PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατασταση Αναλογικου Θερμοστατη με ψηφιακο Siemens RDH100



spyros69
30-11-21, 10:27
Καλημέρα.
Έχουμε μια εγκατάσταση θερμοσυσσωρευτών (τριφασικοί) για θέρμανση και χρησιμοποιούμαι ένα αναλογικό θερμοστάτη τον οποίο και θέλουμε να αλλάξουμε με έναν ψηφιακο

Από τον τοίχο βγαίνουν 3 καλώδια όλα άσπρα (δυστυχώς). Η σύνδεση από δεξιά προς τα αριστερά είναι 1, 2 γέφυρα με 4, 4 και 6
8475684757Με τον διακόπτη του νυχτερινού επάνω και τα 3 φέρνουν ρεύμα. Όταν ενεργοποιηθεί το νυχτερινό ρεύμα έχουν μόνο το 1 και τον 4. Όταν ο θερμοστάτης δώσει εντολή ρεύμα έχει μόνο το 1.

Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει και πως θα μπορούσα να συνδέσω τον νέο που εχει LX, L1 ,L2;
84758

el greco 1
30-11-21, 22:20
κατεβασε τον γενικο και καθαρισε με ενα σφουγγαρι το χρωμα που εχουν επανω τα συρματα να δουμε τα χρωματα και θα σου πουμε.

spyros69
01-12-21, 09:37
να ξεκαραρισω οτι τα χρωματα που φαινονται πανω στα καλωδια δεν υπηρχαν και τα εχω βαλει εγω για δικη μου ευκολια αν αναφερεσαι σε αυτα.Οπως ειπα ολα τα καλωδια ειναι λευκα δεν εχουν καποιο χρωμα

xarabalios
01-12-21, 10:52
Δώσε στοιχεία από τον παλιο θερμοστάτη για να καταλάβουμε ποιο καλώδιο κάνει τι.

mikemtb
01-12-21, 11:08
αν τα καλώδια είναι μονοκλωνα, σιγουρα εχουν εσωτερικα χρωμα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

rama
01-12-21, 13:25
Σπύρο, ξεκινάς με δεδομένο οτι όλα τα καλώδια έχουν ρεύμα που σκοτώνει, οπότε δεν κάνεις πειραματισμούς.
Μετά, θα χρειαστείς ένα ηλεκτρολογικό κατσαβίδι (αυτό που έχει το λαμπάκι που ανάβει αχνά) και ένα πολύμετρο, το οποίο θα βάλεις σε κλίμακα AC που να μετράει ρεύμα 230V.
Με αυτόν τον εξοπλισμό, θα σε καθοδηγήσουν για τα περαιτέρω.
Στο μεταξύ μπορείς να δώσεις τις παρακάτω πληροφορίες?
Ο παλιός θερμοστάτης έχει πάνω του κάποιο λαμπάκι που δείχνει πότε είναι ενεργοποιημένος?
Οι θέσεις έχουν κάποια σήμανση, πχ P, L, N ή ένα βέλος σαν τριγωνάκι με γραμμούλες?
Πολύ προσοχή σε κάθε χειρισμό.

spyros69
01-12-21, 14:48
Rama ευχαριστώ για τις συμβουλες.
Οτι ελεγχους εχω κανει μεχρι τωρα ειναι με δοκιμαστικα κατσαβιδια και οταν πειραζω καλωδια μονο με τον διακοπτη απο τον πινακα στην off θεση . Δυστυχως δεν εχω βρει ενα πολυμετρο παλιο που ειχα.
Ο θερμοστατης εχει λαμπακι που δειχνει ποτε ενεργοποιηται και συναμα ακουγεται και ενας ηχος (τακ). Εχει και διακοπτη on-off.
Μεχρι σημερα δεν ειχα βρει καποιο σχεδιο. Τελικα κοιτωντας λιγο καλυτερα ειναι κολημενο πισω απο την προσοψη και ειναι οπως φαινεται στην εικονα
8475984760

lepouras
01-12-21, 22:52
λογικά το 1 στο LX το 2 στο L1 το 6 μόνωσε το. και το 2 ειναι σε γέφυρα με το 5 και όχι με το 4...

spyros69
02-12-21, 09:54
Γιαννη ευχαριστω
Τα καλωδια ειναι συνδεδεμενα στο 1 το 2 και το 6 . Το 5 κανει γεφυρα με το 2 οσον αφορα τα καλωδια
Θα το δοκιμασω με προσοχη

spyros69
03-12-21, 10:10
Καλημέρα σε ολους.
Δοκίμασα την επιλογη 1 στο LX 2 στο L1 αλλα δυστυχως τιποτα. Δεν δινει εντολή να ανοίξουν οι θερμοσυσσωρευτές.

