PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατομή καλωδίου;



CloseYourRouter
01-01-22, 16:43
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!
Τι διατομή πρέπει να έχουν τα καλώδια από τον Ενισχυτή (που θα βρίσκεται στο Πορτμπαγκάζ) μέχρι τα ηχεία (στις μπροστά πόρτες) ώστε να παίζουν απροβλημάτιστα;
Σημείωση τα ηχεία είναι διαιρούμενα και θα τοποθετηθεί και το crossover που υπάρχει μαζί με αυτά, Ο Ενισχυτής θα είναι μάλλον ο TRF M 600.4 AB και τα ηχεία κατά πάσα πιθανότητα Hertz CK-165.
Ευχαριστώ!!!

mikemtb
01-01-22, 17:20
ευκαμπτο 2*1,5mm² κατ ελάχιστο με προτίμηση σε 2*2,5mm²
παλιά ειχα δει κατι ωραία ημιδιαφανη υπερέυκαμπτα, τωρα δε ξερω τι υπαρχει

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

CloseYourRouter
01-01-22, 17:35
ευκαμπτο 2*1,5mm² κατ ελάχιστο με προτίμηση σε 2*2,5mm²
παλιά ειχα δει κατι ωραία ημιδιαφανη υπερέυκαμπτα, τωρα δε ξερω τι υπαρχει

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα όταν γράφεις 2*2,5mm² το 2 σημαίνει δίκλωνο με διατομή 2,5mm

chipakos-original
01-01-22, 17:51
Παντως η απόσταση είναι μικρή επομένως σε ενδιαφέρει η σωστή μόνωση των καλωδίων και το σωστό πέρασμα των καλωδίων για να μην γίνει καμιά βλάβη με το πέρασμα των χρόνων.

RAFAHL
01-01-22, 19:15
εχω στο δικο μου σε ενα sony xplod 1000 4ch εχω 20αρα καλωδιωση 4awg και 80Α ασφαλεια φευγει απο το θετικο της μπαταριας το ενα καλωδιο και παει στον ενυσχητη και το αρνητηικο του ενυσχητη το παιρνεις απο την γειωση του αυτοκινητου ...το σωστο περασμα ειναι απο την μια πλευρα του αυτοκινητου το ρευμα απ οπου θες και μπορεις να περασεις μεσα απο λαστιχα και μετα με σιλικονι για στεγανοποιηση και απο την αλλη πλευρα του αυτοκινητου τα rca τις γραμμες των ηχειων και το remote τα καλωδιο απο ενυσχητη μεχρι ηχειο μπορεις να πας απο 2χ1,5μμ2 καλωδιο και οπου μπορεις απεφυγε τις ενωσεις ....

kostas69
01-01-22, 19:41
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά,
Δες εδώ
https://www.wisdomstores.com/%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B9%CE%BC%C E%B1/%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%B1/%CE%B7%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%89%CE%BD.htm

pstratos
01-01-22, 23:37
ένας πολύ πρακτικός μπούσουλας για την διατομή των καλωδίων προς τα ηχεία είναι η ωμική τους αντίσταση να μην είναι παραπάνω από το 10% αυτής των ηχείων. Πχ για 4 ohm δεν θα έβαζα καλώδιο με αντίσταση μεγαλύτερη των 0.2 ανά αγωγό

CloseYourRouter
02-01-22, 01:33
2*4,0mm² είναι υπερβολή;
και κάτι ακόμα όταν λέμε διατομή πχ 2.5mm αυτό στην πράξη σημαίνει ότι ο χαλκός και μόνο είναι τόσα χιλιοστά ή μετράμε και το πλαστικό εξωτερικό περίβλημα δηλαδή όλη τη διάμετρο σύρμα+προστατευτικό;

mikemtb
02-01-22, 01:42
ένας πολύ πρακτικός μπούσουλας για την διατομή των καλωδίων προς τα ηχεία είναι η ωμική τους αντίσταση να μην είναι παραπάνω από το 10% αυτής των ηχείων. Πχ για 4 ohm δεν θα έβαζα καλώδιο με αντίσταση μεγαλύτερη των 0.2 ανά αγωγόοποτε για τα max 4-5 μέτρα ακόμα και το 1.5mm² θεωρητικά είναι καλυμμένος. το 4άρι ξεχνα το,too much χωρις λογο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

744
02-01-22, 13:49
2*4,0mm² είναι υπερβολή;
και κάτι ακόμα όταν λέμε διατομή πχ 2.5mm αυτό στην πράξη σημαίνει ότι ο χαλκός και μόνο είναι τόσα χιλιοστά ή μετράμε και το πλαστικό εξωτερικό περίβλημα δηλαδή όλη τη διάμετρο σύρμα+προστατευτικό;

To 4,0mm² είναι υπερβολή αν το αγοράσεις. Αν όμως το έχεις, ε θα το βάλεις!

Το 2.5 διατομή (υπονοείται εμβαδό σε mm²) είναι μόνο ο χαλκός. Η μόνωση μπορεί να είναι φλούδα ή και πιο παχιά από το χαλκό ανάλογα με την χρήση (τάση χαμηλή ή υψηλή, χημικό περιβάλλον κλπ).

pstratos
02-01-22, 16:18
Επίσης αν σε παίρνει πάρε επικασσιτερωμένο καλώδιο, ή γάνωσε τις άκρες που πάνε στις μπόρνες. Ο χαλκός οξειδώνεται αρκετά εύκολα και η αντίσταση στο σημείο επαφής ανεβαίνει αρκετά

CloseYourRouter
02-01-22, 16:27
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!!
Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους αν βάζαμε μικρότερη διατομή πχ 0.50mm τότε αυτό πως θα επηρέαζε τον ήχο στην πράξη, θα είχε ηχητικά αρνητικό αποτέλεσμα στο αυτί μας;

pstratos
03-01-22, 00:08
Είναι 2 οι μηχανισμοί που θα σε επηρεάσουν.
Ο πρώτος έχει να κάνει με την ισχύ. Μικρή διατομή καλωδίου σε συγκεκριμένο ρεύμα θα προκαλέσει πτώση τάσης οπότε και μικρότερη αποδιδόμενη ισχύ. Θα παίζει πιο χαμηλά και σε υπερβολικές καταστάσεις το καλώδιο θα ζεσταθεί και ίσως λιώσει (αν έχεις κανα kW ενισχυτή)
Ο δεύτερος με την αντίσταση του καλωδίου που προστίθεται σε αυτή του ηχείου. Ο έρμος ο σχεδιαστής του ενισχυτή στα φίλτρα εξόδου έχει υπολογίσει ένα συγκεκριμένο φορτίο - εμπέδηση. Αν το καλώδιο (που πέρα από αντίσταση έχει και χωρητικότητα και αυτεπαγωγή) έχει συγκρίσιμη εμπέδηση με το ηχείο μας τότε έχουμε μεταβάλει την συμπεριφορά του ενισχυτή μας (έχουμε χαλάσει την μελέτη των φίλτρων εξόδου + ανάδρασης). Πρακτικά έχουμε διαφορετική ενίσχυση ανα συχνότητα, και ολίσθηση φάσης.
Με τον ισοσταθμιστή (equalizer) μπορούμε να μαζέψουμε κάπως τα πράματα