PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ και UPS



stefiart
17-11-21, 21:13
Καλησπέρα σε όλους,
Ζητώ τη γνώμη και βοήθεια σας να λύσω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω σε μια εγκατάσταση.
Στο γραφείο μου, έχει 6 σταθμούς εργασίας και 6 ups. O ηλεκτρολόγος μέτρησε τα φορτία και αποφάνθηκε ότι απαιτείται γεννήτρια 11KVa για να λειτουργεί σαν εφεδρική σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Έγινε η αγορά από κατάστημα της Θεσσαλονίκης (Τούρκικης κατασκευής η γεννήτρια) και η γεννήτρια λειτούργησε αρχικά με φώτα, ένα μικρό ψυγείο αλλά ποτέ δεν λειτούργησαν τα ups και κατά συνέπεια και οι υπολογιστές. Τα ups έμπαιναν σε μόνιμη εναλλαγή μεταξύ μπαταρίας και ρεύματος και δεν μπορούσαν να εκινήσουν οι υπολογιστές. Να σημειώσω ότι τα ups είναι Powertech είναι της ίδιας εταιρείας όλα, με το μικρότερο να είναι το Powertech PT-850 Line Interactive 850VA/510W.

Στην πρώτη φάση δοκιμής της γεννήτριας δοκίμασαμε και ένα ups, APC Back-UPS 800 (Line Interactive) και κατέβασα μέσω λογισμικού το Sensitivity και δούλεψε τουλάχιστο το 1 pc χωρίς θορύβους και πρόβλημα. Αλλά από φόβο ότι αυτή η ενέργεια μπορεί να αφήσει εκτεθειμένους τους υπολογιστές και με προτροπή του ηλεκτρολόγου, δεν μπήκαμε στην διαδικασία της αντικατάστασης των ups αλλά στείλαμε την γεννήτρια για ρύθμιση όπως ζήτησε ο προμηθευτής, μαζί και ενα ups απο τα παλιά μας.

Η γεννήτρια επιστράφηκε και πλέον όταν την παραλάβαμε πίσω, και τη συνδέσαμε, τα ups ανάβουν και τα pc (να σημειώσω οτι δεν λειτουργούμε κάποια άλλη συσκευή, ούτε τα φώτα), αλλά ακούγεται μόνιμα εναλλαγή στην μπαταρία των ups. Αυτό προφανώς μας δημιουργεί φόβο ότι μπορεί να οδηγήσει σε κάψιμο είτε ups είτε pc.

Από τον προμηθευτή πρότειναν αντικατάσταση της γεννήτριας με άλλη μεγαλύτερη αλλά χωρίς να μπορούν να εγγυηθούν ότι θα λειτουργήσει. Μπορεί είπαν να μην είναι το γραφείο κατάλληλο για γεννήτρια, τελικά!!!

Έχει συναντήσει κανείς κάτι αντίστοιχο; Μπορεί να προτείνει λύση με την συγκεκριμένη γεννήτρια που να δουλεύει. Τι προτείνετε αντικατάσταση γεννήτριας ή αντικατάσταση όλων των ups?

Ευχαριστώ εκ το προτέρων.

alefgr
17-11-21, 21:43
Επειδή μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο όταν πήρα την γεννήτρια, το πρώτο πράγμα που θα σε συμβούλευα είναι να ελέγξεις την συχνότητα της τάσης που βγάζει η γεννήτρια. Στην δική μου περίπτωση ήταν λίγο πάνω από τα 53Hz με αποτέλεσμα να μου δημιουργεί πρόβλημα στο κεντρικό ups. Με το που ρύθμισα την συχνότητα κοντά στα 50Hz, λύθηκε και το πρόβλημα.

