PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάθετη βραχέων από καλάμι ψαρέματος



basilhs26
24-02-22, 18:04
Σκέφτομαι να κάνω μια κάθετη βραχέων από καλάμι ψαρέματος.

Στην ουσία σκέφτομαι να αγοράσω ένα καλώδιο και να το ανυψώσω κάθετα με το καλάμι.

Είναι εύκολο σαν εγχείρημα; Τι καλώδιο προτείνετε να ανυψώσω με το καλάμι; Μονόκλωνο χάλκινο;

Την κεραία την θέλω να μπορεί να πιάσει έστω μέχρι τα 80m, για 160 δεν ξέρω μάλλον απαιτείται πολύ μεγάλο ύψος.....

mikemtb
24-02-22, 20:07
με συνχωρεις , μιλαμε για καλάμι ψαρεματος? 3μετρα? 4 μέτρα?
δηλαδη αντε 1€ ....
μεχρι να γράψεις εδω πέρα θα ειχες ηδη κανει μια προχειρη δοκιμη!!!


Τι καλώδιο προτείνετε να ανυψώσω με το καλάμι; Μονόκλωνο χάλκινο;
5 επι 16 παροχικο [emoji2957]
περα απο την πλακα τωρα, το πολυκλωνο δεν τεντωνει πιο ευκολα?


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

genesis
25-02-22, 09:37
Προφανώς μιλάει για μακρύτερο καλάμι της τάξης των 5 ~ 10 μέτρων.
Πολλοί το έχουν δοκιμάσει εφαρμόζοντας διαφορετικές τεχνικές, άλλοι με επιτυχία και άλλοι όχι.
Με το κατάλληλο coupler μπορεί να κατέβει και στα 160 μέτρα αλλά όπως καταλαβαίνεις το μήκος του καλαμιού είναι πολύ σημαντικό για αυτήν τη μπάντα.
Μερικοί τυλίγουν το καλάμι με πηνιόσυρμα ή απλό καλώδιο με σπείρες που απέχουν 2 ~ 3 εκατοστά μεταξύ τους μέχρι την κορυφή. Άλλοι το τυλίγουν εξ' ολοκλήρου με αυτοκόλλητη αλουμινοταινία.
Γενικά τα μακριά καλάμια της αγοράς δεν αντέχουν στον δυνατό άνεμο και σπάνε σχετικά εύκολα. Για να αντέχει περισσότερο τα δένουν περίπου στο μέσο του ύψους με λεπτό σχοινί (μη αγώγιμο) ή πετονιά. Καλό είναι να χρησιμοποιηθεί κάποιο σχοινί με αντοχή στην UV ακτινοβολία καθώς τα απλά πλαστικά σχοινιά "καίγονται" γρήγορα από τον ήλιο και κόβονται.
Στην βάση του καλαμιού θα πρέπει να απλώσεις radial ακτινικά με μήκη ανάλογα των συχνοτήτων που θα εκπέμπεις.
Χρειάζεται αρκετός πειραματισμός γιατί έχει σχετικά οξύ συντονισμό αλλά όταν το βρεις μπορεί να έχει καλά αποτελέσματα σε τοπικό επίπεδο.
Υπάρχουν πολλές πληροφορίες που μπορείς να αναζητήσεις στο διαδίκτυο.

Yannissv
25-02-22, 14:14
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα genesis. Προσωπικά έχω φτιάξει δύο εκδόσεις της κεραίας για να την χρησιμοποιήσω ως φορητή στις διακοπές. Για καλάμι χρησιμοποίησα ένα 8 μετρο απλό καλάμι που ήταν σπασμένο στην άκρη (άχρησο για ψάρεμα άρα κόστος 0).
Στην μία έκδοση έβαλα πολύκλωνο καλώδιο 10 μέτρων που στερεώθηκε στο κάτω μέρος του καλαμιού σε ακροδέκτη PL259 και στο πάνω μέρος της κεραίας. Με τον τρόπο αυτό μπορείς να μαζέψεις το καλάμι για να το μεταφέρεις εύκολα και όταν το ανοίγεις φροντίζεις το καλώδιο να κάνει ελαφριά τυλίγματα. Τα ράντιαλ ενώνονται στο PL259 και έτσι δημιουργείς μια ground plane κάθετη.
Στην άλλη έκδοση έβαλα το PL259 στο πάνω μέρος του κάτω τμήματος του καλαμιού. Από εκεί συνέδεσα το πολύκλωνο πάλι στο PL259 και το πάνω μέρος του καλαμιού, ενώ προς τα κάτω έβαλα δέκα μέτρα καλώδιο τυλιγμένο σε σπείρες ώστε να δημιουργηθεί κάτι σαν δίπολο κάθετο.
Και οι δύο εκδόσεις λειτούργησαν με σχετικά καλά αποτελέσματα στα 40 μέτρα και με tuner και σε άλλες συχνότητες. Η πρώτη έκδοση είχε καλύτερα αποτελέσματα αλλά χωρίς tuner δύσκολα θα συντονίσεις σε πάνω από μιά συχνότητα.
Η κεραία αυτή είναι πανεύκολη στην κατασκευή της και θα βρείς πολλά σχέδια στο διαδίκτυο. Σε κάθε περίπτωση πιστεύω πως αξίζει να πειραματιστείς καθώς το κόστος είναι μηδαμινό και ακόμα και αν δεν σε ικανοποιήσει κρατάς τα καλώδια και φτιάχνεις ένα δίπολο ή μια delta loop ή μια long line.
Ο πειραματισμός αποτελεί από τις βασικότερες ευχαριστήσεις στο χόμπυ.

