Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Ανάβει σθεναρά και με κλειστό διακόπτη!



gio4
06-02-22, 04:45
Αντιμετωπίζω το εξής περίεργο φαινόμενο!

Δωμάτιο Α) Σε σωλήνα LED που έχω τοποθετήσει ως κρυφό φωτισμό σε γυψοσανίδα, ανάβει σε δύο μεριές πολύ σθεναρά ακόμα και όταν είναι κλειστός ο διακόπτης. Ο σθεναρός αυτός φωτισμός φεύγει μόνο αν κατεβάσω το διακοπτάκι στο πίνακα.

Αυτό υπάρχει εδώ και χρόνια και είχα φέρει τον ηλεκτρολόγο που είχε κάνει τις αλλαγές κατά την ανακαίνιση του δωματίου, μάλιστα και για να μου βάλει το αντιηλεκτροπλιξιακό (Ρελέ Διαρροής) και για να μου λήσει/διορθώσει αυτό το θέμα και ούτε το ένα το έλυσε, ούτε το αντιηλεκτροπλιξιακό μου έβαλε.
Για το πρόβλημα του θέματος μου είπε ότι έχει να κάνει με την αρχική εγκατάσταση και ότι κάπου διαφεύεγει λίγο ρεύμα και ότι θα έπρεπε πολύ να ψάξει για να το βρει και πως δεν θα ήταν εύκολο κλπ. και έτσι, εν ολίγης το αφήσαμε. Για το αντιηλεκτροπλιξιακό έκανε μια προσπάθεια να το τοποθετήσει στον πίνακα, μου είπε ότι το ρίχνει και έτσι δεν το έβαλε ούτε αυτό.

Δωμάτιο Β) Κουζίνα - Πρόσφατα έκανα μια μικρή ανακαίνιση και στην Κουζίνα. Μεταξύ άλλων ζήτησα από τον ηλεκτρολόγο (άλλος ηλεκτρολόγος από το Α - πέρασαν χρόνια, άφαντος ο προηγούμενος ηλεκτρολόγος), να μου αφήσει μια αναμονή για να βάλω μια ράγα LED πάνω από τον νιπτήρα.
Συνεχώς το ανέβαλα και μόλις χθες τελικά το σύνδεσα. (Στοιχεία της ράγας LED θα παραθέσω παρακάτω)
Την ημέρα φαινόταν όλα καλά! Μέχρι που μόλις σκοτείνιασε φάνηκε ότι η ράγα φέγγει σθεναρά ακόμα και με κλειστό διακόπτη. Έχει δικό της διακόπτη ON/OFF.

Τα στοιχεία της ράγας LED φαίνονται εδώ (https://www.praktiker.gr/p/fotistiko-ntoulapiou-led-asimi-11w-88cm-oval-113221?ref=reccodo-search), απλά ενημερωτικά, όχι πως παίζει ρόλο...

Προφανώς υπάρχει κάτι κάπου, που δεν είναι σωστά / ορθά συνδεδεμένο... Εννοώ στην εγκατάσταση, γιατί τo LEDάκι είναι απλό τρία καλώδια είναι όπου το μεσαίο είναι η γείωση. anyway

Σημείωση: Σον πίνακα, άλλο διακοπτάκι είναι για το Δωμάτιο Α και άλλο για το Δωμάτιο Β!
Σημείωση2: Η εγκατάσταση είναι από την κατασκευή. Δηλαδή το 1974
Σημείωση3: Ο φωτισμός αυτός, όπως αναφέρω, είναι πολύ σθεναρός. Δηλαδή δεν εέχει καμία σχέση με τον φωτισμό όταν ανάβω τον φωτισμό.

Η ερώτηση είναι: Πού θα μπορούσε να οφείλεται αυτό; και αν είναι όντως πρόβλημα της αρχικής εγκατάστασης αν μπορεί να διορθωθεί, προφανώς χωρίς να γκρεμιστεί ή σκαφτεί όλο το σπίτι.

