PDA

Επιστροφή στο Forum : Τζάκι, καπέλο καμινάδας...



nkarama
29-11-21, 11:27
Στη Γενική συζήτηση είμαστε, μην με κράξετε.
Λοιπόν έχω ένα ενεργειακό τζάκι με το γνωστό τζάμι. Είναι απο αυτά τα γωνιακά που έχουν τζάμι απο τις 2 πλευρές.
Είναι εγκατεστημένο περίπου 12 χρόνια που είμαστε στο σπίτι. Δεν το δουλευαμε πολύ αλλά πέρσυ το χρησιμοποιήσαμε σαν κύρια πηγη θέρμανσης για το χειμώνα.

Το πρόβλημα που είχουμε πλέον είναι ότι όταν φυσάει (ακόμα και σβυστό να είναι) το σπίτι βρωμάει τσίκνα. Καλά αν φυσάει και το έχουμε αναμμένο δεν μπορείς να κάτσεις μέσα στο σπίτι απο την κάπνα...

Γενικά η εγκατάστασή του δεν είναι ότι καλύτερη πιστεύω. Η καμινάδα είναι εξωτερικά και για να συνδεθεί με αυτή το τζάκι ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ έχει χρησιμοποιηθεί αυτό το αλουμινένιο σπιράλ. Ο καθαριστής που είχε έρθει είχε αρνηθεί να καθαρισει την καμινάδα με την δικαιολογία ότ ακόμα και η εύκαμπτη βούρτσα μπορεί να βγάλει το σπιράλ απο την θέση του.

Το καπέλο που έχουμε έιναι σαν αυτό (https://www.skroutz.gr/s/10617352/PanSolar-%CE%9A%CE%B1%CF%80%CE%AD%CE%BB%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%AC%CE%B4%CE%B1%C F%82-%CE%91%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%C F%84%CE%BF-%CE%A0%CE%B1%CE%B3%CF%8C%CE%B4%CE%B1-%CF%80%CE%AC%CF%87%CE%BF%CF%85%CF%82-0-40mm-%CE%A6150.html)

Σκέφτομαι για μια άμεση λύση να το αντικαταστήσω με κάποιο απο αυτά που δημιουργούν υποπίεση μπας και βελτιωθεί η κατάσταση.
Τι προτείνετε?

Ευχαριστώ,

chipakos-original
29-11-21, 11:36
Στη Γενική συζήτηση είμαστε, μην με κράξετε.
Λοιπόν έχω ένα ενεργειακό τζάκι με το γνωστό τζάμι. Είναι απο αυτά τα γωνιακά που έχουν τζάμι απο τις 2 πλευρές.
Είναι εγκατεστημένο περίπου 12 χρόνια που είμαστε στο σπίτι. Δεν το δουλευαμε πολύ αλλά πέρσυ το χρησιμοποιήσαμε σαν κύρια πηγη θέρμανσης για το χειμώνα.

Το πρόβλημα που είχουμε πλέον είναι ότι όταν φυσάει (ακόμα και σβυστό να είναι) το σπίτι βρωμάει τσίκνα. Καλά αν φυσάει και το έχουμε αναμμένο δεν μπορείς να κάτσεις μέσα στο σπίτι απο την κάπνα...

Γενικά η εγκατάστασή του δεν είναι ότι καλύτερη πιστεύω. Η καμινάδα είναι εξωτερικά και για να συνδεθεί με αυτή το τζάκι ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ έχει χρησιμοποιηθεί αυτό το αλουμινένιο σπιράλ. Ο καθαριστής που είχε έρθει είχε αρνηθεί να καθαρισει την καμινάδα με την δικαιολογία ότ ακόμα και η εύκαμπτη βούρτσα μπορεί να βγάλει το σπιράλ απο την θέση του.

Το καπέλο που έχουμε έιναι σαν αυτό (https://www.skroutz.gr/s/10617352/PanSolar-%CE%9A%CE%B1%CF%80%CE%AD%CE%BB%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%AC%CE%B4%CE%B1%C F%82-%CE%91%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%C F%84%CE%BF-%CE%A0%CE%B1%CE%B3%CF%8C%CE%B4%CE%B1-%CF%80%CE%AC%CF%87%CE%BF%CF%85%CF%82-0-40mm-%CE%A6150.html)

Σκέφτομαι για μια άμεση λύση να το αντικαταστήσω με κάποιο απο αυτά που δημιουργούν υποπίεση μπας και βελτιωθεί η κατάσταση.
Τι προτείνετε?

