Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Vdsl + Voip



Vagelis64
25-09-21, 07:02
Καλημερα σας λογω 06:51 και λογω ερωτησης.

Λοιπονννν....

Καποιος γνωστος εβαλε vdsl 100ρα αλλα εχει συνεχομενες διακοπες 1 φορα τις 2 εβδομαδες .
Αναγκαζεται να καλει τεχνικο εταιρειας και διορθωνεται η κατασταση (αλλαγη ρουτερ του εχουν κανει)
Πανε κανω στον κατανεμητη κτηριου κοιτανε, ελεγχουν και μια απο τις 3...4 φορες επισκεψη "δεν παταγε καλα το καλωδιο" στην ρεγκλετα του ειπαν.
Εκει δεν τα πειραζει κανεις και δεν υπαρχει και προβλημα σκονης λογω οτι κλειστα σε ντουλαπι, τα θεωρω κατινιστικα αυτα.
Εγω εχω adsl σιχαινομενος το vdsl προς το παρον και δεν μου χρειαζονται και μεγαλες ταχυτητες.

Και προχωρω κατοπιν ιστορικου σε ερωτηση.
Αν του βαλω Asus router που εχω εναν backup (αυτος δεχεται adsl/vdsl) , ΔΕΝ εχει ομως Voip, εχει κανεις σας βαλει προσθετο
Voip πανω σε router ? και αν ναι, τι συγκεκριμενη συσκευη εβαλε και με ποιον παροχο , εχει προβληματα αν ;;
Δεν θελω να "κρεμιεμαι" σε router εταιρειων, προτιμω δικο μου , με δικιες μου ρυθμησεις, προς το παρον εχω βολευτει το menu της Asus και
τους δουλευω χρονια τωρα ανευ προβληματων.

Σας Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το τοσο κατεβατο.

info@kalarakis.com
25-09-21, 07:25
Τα ρούτερ είναι συσκευές 5 σε1
Υπάρχουν voip συσκευές χωριστά
Μπαίνουν στο δελτίο
Το κακό είναι ότι ο πάροχος πρέπει να σου δώσει τα στοιχεία σύνδεσης κάτι που μέχρι στιγμη δεν το κάνουν

Δοκίμασε να βάλεις το δικό σου ρούτερ και πάνω σε αυτό σύνδεσε του παρόχου. Υπάρχει περίπτωση να συνδεθεί το κομμάτι του voip
Αυτό εξαρτάτε από τη κατασκευή του και πως το έχει δει ο προγραμματιστής.

dant3
25-09-21, 14:57
Στη vodafone αναλογα το router που εχεις υπαρχει τροπος να βρεις τους κωδικους του voip και να τους βαλεις σε αλλο και να παιξουν ολα μια χαρα.
Ριξε μια ματια στο adslgr για τα σχετικα.

aktis
25-09-21, 16:14
Έστω οτι τους βρίσκεις ( ή στους δίνουν ) τους κωδικούς για το voip , δεν αλλάζουν κάθε τόσο οι κωδικοί του voip ; Γιατί κάπου διάβασα οτι μετά το reset αλλάζανε ...

Vagelis64
30-09-21, 17:47
νομιζω οτι βαζω μονο τα settings, θα το ψαξω αυτο με κωδικους. Σε ευχαριστω.

mixos
30-09-21, 20:15
Εγώ έκανα αίτηση για 100Mbps σε Vodafone και μου στείλανε δύο ρούτερ, ένα ZTE H267A (λευκό) και ένα H 300s (γκρι), ποιο να χρησιμοποιήσω? Θα δουλευεουν και τα δύο ?

nick1974
30-09-21, 20:41
Εγώ έκανα αίτηση για 100Mbps σε Vodafone και μου στείλανε δύο ρούτερ, ένα ZTE H267A (λευκό) και ένα H 300s (γκρι), ποιο να χρησιμοποιήσω? Θα δουλευεουν και τα δύο ?Βάλε όποιο σ αρέσει ως modem και για router / switch / WiFi βάζεις καλυτερο εξοπλισμό (όλα σε ένα η ξεχωριστά). Τουλάχιστο αν σε ενδιαφέρει να έχεις ποιοτικες συνδέσεις αυτά που δίνουν οι παροχοι είναι για κλωτσιές και τα κοννεξαρουμε ΜΟΝΟ για το μόντεμ τους (που οκ... αυτό το κάνουν καλά... Αυτό έλειπε)

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

di_tia
09-10-21, 14:41
το πιθανοτερο είναι να βρίσκεται σε μεγάλη αποσταση απο το καφαο του ΟΤΕ.(εως εκεί υπάρχει οπτικη) καλή η vdsl αλλα έχει όριο απόστασης, γι'αυτό και αποσυγχρονίζει, αντίθετα με adsl που όσο μεγαλώνει η απόσταση ρίχνει ταχύτητα αλλα δεν έχει διακοπές.
Καλημερα σας λογω 06:51 και λογω ερωτησης.

Λοιπονννν....

Καποιος γνωστος εβαλε vdsl 100ρα αλλα εχει συνεχομενες διακοπες 1 φορα τις 2 εβδομαδες .
Αναγκαζεται να καλει τεχνικο εταιρειας και διορθωνεται η κατασταση (αλλαγη ρουτερ του εχουν κανει)
Πανε κανω στον κατανεμητη κτηριου κοιτανε, ελεγχουν και μια απο τις 3...4 φορες επισκεψη "δεν παταγε καλα το καλωδιο" στην ρεγκλετα του ειπαν.
Εκει δεν τα πειραζει κανεις και δεν υπαρχει και προβλημα σκονης λογω οτι κλειστα σε ντουλαπι, τα θεωρω κατινιστικα αυτα.
Εγω εχω adsl σιχαινομενος το vdsl προς το παρον και δεν μου χρειαζονται και μεγαλες ταχυτητες.

Και προχωρω κατοπιν ιστορικου σε ερωτηση.
Αν του βαλω Asus router που εχω εναν backup (αυτος δεχεται adsl/vdsl) , ΔΕΝ εχει ομως Voip, εχει κανεις σας βαλει προσθετο
Voip πανω σε router ? και αν ναι, τι συγκεκριμενη συσκευη εβαλε και με ποιον παροχο , εχει προβληματα αν ;;
Δεν θελω να "κρεμιεμαι" σε router εταιρειων, προτιμω δικο μου , με δικιες μου ρυθμησεις, προς το παρον εχω βολευτει το menu της Asus και
τους δουλευω χρονια τωρα ανευ προβληματων.

Σας Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το τοσο κατεβατο.