PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση μικροαυτόματου θερμοσίφωνου



Eximnos
19-10-21, 21:54
Καλησπέρα σας! Μια απλή ερώτηση για τους φίλους ηλεκτρολόγους διότι είμαι ηλεκτρονικός και έχω τις επιφυλάξεις μου...

έχω στον πίνακά μου αυτό ακριβώς

https://i.ebayimg.com/images/g/icIAAOSw0PNgGjyF/s-l1600.jpg

το οποίο είναι ο μικροαυτόματος του θερμοσίφωνου κι επειδή θα ήθελα να εξοικονομήσω μια θέση θέλω να ρωτήσω αν είναι οκ να τον αντικαταστήσω με τον παρακάτω

https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/mikroaftomatoi-asfaleia-asfalia-asfaleia-microaftomatos/microaftomatoi-20a-25a/hager-mikroaftomatos-2p-c20a-6ka-230v-l-n_284337/

Υπάρχει κάποιο ουσιώδες πρόβλημα?

Etien4
19-10-21, 22:02
Καλησπέρα σας! Μια απλή ερώτηση για τους φίλους ηλεκτρολόγους διότι είμαι ηλεκτρονικός και έχω τις επιφυλάξεις μου...

έχω στον πίνακά μου αυτό ακριβώς

https://i.ebayimg.com/images/g/icIAAOSw0PNgGjyF/s-l1600.jpg

το οποίο είναι ο μικροαυτόματος του θερμοσίφωνου κι επειδή θα ήθελα να εξοικονομήσω μια θέση θέλω να ρωτήσω αν είναι οκ να τον αντικαταστήσω με τον παρακάτω

https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/mikroaftomatoi-asfaleia-asfalia-asfaleia-microaftomatos/microaftomatoi-20a-25a/hager-mikroaftomatos-2p-c20a-6ka-230v-l-n_284337/

Υπάρχει κάποιο ουσιώδες πρόβλημα?
Συγνώμη δεν μπορούσα να δω το λινκ καλά είμαι από κινητό.Άμα είναι διπολικός ίδιας κατηγορίας εντασης είναι το ίδιο!

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Eximnos
19-10-21, 22:13
Ναι η μόνη διαφορά που καταλαβαίνω είναι οτι το παλιό προστατεύει από υπερένταση και τους δύο πόλους ενώ το καινούριο έχει ασφάλεια μόνο στην φάση L. Ο ουδέτερος είναι διακόπτης.

Etien4
20-10-21, 00:04
Ναι η μόνη διαφορά που καταλαβαίνω είναι οτι το παλιό προστατεύει από υπερένταση και τους δύο πόλους ενώ το καινούριο έχει ασφάλεια μόνο στην φάση L. Ο ουδέτερος είναι διακόπτης.Ο ουδέτερος οφείλει να διακοπεί μαζί με την φάση σε περίπτωση που τριπάρει ή την κατεβάσεις!
Απλά να κόβει την συνέχεια εάν πέσει!Η ασφάλεια εννοείται οτι είναι μόνο για την φάση!
Έχει σημασία αυτό στον θερμοσίφωνα για ασφάλεια σε περίπτωση εργασιών.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Eximnos
20-10-21, 21:36
Δεν θα διαφωνήσω!
Άρα βλέποντας και το παρακάτω διαπιστώνουμε οτι κόβει ουδέτερο άρα κάνει για θερμοσίφωνα!
84500

alpha uk
20-10-21, 22:31
Δεν θα διαφωνήσω!
Άρα βλέποντας και το παρακάτω διαπιστώνουμε οτι κόβει ουδέτερο άρα κάνει για θερμοσίφωνα!
84500
Εάν τον θέλεις σαν ασφάλεια ναι κάνει , εάν τον θέλεις σαν διακόπτη όχι δεν κάνει (ανήκει στα πρότυπα ΕΝ60898-1) είναι διπολική ασφάλεια , όχι διακόπτης

vasilllis
20-10-21, 23:54
, εάν τον θέλεις σαν διακόπτη όχι δεν κάνει (ανήκει στα πρότυπα ΕΝ60898-1) είναι διπολική ασφάλεια , όχι διακόπτης
Γιατι δεν κανει?

