PDA

Επιστροφή στο Forum : Monkey Business No2



ultra
17-11-21, 22:58
Πριν απο αρκετο καιρο ο φιλος μου ο Ακης (dovegroup) ειχε ανοιξει ενα θεμα με κατι IRFP460 αν θυμαμαι καλα, που δεν επρεπε να τρως μπανανα κοντα τους, γιατι θα στην αρπαζαν.
Ειναι η σειρα μου να πω κι εγω τον πονο μου.

Πριν καιρο χρειαζομουν ενα ζευγαρι MJ15003 για να ανακατασκευασω εναν Quad 405.
Επειδη δεν χρειαζομουν υλικα απο το εξωτερικο εκεινη τη στιγμη, αποφασισα να τα αγορασω απο το Φανο.

Το ζευγαρι που αγορασα ειχε κωδικο παραγωγης του 1997. Τελεια σκεφτηκα, το αλλο καναλι φοραει υλικα της ιδιας χρονιας.

Μετα την ανακατασκευη, πηγα το μηχανημα εκτος αθηνων στον ιδιοκτητη του κι απο τοτε αρχισανε τα προβληματα. Το καναλι με τα υλικα του Φανου εκανε κατα καιρους κατι μπαμ μπουμ. Χρειαστηκε να παω 4 φορες στο σπιτι του ανθρωπου, εκτος αθηνων ειπαμε, και να παρω πισω τον ενισχυτη για ελεγχο.

Εχοντας αποκλεισει τα παντα, αποφασισα να ανοιξω τα τρανζιστορ με το dremel.
Παραθετω τις φωτογραφιες οι οποιες μιλανε απο μονες τους. (Το τρανζιστορ με τη λιγη σκουρια, ειναι το δικο μου).8463584636846378463884639
Στο τηλεφωνημα που εκανα ο Φανος προσπαθησε να με πεισει οτι ο Γερμαναρας αντιπροσωπος του πουλαει γνησια υλικα και οτι αυτα τετοια ειναι. Αφου του προωθησα τις φωτογραφιες, το μονο που μπορουσε να πει ειναι οτι τα MJ15003 ειναι 1000% γνησια και οτι περασαν ολα τα τεστ.

Ενταξει, εδω ειναι μπανανια και ο καθενας πουλαει οτι θελει.
Στην Γερμανια ομως, τα καθε καταστημα ειναι υπευθυνο βασει νομου για τα υλικα που πουλαει, αν δηλαδη ειναι μαιμου, ευθυνεται το καταστημα.

Μαλλον μας πουλαει τρελα και ο Φανος και ο Γερμαναρας !

picdev
17-11-21, 23:45
βρε κώστα πίστεψες οτι ο φανός θα εχει τρανζιστορ απο το 1997 ? Οντως μπορει να μην ηξερε ο φανός αλλά η αλήθεια ειναι οτι τέτοια υλικά ειναι πολύ σπάνια να υπάρχουν απο τότε.
Μου εχει τύχει περίπτωση απο μεγάλο πωλητή εδω στην ελλάδα να δώσει μούφα υλικό , που κάπου βρήκε στην ασία, τα εξαρτήματα εκαναν πχ 2000ε και η παραγωγή κοστιζε πάνω απο 10κ. (δεν μπήκαν πάνω αλλά παραλίγο)
Μετά μου λες για φανό κτλ Εμπιστοσύνη μπορεις να εχεις μονο στον επίσημο διανομέα αλλά τοσο παλιό υλικό δεν θα εχει.
Αφού ξερεις τη δουλειά θα πρέπει να ματσαρεις καινούριο φετ

vasilllis
17-11-21, 23:54
Δηλαδη τα ημιτασιον μονο για την μπανανία τα κανουν;Οι υπολοιπες Ευρωπαικές χώρες πουλανε μονο γνησια;

aris285
18-11-21, 07:41
Εχω παρει απο τον Φανο ενα ζευγαρι MJ15004 και εχω φτιαξει τροφοδοτικο παγκου. Εδω και 11 χρονια το βραχυκυκλονω σχεδον καθημερηνα 10+ ampere και δεν λενε να καουν τα ρημαδια.

MacGyver
18-11-21, 08:34
Γερμαναράδες οι μεν, μπανανο-Ελληναράδες οι άλλοι, συνωμότησε το σύμπαν.
Τώρα πια με το ίντερνετ υπάρχει η δυνατότητα να αγοράσεις από όλο τον πλανήτη. Ποια χώρα εμπιστεύεσαι και θαυμάζεις;

744
18-11-21, 08:44
H TME δίνει 3 τρανσίστορ αυτού του τύπου με το ένα να έχει τελείως άλλο όνομα και ένα από την ON (πρώην Motorola).

Εντυπωσιακές οι διαφορές τιμών!

picdev
18-11-21, 09:25
H TME δίνει 3 τρανσίστορ αυτού του τύπου με το ένα να έχει τελείως άλλο όνομα και ένα από την ON (πρώην Motorola).

Εντυπωσιακές οι διαφορές τιμών!


https://gr.mouser.com/ProductDetail/onsemi/MJ15003G?qs=HVbQlW5zcXXkCBgZuWlY4A==&gclid=EAIaIQobChMI28_FzLCh9AIVJo1oCR3K3A-VEAAYASAAEgJRLfD_BwE

το τρανζίστορ παράγεται κανονικά δεν το περίμενα, για να το εχει το mouser σημάινει οτι ειναι και original.
Οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να εχει πανω παραγωγή 1997, το datasheet μαλιστα εχει τελευταίο rev 2013