PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονοφασικο 25α



manto181
09-06-21, 23:49
Καλησπέρα στο σπίτι μου έχουμε μονοφασικο ρεύμα 25αμπερ (με ενημέρωσε ένας φίλος ερασιτέχνης). Θα κάνω ανακαίνιση και θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να αλλάξω το ρεύμα από μονοφασικο σε τριφασικό ή απλά να το κάνω 65η να το αφήσω ως εχει..Οι ηλεκτρικές συσκευές που έχω είναι πλυντήριο πιάτων και ρούχων, 2 κλιματιστικά, φούρνος, κουζίνα, ανεμιστήρες οροφής, τηλεόραση, ψυγείο, φώτα στην αυλή και το σπίτι είναι 130τ.μ..τι μου προτείνετε; ευχαριστώ πάρα πολύ.

rama
10-06-21, 00:03
Αφού δουλεύει τώρα το σύστημα, θα δουλεύει καλύτερα με την αυξημένη ισχύ. Φαντάζομαι προσέχεις ήδη να μη βάζεις ενεργοβόρες συσκευές να δουλεύουν ταυτόχρονα.
Με τριφασικό, και καλή δουλειά στον πίνακα, σταματάς να νοιάζεσαι για το τι δουλεύει ταυτόχρονα.

pstratos
10-06-21, 00:57
μονοφασικο 25??? Είσαι βέβαιος? Γιατι ο ΔΕΔΗΕ ξεκινά με την #3 που είναι 35Α. Πάντως κατ 'εμέ με 130μέτρα, τριφασική #3 (35kVA) να είσαι ξένοιαστος για πολλά χρόνια. Εγώ στα 100-λίγα μέτρα χωρίς κήπους κλπ καμιά φορά αισθάνομαι "πιεσμένος" με τα 25kVA (35A)

manto181
10-06-21, 07:08
Το σπίτι είναι χτισμένο το 80.. Και μέχρι στιγμής λειτουργούν ελάχιστες ηλεκτρικές συσκευές.. Κλιματιστικά δν έχουμε, κουζίνα χαλασμένη.. Ευχαριστώ πολυ

vasilllis
10-06-21, 07:58
Να το αλλαξεις.Θα σου προτεινει και ο ηλεκτρολογος σου το καταλληλο αναλογα με τα φορτια που εχεις.

Bobiras
10-06-21, 13:20
αν δεν εχεις τριφασικους κινητηρες η ανελκυστηρα δεν υπαρχει λογος για παραπανω απο 35Α. εκτος να θες να πληρωνεις πιο ακριβα την κιλλοβατορα στο τριφασικο και την εγκατασταση για ΜΗΝ τυχον χρειαστη. ετσι πληροφοριακα η ΔΕΗ θελει περιπου 1000 ευρο για να κανει το μονοφασικο τριφασικο.

mtzag
10-06-21, 14:38
Το τριφασικο ειναι καλυτερο γιατι εχει και τα 400V για να βαλεις τριφασικη συσκευη περα απο την παραπανω ισχυ.
Αξιζουνε 1000 ευρω να εχεις τριφασικο.

manto181
10-06-21, 14:46
Όταν λέτε 1000€ εννοείται μαζι με τον ηλεκτρολόγο ή μόνο την ΔΕΗ;

pstratos
10-06-21, 15:20
Το σπίτι είναι χτισμένο το 80.. Και μέχρι στιγμής λειτουργούν ελάχιστες ηλεκτρικές συσκευές.. Κλιματιστικά δν έχουμε, κουζίνα χαλασμένη.. Ευχαριστώ πολυ


και στο αρχικό post

"πλυντήριο πιάτων και ρούχων, 2 κλιματιστικά, φούρνος, κουζίνα, ανεμιστήρες οροφής, τηλεόραση, ψυγείο, φώτα στην αυλή και το σπίτι είναι 130τ.μ."


Τι υσχύει???

manto181
10-06-21, 15:33
Αν δν κάνω την αλλαγή σε τριφασικό λόγω χρημάτων.. Ποιες συσκευές είναι οι πιο ενεργοβόρες για να δουλεύουν μαζί; ευχαριστώ πολύ όλους σας

mikemtb
10-06-21, 15:35
Τι υσχύει???


Θα κάνω ανακαίνιση
Που μπερδεύτηκες φίλε μου? [emoji39]

manto181
10-06-21, 15:36
Τώρα μετα την ανακαίνιση θα έχουμε 2 κλιματιστικά, 1 ψυγείο, 1 πλυντήριο πιάτων και ρούχων, ανεμιστήρες οροφής και ότι περιγράφω στο αρχικό μου post.. Βγαίνει πολύ ακριβά η αλλαγή από μονοφασικο σε τριφασικό..

manto181
10-06-21, 15:41
έχεις δίκιο σας τα μπέρδεψα λίγο.. Συγγνώμη.. Μετα την ανακαίνιση θα έχουμε 2 κλιματιστικά, 1 ψυγείο, 1 πλυντήριο πιάτων και ρούχων, ανεμιστήρες οροφής και ότι περιγράφω στο αρχικό μου post.. Βγαίνει πολύ ακριβά η αλλαγή από μονοφασικο σε τριφασικό..

