PDA

Επιστροφή στο Forum : Ουδετερογείωση σε ρολόι.



largko
15-04-22, 23:17
Καλησπέρα σε όλους.

Αρχικά να αναφέρω ότι δεν είμαι ηλεκτρολόγος, αλλά σε γενικές γραμμές είναι κλάδος που μου αρέσει πολύ.
Θα ήθελα να λύσω λίγο μια απορία.

Στο σπίτι έχω τριφασικό ρεύμα. Επειδή είναι μεγάλο το κτίριο με αποθήκες κλπ, έχω έναν βιομηχανικό πίνακα κ μετά τον χωρίζω σε επιμέρους (Σπίτι, γραφείο αποθήκες).
Το καθένα από αυτά έχει δικό του ρελέ διαφυγής, γενικά είναι οκ κ λειτουργεί καθώς πρέπει.

Πάμε στην απορία.
Στο ρολόι από την κολώνα έρχεται καλώδιο με τις 3 φάσεις μόνο (Δεν υπάρχει ουδέτερος + γείωση).
Οπότε σε αυτή την περίπτωση έχουν συνδέσει την γείωση και του ουδέτερο που επιστρέφεται με την κεντρική γείωση του κτιρίου.
Πρόσφατα αλλάξαμε το καλώδιο του ΔΕΔΔΗΕ με νέο το οποίο έχει κ μπλεντάζ, το οποίο κουμπώνει κ αυτό στην κεντρική γείωση αλλά στην κολώνα πουθενά. Μου το είπαν οι τεχνικοί κ όλας. Δεν υπάρχει ουδέτερος (μεταξύ κολώνας - ρολογιού).

Οπότε εδώ αν κοπεί η γείωση του κτιρίου να φανταστώ γίνεται επικίνδυνο αυτό?
Υπάρχει λίγα μέτρα πιο πέρα ακόμη 1 γείωση που ήταν να γίνει χρήση για νέο ρολόι, αλλά τελικά με τις τροποποιήσεις στις άδειες έγιναν ένα τα κτίρια, οπότε έμεινε αχρησιμοποίητη. Οι 2 γειώσεις θα μπορούσαν να λειτουργήσουν ταυτόχρονα για εξτρά προστασία? Φυσικά μετά το ρολόι πάντα
Επίσης από την κολώνα που υπάρχει κ μετασχηματιστής από μέση σε χαμηλή τάση (μέσα στην αυλή μου είναι αυτή η κολώνα) κατεβαίνει κ απο εκεί μια γείωση. Λογικά είναι κουμπωμένη στον μεταχηματιστή (κοινό σημείο? δλδ εκεί που 3 φάσεις είναι ουδέτερος λόγο του ημιτόνου). Οπότε να φανταστώ ότι κ αυτό είναι εξίσου σημαντικό να μην κοπεί ή δεν έχει σχέση?

Τα εδάφη το καλό είναι από κάτω στα 3-4 μέτρα έχουν τρεχούμενα υπόγεια νερά που βοηθάει την γείωση όσο ξέρω.
Προσπαθώ να δω την συγκεκριμένη λειτουργία σε περίπτωση σφάλματος τι θα συμβεί μιας κ στο υπάρχουν κ παιδιά στο σπίτι. Σε περίπτωση που "κοπεί" η γείωση, το ρελέ θα αντιλιφθεί την διαφορά δυναμικού για να πέσει (φαντάζομαι όλα τα ρελέ).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κυριακίδης
16-04-22, 10:21
https://techno-electric.gr/blog-arthra/diaphorikoi-diakoptes-reumatos-ddr.html

JOUN
16-04-22, 10:45
Το "ρελε" δεν θα καταλαβει τιποτα στην περιπτωση που αναφερεις..
Βαζεις εναν καλο επιτηρητη τασεως που οδηγει ενα ρελε ικανο να σηκωσει τα φορτια σου και εισαι καλυμένος.

largko
16-04-22, 11:22
Το "ρελε" δεν θα καταλαβει τιποτα στην περιπτωση που αναφερεις..
Βαζεις εναν καλο επιτηρητη τασεως που οδηγει ενα ρελε ικανο να σηκωσει τα φορτια σου και εισαι καλυμένος.


