Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Πέφτει ο ΔΔΕ σε κάθε φορτίο



jenny
04-11-21, 19:37
Καλησπέρα στο αγαπητό φόρουμ
Μια παράξενη κατάσταση αντιμετωπίζω στο σπίτι συγγενικού προσώπου
Πέφτει ο ΔΔΕ 4Χ40Α σε αρκετά μικρά και μεγάλα φορτία που έβαλα ΟΝ σηκώνοντας τις επιμέρους ασφάλειες.
Με κάποιες φωτισμού δεν έχει θέμα και "κρατάει" όπως και με δύο ασφάλειες που τροφοδοτούν δύο υποπίνακες. Σε αυτούς πέφτει σε μια γραμμή ψυγειοκαταψύκτη αλλά και όταν βάζεις στην πρίζα του το πιεστικό στο λεβητοστάσιο πάλι πέφτει.
Τέλος δεν πέφτει με εξωτερικά φώτα ή πρίζες αλλά πέφτει και βάζοντας σε πρίζα άλλης φάσης την τηλεόραση ή κάποιο ενισχυτή ηχοσυστήματος.
Άνοιξα πίνακα έκανα σύσφιξη σε όλες τις βίδες εξαρτημάτων όμως δεν είχα κάποιο spear ΔΔΕ να δοκιμάσω αν φταίει αυτό της 12ετίας Shneider.
Όταν έβγαλα εκτός το ΔΔΕ όλα λειτούργησαν κανονικά.
Είσοδο τάσης και έξοδο από το ΔΔΕ κανονική (404v/239v)
Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο? Να πέφτει σχεδόν πάντα είτε ηλιακό είτε πιεστικό να πάρει ρεύμα.:001_huh:

vasilllis
04-11-21, 19:50
Χωρίς όργανα δεν μπορεις να κάνεις πολλά.
Άλλαξε ΔΔΡ

IRF
04-11-21, 20:06
Έγινε κάποια πρόσφατη αλλαγή- προσθήκη στον πίνακα ή σε μπουάτ ή κάπου αλλού;Έπεσαν πολλές βροχές στην περιοχή πρόσφατα-υγρασίες- διαρροές νερού σε κάποιο σημείο;

jenny
04-11-21, 20:31
Έγινε κάποια πρόσφατη αλλαγή- προσθήκη στον πίνακα ή σε μπουάτ ή κάπου αλλού;Έπεσαν πολλές βροχές στην περιοχή πρόσφατα-υγρασίες- διαρροές νερού σε κάποιο σημείο;
Όχι δεν έγινε κάποια αλλαγή και βροχές πολύ αραιά και που ελάχιστες. Ότι εξωτερικό υπήρχε το άνοιξα δεν βρήκα υγρασία....

jenny
04-11-21, 20:32
Χωρίς όργανα δεν μπορεις να κάνεις πολλά.
Άλλαξε ΔΔΡ
Αύριο θα πάρω μέγγερ μαζί μου μήπως μου δείξει κάτι.

johnnyb
04-11-21, 20:39
Υπαρχει αντιστοιχο θεματακι Jenny Jenny:wiink:
https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=78239&highlight=%E1%EC%F0%E5%F1%EF%F4%F3%E9%EC%F0%E9%E4% E1+%E4%E9%E1%F1%F1%EF%F9%ED (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=78239&highlight=%E1%EC%F0%E5%F1%EF%F4%F3%E9%EC%F0%E9%E4% E1+%E4%E9%E1%F1%F1%EF%F9%ED)

https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53571&stc=1

jenny
04-11-21, 21:49
Υπαρχει αντιστοιχο θεματακι Jenny Jenny:wiink:
https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=78239&highlight=%E1%EC%F0%E5%F1%EF%F4%F3%E9%EC%F0%E9%E4% E1+%E4%E9%E1%F1%F1%EF%F9%ED (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=78239&highlight=%E1%EC%F0%E5%F1%EF%F4%F3%E9%EC%F0%E9%E4% E1+%E4%E9%E1%F1%F1%EF%F9%ED)

https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53571&stc=1
Ναι αλλά δεν δόθηκε απάντηση:001_rolleyes:

IRF
04-11-21, 22:21
Μήπως όταν φεύγει ο ιδιοκτήτης από το σπίτι κατεβάζει και το ρελέ για να κλείσει τα πάντα; Μερικές φορές αυτό αφήνει το πηνό του μαγνητισμένο και πέφτει μετά.
Επίσης αν είναι τριφασικό κάποιο από τα πηνία διαφέρει από τα άλλα "ψιλοψήθηκε"->άλλαγμα.Είναι μηχανικός ή ηλεκτρονικός.Αν είναι ηλεκτρονικός άλλαγμα είναι αρκετά ευαίσθητοι .Σε κάποιους είχα δει και ρύθμιση mA20-50 πτώσης.

