντιγραφής-σταθερού-και-κυλιόμενου-κωδικού-p-62798.html)
Επειδή ταιριάζουν πολύ μπορεί να είναι αυτό το μοντέλο, μόλις το πιάσω στα χέρια μου θα δώσω κι άλλες λεπτομέρειες
https://www.mikra.gr/product.php?products_id=41262&sess=99dpk44ahb8t3i23kbreaac621 (https://www.mikra.gr/product.php?products_id=41262&sess=99dpk44ahb8t3i23kbreaac621)

Parhs
13-06-21, 00:15
Το αρχικό χειριστήριο το μαμά είναι αυτό
https://key-safe.gr/tilekontrol-gkarazoportas/tilekontrol-gkarazoportas-seav-be-happy-rs2n-kuliomenou-kodikou-618 (https://key-safe.gr/tilekontrol-gkarazoportas/tilekontrol-gkarazoportas-seav-be-happy-rs2n-kuliomenou-kodikou-618)

(https://www.e-anagnostou.gr/ntition-&-garage-τηλεχειριστήρια-για-γκαραζόπορτες-&-συναγερμούς-2130-κοντρόλ-αντιγραφής-σταθερού-και-κυλιόμενου-κωδικού-p-62798.html)Αυτό είναι το χειριστήριο που αντέγραψε ο ένοικος της πολυκατοικίας.
https://www.e-anagnostou.gr/ntition-&-garage-τηλεχειριστήρια-για-γκαραζόπορτες-&-συναγερμούς-2130-κοντρόλ-αντιγραφής-σταθερού-και-κυλιόμενου-κωδικού-p-62798.html (https://www.e-anagnostou.gr/ntition-&-garage-τηλεχειριστήρια-για-γκαραζόπορτες-&-συναγερμούς-2130-κοντρόλ-αντιγραφής-σταθερού-και-κυλιόμενου-κωδικού-p-62798.html)
Επειδή ταιριάζουν πολύ μπορεί να είναι αυτό το μοντέλο, μόλις το πιάσω στα χέρια μου θα δώσω κι άλλες λεπτομέρειες
https://www.mikra.gr/product.php?products_id=41262&sess=99dpk44ahb8t3i23kbreaac621 (https://www.mikra.gr/product.php?products_id=41262&sess=99dpk44ahb8t3i23kbreaac621)

Στο compatibility list το έχει οποτε λογικό να αντιγράφεται. Δε βλεπω κατι περιεργο προσωπικά

aktis
13-06-21, 11:39
Αν διαβάσετε τις οδηγίες στο tele.gr , πρݐπει το αρχικό χειριστήριο keeloq να στείλει πληροφορίες στο αντιγραφτηρι για να το αντιγράψει ( seed key ) ,
ενεργοποιώντας μια ειδική διαδικασία στο προς αντιγραφή κλειδί πατώντας συγκεκριμένα πλήκτρα μαζί .
Αυτό προβλέπεται από τον κατασκευαστή και δεν σημαίνει οτι " αντιγράφεται " χωρίς να θέλεις ( όπως αντιγράφονται τα fixed key τηλεχειριστήρια του κιλού , που έχουν ακόμα και τα κινέζικα car tracker ! )

To keeloq υπάρχει 25 χρόνια με διάφορες βελτιώσεις . Η τελευταία ( και πιο ασφαλής ) version αναφέρεται ως Ultimate keeloq και θεωρώ οτι την έχουν πχ τα περισσότερα σημερινά αυτοκίνητα .
( μετα τη δημοσίευση του roll jam attack ) με αντιστοιχο τσιπάκι στον πομπό το MCS3142-I/ST
Οποιος θέλει λεπτομέρειες μπορεί να διαβάσει και στον κατασκευαστή ...
http://ww1.microchip.com/downloads/en/Appnotes/00001683A.pdf

lordbyte
19-07-21, 14:18
Καλό μεσημέρι!

