Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση sonoff th16



xpan
16-03-22, 03:39
Θέλω να συνδέσω αυτόν τον ελεγκτή για να μετράω την θερμοκρασία νερού εξόδου του λέβητα μου και η απορία μου έχει να κάνει με το εξής. Αν του δώσω ρεύμα από μία πρίζα σουκο ποιο καλώδιο θα πάει στην φάση και ποιο στο ουδέτερο; Και κάνω την ερώτηση γιατί με μπερδεύει το ότι μπορώ να βάλω το φις στην πρίζα όπως να ναι και να αλλάζει κάθε φορά η φάση.σας ευχαριστώ για την βοήθεια

MAIK721
16-03-22, 04:22
με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι θα βρεις την φάση https://www.youtube.com/watch?v=lWu3jFD9kOM και βάλε ένα γωνιακό καλώδιο αφου τα συνδέσεις σωστά

xpan
16-03-22, 04:29
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αν καμιά φορά βάλω ανάποδα το φις στην πρίζα τι γίνεται;

MAIK721
16-03-22, 04:36
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αν καμιά φορά βάλω ανάποδα το φις στην πρίζα τι γίνεται;

Το γωνιακό καλώδιο ανάποδα στον τοίχο ή στο πολύπριζο? Και βέβαια γίνεται με λίγη προσπάθεια

xpan
16-03-22, 04:46
Τώρα κατάλαβα τι εννοείς και γιατί είπες γωνιακό καλώδιο...για να το βάζω στην πρίζα πάντα με το ίδιο τρόπο. Ευχαριστώ

vasilllis
16-03-22, 17:45
Δεν έχει παντως προβλημα οπως και να μπει

MAIK721
16-03-22, 18:05
Δεν έχει παντως προβλημα οπως και να μπει

Δεν ξέρω για την πρίζα αλλά όταν συνδέθηκε ανάποδα με το ρελέ ισχύος στο πίνακα για τον θερμοσίφωνα, απλά δεν δούλεψε. Θα σε γελάσω αν 'ηταν στην έξοδο ή στην είσοδο του sonoff.

xpan
27-03-22, 12:22
Επανέρχομαι με μία ακόμη ερώτηση. Θέλω με το sonoff th16 να ανοίγω και να κλείνω μία ηλεκτροβανα που θα στέλνει το ζεστό νερό του λέβητα σε μποιλερ λεβητοστασίου ανάλογα με την θερμοκρασία που θα έχουν τα νερά. Αυτές από ότι βλέπω είναι NC και NO (κανονικά κλειστή-κανονικα ανοιχτή). Τι παίρνω; Λογικά θέλω NC αλλά θα ήθελα τα φώτα σας.Και είναι απλή η ηλεκτρολογική σύνδεση;

vasilllis
27-03-22, 22:49
Aπλή είναι.N.C θα παρεις.

xpan
03-05-22, 10:56
Πήρα την ηλεκτροβανα (brass form) την συνδεσα αλλά έχω έχω ένα πρόβλημα... Όταν δίνω εντολή στο sonoff να δώσει ρεύμα και να ανοίξει την ηλεκτροβανα αυτό δίνει συνέχεια και δεν σταματά η βανα να ανοίγω κλείνει, μάλλον δεν κάνει για αυτή την εφαρμογή γιατί δεν καταλαβαίνει ότι έχει ανοίξει για να σταματήσει να δίνει ρεύμα. Υπάρχει άραγε τρόπος με το που θα ανοίξει η βανα να σταματήσει να ζητάει ρεύμα; Ή πάμε σε άλλη λύση χωρίς το sonoff ; Γαμωτο και με βόλευε να ελέγχω την ηλεκτροβανα με το αισθητήριο θερμοκρασίας που έχει το sonoff

mikemtb
03-05-22, 13:22
υπαρχει και ηλεκτροβανα με μοτερ και ενωματωμενους τερματικους διακοπτες, αλλα ειναι πιο ακριβη....