jenny
05-11-21, 21:21
Χωρίς όργανα δεν μπορεις να κάνεις πολλά.
Άλλαξε ΔΔΡ
Μήπως να έβαζα ΔΔΡ τύπου Α? Η περιοχή έχει διάφορα θέματα σε κεραυνούς κλπ

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
05-11-21, 23:12
Απλα ειναι τα πραγματα το ρελεδακι τα φτυσε :lool: θα το διαπιστωσεις με ενα απλο μπακαλιστικο τροπο με απλο φις που θα παιρνει αμεσως μετα το ρελε διαφυγης Η αν υπαρχει πριζα ραγας στον πινακα βαζωντας μια σκουπα μπρωστα η μια τοστιερα η ενα προβολακι απο τα παλια , σε περιπτωση που το ρελε σου πεσει ειναι για πεταμα ενωειται οτι ολες οι αλες γραμες πρεπει να ειναι εκτος .

jenny
06-11-21, 12:51
H απελπισία σε όλο της το μεγαλείο!
Έχω αντικαταστήσει τον ΔΔΡ με δύο καινούργιους τίποτα πέφτει σε κάθε φορτίο και να σηκώσω!
Έκανα μέτρηση μόνωσης με όργανο ένα ένα ξεχωριστά τα κυκλώματα δεν έδειξε κάποια απώλεια.
Κάλεσα ΔΕΔΔΗΕ ήρθαν ενίσχυσαν τον ουδέτερο στην κολώνα αλλά και στην προηγούμενη κολώνα αλλά και στο μετρητή τους έγινε έλεγχος μα τα ίδια!
Τι είναι αυτό που δεν κρατάει το ΔΔΡ πάνω , ποια υγρασία σε κάθε φορτίο πέφτει:saad:
Έξω έχει δυνατό ήλιο έχουν στεγνώσει τα πάντα, πάω να ανοίξω ένα pc πάλι πάφτει, με το φως της κουζίνας σε άλλη φάση πάλι τα ίδια.................

MacGyver
06-11-21, 13:14
Καλά, είναι σκεπτικό τεχνικού αυτά που προτείνετε με σιγουριά: άλλαξε τον ΔΔΡ; Έτσι γίνεται η διερεύνηση μιας βλάβης, αλλάζουμε ότι υπάρχει;
Τι θα του πεις τώρα του ανθρώπου για να δικαιολογήσεις τα έξοδα και τις ανόητες - επιπόλαιες κινήσεις : πως η ΔΕΕΔΗΕ δεν ξέρει τη δουλειά της και η ABB φτιάχνει φτηνοπράγματα που δεν δουλεύουν;
Τι θα πει αυτός για σάς στους υποψήφιους πελάτες σας;

JOUN
06-11-21, 14:18
Ο ΔΔΕ δεν φταιει σε τιποτα..
Δεκα να αλλαξεις ολα θα πεφτουν γιατι εχουν λογο και πεφτουν.Υπαρχει καπου στην εγκατασταση ενωση γειωσης με ουδετερο και μολις περασει το παραμικρο ρευμα στον ουδετερο οπουδηποτε μεσα στην εγκατασταση το εκλαμβανει σαν σφαλμα και πεφτει.
Με τον ΔΔΕ ΑΝΟΙΧΤΟ (δλδ στην θεση OFF) αν μετρηθει η κλεμα των ουδετερων με της γειωσης θα δειξει πολυ μικρη αντισταση δλδ καπου μεσα στην εγκατασταση υπαρχει ενωση μεταξυ τους..
Πρεπει να βρεθει που συμβαινει αυτο και να επιδιορθωθει..

IRF
06-11-21, 17:42
Μέτρα με ένα πολύμετρο σε κάθε πίνακα, πρίζα ή όπου μπορείς διαφορές τάσης ουδετέρου γείωσης.Συνήθως είναι λίγα βόλτ αν όμως βγει παντού μηδέν ως ένα συμβαίνει αυτό που σου λέι ο JOUN. Δεν μορεί να έγινε ξαφνικά όμως αυτό.Κάποιος κάτι σκάλιξε ή κάποια συσκευή που είναι πάντα στη πρίζα(ίσως και χωρίς να δουλευει) το προκαλεί.Ρώτα με επιμονή τον ιδιοκτήτη αν έγιναν αλλαγές έστω και μια λάμπα.Αν κάνεις μετρήσεις αντίστασης με κλειστά τα ρεύματα πάντα φυσικά και δεις μεταβαλόμενες τιμές αντίστασης σε μισό λεπτό είναι από ηλεκτρόλυση υγρασίας σε σύρματα.Ένας άλλος συνήθισμένος ύποπτος είναι ότι είναι σε πρίζα και δεν είναι αναμένο με αντίσταση.Π.χ ηλιακός ή θερμοσίφωνο μόνο αν δεν έχουν ασφάλεια ουδετέρου, πλυντήρια ρούχων πιάτων, απορροφητήρες που είναι πάντα στη πρίζα κυκοφορητής από καλοριφέρ,Επίσης πολύπριζα κ.α.,δυστυχώς αποσυνδέεις τα πάντα μέχρι να βρεις τον ύποπτο.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
06-11-21, 18:18
εγω σε τυχαιες στιγμες βραδυ παρα βραδυ επεφτε :lool: (υπερταση 250βολτ αρα αυξημενο ρευμα διαροης ) τελικοα ο ενοχος το ητανννν το ΨΗΓΕΙΟ ΑΑΑΑΑΑΑΑ:hammer:

