PDA

Επιστροφή στο Forum : windows 11



kostas-21
26-01-22, 12:13
Καλημέρα παιδιά. Εχει κατεβάσει κάποιος τα παραπάνω w.11? Τι πλεονεκτήματα έχουν σε σχέση με τα windows 10? Αξίζουν τον κόπο?

electron
26-01-22, 12:43
Οι διαφορές είναι κυρίως αισθητικές για τον απλό χρήστη. Προσωπικά πάντως έχω δει καλύτερη συμπεριφορά, σε σχέση με μια εξωτερική κάρτα ήχου που χρησιμοποιεί asio drivers.

skfn
26-01-22, 15:14
Δεν ακούγονται γενικά πολλά παράπονα.
Το έχω κάνει σε 2 παλιους υπολογιστές, οι οποίοι μάλιστα δεν πληρούν ολες τις προϋποθέσεις της Microsoft και πάνε μια χαρά .

AKHS
26-01-22, 16:25
Τα έχω βάλει στο λαπτοπ μου μοντέλο του 2009 αν θυμάμαι καλά και δουλεύουν τέλεια με διπύρηνο επεξεργαστή Intel T9650, 4Gb ram kai ssd

rama
26-01-22, 16:45
Πώς γίνεται η αναβάθμιση χωρίς τις προϋποθέσεις? Εχω πρόβλημα γιατί όλο το σύστημα είναι μεν καλό, αλλά λόγω 3ης γενιάς i7 δεν το δέχεται η Microsoft για αναβάθμιση.

AKHS
26-01-22, 17:04
Πώς γίνεται η αναβάθμιση χωρίς τις προϋποθέσεις? Εχω πρόβλημα γιατί όλο το σύστημα είναι μεν καλό, αλλά λόγω 3ης γενιάς i7 δεν το δέχεται η Microsoft για αναβάθμιση.

Έφτιαξα ένα usb stik με το rufus και το έχω κάνει εγκατάσταση σε τρία μηχανήματα ... θα βρείς πολλά βίντεο που σου λένε πως να το κάνεις εύκολο είναι

andreasmon
26-01-22, 18:27
Πώς γίνεται η αναβάθμιση χωρίς τις προϋποθέσεις? Εχω πρόβλημα γιατί όλο το σύστημα είναι μεν καλό, αλλά λόγω 3ης γενιάς i7 δεν το δέχεται η Microsoft για αναβάθμιση.[/COLOR]920490]




windows 11 bypass minimum requirements
http://www.google.gr/search?q=windows+11+bypass+minimum+requirements&source=hp&ei=XnXxYai1IYy4lwTL0rHQDg&iflsig=ALs-wAMAAAAAYfGDbg90XvpYbPeiyEp5VyAxywu4AtKm&oq=windows+11+by&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAEYBDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABC ABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEM gUIABCABDIFCAAQgAQ6EQguEIAEELEDEIMBEMcBENEDOgsIABC ABBCxAxCDAToOCC4QgAQQsQMQxwEQ0QM6DgguEIAEELEDEMcBE KMCOggIABCxAxCDAToICAAQgAQQsQM6DggAEIAEELEDEIMBEMk DUM0IWJ1yYN6cAWgBcAB4AIABXogByAiSAQIxM5gBAKABAbABA A&sclient=gws-wiz

elektronio
26-01-22, 18:48
Τα win11 βρίσκουν τον υπολογιστή μου επαρκή και προτείνει δωρεάν αναβάθμιση. Αν κάνω αναβάθμιση υπάρχει περίπτωση να κρασάρει η εγκατάσταση ή να χάσω αρχεία από τον υπολογιστή; το να κάνω backup είναι δύσκολο λόγω έλλειψης χώρου για backup.

andreasmon
26-01-22, 19:04
Τα win11 βρίσκουν τον υπολογιστή μου επαρκή και προτείνει δωρεάν αναβάθμιση. Αν κάνω αναβάθμιση υπάρχει περίπτωση να κρασάρει η εγκατάσταση ή να χάσω αρχεία από τον υπολογιστή; το να κάνω backup είναι δύσκολο λόγω έλλειψης χώρου για backup.

Πάντα υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα,να πάει κάτι στραβά στην εγκατάσταση-αναβάθμιση.Είτε είναι από driver που δεν εγκαταστάθηκε καλά είτε από αρχείο εγκατάστασης που δεν κατέβηκε ολόκληρο,ήταν ημιτελές!!!Μπορεί να γίνει κανονικά η αναβάθμιση να ανοίξει ο υπολογιστής,αλλά μετά από λίγο να κρασάρει,να πετάει μπλε οθόνες ή να κάνει επανεκιννήσεις. Αλλά η πιθανότητα να συμβεί αυτό είναι πολύ πολύ μικρή.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις τώρα ή όταν πας να ξανακάνεις καθαρή εγκατάσταση των windows, είναι να χωρίσεις τον σκληρό που έχει εγκατεστημένα τα windows σε δύο partitions,ένα για τα windows και το άλλο για να αποθηκεύεις αρχεία,όπως έγγραφα,μουσική,βίντεο,pdf,word κτλ.Οπότε ότι και να πάθει ο δίσκος C,είτε φορματ κάνεις,είtε φας υιό,είτε κρασσάρει από αναβάθμιση ή ενημέρωση,τα αρχεία σου θα παραμείνουν ανέπαφα.Μόνο αν χαλάσει ο σκληρός δίσκος θα τα χάσεις....

rama
26-01-22, 19:21
Στο θέμα του backup, πριν χρόνια που έβαλα SSD, μετέφερα όλα μου τα αρχεία στον παλιό (αλλά μεγάλο) δίσκο, και άφησα τον SSD μόνο για τα προγράμματα. Ετσι, ότι και να γίνει, ο παλιός δίσκος υπάρχει και μεταφέρεται. Γιατί άμα γίνει ζημιά, δεν σε σώζει το partition που είναι ο ίδιος δίσκος ως συσκευή.

skfn
27-01-22, 14:09
https://youtu.be/RFsVP3tN468
Ο πιο απλός τρόπος για αναβάθμιση σε οποιοδήποτε υπολογιστή .

costas.panago
28-01-22, 12:24
Αξίζουν . Το μηχάνημα το δικό μου πληρούσε τις προϋποθέσεις και η αναβάθμιση μέσω internet έγινε χωρίς πρόβλημα. Είναι σαφέστατα πιο γρήγορα από τα 10άρια. Έκανα αναβάθμιση και σε ένα laptop που δεν είχε τις προϋποθέσεις και το μηχάνημα δεν έχει καμία σχέση από άποψη ταχύτητας με πριν.