PDA

Επιστροφή στο Forum : Οταν κλείνω την ασφάλεια θερμοσίφωνα βγάζει σπινθήρα..



panos196
26-07-21, 12:35
Απο το κουτί που παίρνει ρεύμα η ηλεκτρική κουζίνα εχω συνδέσει με κλέμες εξωτερικό καλώδιο και το στέλνω στο θερμοσίφωνα. και στα μισά του καλωδίου έχω συνδέσει κουτί με ασφάλεια 20 αμπέρ και ενδεικτική λυχνία και παρατήρησα το εξής πρόβλημα ..ότα κλείνω την ασφάλεια βγάζει σπινθήρα απο τα πλαστικά της ασφάλειας ...όταν σηκώνω την ασφάλεια όλα καλά μόνο όταν κατεβάζω την ασφάλεια γίνετε αυτό. Σιγουρα είναι κάτι πρόχειρο για σπίτι στο χωριό ..υπάρχει λύση στο πρόβλημα? μήπως θα έπρεπε να μπεί και διπολικός διακόπτης?

antonisc
26-07-21, 13:48
ΑΠΑΓΟΡΕΒΕΤΕ θερμοσιφωνας να κοβεται απο ασφαλεια πρεπει να μπει διπολικος διακοπτης να κοβει φαση και ουδετερο κακος παιρνει από τη «ΓΡΑΜΜΗ κουζινας ο σπινθηρας ειναι φυσιολογικος

panos196
26-07-21, 14:29
ΑΠΑΓΟΡΕΒΕΤΕ θερμοσιφωνας να κοβεται απο ασφαλεια πρεπει να μπει διπολικος διακοπτης να κοβει φαση και ουδετερο κακος παιρνει από τη «ΓΡΑΜΜΗ κουζινας ο σπινθηρας ειναι φυσιολογικοςσυμφωνώ με τα λεγόμενά σου απλά επειδή παίρνω απο την κουζίνα δουλευω η την κουζίνα η τον θερμοσίφωνα και τα δυο μαζί δεν γίνετε να δουλεύουν ταυτόχρονα .. οταν εχω σπινθήρα κινδυνεύω?
σε ευχαριστώ για την ενημέρωση

panos196
26-07-21, 15:49
μήπως μπορεί κάποιος να μου δείξει σε κάποια φωτο η χειρόγραφα τον τρόπο σύνδεσης μεταξύ τους ασφάλεια-διπολικός διακόπτης -ενδεικτική λυχνία π.χ https://oaedhlectrologoi.blogspot.com/2018/01/blog-post_82.html

billtsig
26-07-21, 16:09
Καλησπέρα! πολύ χοντρικά θα συνδεθούνε έτσι
84212
αλλά πρέπει να είσαι απόλυτα προσεχτικός στα ακόλουθα:

1) κλείνεις παροχή και ΔΕΝ δουλεύεις υπο τάση
2) προσέχεις οι διατομές να είναι οι κατάλληλες για την ασφάλεια σου (λογικά χεριάζετε 3χ4 με 20Α ασφάλεια)
3) όλες οι συνδέσεις πρέπει να είναι σφιχτές και καθαρές (δεν παίζουμε με αυτό γιατι θα σπινθηρίζει και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος φωτιάς)
4) βάζεις γείωση όπως και δίπτωτε

5) αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι φωνάζεις έναν ηλεκτρολόγο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με αυτά δεν παίζουμε

panos196
27-07-21, 15:01
ΑΠΑΓΟΡΕΒΕΤΕ θερμοσιφωνας να κοβεται απο ασφαλεια πρεπει να μπει διπολικος διακοπτης να κοβει φαση και ουδετερο κακος παιρνει από τη «ΓΡΑΜΜΗ κουζινας ο σπινθηρας ειναι φυσιολογικος
αυτόν εχω και μια ενδεικτική λυχνία https://www.se.com/gr/el/product/A9P54620/acti-9-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%B1%CF%85%CF%84%C F%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%84%CE%B7%C F%82-ic40n-1p-%2B-n---c---20a-6000a/?range=65251-acti9-ic40 είναι ασφάλεια η διακόπτης? η και τα δυο μαζί ασφαλειοδιακόπτης.

vasilllis
27-07-21, 15:52
Καλό είναι αυτό.Εχεις περάσει και τους δυό αγωγούς; Τους έχεις βάλει σωστά;

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

panos196
27-07-21, 20:27
Καλό είναι αυτό.Εχεις περάσει και τους δυό αγωγούς; Τους έχεις βάλει σωστά;

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk Στο κάτω μέρος στο Ν έβαλα το μπλέ καλώδιο ουδέτερος και το καφέ ρεύμα στην αλλη, το ίδιο και στο πάνω μέρος το καλώδιο που πηγαίνει στο θερμοσίφωνα και ενωσα και το κίτρινο γείωση ...όταν σηκώνω το κουμπί ολα καλά, όταν κατεβάζω το κουμπί βγάζει φως σπινθήρα, θα ελέγξω αν κάποιο καλώδιο θέλει σφίξιμο..κάτι άλλο..

vasilllis
28-07-21, 08:02
Αν δεν ειναι ελλατωματικο δεν βλεπω καποιο αλλο προβλημα.