georgeb1957
06-11-21, 18:24
Περίπτωση δικιά μου.

Επεφτε ο ΔΔΕ ενώ είχα βγάλει όλες τις συσκευές απο την πρίζα. Βγάζοντας απο τον πίνακα εκτος ένα-ένα τους ουδέτερους κάθε γραμμής (και τον μικροαυτόματο της γραμμής στην θέση OFF) βρήκα την γραμμή που έριχνε τον ρελέ. (
Σε αυτή την γραμμή υπήρχαν 2 φωτιστικά και 3 πρίζες. Ελενξα τις πρίζες αυτης της γραμμής και όλα ήταν ο.κ. Ψάχνοντας στα φωτιστικά αυτής της γραμμής, βρήκα ότι ένα απο τα 2 είχε πρόβλημα. Ο ουδέτερος ήταν στριμμένος μέσα στο σώμα του φωτιστικού και έκανε διαρροή μέσω της στηριξής του στο ταβάνι.
Οπως ειπώθηκε παρα πάνω δεν πάμε στην τύχη. Βγάλε απο τον πίνακα όλους τους ουδέτερους εκτός και βάζε έναν έναν μέχρι να διαπιστώσεις ποιά γραμμή τον ρίχνει, και ψάξε την γραμμή αυτή .....

jenny
06-11-21, 20:28
Πήγα σπίτι το μεσημέρι εντελώς απογοητευμένη και είπα θα ηρεμήσω λίγο και θα ξαναπάω για ψάξιμο.
Απ το συνεργείο του ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν ψάξε καλά με όργανο τους είπα έχω μέγγερ και θα το ξαναψάξω. Όταν έφυγαν και έφυγα και γω για το σπίτι παρατήρησα λίγο πριν πως δεν το έριχνε σε όλα τα φορτία μα σε μέρος από αυτά. Ξαναπήγα πάλι με σκοπό να μην φύγω απ εκεί μέχρι να βρω το "σκασμένο" πρόβλημα την αιτία ...
Αφού έβγαλα όλα τα φορτία παρατήρησα πιο προσεκτικά βάζοντας έναν έναν τους μεγάλους ουδέτερους (κουζίνας, υποπινάκων ισογείου και λεβητοστασίου) πως ο ηλιακός θερμοσίφωνας δεν έκοβε τον ουδέτερό του από διπολικό μικροαυτόματο αλλά είχε διακόπτη 1Χ40Α και δίπλα του μικροαυτόματο 1Χ20Α. Τον ουδέτερο μπλέ τον είχα σε αυτούς που ήταν "εκτός" της μπάρας. Κάνω μια μέτρηση με το μέγγερ στην έξοδο του μικροαυτόματου των 20Α και με τη "γή" μου έδειχνε βραχυκύκλωμα.
Βάζω εξωτερική σκάλα πηγαίνω στην αντίσταση και βλέπω κάποια ασπρίλα στον έναν πόλο που πήγαινε στον θερμοστάτη. Βγάζω εκτός κλέμμας την παροχή και πηγαίνω κάτω και μετράω πάλι ... άπειρη αντίσταση!! Εδώ είμαστε ..ξεφώνησα!!
Μετρώ και τα υπόλοιπα φορτία - ουδέτερους τίποτα.
Δίνω έναν έναν στην αυτόματη μπάρα ελέγχω με ανεβασμένο το ΔΔΡ και δεν έπεφτε το ρημάδι με τίποτα!!
Μια μεγάλη ανακούφιση με γέμισε ξαφνικά και τόνωσε το είναι μου! Η πρώτη μου φορά που κάνω αποκατάσταση σε οικιακό επίπεδο σέ βλάβη του είδους αυτού.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!
Μια αναρρώτηση πάλλεται μέσα μου, μήπως τελικά δεν έφταιγε μόνο η αντίσταση αλλά και κάπως ο ουδέτερος απ τον στύλο?