IRF
06-02-22, 05:58
περιπτώσεις 2:
α)αν ο σθεναρος φωτισμός σβύνει εντελώς μετά από μερικά λεπτά χωρις να κάνεις τίποτα είναι φυσιολογικό.
β) αν ο σθεναρος φωτισμός ΔΕΝ σβύνει εντελώς μετά από μερικά λεπτά τότε:
Μέτρα την τάση μεταξύ ουδετέρου και γείωσης στον πίνακα αλλά και πριν το λεντ.(πες μας το αποτέλεσμα)Ο διακόπτης του λέντ κόβει ή την φάση ή τον ουδέτερο. Δες αν αναστρέψεις τη σύνδεση δηλαδή να είσαι σίγουρος με μέτρηση ότι ο διακόπτης του λέντ κόβει φάση και όχι τον ουδέτερο ή ότι έτυχε.
Το λέω γιατί αν καταλαβα εσύ έκανες τη σύνδεση λέντ.

chipakos-original
06-02-22, 08:16
Στο σπίτι σου έχεις βάλει διακόπτες με φωτισμό μέσα....??

nyannaco
06-02-22, 09:26
Πρώτη προτεραιότητα, να βρεις ένα σωτό / κανονικό ηλεκτρολόγο που θα εντοπίσει τη διαρροή, θα την αποκαταστήσει και θα βάλει το ΔΔΕ (αυτό που λες αντιηλεκτροπληξιακό) στον πίνακα. Είναι ζήτημα ασφάλειας της οικογένειάς σου. Το βασικό θέμα είναι αυτό, το ασθενές (και όχι σθεναρό, παρεμπιπτόντως, που σημαίνει το αντίθετο) άναμμα των LED είναι απλά το σύμπτωμα.

gio4
06-02-22, 10:43
περιπτώσεις 2:
α)αν ο σθεναρος φωτισμός σβύνει εντελώς μετά από μερικά λεπτά χωρις να κάνεις τίποτα είναι φυσιολογικό.
β) αν ο σθεναρος φωτισμός ΔΕΝ σβύνει εντελώς μετά από μερικά λεπτά τότε:
Μέτρα την τάση μεταξύ ουδετέρου και γείωσης στον πίνακα αλλά και πριν το λεντ.(πες μας το αποτέλεσμα)Ο διακόπτης του λέντ κόβει ή την φάση ή τον ουδέτερο. Δες αν αναστρέψεις τη σύνδεση δηλαδή να είσαι σίγουρος με μέτρηση ότι ο διακόπτης του λέντ κόβει φάση και όχι τον ουδέτερο ή ότι έτυχε.
Το λέω γιατί αν καταλαβα εσύ έκανες τη σύνδεση λέντ.


α) Είναι μόνιμη. Δεν σβύνει. Όλη την νύχτα φαίνεται ένα πολύ ασθενές φως.

β) Η μέτρηση στο φισάκι που δείχνω στην φωτό ήταν 0.400 V. Τώρα για να είμαι ειλικρινής, η μέτρηση ψιλοέπαιζε λίγο. anyway...
Δηλαδή έβγαλα το φισάκι από την ράγα και έτσι το μέτρησα.

Όσο για την μέτρησα στον πίνακα, δεν ξέρω που ακριβώς να μετρήσω... και παραθέτω μια φωτό από την γωνία με την καλύτερη οπτική.

Δεν ανέστρεψα ακόμα την σύνδεση... θα το κάνω ...εν ευθέτω χρόνω!



