Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή ποντεσιόμετρου



Angelo_95
16-12-21, 00:52
Καλησπέρα σας,

Οι γνώσεις μου πάνω στα ηλεκτρονικά είναι βασικές όποτε χρειάζομαι την κατανόησή σας.
Έχω μια κινέζικη πηγή στο αυτοκίνητο όπου θέλω να συνδέσω κάποιο ποτενσιόμετρο για να ρυθμίζω τον ήχο. Η πηγή έχει 2 εξόδους που κανονικά συνδέονται με το τιμόνι αλλά εγώ δεν έχω χειριστήρια. Αυτές τις 2 εξόδους αν τις γειώσεις μπορείς να δώσεις όποια εντολή θες (δεν ξέρω πως και αν μπορώ να δώσω παραπάνω από μια εντολή μιας και έχει μόνο 2 καλώδια).
Έχω κάνει μια δοκιμή με αυτό το rotary encoder (https://grobotronics.com/rotary-encoder-16mm-24p-r-with-switch.html?skr_prm=WyJhYWQxNWYzYy04Y2U5LTQ0ZTQtYj k1MC0zNDVjMjI2YzVkMzQiLDE2Mzk2MDc3MTkxMjQseyJhcHBf dHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0) λίγο αποτυχημένη :biggrin: . Αν η συνδεσμολογία που έχω κάνει είναι σωστή (στα 3 πινάκια Α-GROUND-B) τότε μπορώ να δώσω μια μόνο εντολή και δεν προλαβαίνει να την διαβάσει. Πρέπει να το γυρνάω πολύ αργά.

Η ερώτησή μου είναι, αν δεν έχω κάνει κάτι λάθος, τι ποτενσιόμετρο πρέπει να βάλω?

chipakos-original
16-12-21, 07:11
Καλησπέρα σας,

Οι γνώσεις μου πάνω στα ηλεκτρονικά είναι βασικές όποτε χρειάζομαι την κατανόησή σας.
Έχω μια κινέζικη πηγή στο αυτοκίνητο όπου θέλω να συνδέσω κάποιο ποτενσιόμετρο για να ρυθμίζω τον ήχο. Η πηγή έχει 2 εξόδους που κανονικά συνδέονται με το τιμόνι αλλά εγώ δεν έχω χειριστήρια. Αυτές τις 2 εξόδους αν τις γειώσεις μπορείς να δώσεις όποια εντολή θες (δεν ξέρω πως και αν μπορώ να δώσω παραπάνω από μια εντολή μιας και έχει μόνο 2 καλώδια).
Έχω κάνει μια δοκιμή με αυτό το rotary encoder (https://grobotronics.com/rotary-encoder-16mm-24p-r-with-switch.html?skr_prm=WyJhYWQxNWYzYy04Y2U5LTQ0ZTQtYj k1MC0zNDVjMjI2YzVkMzQiLDE2Mzk2MDc3MTkxMjQseyJhcHBf dHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0) λίγο αποτυχημένη :biggrin: . Αν η συνδεσμολογία που έχω κάνει είναι σωστή (στα 3 πινάκια Α-GROUND-B) τότε μπορώ να δώσω μια μόνο εντολή και δεν προλαβαίνει να την διαβάσει. Πρέπει να το γυρνάω πολύ αργά.

Η ερώτησή μου είναι, αν δεν έχω κάνει κάτι λάθος, τι ποτενσιόμετρο πρέπει να βάλω?
Ασε το Encoder στην άκρη διότι η συνδεσμολογία εσωτερικά του encoder μάλλον δεν είναι αυτό που θέλεις και δοκίμασε με δύο μπουτόν, για να μάθουμε τι γίνεται πατώντας τα μπουτόν.

MacGyver
18-12-21, 15:20
Εφόσον στο τιμόνι υπάρχουν διακόπτες δεν μπορούν να αντικατασταθούν με ποτενσιόμετρο. Μόνο με διακόπτες. Το πως γίνεται (όπως τα περιγράφεις) με δύο σύρματα να έχεις δύο καταστάσεις (V+, V-) είναι ένα ερώτημα.
Με τρία (μαζί με την γείωση) έχει νόημα.

klik
18-12-21, 15:49
Τα καλωδια δεν ειναι απαραίτητο να ειναι on off σημα. Μπορει να ειναι adc και αναλογα την αντισταση που συνδεει μεταξυ τους να εχει αντιστοιχη λειτουργια.

MacGyver
18-12-21, 16:00
Indeed, κάτι σαν τους συναγερμούς.

Eximnos
19-12-21, 13:10
επίσης μπορεί το κάθε καλώδιο να έχει δύο κλώνους... δεν ξέρεις ποτέ...

MacGyver
19-12-21, 13:28
..Η πηγή έχει 2 εξόδους που κανονικά συνδέονται με το τιμόνι αλλά εγώ δεν έχω χειριστήρια. Αυτές τις 2 εξόδους αν τις γειώσεις μπορείς να δώσεις όποια εντολή θες
Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου όλα αυτά. Δύο έξοδοι συν γείωση σύνολο τρείς αγωγοί. Αγωγοί, όχι καλώδια ούτε κλώνοι η οτιδήποτε άλλο.
Επίσης με αυτά τα τρία, αν υπάρχει ενεργό χειριστήριο στο τιμόνι μπορεί να δίνει εκατομμύρια πληροφορίες και όχι απλά τις δύο καταστάσεις που εσύ περιγράφεις V up, V down.
Χρειάζονται περισσότερα και όχι μόνο εικασίες.

vasilisd
19-12-21, 21:24
Και με ένα καλώδιο μπορεί να υπάρχει επικοινωνία (1 wire protocol)
Με τις πληροφορίες που δίνει ο Άγγελος όμως, μόνο υποθέσεις γίνονται.

MacGyver
19-12-21, 22:54
Δεν υπάρχει επικοινωνία με ένα αγωγό. Λέγεται 1 wire αλλά είναι δύο.

Στο θέμα: από ότι φαίνεται το αυτοκίνητο δεν έχει εργοστασιακό κοντρόλ στο τιμόνι.
Αν έχει είναι είτε can bus, είτε αναλογικό, resistive όπως είπε και ο klik (https://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=40570).
Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται ειδικός adapter για να το προσαρμόσει στο Κινέζικο Android Radio.
Αν δεν υπάρχει υπάρχουν ασύρματα κιτ -κοντρόλ στο τιμόνι και adapter- που κάνουν τη δουλειά.
Διαφορετικά μπορεί να γίνει με διαιρέτη τάσης και δυο μπουτόν χρησιμοποιώντας τον ένα αγωγό και τον τρίτο, τη γείωση. Κάτι που δεν αξίζει τον κόπο.
Σε όλες τις περιπτώσεις θα χρειαστεί να γίνει learn του κάθε μπουτόν μέσα από το Android.

lepouras
23-12-21, 20:51
ωραία όλα αυτά αλλά μήπως θα έπρεπε να πει και την μάρκα τύπο ή έστω το λινκ απο το μηχάνημα για να μην χρειάζεται να αναλυθούν όλα τα συστήματα και πρωτόκολλα που υπάρχουν??

klik
23-12-21, 21:39
Οχι βρε, θα χαθεί το suspense :)