PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση αρχαρίου για σύστημα χωρίς μπαταρία



EUDIS1980
27-04-22, 14:51
Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους, αν είναι δυνατή (και πρακτική) η εγκατάσταση φωτοβολταϊκού χωρίς μπαταρία, δηλαδή να χρησιμοποιώ το ρεύμα που παράγει μονάχα την ώρα που το παράγει. Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει να παράγω 3 ως 3,5 kW για καμία ώρα την ημέρα.

αλπινιστης
27-04-22, 14:59
Σε γενικες γραμμες η απαντηση ειναι ναι, γινεται.
Βεβαια πρεπει να γινει η καταλληλη μελετη εφαρμογης.
Αν σε καταλαβα καλα, και προκειται για αντλια ποτισματος, τοτε πρεπει να υπολογισεις τον βαθμο αποδοσης του inverter που θα χρειαστεις (εφ οσον μιλαμε για 230V), και το ρευμα εκκινησης του μοτερ.
Αν προκειται για ωμικα φορτια, τοτε τα πραγματα ειναι πιο απλα, αλλα θα δωσειςετσι και αλλιως περισσοτερες πληροφοριες οπως η ταση λειτουργιας κτλ...

Παντως για αυτη την ισχυ, μιλας για μερικα χιλιαρικα κοστος γα λειτουργια χωρις, μπαταριες.
Το αν αξιζει τον κοπο, το οριζεις εσυ

EUDIS1980
27-04-22, 15:16
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Χρησιμοποιώντας μπαταρίες το κόστος πέφτει, δηλαδή; Λόγω της αποθήκευσης, έτσι;

Βασικά δεν το θέλω για αντλία, το θέλω για το μαγείρεμα. Είναι το πολύ μία ώρα την ημέρα, στην περιοχή μου υπάρχει άφθονος ήλιος σχεδόν όλο τον χρόνο και όπως καταλαβαίνεις αφορά το μεγαλύτερο κόστος σε ρεύμα. Αν το έχω υπολογίσει σωστά, χρειάζομαι περίπου 3 κιλοβατώρες την ημέρα μόνο για το μαγείρεμα, οπότε θα μπορούσα αυτές να τις παίρνω από ένα φωτοβολταϊκό.

αλπινιστης
27-04-22, 15:32
Στο 1/10 του κοστους.....εχεις ακουσει για τους ηλιακους φουρνους?
https://www.google.com/search?q=%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8 2+%CF%86%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BD%CE%BF%CF%82&rlz=1C1GCEA_enGR793GR793&oq=%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%82+%CF% 86%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BD%CE%BF%CF%82&aqs=chrome..69i57j0i22i30l9.3625j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8


Και απο την αλλη, γιατι οχι μια κουζινα (εστω μικρη εστια) με φιαλη αεριου?
Αδιανοητα φθηνοτερα και σταθεροτατο αποτελεσμα

EUDIS1980
27-04-22, 15:38
Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα!

Πολύ καλό, αλλά αυτό προϋποθέτει να μαγειρεύεις έξω, και να έχεις τον ήλιο συνεχώς από πάνω. Επίσης δεν έχει μάτι για κατσαρόλα... Δεν νομίζω πως θα μου έκανε, αν είναι σούπερ για εκδρομές κλπ

mikemtb
27-04-22, 15:41
θέλεις περι τα 15 πανελ των 250w συν ινβερτερ. κανα 4-5αρι χιλιάρικα. αν μαγειρευεις καθε μερα, θες 3kwhεπι 0.3 = 1 ευρω ρευμα.
σε 12 με 15 χρόνια θα αποσβεσεις το πόσο που εδωσες αρχικα....
πας για προσκοπικη λυση Πέτρου (οχι ζωγραφου)

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

EUDIS1980
27-04-22, 15:48
Αν χρησιμοποιώ μπαταρίες για να αποθηκεύω την ενέργεια, μπορεί να γίνει με λιγότερα και μικρότερα πάνελ; Δηλαδή να απποθηκεύω ενέργεια για 10-12 ώρες ώστε να χρησιμοποιηθεί για 1 ώρα.

