Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Περίεργη συμπεριφορά boiler



alefgr
22-12-21, 21:24
Πρόσφατα πρόσθεσα στο πίνακα ένα Shelly EM και τελείως τυχαία είδα αυτό το διάγραμμα κατανάλωσης ρεύματος. Η κατανάλωση αυτή έγινε από ένα boiler με την αντίσταση να είναι στα 4 KW. Αυτές τις μέρες με χαμηλές θερμοκρασίες, η θερμοκρασία του νερού δεν πρέπει να ξεπερνούσε τους 10 βαθμούς, οπότε είναι αδύνατον να έφτασε τους 60 μέσα σε 10 λεπτά. Οπότε αυτό που συμπεραίνω από το διάγραμμα, είναι ότι το αισθητήριο για την θερμοκρασία του boiler είναι πολύ κοντά στην αντίσταση, για αυτό και κάθε λίγο ανοιγοκλείνει. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να του φτάνει ο μέγιστος χρόνος της μιας ώρας που μου δίνει το timer της Hager EPS450B, για να φτάσει σε αξιοπρεπή θερμοκρασία το νερό.

Είναι συνηθισμένο αυτό στα boiler ή το δικό μου που είναι Ελληνικής κατασκευής είναι για τα πανηγύρια;

84836

vasilllis
22-12-21, 22:02
Φωτογραφία;

rama
23-12-21, 09:09
Συνήθως η αντίσταση και ο θερμοστάτης είναι στην κάτω πλευρά, ώστε το ζεστό νερό να φεύγει στην κορυφή και να μειώνεται η αλληλεπίδραση.
Τέλος πάντων, η λύση είναι να βάλεις ένα χρονοδιακόπτη που να σου δίνει περισσότερες ώρες λειτουργίας, πχ τον Hager EH 011
Και επειδή τόσο το υλικό που έχεις, όσο και αυτό που προτείνω δεν φτάνουν για το ρεύμα των 4KW, θα σύστηνα να βάλεις κι ένα ρελέ ισχύος, πχ το Hager ESC 225

alefgr
24-12-21, 04:43
Φώτο έχω βάλει αλλά την δείχνει μικρή. Αν κάνεις κλικ επάνω της, την δείχνει κανονική.

Υπάρχει το κατάλληλο relay το ERC225S που διακόπτει φάση και ουδέτερο. Σαν λύση σκέφτομαι να καταργήσω τελείως το hager timer και να δίνει εντολή το sonoff em απευθείας στο relay και μιας που του έχω περάσει το tasmota μέσω του pulsetime να ορίσω το μέγιστο που μπορεί να παραμείνει σε λειτουργία το boiler. Το κακό όμως είναι ότι έτσι θα χάσω την manual λειτουργία. Δυστυχώς το sonoff em δεν έχει την δυνατότητα να πάρει εξωτερικό διακόπτη.

rama
24-12-21, 11:06
Βάλε ένα διπολικό διακόπτη να κάνει bypass στο όποιο ηλεκτρονικό κύκλωμα φτιάξεις, κι έχεις και manual χειρισμό.

alefgr
24-12-21, 20:15
Αν είναι να βάζω έξτρα διακόπτη, προτιμώ να τον ανοίγω από τον διακόπτη που ήδη έχει το relay της Hager. Το κακό όμως είναι ότι έτσι χάνω την δυνατότητα του να διακόψει την λειτουργία του boiler σε συγκεκριμένο χρόνο. Θα πρέπει κάθε φορά να θυμάμαι να κλείνω τον διακόπτη οπότε αυτό δεν είναι λύση.