Ευχαριστώ,
Εχω βάλει καμινάδα που περιστρέφεται και εσωτερικά τοποθέτησα φτερωτή ανεμιστήρα η οποία στροβιλίζει προς τα έξω τον καπνό, και πλέον το σπίτι μυρίζει μόνο όταν έχω απορροφητήρα ανοιχτό οπότε και παίρνει αέρα από το τζάκι που είναι ανοικτό. Αν ο απορροφητήρας δεν λειτουργεί τότε η καμινάδα με τη φτερωτή λειτουργεί τέλεια.

nkarama
29-11-21, 12:01
Εχω βάλει καμινάδα που περιστρέφεται και εσωτερικά τοποθέτησα φτερωτή ανεμιστήρα η οποία στροβιλίζει προς τα έξω τον καπνό, και πλέον το σπίτι μυρίζει μόνο όταν έχω απορροφητήρα ανοιχτό οπότε και παίρνει αέρα από το τζάκι που είναι ανοικτό. Αν ο απορροφητήρας δεν λειτουργεί τότε η καμινάδα με τη φτερωτή λειτουργεί τέλεια.

Εννοείς ότι έχεις κομπλάρει τον άξονα της καμινάδας με την φτερωτή? και όταν γυρνάει η καμινάδα, γυρνάει και η φτερωτή? Γιατί? δεν φτάνει η υποπίεση που δημιουργούν τα φτερά της καμινάδας?

mtzag
29-11-21, 12:14
Βαλε 1 μετρο ακομα καμιναδα και περιστεφομενο καπελο ετσι το ελυσα το προσβλημα σε συμβατικο τζακι.
Επισης εχεις γωνιες στην καμιναδα? αν ναι πρεπει με καποιο τροπο να τις βγαλεις.. αν εχει πχ μια 90 μοιρων να την κανεις 2 γωνιες 45αρες

elektronio
29-11-21, 12:16
Πρέπει να βρείτε τρόπο να την καθαρίσετε. Σίγουρα έχει μειωθεί πολύ το άνοιγμα της καμινάδας από την κάπνα και υπάρχει και ο κίνδυνος να πάρει φωτιά η καμινάδα.

chipakos-original
29-11-21, 12:30
Εννοείς ότι έχεις κομπλάρει τον άξονα της καμινάδας με την φτερωτή? και όταν γυρνάει η καμινάδα, γυρνάει και η φτερωτή? Γιατί? δεν φτάνει η υποπίεση που δημιουργούν τα φτερά της καμινάδας?
Ακριβώς δίπλα από την δική μου καμινάδα υπάρχουν άλλες 4 καμινάδες και είχα επιστροφή και ναι κόμπλαρα μία φτερωτή όπως περιέγραψες με έναν άξονα από την κορυφή περίπου 10 πόντους και 2 παξιμάδια κόντρα.. Την θεωρώ αναβάθμιση και είδα και διαφορά μεγάλη. Οταν όμως λειτουργεί ο απορροφητήρας τότε δεν γίνεται τίποτε.Εν τω μεταξύ μιλάω για πολυκατοικία με 8 ορόφους κι εγώ μένω στον 1ο όροφο.Παίζουν όλα τον ρόλο τους.

asterixx25
29-11-21, 12:49
Εχω βάλει καμινάδα που περιστρέφεται και εσωτερικά τοποθέτησα φτερωτή ανεμιστήρα η οποία στροβιλίζει προς τα έξω τον καπνό, και πλέον το σπίτι μυρίζει μόνο όταν έχω απορροφητήρα ανοιχτό οπότε και παίρνει αέρα από το τζάκι που είναι ανοικτό. Αν ο απορροφητήρας δεν λειτουργεί τότε η καμινάδα με τη φτερωτή λειτουργεί τέλεια.

Ενδιαφερον θέμα που με απασχολεί και εμένα. Στο δικό μου τζάκι έχω αυτού του τύπου την καμινάδα. 84755

Η φτερωτή κάνει σε αυτή την περίπτωση? και που μπορούμε να βρούμε?

