PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλιακός με ηλεκτροβάνα - πως



emmyself
01-03-22, 12:52
Θέλω να βάλω ηλιακό. Ειμαι στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας οπότε είναι εύκολο. Θέλω να βάλω ηλεκτροβάνα ώστε να πατάω ένα κουμπί (ή δύο; δεν ξέρω πως θα λειτουργεί) και να έρχεται νερό από τον ηλιακό όταν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός. Έχω θερμοσίφωνο στο πατάρι οπότε δεν θέλω να τον ακυρώσω εντελώς σε περίπτωση που κάτι πάθει ο ηλιακός και δεν λειτουργεί.
Θα πρέπει να βάλω κάποιο θερμοστάτη κάπου που θα βλέπει αν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός για να μου ερχεται το νερό από εκεί ;
Επίσης με συμβουλεύετε να ζεσταίνω το boiler του ηλιακού όταν δεν έχει ήλιο ή το θερμοσίφωνο που έχω στο πατάρι;
Η ηλεκτροβάνα θα είναι απλά ένα κουμπί στον πίνακα ;

πώς γίνεται η σύνδεση σε αυτά που περιέγραψα;

Ευχαριστώ πολύ

emmyself
01-03-22, 13:27
Έγραψα και σε Ελληνικά αλλά μου βγήκε το ποστ σαν κινέζικο οπότε το γράφω σε greeklish.
Θέλω να βάλω ηλιακό. Το διαμέρισμα μου είναι στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας, οπότε βολεύει.
Θέλω να βάλω ηλεκτροβάνα ώστε να πατάω ένα κουμπί - ή δυο, δεν γνωρίζω- και να διαλέγω αν θέλω νερό από τον ηλιακό ή από κάπου αλλού.


Έχω θερμοσίφωνο στο πατάρι, που λειτουργεί μια χαρά.
Σκέφτομαι να μην ακυρώσω τον θερμοσίφωνο, σε περίπτωση που μου χαλάσει ο ηλιακός.
Λέω να τραβήξω ρεύμα στον ηλιακό ώστε να ζεσταίνω το μπόιλερ του ηλιακού σε περίπτωση που δεν έχει ήλιο και χρειάζομαι ζεστό νερό.
Πρέπει να βάλω κάποιον θερμοστάτη κάπου να μου δείχνει αν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός?


Τι να βάλω για να μην πάει κάποιος και μου κόψει το καλώδιο που θα ζεσταίνει το μπόιλερ του ηλιακού?


Η ηλεκτροβάνα απλά θα είναι ένα κουμπί στον πίνακα.
Τα καλοριφέρ δεν τα λειτουργώ. Όταν θα αρχίσω να τα λειτουργώ, πως θα μπορεί να παίρνει νερό ο ηλιακός από τα ζεστά καλοριφέρ?


Πως θα λειτουργεί όλο αυτό που έχω σκεφτεί?


Ευχαριστώ πολύ

αλπινιστης
01-03-22, 13:50
Thelw na valw hliako.
Thelw na valw hlektrovana wste na pataw ena koubi - h' duo, den gnwrizw- kai na dialegw an thelw nero apo ton hliako h' apo kapou allou.

Αυτο γινεται ευκολα. Με τα καταλληλα κουμπια (διακοπτες) και την/τις καταλληλη/ες ηλεκτροβανα/ες (αναλογα πως θα καταληξει το σχεδιο και απο που αλλου θα παιρνεις νερο!)


Exw thermosifwno sto patari, pou leitourgei mia xara.
Skeftomai na mhn akyrwsw ton thermosifwno, se periptwsh pou mou xalasei o hliakos.
Lew na travhxw reuma ston hliako wste na zestainw to boiler tou hliakou se periptwsh pou den exei hlio kai xreiazomai zesto nero.

Αυτη ειναι η σωστη σκεψη. Καταργουμε την τροφοδοσια του ηλεκτρικου στο παταρι και δινουμε την παροχη στον ηλιακο. Στο συνολο κανεις οικονομια γιατι ο ηλιακος, θα εχει ζεστανει το νερο εστω και λιγο τις περισσοτερες φορες.


Prepei na valw kapoion thermostath kapou na mou deixnei an exei zesto nero o hliakos?

Ολοι αυτο θελουν αλλα δεν ειναι τοσο ευκολο.
Δεν ειναι απαραιτητο παντως, ειδικα αφου μενεις και ρετιρε. Απλα ανοιγεις τη βρυση και βλεπεις αν εχεις νερο...


Ti na valw gia na mhn paei kapoios kai mou kopsei to kalwdio pou tha zestainei to boiler tou hliakou?

??? Εχεις τετοια θεματα? Ολοι οι ηλιακοι εχουν καλωδιο ρευματος.
Μπορεις να βαλεις το καλωδιο σε πλαστικο σπιραλ, ή αν εχεις κανεναν ψυχοπαθη στο κτηριο, σε μεταλλικο σπιραλ. Με το απαραιτητο κοστος φυσικα


H hletrkovana apla tha einai ena koubi ston pinaka?

