PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεμιστήρας οροφής



ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
08-06-22, 00:33
Η πρώτη κίνηση που κάνουμε εισερχόμενοι σε ένα σκοτεινό δωμάτιο είναι να ψηλαφίσουμε τον τοίχο ώστε να εντοπίσουμε τον διακόπτη που ανάβει το φως. Στην περίπτωση ώμος που το φωτιστικό οροφής έχει αντικατασταθεί από ανεμιστήρα και ιδίως με τηλεχειριζόμενο, το φωτιστικό οροφής χειρίζεται από το τηλεχειριστήριο.
Έτσι λοιπόν σκοντάφτοντας μέσα στο σκοτάδι σε καρέκλες, τραπέζια και οτιδήποτε άλλο υπάρχει, τελικά όταν κάποτε βρούμε που παρατήσαμε την τελευταία φορά το τηλεχειριστήριο, ανάβουμε το φως πατώντας τυχαίως τα διάφορα κουμπιά του, για να βρούμε αυτό που πρέπει.
Όλα τα παραπάνω μπορούν να λυθούν εύκολα τραβώντας ένα επιπλέον καλώδιο από τον ανεμιστήρα προς τον διακόπτη του τοίχου και με μια ελάχιστη επέμβαση έχουμε τον χειρισμό του φωτιστικού του ανεμιστήρα από τον διακόπτη του τοίχου. Όταν ώμος για οποιονδήποτε λόγο δεν έχουμε αυτήν την δυνατότητα, την λύση μπορεί να μας την δώσει ένας απλός τηλεχειρισμός.
Προϋπόθεση για να γίνει αυτό είναι να υπάρχει στην ροζέτα του ανεμιστήρα ο απαραίτητος χώρος για τον δέκτη του τηλεχειρισμού και του τροφοδοτικού του. Επίσης θα πρέπει να αντικατασταθεί ο διακόπτης του τοίχου με διακόπτη μπουτόν αλλά και να διευρύνουμε τον χώρο του κιτίου για να χωρέσουν το τροφοδοτικό με τον πομπό του τηλεχειρισμού.
Επομένως έχουμε ένα μικρό τροφοδοτικό με τον δέκτη του τηλεχειρισμού στην ροζέτα του ανεμιστήρα όπου είναι συνδεδεμένο με το φωτιστικό του, και το συνδέουμε η το αποσυνδέουμε με το πάτημα του διακόπτη (μπουτόν) που βρίσκεται στον τοίχο.
Αυτός ο διακόπτης (μπουτόν) συνδέεται παράλληλα με το μπουτόν του πομπού με δυο καλωδιάκια έτσι έχουμε τον χειρισμό του πομπού και κατ επέκταση του φωτιστικού του ανεμιστήρα από τον διακόπτη (μπουτόν) του τοίχου.
Για όλη την διαδικασία χρειάζεται ένας απλός τηλεχειρισμός (είναι γεμάτη η αγορά) δυο τροφοδοτικά, ένα για τον δέκτη και ένα για τον πομπό, και ένας διακόπτης μπουτόν τοίχου. Απαιτούνται κάποιες ελάχιστες συνδέσεις και είμαστε έτοιμοι.
Επίσης χρειάζεται να μεταφέρουμε και τον ουδέτερο από το κοντινότερο μπουάτ στο κιτίο του διακόπτη για την τροφοδοσία του τηλεχειρισμού.
Υπάρχει και σχετικό βίντεο εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=uc5Qhpizzh8




856368563785641856388563985640

elektronio
08-06-22, 10:08
Για τον πομπό του τηλεχειρισμού μπορείς να κατασκευάσεις ένα transformerless τροφοδοτικό (https://www.google.com/search?q=transformerless+power+supply+12v&rlz=1C1GCEU_elKR924KR924&sxsrf=ALiCzsbu-dkj1TVC4vT3cYW_rw2YmpkUWg:1654671974843&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjUyZ66pZ34AhVb57sIHY26Aj0Q_AUoAXoECAEQA w&biw=1920&bih=937&dpr=1) που λόγω μεγέθους θα χωράει άνετα στο μπουάτ του διακόπτη χωρίς αλλαγές.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
08-06-22, 13:44
Για τον πομπό του τηλεχειρισμού μπορείς να κατασκευάσεις ένα transformerless τροφοδοτικό (https://www.google.com/search?q=transformerless+power+supply+12v&rlz=1C1GCEU_elKR924KR924&sxsrf=ALiCzsbu-dkj1TVC4vT3cYW_rw2YmpkUWg:1654671974843&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjUyZ66pZ34AhVb57sIHY26Aj0Q_AUoAXoECAEQA w&biw=1920&bih=937&dpr=1) που λόγω μεγέθους θα χωράει άνετα στο μπουάτ του διακόπτη χωρίς αλλαγές.

Ευχαριστώ Μάρκο. Ενδιαφέρων. Άραγε τι κυμάτωση έχουν αυτά τα τροφοδοτικά; Μπορεί να λειτουργήσει σωστά ο πομπός του τηλεχειρισμού; Από ότι είδα πάντως, κυρίως τροφοδοτούν led. Θα χρειαστεί μάλλον όπως είπες να κατασκευάσω κάποιο και να πειραματιστώ λιγάκι.

elektronio
08-06-22, 18:36
Δεν θα έχεις πρόβλημα με κυμάτωση. Έχω δει τέτοια τροφοδοτικά να τροφοδοτούν χρονικά ράγας και άλλα παρόμοια κυκλώματα. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ο πυκνωτής να είναι class X2.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
08-06-22, 21:34
Δεν θα έχεις πρόβλημα με κυμάτωση. Έχω δει τέτοια τροφοδοτικά να τροφοδοτούν χρονικά ράγας και άλλα παρόμοια κυκλώματα. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ο πυκνωτής να είναι class X2.