Καλές κατασκευές

basilhs26
27-02-22, 22:54
Το κοντάρι δεν το έχω μετρήσει ακόμα, αλλά πρέπει να είναι 8-9 μέτρα χονδρικά όταν το είχα ανοίξει όλο μια φορά.

Θα περάσω λοιπόν το καλώδιο είτε από μέσα είτε σε σπιράλ από έξω, αν το περάσω από μέσα λογικά θα μπορώ να το κλείνω κιόλας.

Το γνωρίζω προφανώς το μειονέκτημα με τους ανέμους, η κεραία δεν θα βρίσκεται μόνιμα στην ταράτσα, αν φυσάει θα την κατεβάζω.

basilhs26
27-02-22, 22:56
........ σορρυ παραπανήσιο post.

Yannissv
28-02-22, 10:36
Κατά την άποψή μου καλύτερα καλύτερα να τυλίξεις το καλώδιο από την εξωτερική μεριά. Είναι πιο εύκολο να το φτιάξεις, θα κλείνει πιό εύκολα και θα ρυθμίζεται και το μήκος πιο εύκολα. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις και κάτι σαν πηνίο στο κάτω μέρος με διάφορες λήψεις για να συντονίζει και σε άλλες συχνότητες.
Αν ψάξεις στο διαδίκτυο υπάρχουν πολλές και διάφορες παραλλαγές και ιδέες.
Αν τη στηρίξεις με τρείς ή τέσσερεις πετονιές ακτινικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Το κέντρο του δίπολού μου για τα 20 μέτρα στηρίζεται εδώ και χρόνια σε ένα εξάμετρο καλάμι ψαρέματος με τέσσερεις ακτινικές αντιρίδες και μέχρι σήμερα δεν έχει πάθει τίποτα.
Προσοχή μόνο σε καλώδια ΔΕΗ.

MacGyver
01-03-22, 23:52
Λεπτό σχετικά σύρμα κάτω από 1mm ίσως και να κάνει, είτε μέσα είτε από έξω. Όσο ανεβαίνει η διατομή μεγαλώνει το βάρος και φυσικά πολύ εύκολα θα γίνει έρμαιο του αέρα.

-Αν ήσουν στην οικοδομή μου θα σου κρεμούσα μία σαρδέλα για χαβαλέ.
-Κάποτε στην δουλειά μετά από βροχή βούλωσε η αποχέτευση και έγινε στο πάρκινκ μια λιμνούλα. Έριξα μισό κιλό και έψαχναν όλοι από πού βρέθηκαν.

basilhs26
24-03-22, 00:02
Το καλώδιο στο καλάμι μπορεί να είναι μονόκλωνο ή πολύκλωνο; Καλύτερο το μονόκλωνο νομίζω αλλά ρωτάω καλού κακού να έχω μια γνώμη.

Επίσης, πρέπει να είναι μονωμένο με την μόνωσή του ή γυμνό καλώδιο;

mikemtb
24-03-22, 07:42
ακομα να παρεις 10μετρα καλωδιο? [emoji107]
μονόκλωνο γυμνό (ετσι πες στο κατάστημα)

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

basilhs26
02-04-22, 21:24
Σιγά σιγά προχωράω. Έχω περάσει το καλώδιο γύρω από το καλάμι εξωτερικά σαν σπιράλ, το καλώδιο είναι 1.5αρι χάλκινο γυμνό. τώρα μένει να δω τι θα κάνω με τον κοννέκτορα και πως να τον προσαρμόσω επάνω στο καλάμι για να το συνδέσω με την κάθοδο. Με τα radials επίσης μένει να δω τι θα κάνω, θα τα φτιάξω από σύρμα από κάτι παλιές κρεμάστρες μάλλον αφού μετρήσω το μήκος τους πρώτα.

pdapo
04-04-22, 23:18
τώρα μένει να δω τι θα κάνω με τον κοννέκτορα και πως να τον προσαρμόσω επάνω στο καλάμι για να το συνδέσω με την κάθοδο.