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

panos196
28-07-21, 10:25
Καλημέρα!!! ας τα πάρουμε απο την αρχή... Με εξωτερικό καλώδιο συνδέω θερμοσίφωνα πήρα ρεύμα απο το κουτί της ηλεκτρικής κουζίνας και χρησιμοποιώ σε λειτουργία το ενα απο τα 2 όχι να δουλεύουν ταυτόχρονα κουζίνα θερμοσίφωνας και έβαλα στη μέση του καλωδίου ασφάλεια και ενδεικτική λυχνία, μου έδωσαν απο τον ΚΑΥΚΑ να κόβει και τον ουδέτερο https://www.se.com/gr/el/product/A9P...c---20a-6000a/ (https://www.se.com/gr/el/product/A9P54620/acti-9-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%B1%CF%85%CF%84%C F%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%84%CE%B7%C F%82-ic40n-1p-%2B-n---c---20a-6000a/) και λυχνία https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...okkini_159039/ (https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/endeiktikes-lychnies/endeiktikes-lychnies-mones-1st/schneider-electric-2-lychnia-ragas-led-230vac-kokkini_159039/) όλα καλά όταν ανεβάζω το κουμπί ..όταν το κατεβάζω βγάζει φως σπινθήρα.. το καταλαβαίνω ότι είναι λάθος που πήρα ρεύμα απο την κουζίνα αλλα στο χωριό σε εξωτερικό μπάνιο εστω και προσωρινά το έκανα. Με καλύπτει η συνδεση με αυτά που πήρα απ τον ΚΑΥΚΑ η θέλω και κάτι άλλο π.χ.διακόπτη άλλον..ΤΟ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑ δηλ. μπορώ να τον κλείνω όπως είναι η ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΔΙΠΟΛΙΚΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ? η ασφάλεια που μου δώσαν ειναι και διακόπτης?

vasilllis
28-07-21, 16:12
Αυτό που δείχνει διπολικό είναι με 10.000 μηχανικούς κύκλους χρήσης(άνοιξε-κλείσε ) δηλαδή.
Τι άλλο θέλεις να βάλεις;


Υγ κάποιο βίντεο να δούμε από που πεταει σπίθες;

antonisc
28-07-21, 21:42
αυτο που εχεις ειναι διπολικη ασφαλεια παροτι κοβει φαση και ουδετερο βασική δουλειά έχει την διακοπεί απο βραχυκυκλωμα και οχι να διακοπτουμε τον θερμοσίφωνα ετσι μειωνουμε την διάρκεια ζωής της γιαυτο το λογο βλεπεις και σπινθηρα οταν κατεβασεις λόγω του αρκτ ρευματος ασφαλεια ασφαλιζω διακοπτης διακοπτο..διακοπτης μεγαλυτερη αντοχη σε αμπερ οποτε βαλε κι εναν διακοπτη 2x40A πριν την ασφαλεια

vasilllis
28-07-21, 22:39
αυτο που εχεις ειναι διπολικη ασφαλεια παροτι κοβει φαση και ουδετερο βασική δουλειά έχει την διακοπεί απο βραχυκυκλωμα και οχι να διακοπτουμε τον θερμοσίφωνα ετσι μειωνουμε την διάρκεια ζωής της γιαυτο το λογο βλεπεις και σπινθηρα οταν κατεβασεις λόγω του αρκτ ρευματος ασφαλεια ασφαλιζω διακοπτης διακοπτο..διακοπτης μεγαλυτερη αντοχη σε αμπερ οποτε βαλε κι εναν διακοπτη 2x40A πριν την ασφαλεια

Διαβασε καλύτερα τα τεχνικά χαρακτηριστικά της.

alefgr
29-07-21, 00:29
βαλε κι εναν διακοπτη 2x40A πριν την ασφαλεια

Εγώ θα έβαζα 2x63A, είναι μικρή η διαφορά τιμής.

panos196
29-07-21, 08:22
αυτο που εχεις ειναι διπολικη ασφαλεια παροτι κοβει φαση και ουδετερο βασική δουλειά έχει την διακοπεί απο βραχυκυκλωμα και οχι να διακοπτουμε τον θερμοσίφωνα ετσι μειωνουμε την διάρκεια ζωής της γιαυτο το λογο βλεπεις και σπινθηρα οταν κατεβασεις λόγω του αρκτ ρευματος ασφαλεια ασφαλιζω διακοπτης διακοπτο..διακοπτης μεγαλυτερη αντοχη σε αμπερ οποτε βαλε κι εναν διακοπτη 2x40A πριν την ασφαλεια Δηλαδή απ τη μεριά που παίρνω ρεύμα πρώτα βάζω το διακόπτη, μετά την ασφάλεια και μετά την ενδεικτική λυχνία?

basilism
29-07-21, 09:06
ναι. πρωτα ο διακοπτης και μετα ασφαλεια .το ενδεικτικο θα παρεις φαση απο την ασφαλεια.
Δηλαδή απ τη μεριά που παίρνω ρεύμα πρώτα βάζω το διακόπτη, μετά την ασφάλεια και μετά την ενδεικτική λυχνία?

antonisc
29-07-21, 19:38
Διαβασε καλύτερα τα τεχνικά χαρακτηριστικά της.