JOUN
06-11-21, 20:31
Ο ουδετερος στον στυλο ειναι πριν απο τον ΔΔΕ οποτε οτι και να εχει δεν μπορει να τον επηρεασει.

jenny
06-11-21, 20:36
Ο ουδετερος στον στυλο ειναι πριν απο τον ΔΔΕ οποτε οτι και να εχει δεν μπορει να τον επηρεασει.
Σωστά!
Είδα και τον λόγο που βάζουμε διπολικό διακόπτη στον θερμοσίφωνα για να "κόβει" και τον ουδέτερο, εξυπηρετεί και την καλύτερη αναζήτηση βλάβης!
Θα μπορούσαμε να τους κόβουμε όλους ακόμα και στο φωτισμό γιατί δεν το κάνουμε? Για λόγους οικονομίας υλικών?

MacGyver
06-11-21, 20:51
Πήγα σπίτι το μεσημέρι εντελώς απογοητευμένη και είπα θα ηρεμήσω λίγο και θα ξαναπάω για ψάξιμο.
Απ το συνεργείο του ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν ψάξε καλά με όργανο τους είπα έχω μέγγερ και θα το ξαναψάξω. Όταν έφυγαν και έφυγα και γω για το σπίτι παρατήρησα λίγο πριν πως δεν το έριχνε σε όλα τα φορτία μα σε μέρος από αυτά. Ξαναπήγα πάλι με σκοπό να μην φύγω απ εκεί μέχρι να βρω το "σκασμένο" πρόβλημα την αιτία ...
Αφού έβγαλα όλα τα φορτία παρατήρησα πιο προσεκτικά βάζοντας έναν έναν τους μεγάλους ουδέτερους (κουζίνας, υποπινάκων ισογείου και λεβητοστασίου) πως ο ηλιακός θερμοσίφωνας δεν έκοβε τον ουδέτερό του από διπολικό μικροαυτόματο αλλά είχε διακόπτη 1Χ40Α και δίπλα του μικροαυτόματο 1Χ20Α. Τον ουδέτερο μπλέ τον είχα σε αυτούς που ήταν "εκτός" της μπάρας. Κάνω μια μέτρηση με το μέγγερ στην έξοδο του μικροαυτόματου των 20Α και με τη "γή" μου έδειχνε βραχυκύκλωμα.
Βάζω εξωτερική σκάλα πηγαίνω στην αντίσταση και βλέπω κάποια ασπρίλα στον έναν πόλο που πήγαινε στον θερμοστάτη. Βγάζω εκτός κλέμμας την παροχή και πηγαίνω κάτω και μετράω πάλι ... άπειρη αντίσταση!! Εδώ είμαστε ..ξεφώνησα!!
Μετρώ και τα υπόλοιπα φορτία - ουδέτερους τίποτα.
Δίνω έναν έναν στην αυτόματη μπάρα ελέγχω με ανεβασμένο το ΔΔΡ και δεν έπεφτε το ρημάδι με τίποτα!!
Μια μεγάλη ανακούφιση με γέμισε ξαφνικά και τόνωσε το είναι μου! Η πρώτη μου φορά που κάνω αποκατάσταση σε οικιακό επίπεδο σέ βλάβη του είδους αυτού.

Έπραξες αυτό που έπρεπε να κάνεις από την αρχή.


Μια αναρρώτηση πάλλεται μέσα μου, μήπως τελικά δεν έφταιγε μόνο η αντίσταση αλλά και κάπως ο ουδέτερος απ τον στύλο?
Γνωρίζεις πως ακριβώς δουλεύει ο ΔΔΡ; Αν ναι, θα απαντήσεις στο ερώτημα. Πάντως αν ήμουν προϊστάμενος στη ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου δεν θα σου έστελνα το συνεργείο, τουλάχιστον όχι free.


Σωστά!
Είδα και τον λόγο που βάζουμε διπολικό διακόπτη στον θερμοσίφωνα για να "κόβει" και τον ουδέτερο, εξυπηρετεί και την καλύτερη αναζήτηση βλάβης!
Θα μπορούσαμε να τους κόβουμε όλους ακόμα και στο φωτισμό γιατί δεν το κάνουμε? Για λόγους οικονομίας υλικών?
Λάθος!

-Συμπέρασμα: η σωστή εκτίμηση της κατάστασης δίνει αυτόματα και την λύση με την προϋπόθεση ότι γνωρίζεις καλά την λειτουργία των συσκευών και τη συμπεριφορά του ηλεκτρισμού.
Η αρχική σου εκτίμηση και ο τίτλος ήταν λάθος με λογικό επακόλουθο να μην υπάρχει και σωστή απάντηση.

jenny
07-11-21, 07:23
Έπραξες αυτό που έπρεπε να κάνεις από την αρχή.