Gaou
29-11-21, 12:52
η κατάσταση ειναι δύσκολη γενικά και να ξέρεις ότι ενδεχομενως να ταλαιπωρηθεις και σε χρόνο αλλα θα ξοδέψεις και χρήμα. γενικά τα τζάκια θέλουν μελέτες στις οποίες μέσα περιλαμβάνεται και η καμινάδα όπου γενικά δεν γίνονται . κάτι άμα αλλάξεις σε ολες τις παραμέτρους θέλεις αλλαγή ξανα στα πάντα.

εγω θα σου πρότεινα να παραγγείλεις καπέλο με μοτερ αν εχεις την δυνατότητα να τραβήξεις παροχή. αυτό θα σε πήγαινε πολλά σκαλοπάτια μακρυα απο το προβλημα σου αλλα και πάλι θα υπήρχαν καταστάσεις "ανεξέλεγκτες".

asterixx25
29-11-21, 13:01
Καπέλο με μοτέρ είναι μια καλή λύση, αλλά πιστεύω θέλει αρκετή μελέτη!

Μιλάμε μετά για βεβιασμένη έξοδο καπνού, με αποτέλεσμα να περνάει περισσότερος αέρας από τον θάλαμο καύσης, με συνέπεια μεγαλύτερη κατανάλωση, φλόγα, καπνός, κλπ.?

asterixx25
29-11-21, 13:05
Από αυτά που έχω διαβάσει σχετικά με τζάκια σε αλλά φόρουμ, πολύς κόσμος προτείνει την παλιά, κλασική και δοκιμασμένη λύση του καπέλου τύπου κόκορα.

rama
29-11-21, 13:25
Μερικά σχόλια δικά μου.
Συχνός καθαρισμός καμινάδας απαιτείται κυρίως αν καίς πεύκο και ψήνεις κρέατα.
Το ενεργειακό τζάκι από το σχεδιασμό του περιορίζει τη ροή αέρα προκειμένου να μην "φουντώνει" και χάνεται η θερμότητα στην καμινάδα. Υπάρχουν οι αναγκαίες χαραμάδες στο κάλυμμα για να τραβάει εσωτερικό αέρα?
Δες αν έχει επαρκές ύψος η καμινάδα, για να δημιουργείται η απαραίτητη διαφορά πίεσης.

Gaou
29-11-21, 13:31
αλλά πιστεύω θέλει αρκετή μελέτη!

ειναι το μονο trial end error Που δεν πετάς το error. αν το μοτερ ειναι με ρυθμιστή τα πράγματα μπορούν να γινουν πολύ ευκολα.

chipakos-original
29-11-21, 15:08
Ενδιαφερον θέμα που με απασχολεί και εμένα. Στο δικό μου τζάκι έχω αυτού του τύπου την καμινάδα. 84755

Η φτερωτή κάνει σε αυτή την περίπτωση? και που μπορούμε να βρούμε?
Το ίδιο καπέλο έχουμε. Τέτοιο φτερό τοποθέτησα μέσα https://giaples.gr/index.php?route=product/product&product_id=7917 ΠΡΟΣΟΧΗ Υπάρχουν φτερά που ρουφάνε και φτερά που φυσάνε αέρα.

mikemtb
29-11-21, 21:28
γιατι εγω πιστευω ότι η λυση ειναι η διπλη μονωμενη καμιναδα..
αν ο καπνος βγαινει κρύος, τι εφελκυσμό να κανει??

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mtzag
30-11-21, 08:36
Τετοιο καπελο+1μετρο επιπλεον ανοξειδωτη καμιναδα εβαλα και ελυσα το προβλημα
https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=84755&d=1638182908&thumb=1

genesis
30-11-21, 12:25
Όπως παρατηρεί και ο Μάνος στο #4 ένα μέρος του προβλήματος δημιουργείται σίγουρα από την ένωση της εστίας με την καμινάδα μέσω του σπιράλ που γίνεται με 2 γωνίες 90 μοιρών. Θα έπρεπε να γίνεται με 2 γωνίες των 45 μοιρών ώστε να βελτιωθεί σημαντικά η ανοδική ροή των καυσαερίων.
Το πρόβλημα της κάπνας όταν φυσάει δυνατά είναι πιο σύνθετο. Θα βελτιωθεί αν αλλάξουν οι γωνίες σύνδεσης και τοποθετηθεί ένα περιστρεφόμενο καπέλο αλλά έχει να κάνει επίσης με την θέση της καμινάδας στο κτίριο ως προς τον επικρατέστερο άνεμο στο σημείο.
Επίσης, βοηθάει η καμινάδα να είναι διπλού τοιχώματος ή έστω υπενδεδυμένη ώστε να ζεσταίνεται και να διατηρεί την θερμοκρασία της ευκολότερα.

