Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση εξωτερικής καλωδίωσης.



panos196
25-03-22, 16:48
Καλησπέρα σας !!! Θέλω να κάνω μια νέα καλωδίωση (Εξωτερική) απο τον κατανεμητή του οτε της πολυκατοικίας σε νέα πρίζα τηλεφώνου στο διαμέρισμα 4ος όροφος. Η παλαιά έχει 4 καλώδια και δουλεύουν τα 2 όπου είναι συνδεμένη η πρίζα τηλεφώνου και συνδέω το ρούτερ . Η παλιά πρίζα θα καταργηθεί, και θα βάλω καινούρια. Εχω VDSL 100 αλλά έχω συνέχεια αποσυνδέσεις και ο τεχνικός της εταιρείας μου είπε να κάνω νέα γραμμή. Τι υλικά θα χρειαστώ ... μάλλον πρίζα τηλεφώνου και καλώδιο εξωτερικό ... τι τύπο καλωδίου ΚΑΙ πρίζα να πάρω και μια βοήθεια για τη σύνδεση παρακαλώ φίλοι μου.

rama
25-03-22, 17:16
Πρώτα δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις τα άλλα δύο καλώδια της γραμμής, μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση.

stam1982
25-03-22, 18:28
Το άλλο ζευγάρι μπορεί να πηγαίνει σε άλλη πρίζα εντός του σπιτιού.Θα χρειαστείς καλώδιο utp cat 6 και μια επιτοιχη πρίζα.Αναλογα την όδευση που θα επιλέξεις θα χρειαστείς υλικά στηρίξεως.

rama
25-03-22, 18:39
Είπε οτι τα 2 μόνο δουλεύουν

nyannaco
25-03-22, 20:11
Είπε οτι τα 2 μόνο δουλεύουνΕννοούσε ότι μόνο το ένα ζευγάρι είναι σε χρήση. Το άλλο είναι stand by. Όπως είπε ο rama, πριν από οτιδήποτε άλλο δοκίμασε να χρησιμιποιήσεις το δεύτερο ζευγάρι που τώρα είναι αχρησιμοποίητο, αν είσαι τυχερός μπορεί να σου λυθεί το πρόβλημα. Αν όχι, ότι είπε ο stam1982.

panos196
25-03-22, 21:50
Το άλλο ζευγάρι μπορεί να πηγαίνει σε άλλη πρίζα εντός του σπιτιού.Θα χρειαστείς καλώδιο utp cat 6 και μια επιτοιχη πρίζα.Αναλογα την όδευση που θα επιλέξεις θα χρειαστείς υλικά στηρίξεως.
το καλώδιο να είναι χωρίς ακροδέκτες ethernet? ένα ζεύγος καλωδίων θα συνδέσω στον κατανεμητή ..

stam1982
25-03-22, 23:48
Μέτρα πόσα μέτρα καλώδιο θέλεις από τον κατανεμητή μέχρι την πρίζα.Παρε καλώδιο βάλε μπλε άσπρο στον κατανεμητή από τη μια και μπλε άσπρο στην πρίζα από την άλλη.

asterixx25
26-03-22, 10:57
Το άλλο ζευγάρι μπορεί να πηγαίνει σε άλλη πρίζα εντός του σπιτιού.Θα χρειαστείς καλώδιο utp cat 6 και μια επιτοιχη πρίζα.Αναλογα την όδευση που θα επιλέξεις θα χρειαστείς υλικά στηρίξεως.

Ειμαι και εγώ στην ίδια περίπτωση, αλλά για νέα εγκατάσταση. Η χρήση θα είναι τηλέφωνο, Ίντερνετ.

Το καλωδιο που θα βάλω θα είναι PET Cat6 και μέσα σε σπιράλ.

Σε αυτή την περίπτωση τι είδους καλωδιο να αγοράσω? UTP? FTP? Η το απλο τηλεφωνικό?

Επισης για θυροτηλέφωνο τι θα χρειαστώ?
Ευχαριστω