Μήπως σε βοηθούσαν οι τάπες για pvc; Υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη. Με θερμοκρασία και σφηχτιρες προσαρμόζεται εύκολα αν δεν βρεις ακριβώς την διάσταση που θες. https://images.app.goo.gl/QCDrn8UqxYUptz9z5

CybEng
05-04-22, 16:51
Μην βάλεις κατευθείαν το ομοαξονικό στο καλώδιο της κεραίας.

Οπωσδήποτε UNUN για προσαρμογή σύνθετης αντίστασης και Choke για να μην έχεις επιστροφή RF από το μπλεντάζ της γραμμής μεταφοράς.

Με καλάμι 9m στην λήψη 9:1 του UNUN μπορείς να παίξεις και στα 80m χωρίς να ζορίζεις πολύ το tuner του πομποδέκτη. Στα 80m καλό είναι να αποφύγεις τον πυρήνα Τ200-2 γιατί δεν αποδίδει καλά, καλύτερα να χρησιμοποιήσεις κάποιους από τους FT.
Ανάλογα με το μήκος του καλαμιού και την συχνότητα δοκίμασε και τις άλλες λήψεις 4:1 & 16:1 να δεις τι θα κάτσει καλύτερα στην εγκατάσταση σου.
Για αντίβαρα βάλε 4-6 το πολύ σύρματα μήκους 0,05λ της χαμηλότερης συχνότητας που θέλεις να δουλέψεις.

Πυρήνες θα βρείς και στα ελληνικά καταστήματα Αθήνας Θεσσαλονίκης που πουλάνε ραδιοερασιτεχνικά είδη.
Προσοχή, κάνε έρευνα αγοράς πρώτα γιατί έχουν μεγάλη διαφορά στις τιμές τους.

Αν το budget είναι περιορισμένο φτιάξε το Choke με καμιά δεκαριά σπείρες RG-58 σε διάμετρο 10-20cm κοντά στο σημείο που έχεις το UNUN.

8537485375

basilhs26
08-04-22, 21:04
Μην βάλεις κατευθείαν το ομοαξονικό στο καλώδιο της κεραίας.

Οπωσδήποτε UNUN για προσαρμογή σύνθετης αντίστασης και Choke για να μην έχεις επιστροφή RF από το μπλεντάζ της γραμμής μεταφοράς.

Με καλάμι 9m στην λήψη 9:1 του UNUN μπορείς να παίξεις και στα 80m χωρίς να ζορίζεις πολύ το tuner του πομποδέκτη. Στα 80m καλό είναι να αποφύγεις τον πυρήνα Τ200-2 γιατί δεν αποδίδει καλά, καλύτερα να χρησιμοποιήσεις κάποιους από τους FT.
Ανάλογα με το μήκος του καλαμιού και την συχνότητα δοκίμασε και τις άλλες λήψεις 4:1 & 16:1 να δεις τι θα κάτσει καλύτερα στην εγκατάσταση σου.
Για αντίβαρα βάλε 4-6 το πολύ σύρματα μήκους 0,05λ της χαμηλότερης συχνότητας που θέλεις να δουλέψεις.

Πυρήνες θα βρείς και στα ελληνικά καταστήματα Αθήνας Θεσσαλονίκης που πουλάνε ραδιοερασιτεχνικά είδη.
Προσοχή, κάνε έρευνα αγοράς πρώτα γιατί έχουν μεγάλη διαφορά στις τιμές τους.

Αν το budget είναι περιορισμένο φτιάξε το Choke με καμιά δεκαριά σπείρες RG-58 σε διάμετρο 10-20cm κοντά στο σημείο που έχεις το UNUN.

8537485375

Ευχαριστώ για αυτές τις επισημάνσεις, δεν έλαβα υπόψη τα παραπάνω.

Λοιπόν για το UnUn, διαθέτει ένα τέτοιο η παλαιά κεραία end fed που έχω και την οποία δεν μπόρεσα να χρησιμοποιήσω επιτυχώς, είναι 9:1, οπότε θα κοιτάξω να αφαιρέσω το σύρμα της κεραίας και θα κρατήσω το κουτάκι με το UnUn για να το συνδέσω στην νέα εγκατάσταση.