Γνωρίζεις πως ακριβώς δουλεύει ο ΔΔΡ; Αν ναι, θα απαντήσεις στο ερώτημα. Πάντως αν ήμουν προϊστάμενος στη ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου δεν θα σου έστελνα το συνεργείο, τουλάχιστον όχι free.


Λάθος!

-Συμπέρασμα: η σωστή εκτίμηση της κατάστασης δίνει αυτόματα και την λύση με την προϋπόθεση ότι γνωρίζεις καλά την λειτουργία των συσκευών και τη συμπεριφορά του ηλεκτρισμού.
Η αρχική σου εκτίμηση και ο τίτλος ήταν λάθος με λογικό επακόλουθο να μην υπάρχει και σωστή απάντηση.
Συμφωνώ σε όλα όσα αναγράφετε κάθε αρχή και δύσκολη αρκεί να πάρεις όπως λέτε σωστά τα πράγματα από την αρχή!
Ευχαριστώ για τις υποδείξεις!

vasilllis
07-11-21, 11:11
Πήγα σπίτι το μεσημέρι εντελώς απογοητευμένη και είπα θα ηρεμήσω λίγο και θα ξαναπάω για ψάξιμο.
Απ το συνεργείο του ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν ψάξε καλά με όργανο τους είπα έχω μέγγερ και θα το ξαναψάξω. Όταν έφυγαν και έφυγα και γω για το σπίτι παρατήρησα λίγο πριν πως δεν το έριχνε σε όλα τα φορτία μα σε μέρος από αυτά. Ξαναπήγα πάλι με σκοπό να μην φύγω απ εκεί μέχρι να βρω το "σκασμένο" πρόβλημα την αιτία ...
Αφού έβγαλα όλα τα φορτία παρατήρησα πιο προσεκτικά βάζοντας έναν έναν τους μεγάλους ουδέτερους (κουζίνας, υποπινάκων ισογείου και λεβητοστασίου) πως ο ηλιακός θερμοσίφωνας δεν έκοβε τον ουδέτερό του από διπολικό μικροαυτόματο αλλά είχε διακόπτη 1Χ40Α και δίπλα του μικροαυτόματο 1Χ20Α. Τον ουδέτερο μπλέ τον είχα σε αυτούς που ήταν "εκτός" της μπάρας. Κάνω μια μέτρηση με το μέγγερ στην έξοδο του μικροαυτόματου των 20Α και με τη "γή" μου έδειχνε βραχυκύκλωμα.
Βάζω εξωτερική σκάλα πηγαίνω στην αντίσταση και βλέπω κάποια ασπρίλα στον έναν πόλο που πήγαινε στον θερμοστάτη. Βγάζω εκτός κλέμμας την παροχή και πηγαίνω κάτω και μετράω πάλι ... άπειρη αντίσταση!! Εδώ είμαστε ..ξεφώνησα!!
Μετρώ και τα υπόλοιπα φορτία - ουδέτερους τίποτα.
Δίνω έναν έναν στην αυτόματη μπάρα ελέγχω με ανεβασμένο το ΔΔΡ και δεν έπεφτε το ρημάδι με τίποτα!!
Μια μεγάλη ανακούφιση με γέμισε ξαφνικά και τόνωσε το είναι μου! Η πρώτη μου φορά που κάνω αποκατάσταση σε οικιακό επίπεδο σέ βλάβη του είδους αυτού.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!
Μια αναρρώτηση πάλλεται μέσα μου, μήπως τελικά δεν έφταιγε μόνο η αντίσταση αλλά και κάπως ο ουδέτερος απ τον στύλο?

Οταν δεν μπορεις να βρεις την απαντήση,ψαξε καλύτερα.Μπροστά σου είναι ,τοσο ξεκάθαρη που δεν της δίνεις σημασία.
Υπαρχουν αμπεροτσιμπιδες για πολύ μικρά ρεύματα για αυτές τις δουλειές. Σιγά σιγά εξοπλίσου.

ΥΓ. Αλήθεια τι έιναι αυτό που θα προκάλουσε ο χαλαρός ουδετερος στην εγκατάσταση με συνέπεια την πτώση του ρελέ;Το έχεις σκεφτει;
Ακόμα και ΤΝ να ειναι η εγκατάσταση σου.

