PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα σε γεννητρια



kousatha
23-02-22, 12:55
γεια σας ομαδα.εχω μια γεννητρια perkins p30 κανει εκκινηση κι μωλις παρει, καποια εντολη περνει κι τιν σβηνει.νερα λαδια ολα οκ.μηπως καποιος γνωριζει κατι.Ευχαριστω..

αλπινιστης
23-02-22, 13:19
Αν εισαι σιγουρος οτι ειναι "εντολη" που την σβηνει και οχι καποιο θεμα στην τροφοδοσια καυσιμου, τοτε πρεπει να τσεκαρεις τον επιτηρητη στροφων. Εχει συνηθως μονοφασικη εισοδο και κλεινει μια επαφη για εξοδο.
Εχεις τις γνωσεις να κανεις καποιες δοκιμες? Εισαι τεχνικος? Ηλεκτρολογος?

george Mp
23-02-22, 18:33
Ταση βγαζει η γεννητρια?

vasilllis
23-02-22, 20:28
γεια σας ομαδα.εχω μια γεννητρια perkins p30 κανει εκκινηση κι μωλις παρει, καποια εντολη περνει κι τιν σβηνει.νερα λαδια ολα οκ.μηπως καποιος γνωριζει κατι.Ευχαριστω..

Κανονισε δυο εισιτηρια να ερθουμε να δουμε τι παιζει :)

kousatha
24-02-22, 09:17
Ειμαι ηλεκτρολογος,εχω τσεκαρει τον αισθητηρα στροφων που εχει αναμεσα μοτερ κι γεννητρια,ειναι με πανελ module panel FG WILSON 650-378. ξεκινα να μιζαρει κι μωλις παρει τιν κοβει.δινω 12βολτ στο σβηστηρι τιν τρομπας,δινω εκκινηση κι περνει κανονικα...

αλπινιστης
24-02-22, 09:56
Νικολακη δεν μας τα λες καλα....

Thumb down, επειδη με μολις 2 μηνυματα σε ρωτησα αν εισαι ηλεκτρολογος για να δω τι δυνατοτητες ενεργειων υπαρχουν απο μεριας σου???
Συγνωμη που δεν σε γνωριζαμε απο πριν βρε!!!! Βγαλε και εσυ κανενα βιντεο σαν τον Ζωγραφο!!

Μαλλον σε εχει πειραξει το νερο το μυκονιατικο.

Απ μενα η βοηθεια περιοριζεται σε ενα "Καλη τυχη βρε!"



Ειμαι ηλεκτρολογος,εχω τσεκαρει τον αισθητηρα στροφων που εχει αναμεσα μοτερ κι γεννητρια,ειναι με πανελ module panel FG WILSON 650-378. ξεκινα να μιζαρει κι μωλις παρει τιν κοβει.δινω 12βολτ στο σβηστηρι τιν τρομπας,δινω εκκινηση κι περνει κανονικα...

vasilllis
25-02-22, 07:28
ξεκινα να μιζαρει κι μωλις παρει τιν κοβει..[/h]

Τι εννοεις με αυτο;Κοβει την μίζα και δεν παίρνει;Παιρνει μπροστά (αμέσως ή στο τελος του μιζαρισματος) και σβήνει;


Νικολακη δεν μας τα λες καλα....

Thumb down, επειδη με μολις 2 μηνυματα σε ρωτησα αν εισαι ηλεκτρολογος για να δω τι δυνατοτητες ενεργειων υπαρχουν απο μεριας σου???
Συγνωμη που δεν σε γνωριζαμε απο πριν βρε!!!! Βγαλε και εσυ κανενα βιντεο σαν τον Ζωγραφο!!

Μαλλον σε εχει πειραξει το νερο το μυκονιατικο.

Απ μενα η βοηθεια περιοριζεται σε ενα "Καλη τυχη βρε!"

Ετσι ειμαστε εμεις οι μαγκες [emoji41]. Μολις παρει την απάντηση που θελει θα μας ριξει και ενα καντηλι .