Να κάνω μια ερώτηση - Έχω και εγώ ένα κινέζικο ΥΤ12130 που μπορεί να αντιγράψει fixed και αρκετά rolling code

Επειδή έχω βάλει ήδη 3 πόρτες μέσα (2πλη δουλείας / εξοχικό) και θα ήθελα και του σπιτιού για να μην έχω 2πλα remote πάντα μαζί μου...

Υπάρχει διαδικασία για το SM50H της Autotech; Δε συμπεριλαμβάνεται στη λίστα των 'συμβατών' του κινέζικου, αλλά στις οδηγίες της Autotech φαίνεται ότι μπορείς να αντιγράψεις δικό τους (ίδιο) βάζοντας το δέκτη σε ανάλογη κατάσταση (10 sec πατημένο το original remote μέχρι να μείνει στη μέση η πόρτα) - Εκεί αναβοσβήνει το Led του αρχικού - υπάρχει διαδικασία για να στείλει seed code?

Ευχαριστώ!

744
19-07-21, 14:34
To έχουμε ξαναπεί παραπάνω. Για να μπορέσει κάποιο χειριστήριο να "αντιγράψει" keeloq θα πρέπει να γνωρίζεις τα 8 κλειδιά του ενός byte το καθένα.

Τα δικά μας ΔΕΝ τα έχουμε κοινοποιήσει σε κανέναν προφανώς και έτσι δεν μπορεί κανείς να "αντιγράψει" τα SM50H. Παίρνεις νέο SM50H και το καταχωρείς στον Δέκτη ή στον Πίνακα.

ΠΡΟΣΟΧΗ μην πατήσεις το Autolearn για 10sec γιατί έτσι ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΟΛΑ τα καταχωρημένα χειριστήρια!!!

Αντί της καταχώρησης νέου χειριστηρίου με το Autolearn μπορεί ο χρήστης να καταχωρήσει νέο χειριστήριο πατώντας το παλιό για >10sec μέχρι να σταματήσει η κίνηση της πόρτας/ρολού κλπ. Αμέσως μετά πατάς το νέο χειριστήριο για την καταχώρησή του.

lordbyte
20-07-21, 13:48
To έχουμε ξαναπεί παραπάνω. Για να μπορέσει κάποιο χειριστήριο να "αντιγράψει" keeloq θα πρέπει να γνωρίζεις τα 8 κλειδιά του ενός byte το καθένα.

Τα δικά μας ΔΕΝ τα έχουμε κοινοποιήσει σε κανέναν προφανώς και έτσι δεν μπορεί κανείς να "αντιγράψει" τα SM50H. Παίρνεις νέο SM50H και το καταχωρείς στον Δέκτη ή στον Πίνακα.

ΠΡΟΣΟΧΗ μην πατήσεις το Autolearn για 10sec γιατί έτσι ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΟΛΑ τα καταχωρημένα χειριστήρια!!!

Αντί της καταχώρησης νέου χειριστηρίου με το Autolearn μπορεί ο χρήστης να καταχωρήσει νέο χειριστήριο πατώντας το παλιό για >10sec μέχρι να σταματήσει η κίνηση της πόρτας/ρολού κλπ. Αμέσως μετά πατάς το νέο χειριστήριο για την καταχώρησή του.

Ευχαριστώ!

Σε αυτήν την περίπτωση, υπάρχουν οδηγίες προγραμματισμού/αντιγραφής του SM50-H από άλλα τηλεκοντρόλ για να χρησιμοποιηθούν τουλάχιστον τα άλλα 2 πλήκτρα που είναι τώρα άχρηστα;

744
20-07-21, 15:31
Τα SM50H δεν αντιγράφουν και δεν αντιγράφονται. Απλά τα καταχωρείς στον δέκτη ή πίνακα με την βοήθεια του πλήκτρου Autolearn.

mikemtb
30-12-21, 11:04
Σας Ευχαριστω πολυ για απαντησεις σας. Θα τσεκαρω και θα επιλεξω.τι επελεξες τελικα?

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lordbyte
01-02-22, 12:08
Τα SM50H δεν αντιγράφουν και δεν αντιγράφονται. Απλά τα καταχωρείς στον δέκτη ή πίνακα με την βοήθεια του πλήκτρου Autolearn.