Τα τζάκια θα έπρεπε να έχουν περιορισμένη χρήση στις μεγαλουπόλεις αλλά το πρόβλημα προκαλείται κυρίως από τα ανοιχτά/παραδοσιακά τζάκια.
Ένα παραδοσιακό τζάκι καταναλώνει στην μονάδα του χρόνου μέχρι και 4 φορές μεγαλύτερη ποσότητα ξύλων σε σύγκριση με ένα κλειστό/ενεργειακό τζάκι (ή με ενεργειακή ξυλόσομπα) λόγω της μη ελεγχόμενης ροής αέρα.
Επίσης, αποδίδει στον χώρο μόλις το ~15% της θερμότητας που παράγεται, σε σύγκριση με ένα ενεργειακό που αποδίδει πάνω από 65~70% και άρα θα καταναλώσει ακόμη λιγότερα ξύλα λόγω της πολύ υψηλότερης απόδοσης.
Αναφερόμαστε πάντα σε ενεργειακά τζάκια που έχουν μελετηθεί, εγκατασταθεί και χρησιμοποιούνται σωστά.

nkarama
30-11-21, 12:37
Θα πρέπει να βρω φωτογραφίες απο την κατασκευή για να θυμηθώ... απο όσο θυμάμαι δεν του κάνανε γωνίες 90 μοιρών, αλλά μικρότερες, μιας και η τρύπα στον τοίχο ήταν αρκετά ψηλότερα απο την έξοδο του καπνού απο την σιδερένια καμπίνα.

Για την καμινάδα και το καπέλο, δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι. Βγαίνουν ψηλά και είναι εκτεθημένα στον αέρα, μιας και όλες οι πολυκατοικίες εδώ γύρω είναι περίπου στο ίδιο ύψος. Η καμινάδα είναι κτιστή με αυτούς τους τετράγωνους λίθους, που έχουν στην μέση μια τρύπα. Στην τρύπα έχουμε τοποθετίσει τον ανοξείδοτο σωλήνα. Στος 4ο όροφο, το χτίσιμο σταματάει και φεύγει μόνο ο σωλήνας 2 μέτρα ψηλότερα. Το καπέλο είναι τύπου "παγόδας"

dfoust
30-11-21, 15:03
Ένα βασικό που πρέπει να κοιτάξεις είναι από που τραβάει το τζάκι φρέσκο αέρα για καύση, πρέπει οπωσδήποτε να τραβήξει από έξω όχι μέσα από το σπίτι, αλλιώς δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά.

nkarama
30-11-21, 15:32
Ένα βασικό που πρέπει να κοιτάξεις είναι από που τραβάει το τζάκι φρέσκο αέρα για καύση, πρέπει οπωσδήποτε να τραβήξει από έξω όχι μέσα από το σπίτι, αλλιώς δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά.

Το παρέλειψα. Εχει 3 εισαγωγές αέρα και 2 εξαγωγές. Οι 2 εισαγωγές τραβάνε αέρα απο έξω ενώ η μία απο αυτές τραβάει απο μέσα. Προφανώς αυτή μέσα και η μία απο τις εξωτερικές φέρνουν αέρα και τον ζεσταίνουν στον εναλάκτη, ενώ η άλλη εξωτερική πάει στον θάλαμο καύσης...

georgegr
01-12-21, 09:35
Πρέπει να βρεθεί τρόπος να καθαρίζεται η καμινάδα.

nkarama
04-12-21, 12:49
Το θέμα είναι ότι όταν φυσάει, μυρίζει. Είτε το ΚΑΙΩ είτε είναι ΣΒΥΣΤΟ. Και αυτό είναι το πρόβλημά μου...