Στο σπίτι σου έχεις βάλει διακόπτες με φωτισμό μέσα....??
Όχι


85121 85122

gio4
06-02-22, 10:55
Πρώτη προτεραιότητα, να βρεις ένα σωτό / κανονικό ηλεκτρολόγο που θα εντοπίσει τη διαρροή, θα την αποκαταστήσει και θα βάλει το ΔΔΕ (αυτό που λες αντιηλεκτροπληξιακό) στον πίνακα. Είναι ζήτημα ασφάλειας της οικογένειάς σου. Το βασικό θέμα είναι αυτό, το ασθενές (και όχι σθεναρό, παρεμπιπτόντως, που σημαίνει το αντίθετο) άναμμα των LED είναι απλά το σύμπτωμα.

Έχεις δίκιο!
και σχετικά με τον ηλεκτρολόγο και σχετικά με το σθεναρό / ασθενές !

Ωστόσο το δύσκολο είναι, να βρεις κάποιον που να είναι διατεθειμένος να ασχοληθεί με το συσγκεκριμμένο ώστε να το εντοπίσει/διορθώσει.

Αλλά, έχω και την εξής ερώτηση ( για να δω αν κατάλαβα καλά; ) Δηλαδή λες ότι έχω κάποια διαρροή, και το αποτέλεσμα αυτής της διαρροής είναι το ότι ανάβουν τα LED ακόμα και με κλειστό διακόπτη. Η διαρροή αυτή μπορεί να είναι και η αιτία που δεν μπορούσε ο ηλεκτρολόγος να βάλει το αντιηλεκτροπληξιακό ή αυτό έχει άλλη αιτία;


Ωστόσο παραμένει κατά κάποιο τρόπο το βασικό ερώτημα, έστω και αν αλλάζει από το σύμπτωμα προς την αιτία...

Θέλω να πω, Πού θα μπορούσε να οφείλεται η διαρροή;

Έιναι θέμα κάποιας λάθος σύνδεσης στον πίνακα; Θα μπορούσε να είναι και κάπου αλλού;

Το σπίτι είχε -αρχικά- σε κάθε δωμάτιο μόνο έναν διακόπτη και μια πρίζα...

chipakos-original
06-02-22, 12:49
ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΜΕ ΦΩΤΙΣΜΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ....??

spirakos
06-02-22, 13:48
ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΜΕ ΦΩΤΙΣΜΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ....??

Η ερωτηση του Δμητρη ειναι στοχευμενη. Τα λαμπακια νεον που εχουν οι διακοπτες προκαλουν μια μονιμη διαρροη μετα απο χρονια

Ηλιας Α
06-02-22, 14:36
Η ερωτηση του Δμητρη ειναι στοχευμενη. Τα λαμπακια νεον που εχουν οι διακοπτες προκαλουν μια μονιμη διαρροη μετα απο χρονια
Διαρροή! από που και προς πού;

mikemtb
06-02-22, 15:31
ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΜΕ ΦΩΤΙΣΜΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ....??



οχι



Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gio4
06-02-22, 16:07
Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ίσως να μην κατάλαβα την ερώτηση. Το όχι που απάντησα αφορούσε την αρχική ερώτηση του chipakos_original [QUOTE]Στο σπίτι σου έχεις βάλει διακόπτες με φωτισμό μέσα....??[\QUOTE]

Δεν έχω φωτιζόμενους διακόπτες αν εννοείς αυτό. Εγώ αρχικά αυτό κατάλαβα. Τώρα, αν δεν εννοούσες αυτό, για περισσότερη λεπτομέρεια τον αρχικό LED φωτοσωλήνα (Δωμάτιο Α ) τον ανοιγοκλείνω με κανονικό απλό συνιθιζμένο διακόπτη τοίχου τους κλασικούς λε γκραν - δεν ήθελα να πω φίρμα αλλά τι να κάνω... Δηλαδή στο καλώδιο αντί για μπουάτ, συνδέθηκε αρνητικό ΣΟΥΚΟΥ και εκεί πάνω ένας απλός κλασσικός χριστουγεννιάτικος φωτοσωλήνας έτοιμος. Πήγε γύρο γύρο την γυψοσανίδα και σε δύο μόνο σημεία την νύχτα υπάρχει φωτισμός ισχνός. Αυτό.

