PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικό υπολογιστή που συμπεριφέρεται ...περίεργα



kostantinos82
13-02-22, 02:13
Καλημέρα σε όλους. Επειδή μου αρέσουν και ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τα ηλεκτρονικά , θα ήθελα να ενταχθώ στην ωραία παρέα σας , να βοηθηθώ , να μάθω αλλά και να βοηθήσω όπου μπορώ. Καλώς σας βρήκα ! Για να μην μακρυγορώ σας περιγράφω το ...θεματάκι που με απασχολεί :
Υπολογιστής (pc) με μητρική ASROCK H81M HDS και τροφοδοτικό aqprox app550PS 550W , δούλευε χωρίς θέματα για περίπου 7 χρόνια (εννοείται ότι το κουτί καθαριζόταν κάθε χρόνο). Την τελευταία φορά που πάω να τον ανοίξω , κάνει post αλλά τη στιγμή που αρχίζει να φορτώνει τα windows , κλείναι απότομα σαν να σταμάτησε η τροφοδοσία , ξαναπροσπαθώ , ξανά το ίδιο. Ανοίγω το κουτί για να δω , ξαναπροσπαθώ , το τροφοδοτικό τελείως νεκρό (ούτε στροφή) και μία μυρωδιά στον αέρα.Κλείνω αμέσως και βγάζω τροφοδοτικό και μητρική. Ελέγχω και βρίσκω τα εξής :
1)Μητρική βραχυκυκλωμένη (βρήκα βραχυκύκλωμα στο atx power connector της μητρικής , είναι βραχυκυκλωμένες όλες οι γειώσεις με τα 3.3V). Μάλλον πάμε για άλλη μητρική διότι και δύσκολα βρίσκεται επακριβώς και δύσκολα διορθώνεται το βραχυκύκλωμα και διότι μάλλον έχει πάρει μαζί του και άλλα (π.χ mosfets δεν έλεγξα)
2) Το τροφοδοτικό , έξω πλέον από το κουτί και έχοντάς το ανοίξει για να δω τί γίνεται , δεν ξεκινά(με το γνωστό τρόπο με το συνδετήρα και τη σύνδεση του μαύρου -γείωση με το πράσινο του 24pin). Το αφήνω μία ημέρα , ξαναπροσπαθώ την επόμενη και αυτό ξεκινά κανονικά και δουλεύει για μία ολόκληρη ώρα(δίνοντας και όλες τις τάσεις σωστά στο 24pin που συνδέετει στη μητρική). Περίπου στη μία ώρα όμως σταματά (εννοώ σταματά το ανεμιστηράκι αλλά δεν δίνει και τις προβλεπόμενες τάσεις) για περίπου 14 δευτερόλεπτα , έπειτα ξαναξεκινά μόνο του , δουλεύει σωστά για περίπου 14 δευτερόλεπτα και μετά ξανασταματά για 14 δευτερόλεπτα και αυτό συνεχίζεται. Αν το σταματήσω και το βγάλω από την πρίζα και το αφήσω για κάποιες ώρες , τότε ξαναδουλεύει σωστά για καμιά ώρα και μετά πάλι ανοιγοκλείνει με αυτή την περίεργη ...περιοδικότητα. Σκέφτηκα για υψηλές θερμοκρασίες , δεν ανεβάζει όμως , είναι κρύο ιδίως τώρα που είναι ανοιγμένο , κοίταξα τους πυκνωτές αλλά φαίνονται σε άριστη κατάσταση. Αναρωτιέμαι λοιπόν τί γίνεται με αυτό το...ατίθασο τροφοδοτικό , τί μου διαφεύγει;
Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια ή άποψη. Για τη μητρική ξέρω ότι τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και πάμε για άλλη αλλά με το τροφοδοτικό τί συμβαίνει ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

p270
13-02-22, 11:09
Καλημερα
Αλλο τι φαίνονται οι πυκνωτες και αλλο τι ειναι,οπτικα μπορει να φαίνονται οκ αλλα να εχουν χασει μέρος τις χωριτικοτητας τους η να ειναι και βραχυκυκλωμενοι
Οποτε η τους αλλαζεις ολους προληπτικα η μετρας με οργανο εναν εναν
Πιθανο βεβαια να εχει και αλλα θεματα το τροφοδοτικο
Οσο για την μητρική το βραχυκύκλωμα μπορει να στο δινει και ενα μοσφετ
Για βρεις το προβλημα σε αυτην θες γνωσεις χρονο και ορεξη

andreasmon
13-02-22, 11:57
Αν το σταματήσω και το βγάλω από την πρίζα και το αφήσω για κάποιες ώρες , τότε ξαναδουλεύει σωστά για καμιά ώρα και μετά πάλι ανοιγοκλείνει με αυτή την περίεργη ...περιοδικότητα. Σκέφτηκα για υψηλές θερμοκρασίες , δεν ανεβάζει όμως , είναι κρύο ιδίως τώρα που είναι ανοιγμένο , κοίταξα τους πυκνωτές αλλά φαίνονται σε άριστη κατάσταση. Αναρωτιέμαι λοιπόν τί γίνεται με αυτό το...ατίθασο τροφοδοτικό , τί μου διαφεύγει;
\