kiros
07-11-21, 13:34
Μέτρα με ένα πολύμετρο σε κάθε πίνακα, πρίζα ή όπου μπορείς διαφορές τάσης ουδετέρου γείωσης.Συνήθως είναι λίγα βόλτ αν όμως βγει παντού μηδέν ως ένα συμβαίνει αυτό που σου λέι ο JOUN. Δεν μορεί να έγινε ξαφνικά όμως αυτό.Κάποιος κάτι σκάλιξε ή κάποια συσκευή που είναι πάντα στη πρίζα(ίσως και χωρίς να δουλευει) το προκαλεί.Ρώτα με επιμονή τον ιδιοκτήτη αν έγιναν αλλαγές έστω και μια λάμπα.Αν κάνεις μετρήσεις αντίστασης με κλειστά τα ρεύματα πάντα φυσικά και δεις μεταβαλόμενες τιμές αντίστασης σε μισό λεπτό είναι από ηλεκτρόλυση υγρασίας σε σύρματα.Ένας άλλος συνήθισμένος ύποπτος είναι ότι είναι σε πρίζα και δεν είναι αναμένο με αντίσταση.Π.χ ηλιακός ή θερμοσίφωνο μόνο αν δεν έχουν ασφάλεια ουδετέρου, πλυντήρια ρούχων πιάτων, απορροφητήρες που είναι πάντα στη πρίζα κυκοφορητής από καλοριφέρ,Επίσης πολύπριζα κ.α.,δυστυχώς αποσυνδέεις τα πάντα μέχρι να βρεις τον ύποπτο.
Και όμως σε εμένα έγινε ξαφνικά. Πέφτει το ρελέ σε δύο ανεξάρτητες γραμμές. Στην μια γραμμή υπάρχει air condition και μπρίζα (σε αυτή την γραμμή δεν πέφτει πάντα) και στην άλλη γραμμή θερμοσίφωνας κουζίνας.

lepouras
07-11-21, 13:58
ΥΓ. Αλήθεια τι έιναι αυτό που θα προκάλουσε ο χαλαρός ουδετερος στην εγκατάσταση με συνέπεια την πτώση του ρελέ;Το έχεις σκεφτει;
Ακόμα και ΤΝ να ειναι η εγκατάσταση σου.

εξαρτάτε από ποιον ουδέτερο και αν ειναι σε τριφασική παροχή...αν ηταν κάποιου υποπινακα ή του κεντρικού ουδετέρου τοτε θα μέτραγε καμένες πλακέτες και σκασμένα βαριστορ..(όσες θα είχαν) ...:biggrin:

το συνηθέστερο πρόβλημα όταν πεφτει ο ΔΔΕ σε διαφορετικές γραμμές ειναι αυτό που ειπε ο JOUN . διαρροή στον ουδέτερο.

η συνηθέστερη λύση ειναι να απομονώνουμε έναν ένα ουδετρεους από τις γραμμές (όσες δεν τον διακόπτουν πχ θερμοσίφωνας κουζίνα κλπ) ΑΛΛΑ αν έχουμε τριφασική παροχή θέλει προσοχή γιατί αν αφαιρέσουμε τον ουδέτερο από καποια παροχή υποπινακα ή κάποιον κείνο ουδέτερο κάποιον φορτιών (μπορεί να ειναι 2-3 σύρματα στην ίδια βίδα αλλά απο διαφορετικές φάσης γραμμών ) τοτε μπορεί να προκαλέσουμε ζημιά σε συσκευές (οι ποιο μικρές σε φορτία θα βρεθούν σε υψηλότερο δυναμικό από τις ποιο βαριές).

οπότε μετράμε με πολυμετρο με κομμένο το ρεύμα φυσικά μεταξύ ουδέτερου και γείωσης και ψάχνουμε την μικρότερη αντίσταση (από μερικά Ωμ έως ελάχιστα ΚΩμ ).

υπαρχή η σπάνια περίπτωση να μην μπορεί το πολύμετρο να δει την διαρροή γιατι μπορεί να συμβαίνει μετά από καποια τάση και επάνω (πχ σε αντίσταση συσκευών όπως θερμοσίφωνα κουζίνας κλπ ) οπότε εκεί θέλουμε όργανο όπως το μεγγερ. αν έχουμε και θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε μεγγερ ή κάποιο αντίστοιχο όργανο πχ πιστοποίησης τοτε να προσέξουμε την τάση δοκιμής να ειναι ΜΕΧΡΙ 250 βολτ γιατί από στην επόμενη κλίμακα (500βολτ) ενεργοποιούνται τα βαριστορ στις διάφορες ηλεκτρονικές συσκευές(όσες έχουν αν έχουν) με αποτέλεσμα να νομίζουμε ότι έχουμε πρόβλημα στην γραμμή άλλα να ειναι λάθος.