Ξέρουμε κανένα που να αλλάζει καπέλα? Εχω ρωτήσει απο εδώ και απο εκεί και δεν.... Θα ρωτήσω και στο μαγαζί που θα το πάρω... Καμμιά πρόταση και για αυτό (μαγαζί) ? Είχε η απέναντι ένα τέτοιο καπέλο που μας είχε σπάσει τα νεύρα γιατι έτριζε όταν γυρνούσε, οπότε θέλω να αποφύγω κάτι τέτοιο.. Κάποιο καλής ποιότητας?

lepouras
04-12-21, 19:36
το θέμα έφαγε οικολογικό καθαρισμό... μην το κλειδώσουμε κιολας.

ikariwths
06-12-21, 01:09
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211205/8a312465f16d39ac322ed956f1d88984.jpg
Έχω και εγώ πρόβλημα με το ενεργειακό τζάκι μου ,όποτε το ανοίγω πρέπει να ανοίξω και τα παράθυρα στον πάνω όροφο να ξε μυρίσει ,όπως το βλέπετε σε αυτήν την φωτογραφία χωρις να σπάσω κάτι ,έχει νόημα να βάλω περιστροφικό καπέλο μέσα στην καμινάδα ,αν χωράει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

alto2
06-12-21, 22:27
Για να μην έχεις πρόβλημα πρέπει να ανεβάσεις την καμινάδα ,ενα με ενάμιση μέτρο πάνω.

Panoss
07-12-21, 14:52
έχει νόημα να βάλω περιστροφικό καπέλο μέσα στην καμινάδα ,αν χωράει ;
Όχι, μέσα στην καμινάδα δεν δουλεύει.
Κάνε αυτό που είπε ο προηγούμενος.

VaselPi
07-12-21, 18:10
Στο θέμα που συζητάτε, μάλλον πρέπει να περιλάβετε και το κόστος (ταλαιπωρία) καθαρισμού του λέβητα από το στρώμα πίσσας που δημιουργείται την εσωτερική επιφάνεια του λέβητα. Σύμφωνα με τις προδιαγραφές, οι λέβητες ξύλου πρέπει να καθαρίζονται περίπου κάθε 7-10 ημέρες.
Μερικά σημείο από τη δική μου εμπειρία στο θέμα του καθαρισμού.
Στο εξοχικό μου, κάτω από τη μαντεμένια πλάκα της στόφας, σε σχήμα ζικ-ζακ στρίμωξα 3,6 μέτρα χάλκινο σωλήνα των 22 mm, ο οποίος λειτουργεί ως εναλλάκτης θερμότητας του συστήματος θέρμανσης με καλοριφέρ. Με τη στόφα αυτή μαγειρεύουμε, αλλά και θερμαίνουμε το σπίτι περίπου 100 τετραγωνικών. Το όλο σύστημα λειτουργεί καλά, αλλά περίπου σε 1 μήνα, ο χάλκινος σωλήνας του εναλλάκτη καλύπτεται με ένα συμπαγές και πυκνό στρώμα πίσσας, που πρέπει να αφαιρεθεί. Ο μπελάς του καθαρισμού είναι τόσο μεγάλος, που σκέπτεσαι να εγκαταλείψεις το φτηνό καύσιμο και να το αντικαταστήσεις με άλλο, έστω ακριβότερο, που ωστόσο δημιουργεί μικρότερες εναποθέσεις πίσσας στην επιφάνεια του εναλλάκτη. Από τη σκοπιά αυτή, τις μικρότερες εναποθέσεις πίσσας κάνει το υγραέριο. Ακολουθεί το πέλλετ από οξιά, το πέλλετ από έλατο κ.ο.κ.
Για να μειωθεί κάπως η δημιουργία της πίσσας στον εναλλάκτη, φέτος προμηθεύτηκα καλά αποξηραμένο ξύλο οξιάς, καθώς παρατήρησα ότι το στρώμα πίσσας που δημιουργείται σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται από την υγρασία του ξύλου. Καθώς στη δημιουργία της πίσσας συμβάλει και η φλοίδα, τη φλοίδα την αφαιρώ και την καίω στο τζάκι. Έκανα μερικές αλλαγές και στην ίδια τη στόφα.
1. Αφαίρεσα τα πυρότουβλα, προκειμένου να μειωθεί η θερμική αδράνεια του θαλάμου καύσης.
2. Μέσα στην στόφα, σε απόσταση 2 cm από το τοιχώματα δημιούργησα έναν ξεχωριστό θάλαμο καύσης από λαμαρίνα 1 mm. Το διάκενο των 2 cm λειτουργεί ως θερμομόνωση, καθότι εδώ η μεταφορά της θερμότητας γίνεται μόνο μέσω ακτινοβολίας. Σκοπός αυτών των αλλαγών είναι η γρήγορη αύξηση της θερμοκρασίας του θαλάμου καύσης, όπως και επίτευξη υψηλών θερμοκρασιών των τοιχωμάτων του.
3. Στον θάλαμο καύσης ο αέρας δεν εισέρχεται από κάτω, δηλαδή από τη σχάρα, αλλά από πάνω, αφαιρώντας το κεντρικό δαχτυλίδι. Η είσοδος του αέρα γίνεται μέσω ενός λεπτού σωλήνα μήκους 10 και διάμετρου 7cm (κονσερβοκούτι αποφλοιωμένης ντομάτας). Το μεγαλύτερο μέρος αυτού του σωλήνα βρίσκεται μέσα στο θάλαμο, προκειμένου ο εισερχόμενος αέρας να προθερμαίνεται. Με τον τρόπο αυτό η φλόγα που παράγει το ξύλο έχει άσπρο χρώμα, ενώ η παραγόμενη κάπνα μειώνεται σε μεγάλο βαθμό. Στην έξοδο του μπουρί παρατηρείται λίγος καπνός, αλλά μόνο στην αρχή, ενώ στη συνέχει ο καπνός εξαφανίζεται.
Στον ένα μήνα που η οξιά καίει σε αυτόν τον ξεχωριστός θάλαμο καύσης, στην επιφάνεια του εναλλάκτη, αντί για συμπαγές και πυκνό στρώμα πίσσας δημιουργήθηκε ένα λεπτό στρώμα άνθρακα, κάτι σαν πούσι, που πολύ εύκολα αφαιρείται ακόμη και με την οδοντόβουρτσα.
Βασίλειος.