Καλημέρα,

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Προχθές πριν βγω από το γκαράζ διαπίστωσα ότι ήταν κολλημένο το κουμπί 1 από το SM-50H - Η πόρτα άνοιξε και σταμάτησε στη μέση. Επειδή δε ξεκολλούσε (το μπλε φωτάκι άναβε συνέχεια, παρόλα τα πατήματα που του έκανα), νομίζω πάτησα το 2 ή/και το 3, μήπως είχε κολλήσει κάποιο από αυτά. Από τότε το τηλεκοντρόλ δεν αναγνωρίζεται από την πόρτα (βλέπω το δέκτη ότι ανάβει όταν το πατήσω, αλλά δεν κάνει τίποτα). Προφανώς έκανα ρησετ το SM50H; Η διαδικασία είναι να πατήσεις 2 μαζί;

Επίσης είχα προσπαθήσει να δηλώσω και ένα άλλο SM50H στην πόρτα ακολουθώντας τη διαδικασία που αναφέρθηκε πριν μερικά μηνύματα εδώ - Κρατάς πατημένο το κουμπί μέχρι να σταματήσει η κίνηση της πόρτας, και μετά πατάς το κουμπί στο καινούργιο τηλεχειριστήριο. Για μένα αυτό δε δούλεψε - κάνω κάτι λάθος;

Ευχαριστώ

744
01-02-22, 16:02
Όταν λες κολλημένο το κουμπί 1 τί εννοείς?

Ας πούμε ότι είχε κάτι και σφήνωσε πατημένο ή ακόμα και εκτός του πλαστικού του κελύφους (αλλά με την μπαταρία προφανώς) το πλήκτρο 1 φαίνεται σαν να είναι πατημένο?

Αν είναι το δεύτερο, μάλλον έπαθε ζημιά το τσιπάκι στην πλακέτα. Αλλιώς, αν είναι "μηχανικό" το θέμα, καθαρίζεις το κέλυφος και το συναρμολογείς ξανά. Το κουμπί κάνει κλικ όταν το πατάς? Μήπως έχει χαλάσει ο διακόπτης του?

Όσον αφορά στον πίνακα, η δυνατότητα από μακριά και με την βοήθεια του παλιού χειριστηρίου, υπάρχει στους σχετικά νέους πίνακες. Πάντως, αν έχεις πρόσβαση στο κουμπάκι Autolearn, είναι προτιμότερο αυτό από την εξ αποστάσεως καταχώρηση.

Τώρα έτσι όπως έγινε η κατάσταση, καλύτερα μάζεψε όλα τα χειριστήρια και κάνε διαγραφή της μνήμης και εκ νέου καταχώρηση των χειριστηρίων ένα-ένα.

Αν κάποιο ήταν καταχωρημένο και μετά περάσεις και δεύτερο κουμπί, στο τέλος δεν θα λειτουργεί με κανένα κουμπί!

ΗΝ1984
01-02-22, 16:18
Απευθύνσου στον κατασκευαστή. Στο Περιστερι είναι.

https://www.autotech.gr/eshop/?swoof=1&product_cat=tilexeiristeiria

744
01-02-22, 16:23
Και εμείς τί κάνουμε?

lordbyte
01-02-22, 17:25
Όταν λες κολλημένο το κουμπί 1 τί εννοείς?

Ας πούμε ότι είχε κάτι και σφήνωσε πατημένο ή ακόμα και εκτός του πλαστικού του κελύφους (αλλά με την μπαταρία προφανώς) το πλήκτρο 1 φαίνεται σαν να είναι πατημένο?

Αν είναι το δεύτερο, μάλλον έπαθε ζημιά το τσιπάκι στην πλακέτα. Αλλιώς, αν είναι "μηχανικό" το θέμα, καθαρίζεις το κέλυφος και το συναρμολογείς ξανά. Το κουμπί κάνει κλικ όταν το πατάς? Μήπως έχει χαλάσει ο διακόπτης του?