Χθες ( στο Δωμάτιο Β - Κουζίνα ) τοποθέτησα την LED ράγα που έβαλα παρπάνω στο λινκ. - Να το ξαναβάλω --> Τα στοιχεία της ράγας LED φαίνονται (https://www.praktiker.gr/p/fotistiko-ntoulapiou-led-asimi-11w-88cm-oval-113221?ref=reccodo-search)εδώ (https://www.praktiker.gr/p/fotistiko-ntoulapiou-led-asimi-11w-88cm-oval-113221?ref=reccodo-search), απλά ενημερωτικά, όχι πως παίζει ρόλο... <--

Η ράγα αυτή λάμπει ισχνά όλη την ώρα - απλά την ημέρα δεν το καταλαβαίνεις, ενώ την νύχτα είναι αντιληπτό - ενώ είναι στο OFF - Αυτή έχει δικό της ενσωματομένο διακοπτάκι ON/OFF.

Το φως στο ON φυσικά δεν συγκρίνεται με τον ισχνό ( ελάχιστο / ασθενές ) φωτισμό που βγάζει όταν είναι στο OFF.

mikemtb
06-02-22, 16:53
Η μέτρηση στο φισάκι που δείχνω στην φωτό ήταν 0.400 V. Τώρα για να είμαι ειλικρινής, η μέτρηση ψιλοέπαιζε λίγο. anyway...
Δηλαδή έβγαλα το φισάκι από την ράγα και έτσι το μέτρησα.
βάλε τον ενα ακροδεκτη του πολυμετρου στην γείωση μιας κοντινης πρίζας και με τον αλλο μέτρα και τις 2τρυπουλες απο το φις που εβγαλες, με σβηστό διακόπτη, παντα κλίμακα ac

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nyannaco
06-02-22, 17:28
Θέλω να πω, Πού θα μπορούσε να οφείλεται η διαρροή;Αυτό μόνο χαρτορίχτρα μπορεί να στο πει από απόσταση, γι'αυτό θέλει σωστό επί τόπου ψάξιμο από κανονικό ηλεκτρολόγο.

gio4
07-02-22, 22:17
Αυτό μόνο χαρτορίχτρα μπορεί να στο πει από απόσταση, γι'αυτό θέλει σωστό επί τόπου ψάξιμο από κανονικό ηλεκτρολόγο.

:D Σωστά! Δεν ήταν αρκετά διευκρινιστική η ερώτηση και έτσι εύλογα οδηγήθηκες σε αυτή την απάντηση. Λάθος μου. Εγώ ωστόσο δεν εννοώ συγκεκριμένα στο σπίτι μου αλλά γενικά ή σε θεωρητικό επίπεδο ας πούμε. Δηλαδή με την ερώτηση αυτή αναμένω μια απάντηση του στυλ, Αυτό μπορεί να οφείλεται σε σύνδεση του ουδέτερου στην γείωση ή αυτό συμβαίνει όταν κανουμε αυτό..., κλπ. Φυσικά και δεν περίμενα μια απάντηση του στυλ, "Στο σαλόνι σου, στην μπρίζα που έχεις στον ανατολικό τοίχο."! ...όχι βέβαια πως θα με χαλούσε και μια τέτοια απάντηση! :D

Πάντως θέλω, πριν απευθυνθώ και πάλι σε ηλεκτρολόγο να έχω διευρευνήσει την πιθανή αιτία. Γιατί ακούει κανείς διάφορα.




βάλε τον ενα ακροδεκτη του πολυμετρου στην γείωση μιας κοντινης πρίζας και με τον αλλο μέτρα και τις 2τρυπουλες απο το φις που εβγαλες, με σβηστό διακόπτη, παντα κλίμακα ac



Λοιπόν τώρα στα ποιο ουσιαστικά και πρακτικά μέρη.
Το έκανα και πήρα διάφορες τιμές. Είναι αυτό που λέω "παίζει" στο ουδέτερος γείωση. Ο διακόπτης ωστόσο είναι αδιάφορο μια που βγάζω το φυσάκι για να πάρω την μέτρηση:

Πήρα τιμές μεταξύ 0.4 V και 1.1 V ! παραθέτω και τις σχετικές φωτό!