alpha uk
21-10-21, 00:46
Γιατι δεν κανει?
Χαμηλής τάσης διακόπτες και οτιδήποτε άλλο (control gear) που κάνει διακοπή υπόκεινται στα ΕΝ 60947-1 πρότυπα . Χαμηλής τάσης ασφάλειες που χρησιμοποιούνται στην βιομηχανία MCB -MCCB - ACB υπόκεινται στα ΕΝ60947-2 πρότυπα Χαμηλής τάσης ασφάλειες που χρησιμοποιούνται για οικιακή χρήση υπόκεινται στα ΕΝ 60898 πρότυπα , ΕΝ 60947-3 αναφέρεται σαν διακόπτης και ασφάλεια μαζί

vasilllis
21-10-21, 07:51
Αυτα τα πρότυπα μπορούμε να μαθουμε σε τι ακριβώς αναφερονται;
Πχ η legrand DX3 ακολουθει τα προτυπα 60947-2 και 60898-1

Eximnos
21-10-21, 18:32
Εάν τον θέλεις σαν ασφάλεια ναι κάνει , εάν τον θέλεις σαν διακόπτη όχι δεν κάνει (ανήκει στα πρότυπα ΕΝ60898-1) είναι διπολική ασφάλεια , όχι διακόπτης


Σε πιστεύω χωρίς να το ψάξω καθόλου. Έλα που όμως πάντα έτσι χρησιμοποιούνται, ειδικά στα σπίτια με τα μικρά πινακάκια. Δεν έχω δει πουθενά διπολική ασφάλεια θερμοσίφωνα και διακόπτη δίπλα. Στην δική μου περίπτωση πάντως μετά τον μικροαυτόματο θα βάλω ένα διπολικό ρελέ ισχύος για να ανοιγοκλείνω και την ασφάλεια θα την έχω μόνιμα ανεβασμένη, άρα μου κάνει έτσι κι αλλιώς.

alpha uk
21-10-21, 20:36
Αυτα τα πρότυπα μπορούμε να μαθουμε σε τι ακριβώς αναφερονται;
Πχ η legrand DX3 ακολουθει τα προτυπα 60947-2 και 60898-1
Ναι με πρόλαβες ,είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα , πολλοί κατασκευαστές αναμειγνύουν τα πρότυπα, ειδικότερα οι τελευταίας γενιάς 60898, για αυτό θα πρέπει να ελέγχουμε πάντα τα χαρακτηριστικά που δίνει ο κατασκευαστής . Εάν προσέξεις τα πρότυπα των 60898 γράφουν (protection against overcurrent και isolation) αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν διακόπτης και μάλιστα σε μεγάλα φορτία .Αυτό έγκειται στον κατασκευαστή , αυτός θα γράψει στα χαρακτηριστικά εάν η ασφάλεια μπορεί να λειτουργήσει και σαν διακόπτης χωρίς να μειωθεί ο χρόνος ζωής του και θα έχει τυπωμένο και το ανάλογο σηματάκι του διακόπτη μπροστά η στα δεξιά του μικροαυτοματου . Η διαφορά μεταξύ 60898-1 με 60898-2 είναι ότι η δεύτερη δουλεύει για AC και DC ενώ η πρώτη μόνο για AC .Οι διάφορες μεταξύ 60898 και 60947-2 είναι πολλές , οι βασικότερες πολύ χοντρικά είναι , ο βαθμός ρύπανσης του περιβάλλων , το ρεύμα βραχυκυκλώματος , το μέγιστο Ζς
Οι πρώτες ειναι από 6Α έως 125Α και το ρεύμα βραχυκυκλώματος Icu 10 ΚΑ και Uimp στα 4KV , ο βαθμός ρύπανσης είναι αυτός που θα βρεις εσωτερικά ενός σπιτιού , το Ζς (υπάρχει ολόκληρος πίνακας ) . Οι δεύτερες έχουν τάση λειτουργίας μέχρι και 1000V Ac και 1500DC από 0,5Α έως και 6300Α με βαθμό ρύπανσης level 3 (ότι μπορεί να συνάντησης σε μια βιομηχανία ) υγρασία , ζέστη , βρόμα , και Icu από 6ΚΑ έως και 200ΚΑ . Συγνώμη τα γράφω πολύ χοντρικά γιατί για να τα αναλύσω χρειάζεται να γράφω για ώρες , όσο για την DX3 εάν κοιτάξεις θα πρέπει να έχει Icu 10KA μπορεί και περισσότερο , άλλοι κατασκευαστές το ανεβάζουν και στα 15ΚΑ

