PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηχος στο αυτοκίνητο



GremlinN98
09-04-22, 19:42
Καλησπέρα

θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με κάτι ηχεία που έχω βάλει στο αυτοκίνητο

Λοιπόν τα ηχεία επάνω τους έχουν εκεί που συνδέεις τα καλώδια μαύρο κόκκινο για το - + αντίστοιχα

δεν ξέρω όμως ποιο καλώδιο είναι το θετικό και ποιο το αρνητικό για να παίζουν σωστά τον ήχο.
τα εργοστασιακά δεν είχαν επάνω στην φύσα κάποιο - Η + και τα καλώδια είναι ότι νάνε χρώματα πάνω στην κάθε πόρτα, κάθε πάνελ και διαφορετικός χρωματισμός

Υπάρχει τρόπος να καταλάβω με πολύμετρο ποιο είναι + και - η κάποια άλλη μέθοδος ;

(να σημειώσω ότι είδα την πυγή από πίσω και δεν γράφει ούτε εκεί ,Hyundai i20 2008-12)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

mtzag
09-04-22, 20:48
η ποιο απλη μεθοδος ειναι να ακουσεις κατι και με τις 2 πολικοτητες και να καταλαβεις απο τον ηχο που παιζει καλα

mikemtb
09-04-22, 22:35
βαλε μια μπαταρια 1,5volt στα καλωδια του ηχειου, θα δεις τον κώνο να μετακινείται προς τα μεσα ας πούμε. μαρκαρεις τα καλωδια +,-
κανεις το ιδιο σε ολα τα ζευγη καλωδίων.
δεν μας νοιαζει που είναι το συν και που το πλην, αρκεί να ειναι ολα ιδια μεταξυ τους (ελπιζω να το εξηγησα καλα)

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

chipakos-original
10-04-22, 17:50
Αυτό που σου έγραψε ο Μιχάλης και όταν ο κώνος μετακινηθεί προς τα έξω εκεί που είναι το + της μπαταρίας είναι το + του μεγαφώνου. Μην δοκιμάσεις με μεγαλύτερη τάση από 1,5 volt