85129 - 85130 - 85131

Οι τιμές αυτές είναι στην μέτρηση ουδέτερος-γείωση!
Στην μέτρηση φάση-γείωση έπαιρνα πάντα ~226 V.




Ωστόσο! η παρότρυνσή σου με οδήγησε να μετρήσω σε κάθε δωμάτιο μια από τις πρίζες με αυτόν τον τρόπο. Δηλαδή την φάση με την γείωση και τον ουδέτερο με την γείωση και ήταν μπορώ να πω αρκετά εντυποσιακά τα αποτελέσματα...

Λογικά -έτσι τουλάχιστον νόμιζα- θα έπρεπε στην μέτρηση φάση-γείωση να παίρνω ~220 V και στην μέτρηση ουδέτερος-γείωση να παίρνω περίπου 0 V. ...ή σφάλω;

{Θα προσπαθήσω να παραθέσω σχετικό πινακάκι}

john_b
07-02-22, 22:41
Όπως είδα τον πίνακα σου, να φέρεις έναν ηλεκτρολόγο να σου αλλάξει όλες τις ασφάλειες με καινούργιες και να ελέγξει που οφείλετε το πρόβλημα. Μπας και έχεις κανέναν παλιό θερμοσίφωνα ρεύματος;

mikemtb
07-02-22, 22:47
Είναι αυτό που λέω "παίζει" στο ουδέτερος γείωση. Ο διακόπτης ωστόσο είναι αδιάφορο μια που βγάζω το φυσάκι για να πάρω την μέτρηση:

κατσε γιατι μπερδευτικα τωρα, πως ειναι αδιαφορος ο διακοπτης, αφου το ρευμα πρωτα παει στον διακόπτη, μετα στο φισάκι που εχεις βγαλει απο το φωτιστικο και μετα το ρευμα παει στο φωτιστικο...
και με 1 volt και στις 2 τρυπουλες (οπως σου ζητησα πιο πριν) που μετράς, απο^κλείεται να αναψει κατι εστω αμυδρα.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜαστροΤζεπέτο
07-02-22, 22:53
:D ........
Οι τιμές αυτές είναι στην μέτρηση ουδέτερος-γείωση!
Στην μέτρηση φάση-γείωση έπαιρνα πάντα ~226 V.



Σωστά ή κατα λάθος έγραψες αυτό το " Φάση -Γείωση" μετράς 226V ;;;;;;
Γιατι αν είναι σωστό, μόλις βρήκες το πρόβλημα !!!!

gio4
07-02-22, 23:05
κατσε γιατι μπερδευτικα τωρα, πως ειναι αδιαφορος ο διακοπτης, αφου το ρευμα πρωτα παει στον διακόπτη, μετα στο φισάκι που εχεις βγαλει απο το φωτιστικο και μετα το ρευμα παει στο φωτιστικο...
και με 1 volt και στις 2 τρυπουλες (οπως σου ζητησα πιο πριν) που μετράς, απο^κλείεται να αναψει κατι εστω αμυδρα.


Το φυσάκι είναι αυτό που φέρνει το ρεύμα στο φωτιστικό. Βγάζω φυσάκι, δεν έχει ρεύμα το φωτιστικό. Δες την προηγούμενη φωτό που είναι συνδεδεμένο. Εννοώ πριν από τις τρεις με το πολύμετρο. Το φωτιστικό έχει δικό του διακοπτάκι. Δεν φαίνεται στην φωτό αλλά έχει ενσωματομένο διακοπτάκι.