Όσον αφορά στον πίνακα, η δυνατότητα από μακριά και με την βοήθεια του παλιού χειριστηρίου, υπάρχει στους σχετικά νέους πίνακες. Πάντως, αν έχεις πρόσβαση στο κουμπάκι Autolearn, είναι προτιμότερο αυτό από την εξ αποστάσεως καταχώρηση.

Τώρα έτσι όπως έγινε η κατάσταση, καλύτερα μάζεψε όλα τα χειριστήρια και κάνε διαγραφή της μνήμης και εκ νέου καταχώρηση των χειριστηρίων ένα-ένα.

Αν κάποιο ήταν καταχωρημένο και μετά περάσεις και δεύτερο κουμπί, στο τέλος δεν θα λειτουργεί με κανένα κουμπί!

Σα να ήταν πατημένο συνέχεια το κουμπί 1 (το LED staying on) - ακόμα και οταν το ξαναπάταγες - ενώ ούτε με πάτημα κάποιου από τα 2 ή/και 3 σταμάτησε. Το μόνο που το σταμάτησε ήταν μια μικρή 'φάπα΄ (αφού είχα ήδη πατήσει το 2ο / 3ο όντας το κουμπί 1 ενεργό). Τώρα, ενώ φαίνεται ότι ο δέκτης παίρνει σήμα (ανάβει ένα λαμπάκι μέσα), δεν αποκρίνεται (ενώ με άλλα χειριστήρια δουλεύει κανονικά). Πιστεύω ότι το πάτημα με 2 ταυτόχρονα το έκανε ρησέτ κάπως.

Τώρα για διαγραφή όλων κλπ, τρέχα γύρευε, γιατί μιλάμε για πολυκατοικία (με δε ξέρω και εγώ πόσα ανά διαμέρισμα) και άντε να τους βρεις όλους κλπ. Θα ξαναδοκιμάσω τον απομακρυσμένο προγραμματισμό με τηλεχειριστήριο από άλλο ένοικο - μέχρι πρότινος δοκίμαζα από το δικό μου σε 2ο (καινούργιο) δικό μου.

Ευχαριστώ

lordbyte
01-02-22, 18:55
Σα να ήταν πατημένο συνέχεια το κουμπί 1 (το LED staying on) - ακόμα και οταν το ξαναπάταγες - ενώ ούτε με πάτημα κάποιου από τα 2 ή/και 3 σταμάτησε. Το μόνο που το σταμάτησε ήταν μια μικρή 'φάπα΄ (αφού είχα ήδη πατήσει το 2ο / 3ο όντας το κουμπί 1 ενεργό). Τώρα, ενώ φαίνεται ότι ο δέκτης παίρνει σήμα (ανάβει ένα λαμπάκι μέσα), δεν αποκρίνεται (ενώ με άλλα χειριστήρια δουλεύει κανονικά). Πιστεύω ότι το πάτημα με 2 ταυτόχρονα το έκανε ρησέτ κάπως.

Τώρα για διαγραφή όλων κλπ, τρέχα γύρευε, γιατί μιλάμε για πολυκατοικία (με δε ξέρω και εγώ πόσα ανά διαμέρισμα) και άντε να τους βρεις όλους κλπ. Θα ξαναδοκιμάσω τον απομακρυσμένο προγραμματισμό με τηλεχειριστήριο από άλλο ένοικο - μέχρι πρότινος δοκίμαζα από το δικό μου σε 2ο (καινούργιο) δικό μου.

Ευχαριστώ


EDIT

//

Επίσης, υπάρχει διαφορά μεταξύ των SM-50H; Με το μπλε του άλλου ένοικου και απομακρυσμένο προγραμματισμό έσωσα το δικό μου μπλε που είχε το θέμα, αλλά δε μπορώ να προγραμματίσω το 2ο SM-50H που αγόρασα (μαύρου χρώματος). Το οποίο όταν το πατάω οποιοδήποτε κουμπί, δε βλέπω να αποκρίνεται ο δέκτης (με το αντίστοιχο αναμα της λάμπας του - ενώ και στα 2 μπλε χειριστήρια ανάβει) - υπάρχουν και SM-50H που είναι σε άλλη συχνότητα;

//

744
01-02-22, 21:12
Στην ίδια συχνότητα είναι αλλά εκπέπμουν άλλο κωδικό. Πρέπει να προμηθευτείς από τον ίδιο εγκαταστάτη χειριστήριο. Άλλου δεν θα συνεργαστεαΌ°.