Απλός έχω την ανησυχία μήπως εισάγει θόρυβο από την τάση τροφοδοσίας και έχουμε πρόβλημα στο σήμα του πομπού δηλαδή να μην το αναγνωρίζει ο δέκτης. Ίσως με τα χρονικά ράγας η κάτι παρόμοιο να μην υπάρχει τέτοιο θέμα.
Μετά είδα (εάν πρόσεξα καλά) ότι και το ρεύμα που δίνουν είναι περίπου 100mA.
Το ρεύμα του τηλεχειρισμού βέβαια είναι ελάχιστο αλλά έχω την συνήθεια στα τροφοδοτικά να βάζω αρκετά παραπάνω ρεύμα από ότι απαιτείται για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Πάντως εάν λειτουργήσει σωστά είναι πολύ καλή απλή και οικονομική λύση. Ευχαριστώ και πάλι.

Κυριακίδης
08-06-22, 23:21
Απλός έχω την ανησυχία μήπως εισάγει θόρυβο από την τάση τροφοδοσίας και έχουμε πρόβλημα στο σήμα του πομπού δηλαδή να μην το αναγνωρίζει ο δέκτης.
Λέω τώρα μήπως μόνιμα ένα λειζεράκι στο μπρελόκ και πάντα μαζί μας ?
https://www.youtube.com/watch?v=IhUYULIl2Jo
Κατά κάποιον τρόπο γίνεται και "πολυκάναλο" .

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
09-06-22, 07:40
Λέω τώρα μήπως μόνιμα ένα λειζεράκι στο μπρελόκ και πάντα μαζί μας ?
https://www.youtube.com/watch?v=IhUYULIl2Jo
Κατά κάποιον τρόπο γίνεται και "πολυκάναλο" .

Απ ότι κατάλαβα για να αλλάξει κατάσταση το 4017 θα πρέπει να στοχεύσεις ακριβός επάνω στο LDR. Το βλέπω λίγο έως πολύ δύσκολο μέσα στο σκοτάδι να μπορεί να γίνει αυτό.

Κυριακίδης
09-06-22, 12:08
Απ ότι κατάλαβα για να αλλάξει κατάσταση το 4017 θα πρέπει να στοχεύσεις ακριβός επάνω στο LDR. Το βλέπω λίγο έως πολύ δύσκολο μέσα στο σκοτάδι να μπορεί να γίνει αυτό.
Το δοκίμασα παλιά και ήταν απίστευτα αξιόπιστο , έλεγα θα είναι "ότι ναναι " και θα ανάβει σβήνει απρόσκοπτα , δεν επηρεάζεται από εξωτερικούς φωτισμούς .
Από όσο θυμάμαι κάλυψα το ldr με ένα καπάκι από στυλό για αυτόν τον λόγο για τους εξωτερικούς φωτισμούς , εκεί ήταν το "δύσκολο" να βρω δηλαδή την συχνότητα Lux που λέμε.
Μου έδωσε την εντύπωση πως δεν επηρεάζεται από την διαφορά ημέρας / νύχτας , ίσως το λέιζερ έχει μια "ισχύ " που ξεπερνάει την φωτεινότητα της ημέρας , γιαυτό δουλεύει αξιόπιστα.
Για την "στόχευση" από όσο θυμάμαι ήταν στο "περίπου" (πράγματι στο βίντεο δεν στοχεύει ακριβώς )

Vagelis64
09-06-22, 12:22
Αυτοι οι τηλεχειρισμοι (οι δεκτες) υπαρχουν και με κατευθειαν τροφοδοσια 220 , προς αποφυγη τροφοδοτικου 12v .

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
09-06-22, 16:28
Το δοκίμασα παλιά και ήταν απίστευτα αξιόπιστο , έλεγα θα είναι "ότι ναναι " και θα ανάβει σβήνει απρόσκοπτα , δεν επηρεάζεται από εξωτερικούς φωτισμούς .
Από όσο θυμάμαι κάλυψα το ldr με ένα καπάκι από στυλό για αυτόν τον λόγο για τους εξωτερικούς φωτισμούς , εκεί ήταν το "δύσκολο" να βρω δηλαδή την συχνότητα Lux που λέμε.
Μου έδωσε την εντύπωση πως δεν επηρεάζεται από την διαφορά ημέρας / νύχτας , ίσως το λέιζερ έχει μια "ισχύ " που ξεπερνάει την φωτεινότητα της ημέρας , γιαυτό δουλεύει αξιόπιστα.
Για την "στόχευση" από όσο θυμάμαι ήταν στο "περίπου" (πράγματι στο βίντεο δεν στοχεύει ακριβώς )

Μπορεί να δουλεύει σωστά Πέτρο αλλά από πρακτικής άποψης νομίζω δεν βολεύει καθόλου. (άντε να μάθω τώρα σε έναν ηλικιωμένο άνθρωπο πως θα ανάβει το φως με το λέιζερ).




Αυτοι οι τηλεχειρισμοι (οι δεκτες) υπαρχουν και με κατευθειαν τροφοδοσια 220 , προς αποφυγη τροφοδοτικου 12v .

Έχεις κάτι υπ όψιν σου;