PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε σταθερή γραμμή



rama
28-08-21, 19:33
Από χτές ξαφνικά νέκρωσαν οι σταθερές τηλεφωνικές γραμμές στο σπίτι.
Το VDSL συνεχίζει κανονικά (μάλλον με λίγο μειωμένη ταχύτητα).
Βάζοντας τηλέφωνο στην πλάτη του router παίζει κανονικά, με ή χωρίς το δικό του φίλτρο/splitter γραμμής.
Ο έλεγχος της γραμμής είναι καθαρός.
Όλα τα φίλτρα / splitter είναι προς τη σωστή κατεύθυνση.
Από τον πάροχο μου είπαν οτι έχει βραχυκυκλώσει το splitter τηλεφώνου/DSL, το άλλαξα αλλά τζίφος.
Η μόνη αλλαγή που είχα κάνει την προηγούμενη μέρα ήταν οτι αφαίρεσα από το splitter το καλώδιο που είχα για fax, μιάς και πλέον είναι άχρηστο.
Τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε?

mitsus78
28-08-21, 19:52
Δες τις ελεύθερες τηλ πρίζες μήπως είναι κάποια βραχυκλωμενη ή και κάποιο φίλτρο

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

rama
28-08-21, 21:04
Τα φίλτρα ελέγχθηκαν, είναι όλα εντάξει. Στις τηλεφωνικές πρίζες δεν έγινε καμμία αλλαγή, είτε στις κατειλημμένες είτε στις ελεύθερες.

rama
28-08-21, 21:17
Κάνω μία σκέψη.
Στο χώρο που έχω το router, έρχονται τρία διαφορετικά ζευγάρια καλωδίων ethernet και τηλεφώνου, από αντίστοιχες διπλές πρίζες σε διάφορα σημεία του σπιτιού. Υπάρχουν και μερικές ακόμη πρίζες τηλεφώνου, που λογικά συνδέονται όπου γειτνιάζουν με τις 3 που προανέφερα, ενώ υπάρχει και σύνδεση στο συναγερμό.
Τα 3 ethernet συνδέονται στο router. Κανένα θέμα.
Τα τηλεφωνικά καλώδια όμως, παραλληλίζονται σε ένα ζευγάρι αγωγών. Από αυτή την ένωση παίρνει γραμμή και το router.
Είναι σωστό να υποθέσω οτι μόνο το ένα από αυτά τα τρία τηλεφωνικά καλώδια είναι το ενεργό, και στον χώρο αυτό απλώς συνδέονται και επιστρέφουν τα άλλα δύο στις υπόλοιπες πρίζες?
Αν είναι έτσι, μήπως να τα αποσυνδέσω, να βρώ ποιό είναι το ενεργό, με αυτό να τροφοδοτήσω το router, και μετά στα άλλα δύο να δίνω από την πλάτη του router? Ετσι, δεν θα χρειάζεται καν splitter, αφού τη δουλειά θα την κάνει το router, ενώ ίσως ενισχυθεί το τηλεφωνικό σήμα και για το router?

rama
10-09-21, 15:08
Τελικά έκανα το πείραμα που είχα αναφέρει, έστω μερικώς. Βρήκα το καλώδιο που φέρνει το τηλεφωνικό σήμα και τροφοδότησα αποκλειστικά το router, συνδέοντας κι ένα τηλέφωνο στην πλάτη του router και καταργώντας τις άλλες δύο διακλαδώσεις που μοιράζουν στις τηλεφωνικές πρίζες.
Αποτέλεσμα να ανεβεί σημαντικά η ταχύτητα του internet. Όπως μου εξήγησε κάποιος που γνωρίζει τα δικτυακά, αυτό έγινε επειδή το VoIP / DSL δεν συμπαθεί τις ωμικές αντιστάσεις και τα πολλά καλώδια.
Το Σ-Κ θα κάνω μία τελευταία προσπάθεια να τροφοδοτήσω τις άλλες τηλεφωνικές διακλαδώσεις από την πλάτη του router. Αν πετύχει, έχει καλώς. Αλλιώς θα κοιτάξω αυτό που με συμβούλευσε ο φίλος μου, να πάρω ένα νέας γενιάς μεραφέτι το οποίο δρομολογεί το τηλεφωνικό σήμα μέσω του δικτύου ρεύματος, αντίστοιχα όπως κάνουν τα "powerline" με το σήμα του internet. Βέβαια, μου εξέφρασε τον προβληματισμό αν θα δουλέψει παράλληλα με το υπάρχον data powerline.
Επειδή έψαξα και δεν βρίσκω τέτοιο προϊόν, έχετε κάποιο μαγαζί να μου υποδείξετε?
Ευχαριστώ