Καλημέρα.
Αυτό ξέχασα να το αναφέρω. Έχω επιτηρητή 3Φ+Ουδέτερο που οδηγεί ρελέ με ανοχή 60KW! Θεωρώ πως έκανα το παν από προστασίες. Το μόνο που κοιτάω να βάλω μελλοντικά είναι ανιχνευτής τόξου και να κάνω όλες τις ασφάλειες διπολικές ή κ ρελέ ξεχωριστά.
Παρόλα αυτά η απορία μου εμένα είναι τι παίζει γενικά με αυτή τη φάση.
Εδώ στην επαρχία δεν μετράει κανένα ηλεκτρολόγος τη γείωση. Εγώ μένω κ σε κτήμα.
Σε διπλανό κτήμα που έβαλε φέτος παροχή, απλά κάρφωσαν μια ράβδο και όλα καλά. Ούτε μέτρηση ούτε τίποτα.

Οπότε γενικά το να οδηγούν τον ουδέτερο στη γείωση είναι τόοσο σίγουροι? Επειδή ξέρουν τα εδάφη είναι και υγρά από κάτω? Επειδή και η κολώνα είναι σχετικά κοντά? Ειδικά σε μένα είναι στα 5μ. Κολώνα με μετασχηματιστή.

Ευχαριστώ.

JOUN
16-04-22, 12:21
Η ουδετερωση γινεται γιατι λογω της συνδεσης γειωσης-ουδετερου ολες οι γειωσεις παραλληλιζονται μεταξυ τους..
Δηλ η γειωση σου ενωνεται με του μετασχηματιστη, με των γειτονων με το κτηριο σου που μαλλον εχει θεμελιακη κλπ.
Αυτος ειναι και ο λογος που δεν ειναι υποχρεωτικη η μετρηση γειωσης στην ουδετερωση και γιαυτο φυσικα δεν την κανει κανενας.
Ενα μειονεκτημα της ειναι οτι σε περιπτωση διακοπης ουδετερου στην κολωνα ή στον μετρητη περναει ταση μεσω της γειωσης οπου βρει μικρη αντισταση: σ'εσενα,στον γειτονα κλπ..

vasilllis
16-04-22, 15:41
Καλησπέρα σε όλους.




Στο ρολόι από την κολώνα έρχεται καλώδιο με τις 3 φάσεις μόνο (Δεν υπάρχει ουδέτερος + γείωση).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Απλά μια διόρθωση
Η Δεδδηε σου φέρνει ουδέτερο.

largko
16-04-22, 18:41
Η ουδετερωση γινεται γιατι λογω της συνδεσης γειωσης-ουδετερου ολες οι γειωσεις παραλληλιζονται μεταξυ τους..
Δηλ η γειωση σου ενωνεται με του μετασχηματιστη, με των γειτονων με το κτηριο σου που μαλλον εχει θεμελιακη κλπ.
Αυτος ειναι και ο λογος που δεν ειναι υποχρεωτικη η μετρηση γειωσης στην ουδετερωση και γιαυτο φυσικα δεν την κανει κανενας.
Ενα μειονεκτημα της ειναι οτι σε περιπτωση διακοπης ουδετερου στην κολωνα ή στον μετρητη περναει ταση μεσω της γειωσης οπου βρει μικρη αντισταση: σ'εσενα,στον γειτονα κλπ..

Θεμελιακή? Ούτε για αστείο. Τα κτίρια είναι του 1965. Γείτονας μιλάμε έχω έναν σε διπλανό κτήμα.
Μια ράβδο χαλκού 2 μέτρα βάζουν. Τίποτα άλλο.

largko
16-04-22, 18:42
Απλά μια διόρθωση
Η Δεδδηε σου φέρνει ουδέτερο.

Δεν φέρνει. 3 καλώδια κατεβαίνουν (3x6mm). Αυτό είναι όλο. Μου το είπαν και οι τεχνικοί της ΔΕΔΔΗΕ.

Ηλιας Α
16-04-22, 19:09
Δεν φέρνει. 3 καλώδια κατεβαίνουν (3x6mm). Αυτό είναι όλο. Μου το είπαν και οι τεχνικοί της ΔΕΔΔΗΕ.
Αυτό το 3x6mm συνήθως μετά την εξωτερική μόνωση έχει ΄΄μπλεντάζ΄΄ και αυτό το συνδέει στον ουδέτερο της κολώνας και του ρολογιού

largko
16-04-22, 20:16
Αυτό το 3x6mm συνήθως μετά την εξωτερική μόνωση έχει ΄΄μπλεντάζ΄΄ και αυτό το συνδέει στον ουδέτερο της κολόνας και του ρολογιού

Το παλιό δεν είχε καθόλου μπλεντάζ.
Το καινούργιο αναγκαστικά έχει το μπλεντάζ αλλά δεν το σύνδεσαν. Και μάλιστα τότε στο συνεργείο της ΔΕΔΔΗΕ, ρωτάω παιδιά ουδέτερος? Μου λέει "Εδώ ουδέτερο δεν βάζουμε."
Μάλιστα στον νέο γείτονα στο διπλανό κτήμα πάνε συνεστραμένα καλώδια. Αν θυμάμαι καλά είναι 3 Χ 16 AWG + φωτισμού. Δεν έχει 4ο ξεχωριστό δηλαδή.

