PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση ντουί GY6.35 /12V σε φωτιστικό εξ.χώρου με άλλου τύπου



mesazon
30-04-22, 00:26
Θέλω να αντικαταστήσω σε φωτιστικά εξωτερικού χώρου τα οποία έχουν ντουί GY6.35 / 12V τις λάμπες αλογόνου με λάμπες LED.
Έχω βρει λάμπες led για ντουί GY6.35 / 12V, θα ήθελα όμως να ρωτήσω, αν έχει κάποιος να προτείνει άλλου τύπου ντουί σε αντικατάσταση των GY6.35 και αυτό για να έχω περισσότερες επιλογές στις λάμπες όσον αφορά τα W και Lumens, διότι με το συγκεκριμένο ντουί δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε μάρκες και χαρακτηριστικά.
Επισυνάπτω φωτογραφία του φωτιστικού εσωτερικά, χώρος γενικά εσωτερικά υπάρχει δεν είναι στριμωγμένα τα πράγματα.

85471

lepouras
30-04-22, 21:53
από ότι βλέπω έχει αρκετό χώρο να βγάλεις την βάση και αυτό το ντουί και να βάλεις ένα GU10 οπότε να έχει περισσότερες επιλογές. ειναι και 230 οπότε δεν χρειάζεται ούτε ο μετασχηματιστής.

mesazon
01-05-22, 12:24
από ότι βλέπω έχει αρκετό χώρο να βγάλεις την βάση και αυτό το ντουί και να βάλεις ένα GU10 οπότε να έχει περισσότερες επιλογές. ειναι και 230 οπότε δεν χρειάζεται ούτε ο μετασχηματιστής.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό σκέφτομαι και εγώ. Να προτιμήσω 12V μιας και είναι φώτα εξωτερικού χώρου (στεγανά βέβαια) ή 230V?

chipakos-original
01-05-22, 16:30
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό σκέφτομαι και εγώ. Να προτιμήσω 12V μιας και είναι φώτα εξωτερικού χώρου (στεγανά βέβαια) ή 230V?
Αν το φωτιστικό έχει στεγανοποίηση μπορείς να βάλεις και 230volt σε εξωτερικό χώρο. Εχω στην ταράτσα μου 7 φωτιστικά να βρέχονται χειμώνα καλοκαίρι χωρίς κανένα πρόβλημα. Τα έχω αγοράσει βέβαια για εξωτερικό χώρο οπότε με λίγη παραπάνω στεγανοποίηση τα έχω 3 χρόνια μέχρι τώρα χωρίς πρόβλημα. Αλλωστε και το δικό σου φωτιστικό είναι 230volt αφού έχει μέσα του μετασχηματιστή για να μετατρέπει σε 12 volt.Επομένως ξηλώνεις τα πάντα από μέσα και βάζεις GU10.