PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για μετατροπη



PIPERIAS
20-09-21, 22:22
Καλησπερα σε ολους και καλη βδομαδα να εχουμε!! Μια ερώτηση μπορει να ειναι και αδυνατη η επιτευξη αλλα θελω να βγω απο την περιέργεια! Θελω να αγορασω ενα συγκολλητικο για πριονοκορδελες. Να εξηγησω πως δουλευει που το θεωρώ απιθανο να μην γνωριζει καποιο απο τα μελη. Ενωνονται οι δυο ακρες και κοκκινιζουν μετα ενα τσαφ σαν σπινθηρα και τις κολαει αφηνοντας πανω σαν καλαι. Στιγμιαια γίνεται αυτο. Εκεινο που με προβληματίζει ειναι οτι τα μηχαμηματα αυτα βγαινουν σε 380v. Εγω δυστυχώς εχω 220 ρευμα. Απ οτι μπορεσα να βρω σε χαρακτηριστικά λέει 50-60hz frequency και 3 εως 15 kva λογικά η ενέργεια που δουλευει αναλογως το τυπο κσι παχος της καθε λαμας. Υπαρχει περιπτωση με καποιο inverter αυτο το πράγμα να δουλεψει μονοφασικα? Η υπαρχει καποιος αλλος τροπος να μπορει να γινει η μετατροπη? Εγω προσωπικα νομιζω οτι δεν πρεπει να γινεται για τον λογο οτι δεν ειναι μοτερ να φορεσει καποιο πυκνωτη πχ. Τα φωτα σας παρακαλώ. Σας ευχαριστώ

info@kalarakis.com
20-09-21, 23:06
Υπάρχει το λεγόμενο ζεύγος
Στην ουσία είναι ένας ηλεκτροκινητήρας συνδεμένος με μια γεννήτρια τριφασική.

Πιο φτηνά θα σου έρθει να βάλεις τριφασικόΣίγουρα θέλεις και άλλη καλωδίωση με την ισχύ που θέλει.

PIPERIAS
20-09-21, 23:47
Υπάρχει το λεγόμενο ζεύγος
Στην ουσία είναι ένας ηλεκτροκινητήρας συνδεμένος με μια γεννήτρια τριφασική.

Πιο φτηνά θα σου έρθει να βάλεις τριφασικόΣίγουρα θέλεις και άλλη καλωδίωση με την ισχύ που θέλει.

Αρα η ολη δουλεια θα κοστίσει 1000αρικο ειτε γινει στην πρώτη περίπτωση ειτε στην αλλαγη της φασης ετσι? Κατι αλλο να υποθέσω οτι δεν θα το κανει να δουλεψει

Βρηκα χαρακτηριστικα εδω αναφερει 3.5 kv μεχρι 22. Τοσο πολυ μου φαινεται υπερβολη

IRF
21-09-21, 07:45
Η ενέργεια που θέλει η συσκευή σου είναι πολύ μεγαλύτερη από όσο δίνει η μία φάση 3,5kVA-22kVA.Με ότι πατέντα και να κάνεις θα ρίχνεις συνέχεια ασφάλειες.
Βάλε ένα λινκ το μαγαζί αγοράς μήπως έχει επιπλέον στοιχεία.Το υψηλό ρεύμα μην σου φαίνεται υπερβολή.Αν ήταν χαμηλότερο με πατεντες ιδιοκατασκευές θα γινόταν επικινδυνο.Η αρχή της συσκεής σου είναι κόληση με πολή υψηλό ρεύμα για πολύ σύντομο χρόνο.Αν βάλεις χαμηλότερης έντασης ρεύμα για περισσότερο χρόνο θα οξειδώσεις το μέταλλο της πριονοκορδέλας και η κόληση δεν θα έχει την αντοχή που πρέπει.Θα ανοίξει πολύ πιο γρήγορα με ότι συνέπειες έχει αυτό!

info@kalarakis.com
21-09-21, 08:01
Τριφασικό από τη ΔΕΗ
Ρώτα και από εκεί που θα την αγοράσεις πόσο ρεύμα θέλει στο εργασιακό για να υπολογίζεις και τα έξοδα του ηλεκτρολόγου.

elektronio
21-09-21, 08:03
Οι πόντες γενικώς έχουν πολύ υψηλό ρεύμα. Στο μαγαζί έχουμε πόντα 300KVA. Χρειάζεσαι βιομηχανικό ρεύμα για να δουλέψεις τέτοια μηχανήματα. Οι πόντες δεν είναι για τα σπίτια :lool:

PIPERIAS
21-09-21, 14:36
Το ξερω οτι εχει υψηλη ταση και στιγμιαιαγι αυτο κιολας χρειαζεται αυτη την ενέργεια. Ερώτηση ηταν πριν προβω σσ αγορα. Δεν ηταν για να δουλεύει σε σπιτι εργαστηριο εχω με ξυλουργικα κανω αλλα δεν εχω βαλει τριφασικο ρευμα γιατι ολα τα μηχανηματα μου ειναι 220 τα οποια ηταν και ιδιαίτερα ακριβα σε σχεση με αν ειχα τριφασικα. Αρα συμπερασμα:το συγκεκριμένο μηχανημα δεν μπορει με καποια μετατροπή να δουλεψει σε 220 η αν αυτο υπαρχει περίπτωση να γινει θα κοστίσει παραπανω απο το να περνουσα 3φασικο ρευμα απευθειας απο ΔΕΗ