Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Θα αντέξει ένα ρολόι σε δυο σπίτια;



zoran
28-04-22, 13:51
Σπίτι με κουζίνα, φούρνο, θερμοσίφωνα, κλιματιστικό, πλυντήριο ρούχων, πλυντήριο πιάτων κ ψυγείο λειτουργεί με 2φασικό* ρεύμα.
Και θέλω να δώσω ρεύμα απο το ρολόι του σπιτιού αυτού σε άλλο σπίτι που έχει ίδιες ηλεκτρικές παροχές (εκτός φούρνο, πλυντήριο ρούχων κ πλυντήριο πιάτων)… θα αντέξει;
Πώς μπορώ να το υπολογίσω;

(* Εχω γράψει λάθος … μονοφασικό ρεύμα υπάρχει)

mikemtb
28-04-22, 14:34
μια χαρα θα αντέξει.
μοιρασε τις ιδιες συσκευες (θερμοσιφωνες πχ.) σε διαφορετικες φασεις.και δωσε οδηγιες να αποφευγουν να αναβουν τα παντα ολα ταυτοχρονα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zoran
28-04-22, 15:07
Εννοείς να μοιράσω τις ενεργοβόρες συσκευές σε διαφορετικές φάσεις;

mikemtb
28-04-22, 15:41
ναι κατι τετοιο

Satcom
28-04-22, 18:16
Ε αφού αποφάσισες οτι έχεις διφασικό προχώρησε άφοβα https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=98467

chipakos-original
28-04-22, 18:46
Σπίτι με κουζίνα, φούρνο, θερμοσίφωνα, κλιματιστικό, πλυντήριο ρούχων, πλυντήριο πιάτων κ ψυγείο λειτουργεί με 2φασικό ρεύμα.
Και θέλω να δώσω ρεύμα απο το ρολόι του σπιτιού αυτού σε άλλο σπίτι που έχει ίδιες ηλεκτρικές παροχές (εκτός φούρνο, πλυντήριο ρούχων κ πλυντήριο πιάτων)… θα αντέξει;
Πώς μπορώ να το υπολογίσω;
Τι σημαίνει διφασικό ρεύμα.....??Δηλαδή δύο φάσεις + ουδέτερος + γείωση?? Δηλαδή στο σπίτι έρχονται 4 καλώδια.....???Για κάνε μία εξήγηση καλύτερη να δούμε πρώτα τι παροχή υπάρχει γιατί τον τελευταίο καιρό ακούμε πολλά ανεξήγητα.

koxlas
28-04-22, 19:54
Τι σημαίνει διφασικό ρεύμα.....??Δηλαδή δύο φάσεις + ουδέτερος + γείωση?? Δηλαδή στο σπίτι έρχονται 4 καλώδια.....???Για κάνε μία εξήγηση καλύτερη να δούμε πρώτα τι παροχή υπάρχει γιατί τον τελευταίο καιρό ακούμε πολλά ανεξήγητα.
Πρέπει να προσέχουμε τι λέμε δεν υπάρχει διφασική παροχή από ΔΕΔΔΗΕ μονοφασική εννοεί και δεν το εκφράστηκε καλά!
Διφασική παροχή έχουμε μόνο από μετασχηματισμό της τάσης σε δευτερεύον Μ/Στή 2Χ220V ή 2Χ380V ή ακόμη και 2Χ110v

mikemtb
28-04-22, 20:07
Πρέπει να προσέχουμε τι λέμε δεν υπάρχει διφασική παροχή από ΔΕΔΔΗΕ μονοφασική εννοεί και δεν το εκφράστηκε καλά!
Διφασική παροχή έχουμε μόνο από μετασχηματισμό της τάσης σε δευτερεύον Μ/Στή 2Χ220V ή 2Χ380V ή ακόμη και 2Χ110v
γιατι λέει καπου ότι είναι για ελλαδα??
μπορεί να εννοεί στο USA kalifornia, τετοιο έχουν εκεί [emoji38]



Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zoran
29-04-22, 06:29
Ε αφού αποφάσισες οτι έχεις διφασικό προχώρησε άφοβα https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=98467
Σε ευχαριστώ για την υπενθύμιση, μονοφασικό έχω, sorry για το μπέρδεμα ��
Οπότε τί γίνεται τώρα που υπάρχει μια φάση;

chipakos-original
29-04-22, 08:10
Πρέπει να προσέχουμε τι λέμε δεν υπάρχει διφασική παροχή από ΔΕΔΔΗΕ μονοφασική εννοεί και δεν το εκφράστηκε καλά!
Διφασική παροχή έχουμε μόνο από μετασχηματισμό της τάσης σε δευτερεύον Μ/Στή 2Χ220V ή 2Χ380V ή ακόμη και 2Χ110v
Εγώ καλά το κατάλαβα αν και θα μπορούσαμε εμείς οι δύο να μοιραστούμε μία τριφασική παροχή αν θέλουμε. Να μου έδινες π.χ τις δύο φάσεις για το σπίτι μου και να κρατούσες την μία για το δικό σου σπίτι. Πρέπει όμως να περιγράφουμε ακριβώς το ερώτημα που κάνουμε διότι αν στο ερώτημα λείπουν δύο τρεις λεπτομέρειες και στην απάντηση λείπουν δύο ή τρεις λεπτομέρειες τότε δεν αξίζει εδώ στο χωριό ούτε τα data του Cosmote να καταναλώνουμε.