Μπορει να γινει, εφοσον υπαρχει ευκολη προσβαση για να οδηγηθουν εκει τα καλωδια.
Αλλιως θα πρεπει να βαλεις καπου ενα πολυ μικρο πινακακι, ή καποιους διακοπτες.


Ta kalorifer den ta leitourgw. Otan tha arxisw na ta leitourgw, pws tha borw na pairnei nero o hliakos apo ta zesta kalorifer?

Μονο αν ειναι τριπλης ενεργειας (ηλιος / ρευμα / καλοριφερ)
Θα σου "περισσευουν" 2 ασυνδετοι σωληνες (ταπωμενοι συνηθως) στον ηλιακο - οχι αυτοι απο πανω.

Pws tha leitourgei olo auto pou exw skeftei?

Οπως στο συνδεσει ο ηλεκτρολογος σου!

Euxaristw polu


Δες τις απαντησεις με μπλε...

MAIK721
01-03-22, 13:54
Μια μικρή διόρθωση γιατί δεν μπορώ να τα διαβάσω αλλιώς:blink:

Έγραψα και σε Ελληνικά αλλά μου βγήκε το ποστ σαν κινέζικο οπότε το γράφω σε greeklish.
Θέλω να βάλω ηλιακό. Το διαμέρισμα μου είναι στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας, οπότε βολεύει.
Θέλω να βάλω ηλεκτροβάνα ώστε να πατάω ένα κουμπί - ή δυο, δεν γνωρίζω- και να διαλέγω αν θέλω νερό από τον ηλιακό ή από κάπου αλλού.


Έχω θερμοσίφωνο στο πατάρι, που λειτουργεί μια χαρά.
Σκέφτομαι να μην ακυρώσω τον θερμοσίφωνο, σε περίπτωση που μου χαλάσει ο ηλιακός.
Λέω να τραβήξω ρεύμα στον ηλιακό ώστε να ζεσταίνω το μπόιλερ του ηλιακού σε περίπτωση που δεν έχει ήλιο και χρειάζομαι ζεστό νερό.
Πρέπει να βάλω κάποιον θερμοστάτη κάπου να μου δείχνει αν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός?


Τι να βάλω για να μην πάει κάποιος και μου κόψει το καλώδιο που θα ζεσταίνει το μπόιλερ του ηλιακού?


Η ηλεκτροβάνα απλά θα είναι ένα κουμπί στον πίνακα.
Τα καλοριφέρ δεν τα λειτουργώ. Όταν θα αρχίσω να τα λειτουργώ, πως θα μπορεί να παίρνει νερό ο ηλιακός από τα ζεστά καλοριφέρ?


Πως θα λειτουργεί όλο αυτό που έχω σκεφτεί?


Ευχαριστώ πολύ

mikemtb
01-03-22, 14:05
το βασικό είναι να πάρεις αποφαση τι θέλεις ....
τα υπολοιπα ειναι εύκολα.
επισης ολα είναι σχετικα, ποσα λιτρα ηλιακος, ποσα λίτρα ο μεσα, ποσα άτομα στο σπιτι.
αν είναι πολύ μικροτερος ο μέσα, και θέλει ενα άτομο μόνο νερο, συμβούλευεσαι το ψηφιακο θερμομετρο που εχεις βαλει στον ηλιακό, και αναλογως αναβεις η οχι.
αν ειναι παραπλησιος σε λιτρα, αστον στην ακρη stand by με χειροκηνιτη βανα.
απαντησε σε αυτα και εδω ειμαστε

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lepouras
01-03-22, 18:01
διορθώθηκε και συγχωνεύθηκαν τα θέματα.

rama
01-03-22, 18:11
Με ηλεκτροβάνες, αν δεν έχεις ρεύμα δεν έχεις ούτε τη δυνατότητα να το γυρίσεις στον ηλιακό. Βάλε μία τρίοδη βάνα, ή δύο απλές, και θα είσαι μιά χαρά. Keep it simple.

MacGyver
01-03-22, 20:21
https://www.online-decoder.com/assets/hint-131ceed9256b9ad1031f69f0700d37f458c45281988f3c9bf2 07a62b01a6b08e.png (https://www.online-decoder.com/el/help/alternative)
Θέλω να βάλω ηλιακό. Ειμαι στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας οπότε είναι εύκολο. Θέλω να βάλω ηλεκτροβάνα ώστε να πατάω ένα κουμπί (ή δύο; δεν ξέρω πως θα λειτουργεί) και να έρχεται νερό από τον ηλιακό όταν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός. Έχω θερμοσίφωνο στο πατάρι οπότε δεν θέλω να τον ακυρώσω εντελώς σε περίπτωση που κάτι πάθει ο ηλιακός και δεν λειτουργεί.
Θα πρέπει να βάλω κάποιο θερμοστάτη κάπου που θα βλέπει αν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός για να μου ερχεται το νερό από εκεί ;
Επίσης με συμβουλεύετε να ζεσταίνω το boiler του ηλιακού όταν δεν έχει ήλιο ή το θερμοσίφωνο που έχω στο πατάρι;
Η ηλεκτροβάνα θα είναι απλά ένα κουμπί στον πίνακα ;