Κυριακίδης
27-04-22, 16:25
θέλεις περι τα 15 πανελ των 250w συν ινβερτερ. κανα 4-5αρι χιλιάρικα. αν μαγειρευεις καθε μερα, θες 3kwhεπι 0.3 = 1 ευρω ρευμα.
σε 12 με 15 χρόνια θα αποσβεσεις το πόσο που εδωσες αρχικα....
πας για προσκοπικη λυση Πέτρου (οχι ζωγραφου)

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν είναι έτσι , και θα εκπλαγείς αν μπουν ορισμένοι περιορισμοί ,π.χ. την σημασία του αν θέλεις την ενέργεια αυτή σε μία ώρα ή την θέλεις αυτήν την ενέργεια ολόκληρη την ημέρα και με συννεφιές .π.χ?
https://www.youtube.com/watch?v=iiEnq4JHUsk
https://www.youtube.com/watch?v=i_aZUulotCc

Επίσης δεν έχει μάτι για κατσαρόλα... Δεν νομίζω πως θα μου έκανε, αν είναι σούπερ για εκδρομές κλπ
Βρες αυτό το σκεύος που ονομάζεται "πολυμάγειρας " (σκεύος που περικλείεται εξ ολοκλήρου από μόνωση συμπεριλαμβανομένου και το καπάκι ) και θα εκπλαγείς με πάνελ "τσέπης " ότι μπορεί να βράζει το νερό από της 9 το πρωί μέχρι την δύση του ήλιου.

Είναι μονότονο να γίνονται αναφορές για ινβέρτερ και μπαταρίες , αλλά καμία σημασία στην τέχνη και κατασκευή μονωμένων δοχείων , αυτό είναι που θα κάνει την διαφορά
Πολλά μπορούν να γίνουν , π.χ. στο 1 από τα παραπάνω βίντεο δείχνει να χρησιμοποιεί 170V (και με αυτό γελάω) ενώ μπορείς να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με πολύ μικρότερες τάσεις ακόμη και κάτω των 12 v απευθείας

mikemtb
27-04-22, 17:34
συμφωνούμε, η αποσβεση πάει στο απειρο... ακομα και με μπαταρίες που καποια στιγμη θα αρχισουν να χαλανε, ναι σαφως θελεις πολυ λιγότερα πανελ.
αφου τελικα θα βαλεις φωτοβολταικα, και εχεις δεη, γιατι δεν κανεις νετ μετερινγκ???
συν οικονομια με αυτα που προτείνει ο πετρος

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

EUDIS1980
28-04-22, 12:32
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Βοηθήσατε πολύ!

Με πιο ώριμη σκέψη νομίζω πως θα ασχοληθώ με τις diy ηλιακές πατέντες, άλλωστε είναι πολύ ωραία απασχόληση!

Κυριακίδης
28-04-22, 13:22
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Βοηθήσατε πολύ!

Με πιο ώριμη σκέψη νομίζω πως θα ασχοληθώ με τις diy ηλιακές πατέντες, άλλωστε είναι πολύ ωραία απασχόληση!
Για να μην αμφιβάλλεις ποτέ (για τον αν πράγματι η απευθείας εκμετάλλευση είναι κατά πολύ ανώτερη με την συσχέτιση με μπαταρίες κτλ )
Σου βάζω ένα παράδειγμα (εκ περιτροπής) που δεν είναι "προσκοπική λύση"
https://www.youtube.com/watch?v=pPt2Qcf4Ds8
Όσο πιο πολύ το στίβεις το πάνελ απευθείας , τόσο πιο πολύ ζουμί βγαίνει.:biggrin:

Aurumnus
19-06-22, 17:43
Στο 1/10 του κοστους.....εχεις ακουσει για τους ηλιακους φουρνους?
https://www.google.com/search?q=%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8 2+%CF%86%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BD%CE%BF%CF%82&rlz=1C1GCEA_enGR793GR793&oq=%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%82+%CF% 86%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BD%CE%BF%CF%82&aqs=chrome..69i57j0i22i30l9.3625j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Πολύ ενδιαφέρον αυτό!