Για το choke, υποθέτω εννοείς κάτι σαν κυλινδρικούς σωλήνες rf choke inductors που περνάνε από έξω στην περιφέρεια κάποιες σπείρες με καλώδιο ομοαξονικό; Έχω δει κάτι τέτοια και είναι εύκολα στην κατασκευή. Διαθέτω μπόλικό rg58 εδώ από την παλιά κάθοδο οπότε παίζει να την περάσω και όλη στο choke εκτός αν υπάρχει μέγιστο επιτρεπόμενο όριο σπειρών που πρέπει να περάσουν.

Πες μου επίσης την σειρά σύνδεσης αυτών των δυο στο σύστημα, μεταξύ κεραίας και tuner είναι πρώτα το unun μετά το choke ή το αντίστροφο;

matthew
09-04-22, 03:44
εκτός αν υπάρχει μέγιστο επιτρεπόμενο όριο σπειρών που πρέπει να περάσουν.

Πες μου επίσης την σειρά σύνδεσης αυτών των δυο στο σύστημα, μεταξύ κεραίας και tuner είναι πρώτα το unun μετά το choke ή το αντίστροφο;
Για το στραγγαλιστικό (RF choke) τυλίγεις 20 σπείρες RG58 σε ένα κομμάτι σωλήνα PVC Φ100 με 2 κονέκτορες SO239 στις τάπες του σωλήνα. Ίσως να χρειαστεί πιο φαρδύς σωλήνας (Φ125 ή Φ150), αλλά πιστεύω ότι το Φ100 θα σε καλύψει μέχρι τα 80m. Σε κάθε περίπτωση πάντως πρέπει να γίνουν δοκιμές για να δεις τι αποδίδει καλύτερα.
Τα unun (όπως επίσης και τα balun) μπαίνουν πάντα στο σημείο τροφοδοσίας της κεραίας. Η έξοδος του unun συνδέεται με την κεραία με ένα μικρό κομμάτι ηλεκτρολογικού καλωδίου μήκους το πολύ 100 mm περίπου.
Το στραγγαλιστικό μπορείς να το συνδέσεις θεωρητικά όπου σε βολεύει ανάμεσα στο unun και στο εξωτερικό tuner, ή στην έξοδο του πομποδέκτη αν χρησιμοποιείς το ενσωματωμένο tuner του.
Επειδή όμως πρόκειται περί μονοπολικής κεραίας, θα πρέπει όπως ειπώθηκε από τον @CybEng το μπλεντάζ του ομοαξονικού είτε να συνδεθεί σε αντίβαρο (radials), είτε να γειωθεί κατευθείαν (που είναι και το ιδανικό). Οπότε πρακτικά το στραγγαλιστικό πρέπει να τοποθετηθεί όσο γίνεται πιο κοντά στο αντίβαρο ή την γείωση της κεραίας. Σε αυτό το σημείο γίνεται και η σύνδεση του μπλεντάζ με το αντίβαρο ή την γείωση μέσω γειωτικής μούφας (RF coaxial surge arrestor).

basilhs26
14-06-22, 22:09
Η κεραία είναι έτοιμη για χρήση και αναμένεται να την βγάλω στην ταράτσα και να συνδέσω τα συστήματα για να κάνω δοκιμές.

Μου έχει δημιουργηθεί μια απορία την οποία δεν ξέρω που να την αποδώσω τεχνικά και θεωρητικά.

Δοκίμασα να κάνω έλεγχο συνέχειας στα καλώδια και τα μέρη της κεραίας για να βεβαιωθώ πως όλα είναι εντάξει πριν την λειτουργία. Διαπιστώνω πως στο σύρμα το οποίο έχω τυλίξει γύρω από το κάθετο καλάμι, δεν υπάρχει συνέχεια. Δοκίμασα με δύο όργανα και δεν κάνει πουθενά κύκλωμα. Αυτό είναι λογικό; Αν το σύρμα ήταν σε ευθεία μια χαρά χτυπάει το όργανο, μήπως φταίει ότι το έχω τυλίξει γύρω από την κεραία;

Η κεραία είναι γύρω στα 7.5μ και το σύρμα που χρησιμοποίησα για να περιστρέψω γύρω από την κεραία σε σπείρες είναι περίπου 14-15μ.

mikemtb
14-06-22, 23:43
Αν το σύρμα ήταν σε ευθεία μια χαρά χτυπάει το όργανο, μήπως φταίει ότι το έχω τυλίξει γύρω από την κεραία;

σε καμια περιπτωση, αν στην ευθεια δινει συνεχεια, θα επρεπε και τυλιγμενο να δινει συνεχεια

basilhs26
15-06-22, 01:37
σε καμια περιπτωση, αν στην ευθεια δινει συνεχεια, θα επρεπε και τυλιγμενο να δινει συνεχεια

Χμμμ.

Οπότε υπάρχει πρόβλημα, θα κάνω έναν επανέλεγχο και αύριο να δω τι γίνεται.