PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση ασφάλειας ρολογιού



ΗΝ1984
24-04-22, 19:52
Χρόνια πολλά.
Σήμερα το πρωί 06:30, εκεί που ετοιμαζόμουν για τη φωτιά, μήνυμα από το συναγερμοί ότι το σπίτι δεν έχει ρεύμα. Ευτυχώς είμαι Κινέττα (50 Km) και πήγα να δω τι συμβαίνει, αφού διαπίστωσα ότι δεν είναι γενική διακοπή.
Το οίκημα έχει τριφασική παροχή, οπού μοιράζεται ως μονοφασική στα διαμερίσματα.
Στο κάθε διαμέρισμα που πάει η συγκεκριμένη φάση, είχε πέσει η ασφάλεια του ρολογιού.
Προς επίλυση της απορίας: Τι μπορεί να προκάλεσε πτώση ασφάλειας ρολογιού σε ανεξάρτητα διαμερίσματα, που μοιράζονται την ίδια φάση;

pstratos
24-04-22, 21:36
Το ρολοι είχε μια τριφασική ασφάλεια, ή 3 μονοφασικές? Στην πρώτη περίπτωση βραχυκύκλωμα σε οποιοδήποτε διαμέρισμα μπορεί να σου ρίξει την τριφασική του μετρητή, οπότε να μείνει χωρίς ρεύμα όλο το κτήριο

ΗΝ1984
24-04-22, 22:13
Το κτίριο είχε τριφασική παροχή. Το κάθε διαμέρισμα μονοφασική. Έπεσε η ασφάλεια στο κάθε ρολόι που παίρνει από τη συγκεκριμένη φάση. Σύνολο δυο διαμερίσματα.

Ηλιας Α
25-04-22, 08:54
Εκτός από την ασφάλεια του ρολογιού βρήκες και άλλη ΄΄πεσμένη΄΄ στους πίνακες που δεν έχεις τάση.

ΗΝ1984
25-04-22, 10:23
Εκτός από την ασφάλεια του ρολογιού βρήκες και άλλη ΄΄πεσμένη΄΄ στους πίνακες που δεν έχεις τάση.

Όχι, δεν ήταν κάτι άλλο ‘’πεσμένο’’. Ούτε ρελέ, ούτε ασφάλεια, γενική ή τοπική.
Θεωρώ ότι κοινή αίτια, μέσα από το κάθε διαμέρισμα, δεν μπορεί να υφίσταται.
Κάτι από τη ΔΕΗ στη συγκεκριμένη φάση, αλλά τι.

Ηλιας Α
25-04-22, 10:40
τώρα έχουν τάση; όλα τα διαμερίσματα

ΗΝ1984
25-04-22, 13:31
Κανονικά, τάση παντού.
Από την ειδοποίηση, μέχρι την άφιξη και αποκατάσταση από εμένα, περάσαν τρεις ώρες. Αν σε αυτό το διάστημα υπήρχε κάποιο θέμα από τη ΔΕΗ και έκανε ενέργειες δεν το γνωρίζω.

Ηλιας Α
25-04-22, 13:43
Κανονικά, τάση παντού.
Από την ειδοποίηση, μέχρι την άφιξη και αποκατάσταση από εμένα, περάσαν τρεις ώρες. Αν σε αυτό το διάστημα υπήρχε κάποιο θέμα από τη ΔΕΗ και έκανε ενέργειες δεν το γνωρίζω.

<<Αν σε αυτό το διάστημα υπήρχε κάποιο θέμα από τη ΔΕΗ και έκανε ενέργειες δεν το γνωρίζω>>
Πολύ σπάνιο έως απίθανο να ήταν θέμα ΔΕΗ,εκτός και κάποιος τρίτος ΄΄έριξε ΄΄την ασφάλεια, μία επιθεώρηση στους πίνακες που βρέθηκαν χωρίς τάση θα ήταν καλό.

