PDA

Επιστροφή στο Forum : Βατική αντίσταση.. Ερώτηση-Γνώμη-βοήθεια



TasosGalanis
08-11-21, 23:46
Καλησπέρα σας,

κάνω σε μια κατασκευή μου, θέλω να θερμάνω ένα μέρος που αποτελείται από 10cm χαλκοσωληνα.
μια πολύ βολική-φθηνή λύση (σύμφωνα και μετά εργαλεία που έχω), ήταν να εκμεταλλευτώ την θερμότητα της βατικές αντιστασης. Όποτε έχουμε και λέμε:

τροφοδοτικο
In : 230
out : 12v 1.25A 15w

βατική αντίσταση 50w 6ohms

αυτη η σύνδεση μου έφτασε την θερμοκρασία της βατικής αντίστασης 160c
Η οποία είναι πολύ ψηλότερη από ότι χρειάζομαι, θέλω να παίξω μεταξύ 80-90c

ρωτώ: καταρχάς έχει θέμα το τροφοδοτικό με τα 50w αντισταση; Υπάρχει περίπτωση να το κάψει;

Μια σκέψη μου έκανα ήταν να βρω ένα ποτενσιόμετρο και να ρυθμίσω την τάση, πέρα ένα 3w1kohm
και απλά μου κάηκε στην αρχή που το γύριζα! Είδα μετέπειτα οτι ένα βατικο ποτενσιομετρο 25w 100ohm έχει 66ε όποτε αυτή η επιλογή ξεχνιέται!

Βρήκα διάφορες λύσεις αλλά σκεφτικά το εξής και θέλω μια απάντηση για όποιον ενδιαφερθεί στο θέμα μου!

αφου θέλω την μισή θερμοκρασία , να κατεβάσω τα W ή τα OHMS
δλδ, να αλλάξω την βατική μου με 25w 6ohms ή 50w με 12ohms.

Σημείωση, δεν γίνεται να αλλάξω τροφοδοτικό.

δεν ξέρω πολλά, απλά μια μέση λύση θέλω ώστε να συνεχίσω την κατασκευή μου που πολύ θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας στο τέλος!


ευχαριστώ,
Τασος

chipakos-original
09-11-21, 07:19
Καλησπέρα σας,

κάνω σε μια κατασκευή μου, θέλω να θερμάνω ένα μέρος που αποτελείται από 10cm χαλκοσωληνα.
μια πολύ βολική-φθηνή λύση (σύμφωνα και μετά εργαλεία που έχω), ήταν να εκμεταλλευτώ την θερμότητα της βατικές αντιστασης. Όποτε έχουμε και λέμε:

τροφοδοτικο
In : 230
out : 12v 1.25A 15w

βατική αντίσταση 50w 6ohms

αυτη η σύνδεση μου έφτασε την θερμοκρασία της βατικής αντίστασης 160c
Η οποία είναι πολύ ψηλότερη από ότι χρειάζομαι, θέλω να παίξω μεταξύ 80-90c

ρωτώ: καταρχάς έχει θέμα το τροφοδοτικό με τα 50w αντισταση; Υπάρχει περίπτωση να το κάψει;

Μια σκέψη μου έκανα ήταν να βρω ένα ποτενσιόμετρο και να ρυθμίσω την τάση, πέρα ένα 3w1kohm
και απλά μου κάηκε στην αρχή που το γύριζα! Είδα μετέπειτα οτι ένα βατικο ποτενσιομετρο 25w 100ohm έχει 66ε όποτε αυτή η επιλογή ξεχνιέται!

Βρήκα διάφορες λύσεις αλλά σκεφτικά το εξής και θέλω μια απάντηση για όποιον ενδιαφερθεί στο θέμα μου!

αφου θέλω την μισή θερμοκρασία , να κατεβάσω τα W ή τα OHMS
δλδ, να αλλάξω την βατική μου με 25w 6ohms ή 50w με 12ohms.

Σημείωση, δεν γίνεται να αλλάξω τροφοδοτικό.

δεν ξέρω πολλά, απλά μια μέση λύση θέλω ώστε να συνεχίσω την κατασκευή μου που πολύ θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας στο τέλος!


ευχαριστώ,
Τασος
Διάφορα τα ερωτήματα.......Η τάση σε αυτό το σημείο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί είναι μόνο 12βολτ ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και 230βολτ...??Πόσο γρήγορα θέλεις να φτάσει η θερμοκρασία στους 80 βαθμούς...???και τέλος αν δεν γίνεται να αλλάξεις τροφοδοτικό τότε δεν σε ενδιαφέρουν όσα έγραψα πιο πάνω οπότε βάλε έναν θερμοστάτη στους 80 βαθμούς και τέλειωσες.

elektronio
09-11-21, 08:44
Τάσο καλημέρα,
Αρχικά να σου πω ότι τα watt της αντίστασης σημαίνουν απλά ότι η αντίσταση αντέχει έως αυτή την ισχύ, όχι ότι τραβάει τόσα watt κατά την λειτουργία της.
Εσύ έβαλες την αντίσταση στα 12V οπότε 12/6 = 2Α και P=2*6 =12W
Συμπέρασμα, ζήτησες 2Α αντί για 1,25 που δίνει το τροφοδοτικό αλλά ήσουν εντός ορίων ισχύος του τροφοδοτικού. Πιθανότατα δεν πήρες τα 2Α από το τροφοδοτικό αλλά τα 1,25Α που δίνει οπότε τράβηξες 1,25*6 = 7,5W.