--->Μπορεί να ναι και ψυχρή κόλληση,κάτι δεν είναι κολλημένο καλά,μπορεί από υπερθέρμανση.Δουλεύει στην αρχή και μόλις ζεσταθεί ξεκολλάει,χάνει επαφή. Οπότε πέρασε όλες τις κολλήσεις ισχύος ξανά με το κολλητήρι,ιδίως εξαρτήματα που έχουν παχιές χαλκονησίδες,όπως μεγάλους πυκνωτές,μοσφετ,διόδους κ.τ.λ.

IRF
13-02-22, 14:08
Δεν το συζητάμε περιοδικότητα που επανέρχεται στο φυσιολογικό= 90% ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές και ας φαίνονται μια χαρά.Αν είναι θέμα κακής επαφής δοκίμασε αν υπάρχει διακοπή με κτύπημα.Όταν σβύσει βγάλε από το ρεύμα και ψάξε για υπερθερμασμένους πυκνωτές.Ποια μάρκα είναι;

mikemtb
13-02-22, 14:49
Καλημέρα σε όλους. Επειδή μου αρέσουν και ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τα ηλεκτρονικά

ερασιτεχνης και εγω, μπορω να σου δανεισω οργανο μετρησης για τους πυκνωτες αν είσαι προς νοτια προαστια


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

asterixx25
13-02-22, 18:03
Δες επίσης αν υπάρχει κάπου θερμιστορ και ανεβάζει θερμοκρασία μετά από κάποια ώρα και κόβει το κύκλωμα.
(Μπορείς να το τσεκάρεις με ψυκτικό σπρει).

Παρομοιο πρόβλημα είχα παλιότερα με τηλεόραση. Έπαιζε για κάνα τέταρτο-μισή ώρα και μετά έσβηνε. Μετά από μια ώρα άναβε κανονικά και μετά πάλι τα ίδια.
Το πρόβλημα της ήταν σε ένα θερμιστορ στην πλακέτα τροφοδοσίας. Το άλλαξα και όλα εντάξει!

kostantinos82
13-02-22, 19:17
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και σε μένα για πρόβλημα πυκνωτών δείχνει , νομίζω ότι για να τους ελέγξω in circuit χρειάζεται esr meter που δεν υπάρχει , θα τους αποκολλήσω και θα ελέγξω έτσι. Θα δω και για θερμίστορ. Παίζει και η ψυχρή κόλληση , αρκετή δουλειά βέβαια , πάει για ΣΚ , τις υπόλοιπες μέρες τρέχουμε με την εργασία.
Για τη μητρική , νομίζω χρειάζεται και σχεδιάγραμμα του κυκλώματος (αμφιβάλλω αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο , εγώ δεν το βρήκα) , σκέφτομαι σε πρώτη φάση να αντικαταστήσω το atx power connector της μητρικής διότι από εκεί "αισθάνθηκα" την οσμή και έπειτα να πάω στα mosfets , επίσης πολύ δουλειά , κυρίως αν την κάνεις για πρώτη φορά. Πάντως για τη μητρική χρειάζεται μεγενθυντικός φακός και βλέπω δύσκολο να κάνω τις αλλαγές (κολλήματα - ξεκολλήματα) , αλλά θα προσπαθήσω , έτσι μαθαίνει κανείς.
Θα ενημερώσω σε κάθε περίπτωση τί έγινε για να μαθαίνουμε όλοι , αν προκύψει κάποια άλλη ιδέα κυρίως για τη μητρική , πολύ ευπρόσδεκτη(πρώτη φορά αντιμετωπίζω τόσο μικρά components , χρειάζεται πολύ μεγάλη ικανότητα και γνώση , θα δούμε). Ευχαριστώ πολύ , καλό βράδυ σε όλους.

kostantinos82
13-02-22, 19:38
[QUOTE=mikemtb;921055]ερασιτεχνης και εγω, μπορω να σου δανεισω οργανο μετρησης για τους πυκνωτες αν είσαι προς νοτια προαστια


Μάλλον σε esr meter αναφέρεσαι για in circuit έλεγχο. Πράγματι δεν έχω , αλλά δεν μένουμε κοντά και δυστυχώς δεν υπάρχει καθόλου χρόνος (εργασία , οικογένεια , παιδιά , τρελό τρέξιμο) , αν δεν μπορέσω αλλιώς , θα επικοινωνήσουμε για να δούμε, πάντως ευχαριστώ πολύ.

lepouras
13-02-22, 21:58
www.howtofixit.gr