PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτο τι είναι?



MAN0S
05-09-21, 11:59
Καλημέρα,σε συσκευη που φορτιζε κανονικά με 5ν,μπήκε φορτιστής 19ν κ φυσικά μπουμ.Ανοιξα κ είδα ότι εμφανώς εχει σκάσει το συγκεκριμενο εξάρτημα(πυκνωτής?)Καμια βοήθεια για το τι ειναι,και αν με τα νουμερα που φαινονται μπορώ να βγάλω άκρη?







843398434084341

chipakos-original
05-09-21, 12:08
Πυκνωτής είναι και διακρίνω στη δεύτερη φωτογραφία να γράφει 220mF και προφανώς θα ήταν στα 6.3volt γι αυτό έσκασε. Ομως πιθανόν το πρόβλημα να είναι μεγαλύτερο σε άλλα εξαρτήματα. Εγώ φυσικά θα έβαζα έναν καινούριο πυκνωτή και θα δοκίμαζα να δω αν θα λειτουργήσει με την σωστή τάση.Προσοχή κατά την αντικατάσταση στην πολικότητα.

george Mp
05-09-21, 12:40
Εχει και αλλη ζημια, απο τη φωτογραφια φαινεται και μια διοδος αρπαγμενη.

MAN0S
05-09-21, 12:53
Σας ευχαριστώ, το υποψιαζομουν ότι δύσκολα θα ήταν μόνο ο πυκνωτής,θα το πάω σε κάποιον ηλεκτρονικό μπας κ σωθεί.

lepouras
05-09-21, 22:57
Πυκνωτής είναι και διακρίνω στη δεύτερη φωτογραφία να γράφει 220mF και προφανώς θα ήταν στα 6.3volt γι αυτό έσκασε. Ομως πιθανόν το πρόβλημα να είναι μεγαλύτερο σε άλλα εξαρτήματα. Εγώ φυσικά θα έβαζα έναν καινούριο πυκνωτή και θα δοκίμαζα να δω αν θα λειτουργήσει με την σωστή τάση.Προσοχή κατά την αντικατάσταση στην πολικότητα.

220μF μην γίνει κάνα μπέρδεμα. το καταλαβαίνω ότι κατά λάθος έφυγε απλά για το ορθό.

chipakos-original
06-09-21, 08:13
α ναι σωστά, η γραφή μου ήταν λόγω ταχύτητας λανθασμένη. 220 μικροφαράντ εννοούσα......

ezizu
06-09-21, 08:44
Πυκνωτής είναι και διακρίνω στη δεύτερη φωτογραφία να γράφει 220mF και προφανώς θα ήταν στα 6.3volt γι αυτό έσκασε....

Επίσης, μια μικρή διόρθωση, στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται ότι η τάση λειτουργίας του πυκνωτή είναι 10V.

chipakos-original
06-09-21, 20:13
Επίσης, μια μικρή διόρθωση, στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται ότι η τάση λειτουργίας του πυκνωτή είναι 10V.
Δεν φαίνεται στο κινητό μου ακόμη και τώρα που το είδα πάλι.....αλλά δεν έχει και καμία σημασία. Ετσι δεν είναι???Είτε 6.3 βολτ που έγραψα ότι πιθανόν να είναι,,,,,, είτε στα 10 βολτ που λές ότι το είδες να γράφει τα 19 βολτ είναι πολλά.

konpan
06-09-21, 21:22
Δεν έχεις βάλει καλές φωτογραφίες να δούμε ολόκληρη την πλακέτα σε καλύτερη ανάλυση και από τις δύο πλευρές (πάνω - κάτω) για να φανεί καλύτερα η ζημιά. Πάντώς ο πυκνωτής είναι 220μF, όσο για την τάση που δεν φαίνεται μπορείς να βάλεις άλλον στα 16V η στα 25V αν δεν υπάρχει πρόβλημα στο χώρο. Υπάρχει και τσιπάκι δίπλα, οπότε θέλει ψάξιμο πέρα από τη δίοδο που ίσως να έχει αρπάξει...