koxlas
29-04-22, 08:22
Εγώ καλά το κατάλαβα αν και θα μπορούσαμε εμείς οι δύο να μοιραστούμε μία τριφασική παροχή αν θέλουμε. Να μου έδινες π.χ τις δύο φάσεις για το σπίτι μου και να κρατούσες την μία για το δικό σου σπίτι. Πρέπει όμως να περιγράφουμε ακριβώς το ερώτημα που κάνουμε διότι αν στο ερώτημα λείπουν δύο τρεις λεπτομέρειες και στην απάντηση λείπουν δύο ή τρεις λεπτομέρειες τότε δεν αξίζει εδώ στο χωριό ούτε τα data του Cosmote να καταναλώνουμε.
Συγνώμη φίλε μου για τον τρόπο μου αλλά απ ότι βλέπω το διόρθωσε εκ των υστέρων με σχόλιο στο αρχικό πόστ σε "μονοφασικό".
Καλή συνέχεια!

chipakos-original
29-04-22, 08:43
Συγνώμη φίλε μου για τον τρόπο μου αλλά απ ότι βλέπω το διόρθωσε εκ των υστέρων με σχόλιο στο αρχικό πόστ σε "μονοφασικό".
Καλή συνέχεια!
Δεν υπάρχει παρεξήγηση.........

mikemtb
29-04-22, 09:22
Σε ευχαριστώ για την υπενθύμιση, μονοφασικό έχω, sorry για το μπέρδεμα ��
Οπότε τί γίνεται τώρα που υπάρχει μια φάση;


αν υπαρχει καλη συνενοηση μεταξυ των οικιων, ολα ειναι δυνατα. δηλαδη φουρνοι και θερμοσιφωνες θα απαγορευονται να αναψουν ταυτοχρονα. ολα τα αλλα παλευονται καπως. (μαρεσουν οι ανθρωποι που κανουν extreme σκεψεις -στην εποχη μας- παντως :) )

zoran
29-04-22, 09:41
Extreme σκέψεις;

mikemtb
29-04-22, 11:37
οτι δεν ακολουθεις την "μαζα" , τους "πολλους" ....
μεταξυ σε αυτους βαζω και τον εαυτο μου, που θα σκεφτοταν πως μειωσει την καταναλωση η εστω θα την μοιρασει σε πολλαπλα ρολογια, εων αντιθετα εσυ θελεις να γλιτωσεις παγιο και ερτ, ανεβαζοντας τις kwh στον υψιστο... απολυτα σεβαστο my friend

pstratos
29-04-22, 14:29
Το να μην μπορεί να ηλεκτροδοτηθεί το δίπλα σπίτι με νόμιμο τρόπο πάιζει σαν σενάριο?

Κυριακίδης
29-04-22, 15:08
Πώς μπορώ να το υπολογίσω;

(* Εχω γράψει λάθος … μονοφασικό ρεύμα υπάρχει)
Δεν θα αναφερθώ σε υπαρκτές λύσεις , γιατί οι extreme σκέψεις θέλουν και extreme τσέπες
https://electr.gr/rele-proteraiotitas-aporipsis-fortiou
https://www.electricalnews.gr/yliko-pinakon/ta-rele-proteraiotitas-aporripsis-fortioy/
Η τιμή μόνο για τον έλεγχο , για τα ρελέ ξέχωρα
https://www.amazon.co.uk/Hager-ESC240S-Silent-Contactor-230/dp/B0069IU88G#:~:text=Hager%20ESC240S%20Silent%20Cont actor%2C%2040%20A%2C%202%20NA%2C,%C2%A341.52%20New %20%282%29%20from%20%C2%A341.52%20%2B%20%C2%A337.9 9%20delivery
Η άλλη λύση είναι να αποδεχτούν οι 2 οικίες να χρησιμοποιούν μικρότερης ισχύος συσκευές (είτε θερμοσίφωνα / κουζίνα / φούρνος κτλ ) το εις βάρος τους θα είναι η καθυστέρηση απόδοσης μεν αυτών των συσκευών αλλά θα γίνεται η δουλειά τους .


Το να μην μπορεί να ηλεκτροδοτηθεί το δίπλα σπίτι με νόμιμο τρόπο πάιζει σαν σενάριο?
Βεβαίως ! αλλά ο Γκάλης και ο Έλληνας είναι αλλιώς , "φταίνε πάντα οι άλλοι " ή "ξέρεις ποιος είμαι εγώ?"