στο ερώτημα της Τζενη αν θα μπορούσαμε σε όλες τις γραμμές να έχουμε πχ ασφάλειες L+N που θα διακόπτουν ΚΑΙ τον ουδέτερο η απάντηση ειναι ναι (εκτός ίσως κάποιον πολύ σπάνιων περιπτώσεων που μπορεί να μην επιτρέπετε η διακοπή του αλλά δεν έχω καποια κατά νου. όποιος ξέρει ας πει) και πραγματικά ο λόγος ειναι το κόστος. τρομερό όχι. αλλά ειναι..... αυτά...

vasilllis
07-11-21, 15:43
εξαρτάτε από ποιον ουδέτερο και αν ειναι σε τριφασική παροχή...αν ηταν κάποιου υποπινακα ή του κεντρικού ουδετέρου τοτε θα μέτραγε καμένες πλακέτες και σκασμένα βαριστορ..(όσες θα είχαν) ...[emoji3]

το συνηθέστερο πρόβλημα όταν πεφτει ο ΔΔΕ σε διαφορετικές γραμμές ειναι αυτό που ειπε ο JOUN . διαρροή στον ουδέτερο.

η συνηθέστερη λύση ειναι να απομονώνουμε έναν ένα ουδετρεους από τις γραμμές (όσες δεν τον διακόπτουν πχ θερμοσίφωνας κουζίνα κλπ) ΑΛΛΑ αν έχουμε τριφασική παροχή θέλει προσοχή γιατί αν αφαιρέσουμε τον ουδέτερο από καποια παροχή υποπινακα ή κάποιον κείνο ουδέτερο κάποιον φορτιών (μπορεί να ειναι 2-3 σύρματα στην ίδια βίδα αλλά απο διαφορετικές φάσης γραμμών ) τοτε μπορεί να προκαλέσουμε ζημιά σε συσκευές (οι ποιο μικρές σε φορτία θα βρεθούν σε υψηλότερο δυναμικό από τις ποιο βαριές).

οπότε μετράμε με πολυμετρο με κομμένο το ρεύμα φυσικά μεταξύ ουδέτερου και γείωσης και ψάχνουμε την μικρότερη αντίσταση (από μερικά Ωμ έως ελάχιστα ΚΩμ ).

υπαρχή η σπάνια περίπτωση να μην μπορεί το πολύμετρο να δει την διαρροή γιατι μπορεί να συμβαίνει μετά από καποια τάση και επάνω (πχ σε αντίσταση συσκευών όπως θερμοσίφωνα κουζίνας κλπ ) οπότε εκεί θέλουμε όργανο όπως το μεγγερ. αν έχουμε και θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε μεγγερ ή κάποιο αντίστοιχο όργανο πχ πιστοποίησης τοτε να προσέξουμε την τάση δοκιμής να ειναι ΜΕΧΡΙ 250 βολτ γιατί από στην επόμενη κλίμακα (500βολτ) ενεργοποιούνται τα βαριστορ στις διάφορες ηλεκτρονικές συσκευές(όσες έχουν αν έχουν) με αποτέλεσμα να νομίζουμε ότι έχουμε πρόβλημα στην γραμμή άλλα να ειναι λάθος.


στο ερώτημα της Τζενη αν θα μπορούσαμε σε όλες τις γραμμές να έχουμε πχ ασφάλειες L+N που θα διακόπτουν ΚΑΙ τον ουδέτερο η απάντηση ειναι ναι (εκτός ίσως κάποιον πολύ σπάνιων περιπτώσεων που μπορεί να μην επιτρέπετε η διακοπή του αλλά δεν έχω καποια κατά νου. όποιος ξέρει ας πει) και πραγματικά ο λόγος ειναι το κόστος. τρομερό όχι. αλλά ειναι..... αυτά...Εγραφε:
Μια αναρρώτηση πάλλεται μέσα μου, μήπως τελικά δεν έφταιγε μόνο η αντίσταση αλλά και κάπως ο ουδέτερος απ τον στύλο?
Αναφέρομαι στον ουδέτερο αυτον,πριν τον ΔΔΡ δηλαδη.

jenny
07-11-21, 21:46
Οταν δεν μπορεις να βρεις την απαντήση,ψαξε καλύτερα.Μπροστά σου είναι ,τοσο ξεκάθαρη που δεν της δίνεις σημασία.
Υπαρχουν αμπεροτσιμπιδες για πολύ μικρά ρεύματα για αυτές τις δουλειές. Σιγά σιγά εξοπλίσου.

ΥΓ. Αλήθεια τι έιναι αυτό που θα προκάλουσε ο χαλαρός ουδετερος στην εγκατάσταση με συνέπεια την πτώση του ρελέ;Το έχεις σκεφτει;
Ακόμα και ΤΝ να ειναι η εγκατάσταση σου.
Νομίζω αυτό που θα προκαλούσε ο χαλαρός ουδέτερος θα ήταν διαρροή στα μεταλλικά τμήματα των συσκευών που θα ήταν συνδεδεμένες μόνιμα στην εγκατάσταση και αυτό σε περίπτωση μόνο που δεν θα είχαμε καλή γείωση. Αν είχαμε αυτό που θα συνέβαινε θα ήταν ότι όποιο φορτίο και να βάζαμε θα είχαμε μεγάλη πτώση τάσης στην εγκατάσταση.

jenny
07-11-21, 21:48
εξαρτάτε από ποιον ουδέτερο και αν ειναι σε τριφασική παροχή...αν ηταν κάποιου υποπινακα ή του κεντρικού ουδετέρου τοτε θα μέτραγε καμένες πλακέτες και σκασμένα βαριστορ..(όσες θα είχαν) ...:biggrin:

το συνηθέστερο πρόβλημα όταν πεφτει ο ΔΔΕ σε διαφορετικές γραμμές ειναι αυτό που ειπε ο JOUN . διαρροή στον ουδέτερο.