Ουσιατικά οι τιμές 0.4 V - 1.1 V είναι όλες από την μέτρηση Ουδέτερος-Γείωση.
Η μέτρηση Φάση-Γείωση έδινε πάντα περίπουν 226 V.

mikemtb
07-02-22, 23:09
μαλιστα.
αρα η διαροη βρισκεται μεσα στο φωτιστικό. δοκιμασε να βαλεις αναποδα το φισάκι, αν δε λυθει το πρόβλημα πρεπει να το ανοιξεις μέσα. δεν ξερω αν μπορεις να κανεις κατι βέβαια ..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gio4
08-02-22, 00:10
Σωστά ή κατα λάθος έγραψες αυτό το " Φάση -Γείωση" μετράς 226V ;;;;;;
Γιατι αν είναι σωστό, μόλις βρήκες το πρόβλημα !!!!

Γιατί, τί θα έπρεπε να δείχνει; Εγώ το θεώρησα σωστό. Το πολύμετρο μετράει την διαφορά δυναμικού μεταξύ φάσης και γείωσης.

ΜαστροΤζεπέτο
08-02-22, 00:50
Γιατί, τί θα έπρεπε να δείχνει; Εγώ το θεώρησα σωστό. Το πολύμετρο μετράει την διαφορά δυναμικού μεταξύ φάσης και γείωσης.

διαφορά δυναμικού μεταξύ φάσης και ουδέτερου !!!!! Κάλεσε καλό ηλεκτρολόγο τώρα αμέσως !!!!!

chipakos-original
08-02-22, 08:36
Λοιπόν ΦΑΣΗ ΜΕ ΓΕΙΩΣΗ ΚΑΙ ΦΑΣΗ ΜΕ ΟΥΔΕΤΕΡΟ πρέπει να δείχνουν στη μέτρηση με πολύμετρο το ίδιο δυναμικό δηλαδή 230βολτ.........Τώρα αν υπάρχει κάποια διαφορά π.χ μισό βολτ σε σχέση με ουδέτερο και γείωση δεν έχει καμία σχέση με το συγκεκριμένο πρόβλημα διότι έτσι κι αλλιώς η γείωση συνδέεται μόνο στο εξωτερικό κέλυφος της κάθε συσκευής. Το μόνο που έχει παρατηρηθεί αρκετά χρόνια μέχρι τώρα , είναι διακόπτες δωματίου που έχουν μέσα τους led ή Neon να αχνοανάβει το φωτιστικό όταν κλείσουμε τον διακόπτη.Τα Led αχνοανάβουν και οι λάμπες οικονομίας να τρεμοπαίζουν. Αυτά είναι τα δύο συμπτώματα που έχουν παρατηρηθεί.Υπάρχουν λάμπες Led που δεν τρεμοπαίζουν, και αυτές αποτελούν εξαίρεση.

ΜαστροΤζεπέτο
08-02-22, 12:42
Υπάρχουν λάμπες Led που δεν τρεμοπαίζουν, και αυτές αποτελούν εξαίρεση.
Όντως, το υπόλοιπο στόρυ δεν μου πάει καλά ......

744
08-02-22, 20:02
Αν τα LED ανάβουν όταν ο δικός τους διακόπτης είναι ανοικτός (OFF δηλαδή), τότε φταίει αυτός ο διακόπτης.

Αν ανάβει επειδή έχεις άλλον διακόπτη από της ράγας,τότε φταίει ο δεύτερος διακόπτης.

Μην ψάχνεις για αυτό το πρόβλημα πίνακες, καλωδιώσεις και γειώσεις.

Είναι ξεκάθαρο τι φταίει.

JOUN
08-02-22, 23:41
Έχει βρεθεί λύση από πολύ παλιό μέλος(Φίλιππος) αρκετά χρόνια πριν..
Αλλάζεις το διακόπτη του τοίχου με εναν ακραίο αλέ ρετουρ. Στο ένα άκρο του βάζεις την φάση κανονικά, στην μεσαία επαφή την επιστροφή προς τα led και στην άλλη επαφή βάζεις ουδέτερο..
Έτσι στην θέση που δεν ανάβει το led έχει ουδέτερο και στους δύο αγωγούς του οπότε έχει τάση 0V και δεν ανάβει καθόλου..

mikemtb
09-02-22, 07:48
εξακολουθειτε και του λετε του ανθρώπου άσχετα...