pstratos
11-06-21, 00:00
Τότε ρώτα ΔΕΔΗΕ αν μπορεί να σου δώσει το "ενισχυμένο" μονοφασικό, δλδ νο5 12kVA @ 50A. Διαφορετικά μένεις στην #3 8kVA @ 35A. Τουλάχιστον αν φτιάξεις νέο πίνακα κάντον με τριφασική πρόβλεψη. Δλδ αργότερα να αλλάξεις μόνο γενικό διακόπτη, ασφάλεια και ρελέ

mikemtb
11-06-21, 00:18
Παιδιά, ηρεμήστε, σπίτι είναι όχι εργοστάσιο!
Στο πατρικό μου (ενάμιση στρεμα οικοπεδο), υπάρχουν : 4 κλιματιστικά, 3 θερμοσίφωνες, ηλ.κουζινα, θέρμανση μπάνιου, σιντριβάνι, φωτα παντού στον κήπο, αντλία ποτίσματος, ηλ.ψηστιερα, πλυντήριο, 2 ψυγεία, 1 καταψύκτης, το εργαστήριο μου, ηλ.γκαραζοπορτα, 3 tv, και η λίστα ατελείωτη... Μονοφασικο 35a.
Το ότι υπάρχουν τα φορτία δε σημαίνει ότι παίζουν όλα μαζί, υπαρχει λογική χρήση [emoji4][emoji4]

Κλασσικά: Tapatalk

744
11-06-21, 09:10
Η πρότασή μου είναι η εξής.

Βάζεις τριφασικό και με νυκτερινό.

Χωρίζεις τα φορτία

Προσοχή στην κουζίνα! Συνήθως οι ηλεκτρολόγοι, ακόμα και σε τριφασικό τις συνδέουν μονοφασικά!!! Να επιμείνεις να συνδεθεί τριφασικά.

Από το νυκτερινό, αν κάνεις σωστή χρήση με προγραμματισμό των ηλεκτρικών συσκευών (πλυντήρια ρούχων και πιάτων, φούρνος, κλιματιστικά) να λειτουργούν στην περίοδο του νυκτερινού, θα έχεις σοβαρή διαφορά στο λογαριασμό.

Επίσης αξίζει αφού είσαι στην ανακαίνιση να δεις κεντρικό κλιματισμό από τριφασικό A/C που θα σου δίνει αέρα με αεραγωγούς στα δωμάτια, μπάνια κλπ από μια και ΜΟΝΟ κεντρική μονάδα αντί να γεμίζεις το σπίτι με μηχανήματα. Και είναι σαφώς πιο οικονομικό στη λειτουργία του από τα διάσπαρτα μηχανήματα.

Το έχω κάνει και πραγματικά είναι απίστευτη η αίσθηση να έχεις ΟΛΟ το σπίτι κλιματιζόμενο, ήσυχα και οικονομικά (στη λειτουργία του). Το συνδύασα και με ενδοδαπέδια θέρμανση (άλλη φοβερή ιδέα), για οικονομία στα καύσιμα ή αέριο, σταθερή θερμοκρασία και χωρίς τα ενοχλητικά σώματα καλοριφέρ που προκαλούν και μεγάλα ρεύματα αέρα.

Μετά δεν γίνονται αυτά.

Τέλος ψάξε και τον πάροχο για χαμηλότερη χρέωση επίσης. Εδώ θέλει δουλειά.

vasilllis
11-06-21, 19:19
Παιδιά, ηρεμήστε, σπίτι είναι όχι εργοστάσιο!
Στο πατρικό μου ενάμιση στρεμα, υπάρχουν : 4 κλιματιστικά, 3 θερμοσίφωνες, ηλ.κουζινα, θέρμανση μπάνιου, σιντριβάνι, φωτα παντού στον κήπο, αντλία ποτίσματος, ηλ.ψηστιερα, πλυντήριο, 2 ψυγεία, 1 καταψύκτης, το εργαστήριο μου, ηλ.γκαραζοπορτα, 3 tv, και η λίστα ατελείωτη... Μονοφασικο 35a.
Το ότι υπάρχουν τα φορτία δε σημαίνει ότι παίζουν όλα μαζί, υπαρχει λογική χρήση [emoji4][emoji4]

Κλασσικά: Tapatalk1,5 στρεμμα σπιτι εχεις ρε Ελληνα κροισε; [emoji23][emoji23]


Κάτσε να δουμε.στο ποστ Νο 456 θα προταθει να τοποθετησει και 10kw φωτοβολταϊκά στην ταρατσα για να υποστηριζει τα φορτια.

jenny
12-06-21, 16:31
Μια και συζητάτε για χρεώσεις αληθεύει το ότι υπάρχει στο ΤΙΜΟΛΌΓΙΟ ΔΕΔΔΗΕ έκπτωση 40% στην αξία του ρεύματος, σε όσους έχουν τηλεφωνία κλπ στην wind??