Panoss
07-12-21, 19:29
(γεια σου Βασίλειε, πάντα χαίρομαι όταν διαβάζω ποστ σου γιατί είναι πάντα ξεχωριστά)
Απ' ότι κατάλαβα με τις μετατροπές που έκανες η στόφα σου πλέον κάνει και δευτερογενή καύση;
Ή κατάλαβα λάθος;

mtzag
07-12-21, 20:14
Αμα πιανει καταλοιπα-πισσα τοτε σημαινει οτι η καυση ειναι ατελης και θελει επιπλεον οξυγονο.
Αμα εχει παραπανω οξυγονο θα κανει ποιο ισχυρη καυση χωρις καταλοιπα.

VaselPi
07-12-21, 20:49
Απ' ότι κατάλαβα με τις μετατροπές που έκανες η σόμπα σου πλέον κάνει και δευτερογενή καύση;
Ή κατάλαβα λάθος;

Αρχικό μήνυμα από Panoss.

Και ναι και όχι. Όταν γίνεται λόγος για τη δευτερογενή καύση, εννοούμε ότι η κύρια ποσότητα του αέρα εισέρχεται από κάτω, δηλαδή από τη σχάρα. Η δευτερογενή καύση γίνεται στην έξοδο του θαλάμου καύσης με πρόσθετη ποσότητα αέρα, συνήθως μικρότερη, η οποία προθερμαίνεται. Ενώ στη στόφα μου, μέσω του σωλήνα με διάμετρο 7 cm όλος ο αέρας εισέρχεται από πάνω, στο κέντρο της εξόδου του θαλάμου καύσης, που έχει διαστάσεις 14x14cm2, δηλαδή μεγαλύτερες των 7 cm. Ο εισερχόμενος αέρας πέφτει στα ξύλα από πάνω, τα τροφοδοτεί με οξυγόνο, τα αναφλέγει, ενώ η φλόγα και τα θερμά αέρια εξέρχονται από τον θάλαμο περιφερειακά της περιοχής των 14x14cm2.
Σημαντικό είναι επίσης και το γεγονός ότι η θερμοκρασία των τοιχωμάτων του θαλάμου πολύ γρήγορα αποκτά τιμές της τάξης 500-800 βαθμούς, η οποία, με την περίσσια αέρα 2-3 φορές, συμβάλει στην καύση των συστατικών της πίσσας μέσα στον θάλαμο, πριν αυτά έλθουν σε επαφή με τον ψυχρό εναλλάκτη.
Βασίλειος.