Το φυσάκι είναι αυτό που φέρνει το ρεύμα στο φωτιστικό.
......
Το φωτιστικό έχει δικό του διακοπτάκι. Δεν φαίνεται στην φωτό αλλά έχει ενσωματομένο διακοπτάκι.


διαφορά δυναμικού μεταξύ φάσης και ουδέτερου !!!!! Κάλεσε καλό ηλεκτρολόγο τώρα αμέσως !!!!!
κατσε βρε μητσο, μια χαρα είναι οι μετρησεις του παιδιού!!


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

konpan
09-02-22, 21:19
Εχω την εντύπωση ότι δεν φταίει κάποιου είδους διαρροή για τον αμυδρό φωτισμό του led. Στο σημείο που έχει τοποθετηθεί περνούν άλλες γραμμές (από πίσω, από πάνω η από κάτω)? Το λέω αυτό γιατί υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν επαγωγικά ρεύματα τα οποία μέσω του μετασχηματιστή που διαθέτει το φωτιστικό να κάνουν τη ζημιά.
Οι μετρήσεις που πήρες είναι φυσιολογικές. Αν δεν φταίει ο διακόπτης τότε καλά είναι να κοιτάξεις και αυτή την περίπτωση. Οσο για την διαρροή που ρίχνει το ρελέ, χρειάζεται ψάξιμο από ηλεκτρολόγο που να ξέρει τι κάνει.

nyannaco
10-02-22, 08:35
...υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν επαγωγικά ρεύματα τα οποία μέσω του μετασχηματιστή που διαθέτει το φωτιστικό να κάνουν τη ζημιά.Μάλλον απίθανο να έχει μετασχηματιστή, θα έπαιζα τα λεφτά μου σε (φτηνή) υλοποίηση switching.

JOUN
10-02-22, 16:54
Γιαυτό που λέω παραπάνω δεν έχει να πει κανένας τίποτα;

chrismix
10-02-22, 17:25
Παιδια νομίζω οτι το θέμα είναι ότι δημιουργουνται φαινόμενα πυκνωτη μεταξυ των καλωδίων και να περνάει ρεύμα (έστω και λίγο για να ανάψει λίγο τα led)

το βιντεο μπορεί να λύσει το πρόβλημα αυτό
https://youtu.be/1uEmX5XClPY

ΜαστροΤζεπέτο
10-02-22, 17:44
εξακολουθειτε και του λετε του ανθρώπου άσχετα...

κατσε βρε μητσο, μια χαρα είναι οι μετρησεις του παιδιού!!
Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

και τα λεντάκια κάνουν τα τρελά τους και τα φθηνά switching τα κάνουν αυτά αλλά το να μην μπορεί να μην μπει ΔΔΕ για μένα είναι το σοβαρό πρόβλημα και τα λεντάκια απλά ένα σύμπτωμα ίσως και άσχετο.
Ας συνεχιστεί άσχετα αυτή η συζήτηση .......

mikemtb
10-02-22, 21:01
το να μην μπορεί να μην μπει ΔΔΕ για μένα είναι το σοβαρό πρόβλημα και τα λεντάκια απλά ένα σύμπτωμα ίσως και άσχετο..
σαφως είναι ασχετο με τα φωτιστικα του παιδιου!
και εννοειται για τον ΔΔΕ εχεις απολυτο δικιο. καποιος ηλεκτρολογος με σωστα οργανα βρισκει την διαρροή στο πι&φι!! και τοτε να μπει και το ρελε οπως οριζει ο κανονισμός.



Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk