PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξωτερικός φωτισμός με μ/σ



stavros0001
18-04-22, 21:11
Αγαπητοί καλησπέρα,

Αρχικά να ενημερώσω πως δεν έχω ιδιαίτερες ηλεκτρολογικες γνώσεις και ότι γνωρίζω είναι από παρατήρηση εργασιών που έχουν λάβει χώρα παρουσία μου.

Πρόσφατα μετακόμισα σε νέο σπίτι που κατασκευαστηκε τη δεκαετία του 90. Εξαρχής παρατήρησα ότι ο εξωτερικός φωτισμός δεν λειτουργούσε. Κάλεσα ηλεκτρολόγο για διάφορα που ήθελα να μεταβαλω στο σπίτι (έγινε ανακαίνιση σε κουζίνα, μπάνιο και σαλόνι) και στα καθήκοντα που του ανέθεσα ήταν και ο εξωτερικός φωτισμός που δυστυχώς δεν πρόλαβε να ελέγξει (η ευθύνη επ αυτού είναι καθαρά δική μου).
Με τον ερχομό της άνοιξης αποφάσισα να το κοιτάξω μόνος μου και εντόπισα στο υπόγειο απόσυνδεδεμενους μετασχηματιστες των 42v και καμένες ασφάλειες. Σύνδεσα τους μετασχηματιστες και αντικατεστησα τις καμένες ασφάλειες, όπου πλέον τα φώτα ανάβουν κανονικά. Το πρόβλημα που προκύπτει είναι το ακόλουθο:
ένας μετασχηματιστης είναι υπεύθυνος για το φως εισόδου και μόνο. Η συζηγος παρήγγειλε από amazon φωτιστικό ip65 με αισθητήρα κίνησης που δουλεύει στα 230v.
Θεωρώ ότι με την υπάρχουσα εγκατάσταση δεν θα λειτουργήσει, σωστά? Και αν ισχύει ποιες είναι οι ενέργειες που πρέπει να γίνουν ώστε να λειτουργήσει το φωτιστικό με ασφάλεια?
Να αναφέρω πως όταν άνοιξα το φωτιστικό χελώνα που ήταν τοποθετημένο στην είσοδο ήταν γεμάτο με νερό. Γεγονός που με κάνει να συμπεραίνω ότι αυτός ήταν και ο λόγος που είχαν καεί οι ασφάλειες και είχαν αποσυνδεθεί οι μετασχηματιστες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας,

mikemtb
18-04-22, 21:18
πριν πας απο τα 42 στα 230, πρεπει να γινει megger στην εγκατασταση, καθως και ελεγχος αν τηρουνται καποιες προδιαγραφες ασφαλειας. θα σε συμβουλευα να μην το κανεις μονος, διοτι σιγουρα κατι συμβαινει περισσοτερο αποτι μπορεις να δεις εσυ... δυσκολο να καουν ασφαλειΕΣ λογο νερου σε φωτιστικο να ξερεις.

stavros0001
18-04-22, 22:25
Μιχάλη καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση,
Εννοείται ότι χρησιμοποίησα το google για να δω τι είναι megger...
Το ότι οι ασφάλειες είχαν καεί από το νερό είναι δική μου εικασία και σε καμία των περιπτώσεων δεν αποτελεί σχέση αιτίας - αιτιατού.
Το φωτιστικό υπάρχει περίπτωση να υπό λειτουργήσει ή θα κάψει πλακέτα άμεσα? (είναι led από αυτά που δεν αλλάζει η πηγή φωτισμού).
Επίσης, με την υπάρχουσα εγκατάσταση, θα ήταν λύση να μην πειράξω τίποτα και να βάλω ένα αδιάβροχο φωτιστικό των 42v? Όσο και να έχω ψάξει όμως δεν μπορώ να βρω αδιάβροχο φωτιστικό με αισθητήρα που να δουλεύει σε αυτή τη τάση.
Ευχαριστώ και πάλι,

mikemtb
18-04-22, 23:28
Οχι δεν θα λειτουργησει. και οντως δεν υπαρχει στα42v με αισθητηρα...

αλπινιστης
19-04-22, 09:58
Υπαρχουν καταλληλοι μετασχηματιστες απομονωσης, αλλα οπως σου ειπε και ο Μιχαλης, φερε εναν ηλεκτρολογο πρωτα να σου τσεκαρει την γραμμη και μετα προχωρα σε ενεργοποιηση.
Αθηνα εισαι, δεν θα κοστισει πολυ αυτο

stavros0001
19-04-22, 17:19
Είναι περισσότερο σύνθετο από ότι αρχικά θεωρούσα οπότε θα καλέσω ηλεκτρολόγο.
Για να μου λυθεί όμως η απορία, ποιο είναι το χειρότερο ενδεχόμενο αν παρακάμπτει ο μετασχηματιστης και συνδεθεί ip65 φωτιστικό απευθείας με 230v?
Οταν αυτό βρίσκεται σε στεγασμένο εξωτερικο χώρο και σε ύψος περίπου 3 μέτρα που σημαίνει ότι δεν θα έρθει σε επαφή κάποιος μαζί του?
Ευχαριστώ,

vasilllis
19-04-22, 17:45
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να συνδεθεί στα 230v.
Χαμηλη τάση χρησιμοποιούν σε προσβασιμα μερη που ο κινδυνος επαφης είναι μεγαλύτερος.Προυποθεση να εχουν ελεγχθει οι ασφλαιστικες διαταξεις της εγκατάστασης σου.

mikemtb
19-04-22, 18:09
Οταν αυτό βρίσκεται σε στεγασμένο εξωτερικο χώρο και σε ύψος περίπου 3 μέτρα


Να αναφέρω πως όταν άνοιξα το φωτιστικό χελώνα που ήταν τοποθετημένο στην είσοδο ήταν γεμάτο με νερό.
φαντάσου λοιπον να τρέχει το νερο (να γλυφει) στον τοίχο κατω απο το 'στεγασμένο' φωτιστικο και καποιος να ακουμπαει απλα τον βαμενο με πλαστικο χρωμα τοιχο....



Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

stavros0001
19-04-22, 19:52
Ευχαριστώ άπαντες για τη συμβολή σας.
Όπως προείπα, θα καλέσω ηλεκτρολόγο για έλεγχο. Περισσότερο ρώτησα για να υπάρχει μια ολοκληρωμένη συζήτηση επί του θέματος προς διευκόλυνση αντίστοιχων αναζητήσεων.