rama
03-12-21, 12:47
Βεβαιώσου οτι η σειρά είναι η σωστή. Το σχεδιάγραμμα (τυπικά) έχει το 1 στα αριστερά, ενώ εσύ το ξεκίνησες από δεξιά νομίζω. Και πρόσεξε την σειρά των 2 & 3 που αναγράφεται στο σχέδιο.

spyros69
03-12-21, 13:04
σωστα Αγγελε. Εβαλα το 1, απο αριστερα στο LX και το 2 στο L1 . οπως ειναι στο σχεδιαγραμμα
Δεν ξερω αν επρεπε να περιμενω μηπως δεν δινει αμμεσως εντολη
Το L2 χρειαζεται καπου;
Αυτο που παρατηρω ειναι οτι οταν το νυχτερινο δεν ειναι ενεργοποιημενο ρευμα ερχεται σε ολα τα καλωδια
οταν το νυχτερινο ενεργοποιηθει το 1 δεν φερνει ρευμα ενω τα αλλα 2 εχουν και οταν ο θερμοστατης ενεργοποιηθει τοτε ρευμα εχει μονο το 6, ουτε το 2 δεν φερνει ρευμα.

Δεν ξερω επειδη μιλαμε για θερμοσυσσωρευετες αν αλλαζει κατι σε αυτο

https://www.tutto-per-la-casa.com/wp-content/uploads/2020/07/Poly-Pool-PP1461-Termostato-Elettromeccanico-Bianco-0-0.jpg
Βαση του παραπανω σχεδιου θα μπορουσε να συνδεθει το 6 στο L1 αντι για το 2;

spyros69
07-12-21, 10:49
Καλημερα. Μηπως εχει καποιος καμια ιδεα τι αλλο να κανω;
έλεγξα και με πολυμετρο και ειδα οτι ολα τα καλώδια στο 1, 2 & 6 φαιρνουν 230V.

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι οταν το νυχτερινο δεν ειναι ενεργοποιημενο ρευμα ερχεται σε ολα τα καλωδια
οταν το νυχτερινο ενεργοποιηθει το 1 δεν φερνει ρευμα ενω τα αλλα 2 εχουν και οταν ο θερμοστατης ενεργοποιηθει τοτε ρευμα εχει μονο το 6, ουτε το 2 δεν φερνει ρευμα

rama
07-12-21, 12:32
Αν έφερναν 230V και τα τρία, τότε τι ρόλο παίζει ο θερμοστάτης?
Αλήθεια, πως μετράς οτι έχεις και στα τρία ρεύμα? Είπες οτι δεν έχεις πολύμετρο, αλλά μόνο δοκιμαστικό κατσαβίδι.
Μηπως απλά αχνοφέγγει το λαμπάκι στα δύο εκ των τριών καλωδίων?

ioanniskar
07-12-21, 16:17
Μήπως οι αριθμοί στον παλιό θερμοστάτη δεν είναι με τη σειρά και κάνεις λάθος στην αρίθμηση των καλωδίων;
Ελέγχεις με τον παλιό θερμοστάτη τοποθετημένο; Αν ναι βάλε το κουμπάκι από κάτω/δίπλα στην θέση OFF και μετά μέτρα με το πολύμετρο στη θέση AC στη μεγαλύτερη κλίμακα.
Μέτρα μεταξύ 1-6, 1-2 και 2-6 και γράψε τι λέει το πολύμετρο. Λογικά πρέπει να έχεις 230V μόνο μεταξύ 1-6.
Μετά έλεγξε και τα τρία με δοκιμαστικό κατσαβίδι (ο διακόπτης πάντα στο OFF). Θα πρέπει να ανάβει το δοκιμαστικό μόνο στο 1.
Γράψε αν δεν ισχύει κάτι από τα παραπάνω.

spyros69
08-12-21, 11:01
Καλημερα.
Λοιπον τον ξανα εβαλα σημερα τον ψηφιακο με μια αλλαγη στην P1 παραμετρο απο slow σε fast και δουλεψε αμεσως. Η συνδεση εγινε το 1 στο LX και το 2 στο L1 οπως μου ειχατε πει.
Νωριτερα εβγαζα ενα ενα τα καλωδια απο τον παλιο και διαπιστωσα οτι ο 6 τροφοδοτουσε το λαμπακι και το 1 ηταν η φαση.
Οι μετρησεις με τον διακοπτη στο OFF ηταν οπως τα λεει ο Γιαννης. Εγω μετραγα με τον διακοπτη στο ON και οτι μετρησεις και αν εκανα ολοι συνδυασμοι θεσεων εδειχναν 0V

Ευχαριστω για την βοηθεια