info@kalarakis.com
17-11-21, 21:48
Τα συγκεκριμένα ups θέλουν σταθερή συχνότητα για να λειτουργήσουνΤο apc όταν κατέβασες την ευαισθησία άλλαξες και τη συχνότητα από 5 σε 10% γι'αυτό και δεν είχες πρόβλημα
Η γεννήτρια θέλει ηλεκτρονικό σταθεροποιητή και όχι μηχανικό, που μάλλον έχει η δική σου για να βγαίνει φτηνή.
Οπότε δύο λύσεις ή αλλάζεις ups ή αλλάζεις γεννήτρια
Ότι και να διαλέξεις θα κοστίσει, αλλά θα κάνεις τη δουλειά σου.
Εγώ έχω mge

pstratos
17-11-21, 23:07
επίσης γιατί 6 ups? Ένα καλό κεντρικό και δώσε από εκεί στις κόκκινες μπριζες σου (αν είσαι πολύ μερακλής βάλε και πράσινες - μόνο γεννήτρια).
Για να σου δώσω παράδειγμα σε 3 ορόφους κτήριο, με ~20 θέσεις με PC, ip τηλέφωνα, κάμερες, AP, switches κτλ έχω ένα 3kva UPS και δεν το έχω δει ποτέ πάνω από 60% φορτωμένο (δεν δουλεύουν πότε και οι 20 ταυτόχρονα). Από το UPS 2 υποπίνακες με 10Α ασφάλειες να ασφαλίζουν τις κόκκινες. Μια γεννήτρια 8kva diesel με avr και αυτόματο πινακάκι εναλλαγής δίνει στο UPS. 14 χρόνια τώρα μόνο 4 -5 αλλαγές στις μπαταρίες. To ups είναι πολύ ελαστικό στην συχνότητα, καθώς είναι online. Οτι σκ@τ@ και να του δώσω στην είσοδο, βράχος ακλόνητος αυτό στα 225-230 /50.0 Hz

vasilllis
17-11-21, 23:17
Εχει κανενα οργανο το Η/Ζ να μας πεις συχνοτητα ταση κλπ?

genesis
18-11-21, 11:11
Δεν είμαι ειδικός με τις γεννήτριες αλλά γνωρίζω μερικές παρόμοιες περιπτώσεις που έχω συναντήσει στο παρελθόν.
- Τα τροφοδοτικά των υπολογιστών είναι παλμοτροφοδοτικά και ως τέτοια είναι μη-γραμμικά φορτία αν δεν διαθέτουν PFC στην είσοδό τους. Η παραμόρφωση που δημιουργούν στην κυματομορφή του εναλλασσόμενου ρεύματος δημιουργεί αστάθεια στις μικρές και συνήθως μονοκύλινδρες γεννήτριες και ειδικά όταν λειτουργούν με μικρό φορτίο (π.χ. κάτω από το 20% του ονομαστικού).
- Το πρόβλημα μπορεί να βελτιωθεί αν συνδέσεις ένα μόνιμο ωμικό φορτίο (π.χ. μία ηλεκτρική σόμπα ~2kW) στην γεννήτρια ώστε αυτή να λειτουργεί περίπου στο 30 - 40% της ονομαστικής της ισχύος. Ισχύει όμως μόνο αν η γεννήτρια είναι μονοφασική. Αν είναι τριφασική πρέπει να βάλεις ομοιόμορφα φορτίο και στις 3 φάσεις.
- Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι το πρόβλημα είναι εντονότερο όταν η γεννήτρια είναι καινούρια και "άστρωτη". Η κατάσταση πιθανόν να βελτιωθεί αρκετά μετά από 10 - 20 ώρες λειτουργίας της γεννήτριας.

Πλέον, για τέτοιου είδους back-up συστήματα είναι πολύ καλή λύση ο συνδυασμός inverteρ-charger με ενσωματωμένο μεταγωγικό διακόπτη και συσσωρευτές με χωρητικότητα ανάλογη της αυτονομίας που θέλουμε για το δεδομένο φορτίο. Λειτουργεί αυτόματα, αντιδρά ακαριαία, δεν καταλαμβάνει πολύ χώρο και δεν χρειάζεται άλλη συντήρηση μέχρι βεβαίως μετά από χρόνια να χρειαστούν αντικατάσταση οι μπαταρίες (η διάρκεια ζωής είναι ανάλογη της ποιότητάς τους). Η ποιότητα του ημιτόνου είναι πολύ καλή για σχεδόν κάθε είδους φορτίο και το σύστημα μπορεί να γίνει τριφασικό αν απαιτείται.