η συνηθέστερη λύση ειναι να απομονώνουμε έναν ένα ουδετρεους από τις γραμμές (όσες δεν τον διακόπτουν πχ θερμοσίφωνας κουζίνα κλπ) ΑΛΛΑ αν έχουμε τριφασική παροχή θέλει προσοχή γιατί αν αφαιρέσουμε τον ουδέτερο από καποια παροχή υποπινακα ή κάποιον κείνο ουδέτερο κάποιον φορτιών (μπορεί να ειναι 2-3 σύρματα στην ίδια βίδα αλλά απο διαφορετικές φάσης γραμμών ) τοτε μπορεί να προκαλέσουμε ζημιά σε συσκευές (οι ποιο μικρές σε φορτία θα βρεθούν σε υψηλότερο δυναμικό από τις ποιο βαριές).

οπότε μετράμε με πολυμετρο με κομμένο το ρεύμα φυσικά μεταξύ ουδέτερου και γείωσης και ψάχνουμε την μικρότερη αντίσταση (από μερικά Ωμ έως ελάχιστα ΚΩμ ).

υπαρχή η σπάνια περίπτωση να μην μπορεί το πολύμετρο να δει την διαρροή γιατι μπορεί να συμβαίνει μετά από καποια τάση και επάνω (πχ σε αντίσταση συσκευών όπως θερμοσίφωνα κουζίνας κλπ ) οπότε εκεί θέλουμε όργανο όπως το μεγγερ. αν έχουμε και θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε μεγγερ ή κάποιο αντίστοιχο όργανο πχ πιστοποίησης τοτε να προσέξουμε την τάση δοκιμής να ειναι ΜΕΧΡΙ 250 βολτ γιατί από στην επόμενη κλίμακα (500βολτ) ενεργοποιούνται τα βαριστορ στις διάφορες ηλεκτρονικές συσκευές(όσες έχουν αν έχουν) με αποτέλεσμα να νομίζουμε ότι έχουμε πρόβλημα στην γραμμή άλλα να ειναι λάθος.


στο ερώτημα της Τζενη αν θα μπορούσαμε σε όλες τις γραμμές να έχουμε πχ ασφάλειες L+N που θα διακόπτουν ΚΑΙ τον ουδέτερο η απάντηση ειναι ναι (εκτός ίσως κάποιον πολύ σπάνιων περιπτώσεων που μπορεί να μην επιτρέπετε η διακοπή του αλλά δεν έχω καποια κατά νου. όποιος ξέρει ας πει) και πραγματικά ο λόγος ειναι το κόστος. τρομερό όχι. αλλά ειναι..... αυτά...
Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις!

vasilllis
08-11-21, 16:55
Νομίζω αυτό που θα προκαλούσε ο χαλαρός ουδέτερος θα ήταν διαρροή στα μεταλλικά τμήματα των συσκευών που θα ήταν συνδεδεμένες μόνιμα στην εγκατάσταση και αυτό σε περίπτωση μόνο που δεν θα είχαμε καλή γείωση. Αν είχαμε αυτό που θα συνέβαινε θα ήταν ότι όποιο φορτίο και να βάζαμε θα είχαμε μεγάλη πτώση τάσης στην εγκατάσταση.Σε ΤΝ αναφέρεσαι ή ΤΤ;
Η διαρροή αυτή θα γινόταν πριν τον ΔΔΡ ,σωστά;
(Κάνε ένα σχέδιο σε χαρτί και θα καταλαβεις)

jenny
09-11-21, 13:24
Σε ΤΝ αναφέρεσαι ή ΤΤ;
Η διαρροή αυτή θα γινόταν πριν τον ΔΔΡ ,σωστά;
(Κάνε ένα σχέδιο σε χαρτί και θα καταλαβεις)
Ναι πριν το ΔΔΡ και σε δίκτυο ΤΝ

vasilllis
09-11-21, 17:16
Ναι πριν το ΔΔΡ και σε δίκτυο ΤΝΠριν το ΔΔΡ ,υπάρχουν πάρα πολλές συνδέσεις μετάξυ ουδέτερου και γης.
Πέφτει;