Νομίζω ο πιο απλός τρόπος είναι να αυξήσεις την αντίσταση βάζοντας μια πιο μεγάλη ή μία ακόμη σε σειρά οπότε θα μειωθούν τα watt που καταναλώνει και θα μειωθεί αντίστοιχα και η θερμότητα.
Αν υποθέσουμε ότι χρειάζεσαι την μισή ισχύ 3,8W τότε θες 3,8/12 = 315mA και R = 12/0,315 =38Ω
Λογικά με αυτή την αντίσταση θα πέσεις στην μισή κατανάλωση watt και μάλλον στη μισή θερμοκρασία όπως το θέλεις.
Αλλά επειδή αυτά ισχύουν με κάποιες υποθέσεις / παραδοχές θα το βρεις καλύτερα στην πράξη με δοκιμές. Πάρε μερικά νούμερα αντιστάσεις και δοκίμασε διάφορους συνδυασμούς σε σειρά.

Αν θέλεις την θερμοκρασία σταθερή και συγκεκριμένη μάλλον θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο κύκλωμα με αισθητήριο θερμοκρασίας.

mtzag
09-11-21, 09:16
Βρες μια αντισταση 10-12ohm και μετα τη θερμοκρασια την ρυθμιζεις με ενα pid πλακετακι+αισθητηριο θερμοκρασιας.
Το τροφοδοτικο σου δε σηκωνει 6 Ohm αντισταση γιατι τραβαει 2A αυτη η αντισταση.

chipakos-original
09-11-21, 09:35
Αυτό λέγεται θερμοστάτης. Οτι και να κάνεις με το τροφοδοτικό που όπως είπες δεν μπορείς να αλλάξεις ή με τις αντιστάσεις με αυτόν τον θερμοστάτη και ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΥΚΛΩΜΑ θα πάρεις την θερμοκρασία που χρειάζεσαι 85βαθμοί +-10%. Συνδέεται σε σειρά με την αντίσταση και αποκόπτει την τάση προς την αντίσταση όταν φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία. Οταν η θερμοκρασία κατέβει τότε ο θερμοστάτης επιτρέπει την ηλεκτρική σύνδεση προς την αντίσταση και το στοιχείο θερμαίνεται και πάλι. Ο κύκλος επαναλαμβάνεται συνεχώς.Για μέγιστη ασφάλεια κάποιοι κατασκευαστές βάζουν δύο τέτοια θερμικά σε σειρά, έτσι ώστε σε περίπτωση που οι επαφές του ενός κολλήσουν και δίνουν συνεχώς ρεύμα προς την αντίσταση, τότε ο δεύτερος θερμοστάτης λειτουργεί ως ασφαλιστικό. Σε εσένα πέφτει η απόφαση πως θέλεις να πράξεις.
ΥΓ... Αν θέλεις ακρίβεια μεγάλη στη θερμοκρασία ..... της τάξης του 1 βαθμού κeλσίου τότε θα χρειαστείς κύκλωμα ηλεκτρονικό .

744
09-11-21, 11:51
Μάρκο: η σχέση ισχύος με το ρεύμα είναι ι^2 * R, δηλαδή το τετράγωνο του ρεύματος (άλλοι τύποι: W=I*U, W=U^2/R, W=i^2*R).

Στην προκειμένη περίπτωση, σαφώς τα 6ohm ήταν πολύ λίγα για το τροφοδοτικό και σίγουρα δεν μπόρεσε να κρατήσει τα 12volt στην έξοδο. Χωρίς να γνωρίζουμε την εσωτερική αντίσταση του τροφοδοτικού δεν μπορούμε να ξέρουμε τελικά πόση ισχύ παρέδωσε στην αντίσταση.

Ωστόσο, επειδή ο νηματοθέτης είπε πως έφτασε τους 160 βαθμούς, πιθανολογώ ότι το τροφοδοτικό κατάφερε να δώσει τα 2Α και έτσι η κατανάλωση ισχύος να έφτασε τα 2Α*12V= 24Watt το μέγιστο. Αν το τροφοδοτικό δεν είναι σταθεροποιημένο και είναι ονομαστικά 12v, με απλή ανόρθωση/εξομάλυνση τότε μάλλον και η έξοδος ίσως ήταν πάνω από 12V. Μόνο αν το μετρήσει ο Τάσος θα ξέρουμε.

Επειδή το φορτίο του τροφοδοτικού είναι πάνω από το ονομαστικό του, μακροπρόθεσμα θα οδηγήσει στην υπερθέρμανσή και μοιραία στην καταστροφή του. ¶ρα εξαρχής το τροφοδοτικό ΠΡΕΠΕΙ να είναι μεγαλύτερης αντοχής. Με κατανάλωση 24Watt σε αυτή την αντίσταση θα επίλεγα ένα των 3Α.

Για την ρύθμιση της θερμοκρασίας, θελεις σίγουρα κάτι από αυτά που προτάθηκαν. Αν δεν σε ενδιαφέρει η συνεχής ρύθμιση, τότε ο θερμοστάτης του Δημήτρη στο #5 αλλά σε στενή επαφή με την αντίσταση θα σου λύσει το πρόβλημα. Θα συνδέσεις τα εξαρτήματα και το τροφοδοτικό όλα σε σειρά.

elektronio
09-11-21, 12:17
Έκανα λάθος στις πράξεις, πρώτα υπολόγισα το ρεύμα Ι=V/R και μετά υπολόγισα λάθος την ισχύ αντί για το σωστό P=I*V =24W υπολόγισα P=I*R που είναι λάθος.