rama
26-10-21, 13:29
Συνεχίζω την αναζήτηση λύσης, τεχνίτες δεν υπάρχουν, ή λένε οτι δεν υπάρχει λύση. Από ότι έχω καταλάβει, κανείς πλέον δεν θέλει να προσπαθήσει να καταλάβει το πρόβλημα και να δώσει λύση, όλοι θέλουν να πουλήσουν προϊόντα.
Τέλος πάντων, με αρκετό ψάξιμο και πειραματισμό έκανα μία πρώτη αποτύπωση του τηλεφωνικού δικτύου. Ο εγκαταστάτης προ δεκαετίας έβαλε κυριολεκτικά όλο το δίκτυο του σπιτιού σε μία γραμμή που καταλήγει στο router, αφήνοντας έξω μόνο τα διπλανά υπνοδωμάτια σε ξεχωριστή γραμμή, κάτι που είναι άχρηστο στην περίπτωσή μου. Επομένως η γραμμή που έρχεται από τον (κάπου θαμμένο) κατανεμητή, κουβαλάει μαζί και πάμπολλες προεκτάσεις και ωμική αντίσταση.
Στην περίπτωσή μου λοιπόν δεν μπορώ να εφαρμόσω την βέλτιστη συνδεσμολογία για το VoIP, με ξεχωριστή αναχώρηση από την πλάτη του router, αλλά μόνο την τυπική με επιστροφή στην ίδια γραμμή.
Σπανίως σε απομακρυσμένες πρίζες ακούγεται το σήμα, αλλά σε λίγα δευτερόλεπτα αυτό κάνει reset στο router.
Το μόνο που μπορώ πλέον να σκεφτώ είναι να ανοίξω μία-μία τις τηλεφωνικές πρίζες, και να αποσυνδέσω από πίσω τα καλώδια όπου βλέπω οτι υπάρχει συνέχεια και δεν είναι τερματική σύνδεση. Μέχρι να μειωθεί η αντίσταση αρκετά ώστε να δουλέψει το VoIP με επιστροφή και να αρκεστώ στο τι έχω. Είναι σωστή αυτή η σκέψη, ή υπάρχει άλλη λύση?

vasilllis
26-10-21, 19:29
Θεωρητικά λειτουργει και αυτη η καλωδιωση με επιστροφη της voip τηλεφωνικης γραμμης σου,πίσω.
Πρακτικά οσο μεγαλώνει η ταχύτητα τόσο μεγαλώνουν και τα προβλήματα.

ΥΓ. Τι ακριβώς προσπαθούν να σου πουλήσουν;Αν εμπιστεύεσαι τον τεχνικό που λέει ότι η γραμμή τους είναι καθαρή,τοτε αλλάζετε ή δικη σου γραμμή.Αν δεν τον εμπιστευεσαι,ρίχνεις μια πρόχειρη και παρακολουθείς. Ακόμα και να ξυλωσεις τις διακλαδωσεις μιλάμε για 30 καλώδιο χωμενο σε 3-4 κουτια και κομμένο-ραμμενο.

rama
27-10-21, 09:40
Το πρόβλημα είναι οτι δεν βρίσκω τεχνικό να έρθει να δεί, ακόμα και αγγελία έχω βάλει εδώ στο forum. Αλλά δεν. Όλοι έχουν πλουτίσει μάλλον, ή κάνουν μόνο μεγάλες δουλειές. Όσους έχω προσεγγίσει τηλεφωνικώς κατόπιν σύστασης φίλων και συναδέλφων, όλοι κάνουν τηλε-διάγνωση και λένε με τη μία οτι δεν θα δουλέψει και να δούμε άλλες τεχνικές λύσεις, κλπ. Οπότε είμαι ακόμα στο ψάξιμο. Γι αυτό και ξεκινάω σταδιακά να ανοίγω μία-μία πρίζα για να δώ τις συνδέσεις, μπάς και βγάλω άκρη. Τουλάχιστον όλη η γραμμή αποτελείται από ενισχυμένο τηλεφωνικό καλώδιο, όχι απλό πλακέ.