Δεν διευκρίνισες ακόμα για ποιο λόγο ήταν πατημένο το πλήκτρο 1. Τώρα είναι εντάξη?

Επειδή όπως σου είπα παραπάνω, για το διάστημα που το πλήκτρο 1 ήταν πατημένο, η πόρτα όπως είπες σταμάτησε, άρα ο πίνακας μπήκε σε λειτουργία προγραμματισμού νέου χειριστηρίου, εσύ τότε πάτησες άλλο πλήκτρο.

Δυστυχώς τώρα ο πίνακας έχει και το 1 και το 2 πλήκτρο αποθηκευμένο και δεν πρόκειται να ανταποκριθεί. Ότι και να κάνεις από εδώ και στο εξής ΔΕΝ πρόκειται να καταχωρήσει αυτό το χειριστήριο αφού είναι ήδη καταχωρημένο λάθος. Οι μόνοι τρόποι είναι:

1. ολική διαγραφή και επαναπρογραμματισμός χειριστηρίων

2. επαναπρογραμματισμός του χειριστηρίου σου με νέο serial number ώστε να το θεωρήσει ο πίνακας νέο χειριστήριο και να μπορέσει να το αποθηκεύσει σωστά.

Το 2. μπορεί να γίνει από μένα ή από Autotech στο Περιστέρι. Αν πας πες μου.

lordbyte
02-02-22, 18:14
Στην ίδια συχνότητα είναι αλλά εκπέπμουν άλλο κωδικό. Πρέπει να προμηθευτείς από τον ίδιο εγκαταστάτη χειριστήριο. Άλλου δεν θα συνεργαστεαΌ°.

Δεν διευκρίνισες ακόμα για ποιο λόγο ήταν πατημένο το πλήκτρο 1. Τώρα είναι εντάξη?

Επειδή όπως σου είπα παραπάνω, για το διάστημα που το πλήκτρο 1 ήταν πατημένο, η πόρτα όπως είπες σταμάτησε, άρα ο πίνακας μπήκε σε λειτουργία προγραμματισμού νέου χειριστηρίου, εσύ τότε πάτησες άλλο πλήκτρο.

Δυστυχώς τώρα ο πίνακας έχει και το 1 και το 2 πλήκτρο αποθηκευμένο και δεν πρόκειται να ανταποκριθεί. Ότι και να κάνεις από εδώ και στο εξής ΔΕΝ πρόκειται να καταχωρήσει αυτό το χειριστήριο αφού είναι ήδη καταχωρημένο λάθος. Οι μόνοι τρόποι είναι:

1. ολική διαγραφή και επαναπρογραμματισμός χειριστηρίων

2. επαναπρογραμματισμός του χειριστηρίου σου με νέο serial number ώστε να το θεωρήσει ο πίνακας νέο χειριστήριο και να μπορέσει να το αποθηκεύσει σωστά.

Το 2. μπορεί να γίνει από μένα ή από Autotech στο Περιστέρι. Αν πας πες μου.


Ευχαριστώ για την απάντηση,

Το βρίσκω απίστευτο ότι όλα πρέπει να είναι τόσο κλειδωμένα...Δλδ. αγόρασα ένα ίδιο από το Σκρουτζ και επειδή τυχαίνει να είναι η "γενική" έκδοση και όχι αυτή του εγκαταστάτη (ο οποίος έχει το αυτοκόλλητο του πάνω στα υπάρχοντα), δε δουλεύει επειδή το έχουν κλειδώσει επίτηδες - προφανώς για να μας γδέρνει ο εγκατάστασης χτυπώντας στο "ψαχνό" κάθε φορά που κάποιος θέλει ένα χειριστήριο...Και μπράβο και στους 2 τους!