xpan
03-05-22, 14:04
Πόσο πιο ακριβή; 80€ έχει η συγκεκριμένη . Αλήθεια όταν την βάζουν με έλεγχο από τον θερμοστάτη πως λειτουργεί; Γενικά πως λειτουργεί μία ηλεκτροβανα όταν της ζητήσεις να ανοίξει μέσω του θερμοστάτη; Πώς σταματά; Χαζές απορίες από έναν άσχετο αλλά η προτροπή του νήματος είναι "κάντε ότι ερώτηση θέλετε , όσο χαζή και αν είναι"...

xpan
03-05-22, 18:45
Τελικά βρήκα τι φταίει. Πάνω από τα γρανάζια κίνησης στον άξονα της ηλεκτροβανας έχει ένα πλαστικό στοπ με αφτακια από την μία και την άλλη πλευρά για να σταματά η ηλεκτροβανα όταν είναι σε μία από τις δύο θέσεις, ανοιχτό-κλειστο. Ε το ένα από τα δύο είναι σπασμένο με αποτέλεσμα να μην σταματά η κίνηση των ρουλεμάν στο ανοιχτό και να γυρνάει γύρω γύρω. Ποιοτικός έλεγχος για τον φουτσο. Άντε τώρα να δω πως θα βγάλω άκρη . Μόνο μην μου πουν κανένα "εσείς το σπάσατε" και μου γυρίσουν τα μυαλά... Άσε που έφαγα όλο το πρωινό για να καταλάβω τι στο καλό γίνεται και ένιωθα και ηλίθιος.

mikelino
29-06-22, 22:59
Όσο αφορά το sonoff καλά είναι την έξοδο να την πας σε ένα ρελε το οποίο θα κλείνει το κύκλωμα όταν οπλίζει. Δλδ θα στέλνει μια φάση στην εντολή της ηλεκτροβανας. Οπότε όπως και να κουμπώσει το καλώδιο τροφοδοσίας του sonoff εσύ θα οπλίζει το πηνίο του ρελέ το οποίο δεν επηρεάζει την λειτουργία όπως και να πάει το ρεύμα η ο ουδέτερος.

vasilllis
30-06-22, 19:15
Καποια φωτο;Εισαι σίγουρος οτι την συνδέσες σωστά;
https://www.skroutz.gr/s/25211278/Jes-%CE%94%CE%AF%CE%BF%CE%B4%CE%B7-%CE%A0%CE%BB%CE%AE%CF%81%CE%B7%CF%82-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B2%C E%AC%CE%BD%CE%B1-1-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%C E%B1%CF%82-%CE%9D%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D.html

Τι αγορασες;

xpan
03-07-22, 10:02
Μια brass form αγόρασα η οποία είχε πρόβλημα και δεν σταματούσε η κίνηση της και γυρνούσε συνέχεια. Μετά από επικοινωνία με την εταιρεία μου την αλλάξανε χωρίς πολλά πολλά. Ακόμη δεν την έχω συνδέσει αλλά την έχω δοκιμάσει μόνο για το αν δίνονται σωστά οι εντολές και λειτουργεί μία χαρά τώρα. Αυτό με το ρελέ που λέει ο φίλος ποιο πάνω είναι καλή ιδέα αλλά θα χρειαστεί ηλεκτρολόγος για να το κάνει μιας και οι γνώσεις μου στα ηλεκτρολογικά είναι ανύπαρκτες και να πω την αλήθεια το φοβάμαι και λίγο το ηλεκτρικό ρεύμα...

vasilllis
03-07-22, 12:38
Αν δεν ανεβασεις φωτογραφία με τα σχέδια βλεπω να την καις και αυτή.

xpan
03-07-22, 15:20
Μα δεν την έκαψα! Όπως είπα και παραπάνω είχε πρόβλημα με ένα σπασμένο στοπ με αποτέλεσμα το μοτέρ να γυρνάει συνέχεια χωρίς να σταματάει κάπου. https://drive.google.com/file/d/1IADawwc3mHQRU4C6UWfIwxFJ32qyubbS/view?usp=drivesdk το σχεδιάγραμμα της