jenny
25-04-22, 23:07
Γεια σας και χρόνια πολλά!!
Από ότι γνωρίζω δεν υπάρχει τριφασική ασφάλεια σε τριφασικό μετρητή αλλά τρεις ανεξάρτητες ασφάλειες (μικροαυτόματοι)
Οπότε οποιαδήποτε βλάβη από βραχυκύκλωμα σε οποιοδήποτε από τα 3 διαμερίσματα συμβεί θα διακόψει μόνο την παροχή στο συγκεκριμένο διαμέρισμα με το πρόβλημα.
Αν κάθε φάση τροφοδοτεί έκαστο από τα 3 διαμερίσματα!:001_rolleyes:

chipakos-original
26-04-22, 07:48
Το πιο πιθανό είναι κάποιο MOV σε ένα από τα τρία σπίτια ή αν υπάρχει κάτι τέτοιο στην κεντρική παροχή ενεργοποιήθηκε και έριξε ασφάλεια. Σε ειδικά σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να πέσει η ασφάλεια του ρολογιού και όχι του σπιτιού και οπωσδήποτε έχει σημασία σε αυτό και η συνδεσμολογία του MOV μέσα στον πίνακα.

Ηλιας Α
26-04-22, 09:52
Το πιο πιθανό είναι κάποιο MOV σε ένα από τα τρία σπίτια ή αν υπάρχει κάτι τέτοιο στην κεντρική παροχή ενεργοποιήθηκε και έριξε ασφάλεια. Σε ειδικά σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να πέσει η ασφάλεια του ρολογιού και όχι του σπιτιού και οπωσδήποτε έχει σημασία σε αυτό και η συνδεσμολογία του MOV μέσα στον πίνακα.

Δημήτρη καλημέρα.
Όταν γράφεις MOV τι εννοείς;

ΣΚΛΗΚΟΣ
26-04-22, 11:10
MOV. Νομίζω ειναι ένα ισχυρό μονωτικό που το χρησιμοποιούν στα αντικεραυνικα εξαρτήματα του πινακα

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nyannaco
26-04-22, 11:46
https://wblog.wiki/el/Varistor
https://en.wikipedia.org/wiki/Varistor (https://en.wikipedia.org/wiki/Varistor)

chipakos-original
26-04-22, 12:01
Δημήτρη καλημέρα.
Όταν γράφεις MOV τι εννοείς;
Οπως ανέβασε και ο Νίκος είναι ασφαλιστικές διατάξεις για αιχμές ρεύματος. Πλέον τις βλέπουμε σε όλες τις σύγχρονες συσκευές αλλά επίσης τις βλέπουμε και σε πίνακες οικιών ή αντικεραυνικών συστημάτων. Σε μία αιχμή (κορυφή τάσης δικτύου) το MOV καταπνίγει την υπερβάλουσα τάση με αποτέλεσμα μερικές φορές να ρίχνει κάποια ασφάλεια πίνακα ή γραμμής . Την προηγούμενη εβδομάδα εδώ στο νησί παρατήρησα σε αναλογικό τροφοδοτικό απλό αντί να έχω τάση 12 βολτ είχα 56 βολτ πάνω σε πυκνωτή εξομάλυνσης το δε ενσωματωμένο βολτόμετρο δεν άναβε καθόλου. Βρε πως έγινε βρε τι φταίει , τελικά επειδή δεν είχα βάλει MOV σε διακοπή ρεύματος που είχαμε στο νησί για αρκετές ώρες, κατά την επαναφορά δημιουργήθηκε αιχμή η οποία φόρτισε τον πυκνωτή σε τάση τόσο μεγάλη με αποτέλεσμα να κάψει ένα σταθεροποιητή 3.3 βολτ στο ενσωματωμένο βολτόμετρο./Με ένα MOV στην είσοδο του κυκλώματος των 230βολτ και ένα MOV στην έξοδο της τάσης τροφοδοσίας στα 17βολτ δεν θα είχε συμβεί αυτή η βλάβη. Να μαθαίνουμε από τα λάθη μας.