Τώρα για την ερώτηση σου, και εγώ δε κατάλαβα ακριβώς τι είχε γίνει, το έπιασα στο χέρι μου και διαπίστωσα ότι ήταν ήδη αναμμένο το φωτάκι και δεν έσβηνε, παρόλο που πάτησα το κουμπί αρκετές φορές. Μόνο με τη 'φάπα' έσβησε και δεν ξαναδούλεψε στην πόρτα.

Έκανα 2 βήματα μετά - Έβγαλα τη μπαταρία του για να τη μετρήσω (ήταν ΟΚ) και 2ο, πήρα χειριστήριο από άλλον ένοικο με το οποίο ξεκίνησα τη διαδικασία του απομακρυσμένου προγραμματισμού - Πατώντας το κουμπί 1 στο δικό μου, η πόρτα σχεδόν αμέσως "άκουσε" και έκτοτε δουλεύει κανονικά. Οπότε

αα) Ή βγάζοντας τη μπαταρία (για να τη μετρήσω) και ξαναβάζοντάς τη ξεκόλλησε το χειριστήριο ή
ββ) Κατάφερα και το ξανά-προγραμμάτισα με την απομακρυσμένη μέθοδο

Τώρα το μόνο που μένει είναι το 2ο χειριστήριο μου, αλλά από την παραπάνω σου απάντηση, αυτό που πήρα από Σκρούτζ πάει για πέταμα (όπως είπα δεν ανάβει το φωτάκι του δέκτη όταν πατάω οποιοδήποτε από τα 3 κουμπιά) και αναγκαστικά θα με γδάρει ο εγκαταστάτης.

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια

744
02-02-22, 20:45
Προφανώς αυτό από το σκρούτζ έχει άλλη πλακέτα εσωτερικά. Μπορεί να είναι επίσης σε άλλη συχνότητα ή να είναι αντιγραφής σταθερού κωδικού. Όπως και να έχει δεν είναι συμβατό.

Τα κυλιόμενα προσφέρουν μεγάλη ασφάλεια και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξει ο γείτονας την δική σου πόρτα, όπως γίνεται με τα σταθερού κωδικού που έχουν πεπερασμένους κωδικούς.

Στείλε μια εσωτερική φωτό από το χειριστήριο (του σκρουτζ) να σου πω περισσότερα.

lordbyte
03-02-22, 16:37
Προφανώς αυτό από το σκρούτζ έχει άλλη πλακέτα εσωτερικά. Μπορεί να είναι επίσης σε άλλη συχνότητα ή να είναι αντιγραφής σταθερού κωδικού. Όπως και να έχει δεν είναι συμβατό.

Τα κυλιόμενα προσφέρουν μεγάλη ασφάλεια και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξει ο γείτονας την δική σου πόρτα, όπως γίνεται με τα σταθερού κωδικού που έχουν πεπερασμένους κωδικούς.

Στείλε μια εσωτερική φωτό από το χειριστήριο (του σκρουτζ) να σου πω περισσότερα.

Είμαι έξαλλος, γιατί είναι ακριβώς το ίδιο με το 1ο που έχω (και προγραμματίζεται)!

Δες εδώ παρακαλώ...85110

744
03-02-22, 16:55
Από την πλακέτα φαίνεται ότι έχει το HCS301. Αλλά φυσικά από την φωτό δεν μπορεί να πει κανείς τι κωδικούς έχει το τσιπάκι.

Αφού προγραμματίζεται όπως είπες, γιατί είσαι έξαλλος?

lordbyte
03-02-22, 17:32
Από την πλακέτα φαίνεται ότι έχει το HCS301. Αλλά φυσικά από την φωτό δεν μπορεί να πει κανείς τι κωδικούς έχει το τσιπάκι.

Αφού προγραμματίζεται όπως είπες, γιατί είσαι έξαλλος?

To 1o ναι, αυτό δεν... :saad:

744
03-02-22, 20:22
ΟΚ.

Είτε πας στο Περιστέρι είτε το στέλνεις σε μένα.