Ίσως τώρα που το σκέφτομαι να είναι καλύτερα να δουλεύουν παράλληλα το ήδη υπάρχων timer με το shelly em.

vasilllis
25-12-21, 10:55
Αρχικά βάλε μόνιμη παροχή και μια αμπεροτσιμπιδα να δεις πως συμπεριφέρεται.

alefgr
25-12-21, 20:26
Δηλαδή πιστεύεις πως ανοιγοκλείνει το relle; Δεν νομίζω. Αυτό φαίνεται και από τους χρόνους on/off που όσο ζεσταίνεται το νερό αλλάζουν.

vasilllis
25-12-21, 22:29
Δηλαδή πιστεύεις πως ανοιγοκλείνει το relle; Δεν νομίζω. Αυτό φαίνεται και από τους χρόνους on/off που όσο ζεσταίνεται το νερό αλλάζουν.Πιστεύω οτί έχει πιασει αλατα η αντίσταση και κλεινει λογω θερμοστάτη.

alto2
26-12-21, 20:49
Αν η αντίσταση είναι βιδωτή, αν έχεις μπόιλερ λεβητοστασίου κάθετο και και είναι σε οριζόντια θέση (η αντίσταση), λόγω "στριμώγματος" του θερμοστάτη είναι φυσιολογικό αυτό που παρατηρείς. Άν η αντίσταση είναι σε κάθετη θέση μέσα στο μπόιλερ, συμβαίνει αυτό που λέει ο Βασίλης παραπάνω.

alefgr
26-12-21, 22:07
Το boiler είναι σε οριζόντια θέση στο πατάρι. Τα να έχει πιάσει άλατα είναι πολύ πιθανόν γιατί έχει μπει στην δεκαετία του 90. Επίσης αυτό με το "στρίμωγμα" είναι και αυτό πιθανόν, γιατί ξέχασα να αναφέρω πως συνδέεται με τον καυστήρα για την κυκλοφορία του ζεστού νερού.

Σχετικά με το shelly em, δεν είχα προσέξει πως έχει ενσωματωμένο διακόπτη για on/off του relay. Οπότε το μόνο που χρειάζεται είναι μια μικρή επέμβαση εσωτερικά να τραβήξω εξωτερικά τα δύο καλώδια του διακόπτη, που θα καταλήγουν σε ένα push button ράγας. Οπότε λύθηκε το πρόβλημα.

alefgr
28-12-21, 05:20
Δυστυχώς στο βασικό template του tasmota για το shelly em, δεν έχουν περάσει το ενσωματωμένο push button, με αποτέλεσμα να μην κάνει κάτι. Οπότε θέλει διόρθωση το template. Γνωρίζει κανείς σε ποιο gpio καταλήγει το button;

vasilllis
28-12-21, 07:36
Δεν διορθώνεται με το shelly το πρόβλημα.

alefgr
29-12-21, 04:20
Μικρό το κακό. Αν το push button δεν καταλήγει σε gpio, μπορώ να το δουλέψω με το gpio 0 δηλωμένο στο template σαν button, το οποίο gpio 0 καταλήγει μαζί με τα pins ελέγχου (VCC, RX, TX, GND) που χρησιμοποιούμε για να το προγραμματίσουμε.

vasilllis
29-12-21, 20:02
Το αισθητήριο που το εχεις βαλει;

alefgr
31-12-21, 03:17
Δεν έχω βάλει κανένα αισθητήριο. Αν εννοείς το αισθητήριο του boiler, έχει της μαμάς του.

vasilllis
31-12-21, 10:40
Δεν προσέχεις τι γράφουμε όμως και θα παιδευεσαι τσαμπα με τα gpio και τα μπουτονακια.

alefgr
31-12-21, 19:49
Θέλω να το διαπιστώσω ιδίοις όμμασι. Όταν θα έχω στα χέρια μου ένα επόμενο που θέλω να παραγγείλω και να το βάλω στο πάγκο, τότε θα έχω και την τελική γνώμη για το αν γίνεται αυτό που σκέφτηκα ή κάπου σκοντάφτει...

alefgr
06-01-22, 04:50
Τελικά μια χαρά δούλεψε όπως το σκεφτόμουν το shelly em με το εξωτερικό push button. Έτσι θα μπορώ να έχω και έτοιμα σενάρια με βάσει το χρόνο λειτουργίας που θέλω.