Δημήτρηςκα
21-10-21, 22:22
Γιατι δεν κανει?
Καλησπέρα,
Ο λόγος που δεν πρέπει να ανοιγοκλείνουμε την ασφάλεια είναι επειδή τα πρότυπα και οι κατασκευαστές τις κατασκευάζουν να μπορούν να ανοιγοκλείσουν 300-500 φορές. Ένας διακόπτης ράγας είναι κατασκευασμένος να ανοιγοκλείνει 3000-5000 φορές. Πράγμα λογικό αφού αν σου πέσει η ασφάλεια από υπερένταση 5-10 φορές θα κοιτάξεις να δεις τι γίνεται με τον θερμοσίφωνα, ενώ αν ανοιγοκλείνεις 1-3 φορές τη μέρα την ασφάλεια (για να κάνεις μπάνιο) σε 2-5 χρόνια (ανάλογα την ποιότητα της ασφάλειας) θα την πάρεις στα χέρια. Αν πάλι δεν υπάρχει χώρος στον πίνακα σαφώς είναι προτιμότερο να ανοιγοκλείνεις την ασφάλεια απτο να έχεις μία γραμμή στο σπίτι σου χωρίς να ασφαλίζετε.

Etien4
21-10-21, 22:59
Καλησπέρα,
Ο λόγος που δεν πρέπει να ανοιγοκλείνουμε την ασφάλεια είναι επειδή τα πρότυπα και οι κατασκευαστές τις κατασκευάζουν να μπορούν να ανοιγοκλείσουν 300-500 φορές. Ένας διακόπτης ράγας είναι κατασκευασμένος να ανοιγοκλείνει 3000-5000 φορές. Πράγμα λογικό αφού αν σου πέσει η ασφάλεια από υπερένταση 5-10 φορές θα κοιτάξεις να δεις τι γίνεται με τον θερμοσίφωνα, ενώ αν ανοιγοκλείνεις 1-3 φορές τη μέρα την ασφάλεια (για να κάνεις μπάνιο) σε 2-5 χρόνια (ανάλογα την ποιότητα της ασφάλειας) θα την πάρεις στα χέρια. Αν πάλι δεν υπάρχει χώρος στον πίνακα σαφώς είναι προτιμότερο να ανοιγοκλείνεις την ασφάλεια απτο να έχεις μία γραμμή στο σπίτι σου χωρίς να ασφαλίζετε.Το κάνουν και με ρελέ πλέον με την δυνατότητα να ελέγχεται απομακρυσμένα ή με χρόνο!

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
22-10-21, 00:18
Καλησπέρα,
Ο λόγος που δεν πρέπει να ανοιγοκλείνουμε την ασφάλεια είναι επειδή τα πρότυπα και οι κατασκευαστές τις κατασκευάζουν να μπορούν να ανοιγοκλείσουν 300-500 φορές. Ένας διακόπτης ράγας είναι κατασκευασμένος να ανοιγοκλείνει 3000-5000 φορές. Πράγμα λογικό αφού αν σου πέσει η ασφάλεια από υπερένταση 5-10 φορές θα κοιτάξεις να δεις τι γίνεται με τον θερμοσίφωνα, ενώ αν ανοιγοκλείνεις 1-3 φορές τη μέρα την ασφάλεια (για να κάνεις μπάνιο) σε 2-5 χρόνια (ανάλογα την ποιότητα της ασφάλειας) θα την πάρεις στα χέρια. Αν πάλι δεν υπάρχει χώρος στον πίνακα σαφώς είναι προτιμότερο να ανοιγοκλείνεις την ασφάλεια απτο να έχεις μία γραμμή στο σπίτι σου χωρίς να ασφαλίζετε.
Αν διαβασεις τα τεχνικά χαρακτηριστίκα θα δεις οτι αναγραφουν 10.000 μηχανικές χρησεις.