πώς γίνεται η σύνδεση σε αυτά που περιέγραψα;

Ευχαριστώ πολύ

Η προσαρμογή στο υπάρχον είναι κυρίως υδραυλική δουλειά και εξαρτάται από διάφορους παράγοντες και κυρίως από την πρόσβαση στο ζεστό και στο κρύο. Αυτό σημαίνει γκρέμισμα, κρουστικό, διακοπές συνδέσεων, νέες συνδέσεις. Αν μπει στο παιχνίδι και το καλοριφέρ τότε δυσκολεύει ακόμα περισσότερο, ειδικά αν το καλοριφέρ δεν συμμετέχει στο ζεστό νερό χρήσης όπως είναι τώρα. Το τι βάνα θα μπει είναι το τελευταίο. Συνδυασμοί του τύπου και αυτό το θέλω και το άλλο είναι λάθος και μπορεί μόνο ο γιατρός να το πει.

Το ερώτημα έχει έννοια όταν όλα αυτά μπορεί να τα κάνει κάποιος μόνος του. Θέλοντας και μη απευθύνεσαι στον γιατρό, όσο και αν το αποφεύγεις, όσο και αν το κοστολογήσει. Γιατρός είναι αυτός.

emmyself
02-03-22, 13:44
Εννοείτε μόνοι μας δεν κάνουμε τίποτα απλά θέλω να ξέρω τι περίπου πρέπει να γίνει για να πω και στον υδραυλικό τι θέλω.


Η προσαρμογή στο υπάρχον είναι κυρίως υδραυλική δουλειά και εξαρτάται από διάφορους παράγοντες και κυρίως από την πρόσβαση στο ζεστό και στο κρύο. Αυτό σημαίνει γκρέμισμα, κρουστικό, διακοπές συνδέσεων, νέες συνδέσεις. Αν μπει στο παιχνίδι και το καλοριφέρ τότε δυσκολεύει ακόμα περισσότερο, ειδικά αν το καλοριφέρ δεν συμμετέχει στο ζεστό νερό χρήσης όπως είναι τώρα. Το τι βάνα θα μπει είναι το τελευταίο. Συνδυασμοί του τύπου και αυτό το θέλω και το άλλο είναι λάθος και μπορεί μόνο ο γιατρός να το πει.

Το ερώτημα έχει έννοια όταν όλα αυτά μπορεί να τα κάνει κάποιος μόνος του. Θέλοντας και μη απευθύνεσαι στον γιατρό, όσο και αν το αποφεύγεις, όσο και αν το κοστολογήσει. Γιατρός είναι αυτός.

emmyself
02-03-22, 14:18
Ευχαριστώ πολύ

Πάρα πολύ επεξηγηματικό.

Θα ήθελα να κρατήσω και τον θερμοσίφωνο στο πατάρι σε περίπτωση που πάθει κάτι ο ηλιακός και δεν έχω ζεστό νερό. Μπορώ με την ηλεκτροβάνα να διαλέγω αν θέλω να ζεσταίνω το νερό του ηλιακού (αν δεν έχει ήλιο) και σε περίπτωση που έχει χαλάσει ο ηλιακός να πατάω ένα κουμπί και να ζεσταίνω το νερό του θερμοσίφωνα;

Κάποια στιγμή θα μπούμε και στο φυσικό αέριο. Μπορώ να συνδέσω τον ηλιακό με το φυσικό αέριο όπως συνδέουν τα καλοριφέρ με τον ηλιακό;


Δες τις απαντησεις με μπλε...

αλπινιστης
02-03-22, 14:55
Ευχαριστώ πολύ

Πάρα πολύ επεξηγηματικό.

Θα ήθελα να κρατήσω και τον θερμοσίφωνο στο πατάρι σε περίπτωση που πάθει κάτι ο ηλιακός και δεν έχω ζεστό νερό. Μπορώ με την ηλεκτροβάνα να διαλέγω αν θέλω να ζεσταίνω το νερό του ηλιακού (αν δεν έχει ήλιο) και σε περίπτωση που έχει χαλάσει ο ηλιακός να πατάω ένα κουμπί και να ζεσταίνω το νερό του θερμοσίφωνα;

Γινεται. Συνηθως βεβαια μπαινει απλη χειροκινητη τριοδος. Το θεμα ειναι εσυ τι θελεις. Πες το στον υδραυλικο σου και κεινος θα το φτιαξει αναλογως.
Αν δεν γνωριζει, θα πρεπει να απευθυνθεις σε εταιρια που ασχολειται με ψυξη/θερμανση για πιο συνθετες λυσεις.


Κάποια στιγμή θα μπούμε και στο φυσικό αέριο. Μπορώ να συνδέσω τον ηλιακό με το φυσικό αέριο όπως συνδέουν τα καλοριφέρ με τον ηλιακό;

Μονο αν ο ηλιακος σου ειναι τριπλης ενεργειας. Αλλιως θελεις ξεχωριστο boiler και τις απαραιτητες συνδεσεις

Οι γνωστες οδηγιες...τα μπλε