Γ'αυτό μου φαίνεται περίεργο όλο αυτό.
Κάποτε (1965) αυτή η κολώνα τροφοδοτούσε μόνο 1 αντλία μεγάλης ισχύος. Ούτε φώτα ούτε τίποτα. Σταδιακά μπήκαν αυτά.

Οπότε είναι όντως εφικτό να έχεις τον ουδέτερο μόνο μέσα στην γείωση?

Σκέψου ότι είναι μέση τάση -> Κολώνα Μετασχηματιστής -> +5μ ρολόι. Μάλιστα η Κολώνα κατεβάζει 2 καλώδια στην γη.
Το ένα είναι συνεστραμένο αλουμινίου και το άλλο σκέτο σύρμα.

vasilllis
17-04-22, 07:51
Το παλιό δεν είχε καθόλου μπλεντάζ.
Το καινούργιο αναγκαστικά έχει το μπλεντάζ αλλά δεν το σύνδεσαν. Και μάλιστα τότε στο συνεργείο της ΔΕΔΔΗΕ, ρωτάω παιδιά ουδέτερος? Μου λέει "Εδώ ουδέτερο δεν βάζουμε."
Μάλιστα στον νέο γείτονα στο διπλανό κτήμα πάνε συνεστραμένα καλώδια. Αν θυμάμαι καλά είναι 3 Χ 16 AWG + φωτισμού. Δεν έχει 4ο ξεχωριστό δηλαδή.

Γ'αυτό μου φαίνεται περίεργο όλο αυτό.
Κάποτε (1965) αυτή η κολώνα τροφοδοτούσε μόνο 1 αντλία μεγάλης ισχύος. Ούτε φώτα ούτε τίποτα. Σταδιακά μπήκαν αυτά.

Οπότε είναι όντως εφικτό να έχεις τον ουδέτερο μόνο μέσα στην γείωση?

Σκέψου ότι είναι μέση τάση -> Κολώνα Μετασχηματιστής -> +5μ ρολόι. Μάλιστα η Κολώνα κατεβάζει 2 καλώδια στην γη.
Το ένα είναι συνεστραμένο αλουμινίου και το άλλο σκέτο σύρμα.Και τι ουδέτερο χρησιμοποείς στο σπιτι;Είμαι περίεργος [emoji848] .Την γειωση που έχεις κάνει με τα 100Ωμ αντισταση;

largko
17-04-22, 16:43
Και τι ουδέτερο χρησιμοποείς στο σπιτι;Είμαι περίεργος [emoji848] .Την γειωση που έχεις κάνει με τα 100Ωμ αντισταση;

Good question. Βρέχει σήμερα αρκετά και δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφία.
Γ'αυτό και οι απορίες μου.
Σε μένα η γείωση είναι κ του 1965. Του γείτονα πάλι 1 ράβδος 2μ, ούτε μέτρηση, ούτε τπτ. Μπαμ κ έξω.

Αν κ έχω μέτρα ασφαλείας γενικά, αλλά είναι εφικτό αυτό έτσι απλά να παίξει?

vasilllis
18-04-22, 20:25
Good question. Βρέχει σήμερα αρκετά και δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφία.
Γ'αυτό και οι απορίες μου.
Σε μένα η γείωση είναι κ του 1965. Του γείτονα πάλι 1 ράβδος 2μ, ούτε μέτρηση, ούτε τπτ. Μπαμ κ έξω.

Αν κ έχω μέτρα ασφαλείας γενικά, αλλά είναι εφικτό αυτό έτσι απλά να παίξει?
Δεν εχω καταλαβει τις αποριες σου.Καποιες λυθηκαν στο #3 .
https://oaedhlectrologoi.blogspot.com/2016/04/blog-post_17.html
διαβασε εδω και ενημερωσε μας.