aktis
26-04-22, 21:51
56 βολτ αντί για 12 ; τόσο μεγάλη υπέρταση ; x4 ;

chipakos-original
27-04-22, 10:23
56 βολτ αντί για 12 ; τόσο μεγάλη υπέρταση ; x4 ;
Το μετρούσα και δεν το πίστευα. Είναι μία διάταξη αναλογικής εφεδρικής τροφοδοσίας 12βολτ σε ένα πίνακα ελέγχου που έχω στο εξοχικό. Δεν συνδέεται πουθενά, απλά υπάρχει ως εφεδρεία αν πάθη κάποια βλάβη το switching. Είχα βάλει ένα κινεζοβολτόμετρο να μου δείχνει την τάση και το είδα τυχαία σβηστό. Λέω γιατί τα κακάρωσε το οργανάκι...?? Μετράω την τάση εξόδου 56βολτ. Να σημειώσω εδώ ότι αν είχα μία κατανάλωση π.χ φόρτιση μία μπαταρίας δεν θα είχα ούτε ζημιά ούτε θα είχα καταλάβει τίποτε. Ομως πήρα ένα μάθημα αιχμής τάσης σε ανοιχτό κύκλωμα και τι συνέπειες μπορεί να έχει. Και φυσικά θα προστεθούν απλά δύο βαρίστορ και θα ξαναμπεί στη θέση του. Ισως και μία αντίσταση Snubber στην έξοδο του κυκλώματος.

744
27-04-22, 10:47
Γενικά από τα varistor εχω κακή εμπειρία.

Αν και 275Volt σκάνε σε αστικό περιβάλλον. Έτσι αποφάσισα να μην τα ξαναχρησιμοποιήσω και από τότε δεν έχει επιστραφεί συσκευή πίσω!

Χθες εξαϋλώθηκε, κυριολεκτικά, όπως το λέω, ένα varistor από απορροφητήρα Miele που έριξε ασφάλειες πίνακα και έλιωσε πίστες από την πλακέτα του.

Τι να πω, θέλω μεν, ωστόσο δεν τα εμπιστεύομαι δε.

spirakos
27-04-22, 12:54
Χρονια πολλα για αρχη,

Κατα 2ον δεν μας ειπε ο φίλος αν υπαρχει ξεχωριστο αντικευρανικο (ικανο MOV) σε καθε δαμερισμα ώστε να ρίξει την αντιστοιχη ασφαλεια >32Α

Τα ενσωματωμενα MOVs των συσκευών συνδυαζονται με τη ''δικη τους'' ασφαλεια που συνήθως δεν ξεπερνα μερικα Αμπερ
Λίγο δύσκολο μια συσκευή να προκαλεσει βραχυκυκλωμα ώστε να ρίξει μια τουλαχιστον 32Α ασφαλεια και αν το κανει τότε το MOV θα καταστραφει και η συσκευή δεν θα ξαναλειτουργησει

Προσωπικα εχω δει πολλα μηχανηματα να γλυτώνουν το ολοκαυτωμα απο έλλειψη ουδετέρου επειδη το βαριστορ δούλεψε και εκαψε την αντιστοιχη ασφαλεια

mtzag
28-04-22, 01:17
Η καλυτερη λυση ειναι tvs διοδος τα mov δεν ειναι η καλυτερη λυση αλλα ποιο φτηνη

antonisfa
28-04-22, 14:41
Η καλυτερη λυση ειναι tvs διοδος τα mov δεν ειναι η καλυτερη λυση αλλα ποιο φτηνη
Σωστό! H YINT "χτύπησε" την αγορά με αυτούς τους παροδικούς καταστολείς τάσης που μέσα σε λίγα νανοδευτερόλεπτα ενεργοποιούνται.
Transient Voltage Suppressor (TVS Diode)

spirakos
29-04-22, 10:05
Υπαρχουν TVS που να αντιστοιχουν π.χ. στο κλασσικο MOV-20D431K (https://eu.mouser.com/ProductDetail/Bourns/MOV-20D431K?qs=CQ3B1E%252BbPs2R73OUL4kc5g%3D%3D) (275Vac/430Vdc);