τι να διαβασω επειδη γραφει μικροαυτόματος διακόπτης αυτη ειναι μικροαυτοματη ασφαλεια L N καμπύλη c στα 20 A δεν θα βρεις πουθενα διακοπτη με χαρακτηριστικα c στα 20 A και κανενας διακοπτης δεν πεφτει σε βραχυκύκλωμα απλώς πολυ τον λένε μικροαυτόματο διακόπτη

vasilllis
29-07-21, 20:50
Αυτά δεν είναι τεχνικά χαρακτηριστικά.
Εδω κοίτα που αναφέρει 20000 μηχανικούς διάρκεια ζωής και άλλή τόση ηλεκτρική.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210729/ced39b959dda6e93f0f3576ab471ab64.jpg

alpha uk
29-07-21, 22:13
Γράφει τα πρότυπα , ΕΝ 60898-1που αντιστοιχούν στα πρότυπα μικροαυτοματης ασφάλειας καθώς και ΕΝ60947-2 που αντιστοιχούν στα πρότυπα του διακόπτη, οπότε λειτουργεί σαν ασφάλεια και διακόπτης μαζί με ονομαστική ικανότητα διακοπής σε λειτουργία στα 6ΚΑ , οπότε λειτουργεί τέλεια σαν διακόπτης , αλλά θά πέσει και σαν ασφάλεια σε περίπτωση βραχυκυκλώματος.Θα έλεγα ότι είναι ένας διπολικος μικροαυτοματος με ενισχυμένες επαφές , στην περίπτωση του θερμοσίφωνα (εγώ προσωπικά) θα έβαζα έναν απλό διπολικό διακόπτη στα 40Α

JOUN
01-08-21, 15:33
Είναι φυσιολογικό να βγάζει σπινθήρα όταν ανοίγει το κύκλωμα, μην ασχολείσαι..

panos196
01-08-21, 23:11
Είναι φυσιολογικό να βγάζει σπινθήρα όταν ανοίγει το κύκλωμα, μην ασχολείσαι.. Καλησπέρα !!! οταν ανοίγω τον ασφαλειοδιακόπτη δεν βγάζει σπινθήρα, μόνο όταν κλείνω το διακόπτη βγαζει φώς σπινθήρα μέσα απο τα πλαστικά μέρη του διακόπτη. Ερώτηση .. αντι για 20 αμπερ θα έπρεπε να βάλω ασφαλειοδιακόπτη 40 αμπερ αφου είναι για θερμοσίφωνα? η δεν πειράζει ?

alefgr
02-08-21, 04:56
Την ασφάλεια την επιλέγουμε με βάση την γραμμή που έχουμε και αφού η γραμμή σου έχει 4άρια καλώδια που είναι για τροφοδοσία θερμοσίφωνα, σε καμία περίπτωση δεν βάζουμε μεγαλύτερη ασφάλεια από 20 Amper, γιατί αν συμβεί κάποιο βραχυκύκλωμα στην άλλη άκρη της ασφάλειας, θα πάρουν φωτιά τα καλώδια.

JOUN
02-08-21, 08:20
Καλησπέρα !!! οταν ανοίγω τον ασφαλειοδιακόπτη δεν βγάζει σπινθήρα, μόνο όταν κλείνω το διακόπτη βγαζει φώς σπινθήρα μέσα απο τα πλαστικά μέρη του διακόπτη. Ερώτηση .. αντι για 20 αμπερ θα έπρεπε να βάλω ασφαλειοδιακόπτη 40 αμπερ αφου είναι για θερμοσίφωνα? η δεν πειράζει ?

Το όταν ανοίγει το είπα με την "ηλεκτρολογικη" εννοια, εννοώ όταν ανοίγει το κύκλωμα.
Δηλαδή όταν σταματήσει να δουλεύει..

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
02-08-21, 14:21
παντού και πάντα όταν αποσυνδέουμε ενα οποιοδήποτε ηλεκτρικό κύκλωμα (νόμος αυτεπαγωγής καθώς κίνησης ροής ηλεκτρονίων ,μέσα στον αγωγό) απλά στο άνοιγμα του φόρτου φαίνεται πιο πολύ . και στο κλείσιμο αλλά πολυ λιγοτερο παρατηρισετο σε απλους μονούς διακόπτες . εαν εχεις δει σε ενισχυτές για απορρόφηση του σπινθήρα υπάρχει πάνω στις επαφές πυκνωτής ο οπιος απορροφά την αυτεπαγωγή,κρουστικά φορτία το θόρυβο στα ηχεία απο διακοπή κλπ.. επειδή κάτι μου διέφυγε σίγουρα συχωρεσων:biggrin: