PDA

Επιστροφή στο Forum : Επικοινωνία δύο arduino απόσταση 1km χωρίς sim?



hackertom
04-07-22, 16:06
Καλησπέρα,

Θέλω να φέρω σε επικοινωνία δύο Arduino σε απόσταση 1km... Το σημείο Β δεν έχει ηλεκτρικό ρεύμα όποτε λύση με μπαταρίες sleep mode, solar panel κτλ θα ανοίγει κάποιες ωρες τις ημέρας θα μου στέλνει μετρήσεις και θα πέφτει σε sleep mode ξανά...

Η κατάσταση του σημείου Α με το Β έχει κάποιες δυσκολίες καθώς υπάρχουν δύο/τρία σπίτια μπροστά και το σημείο Β είναι χαμηλότερα αρκετά από το Α σε κατηφόρα..

Σε αναζήτηση στο Google βρήκα αυτό που καλύπτει λέει 3KM! με Lora32 θα δουλέψει λέτε η υπάρχει κανένας καλύτερος τρόπος;

https://create.arduino.cc/projecthub/Klinsman21/two-arduinos-communicating-at-3km-distance-88fa0f

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220704/dbada93e9ecc6b1dc52b755451dd9919.jpg

Panoss
04-07-22, 17:00
Ο μόνος τρόπος να μάθεις αν θα δουλέψει, είναι να δοκιμάσεις, δεν μπορεί να στο πει κανένας.
Πάντως όσα έχω δει να πιάνουν μεγάλες αποστάσεις (χιλιόμετρα) είναι όταν, πομπός και δέκτης, έχουν οπτική επαφή μεταξύ τους.
Άρα, για την περίπτωσή σου, πολύ δύσκολο, πολύ μικρές οι πιθανότητες (αλλά όχι μηδενικές).

hackertom
04-07-22, 18:27
Ο μόνος τρόπος να μάθεις αν θα δουλέψει, είναι να δοκιμάσεις, δεν μπορεί να στο πει κανένας.
Πάντως όσα έχω δει να πιάνουν μεγάλες αποστάσεις (χιλιόμετρα) είναι όταν, πομπός και δέκτης, έχουν οπτική επαφή μεταξύ τους.
Άρα, για την περίπτωσή σου, πολύ δύσκολο, πολύ μικρές οι πιθανότητες (αλλά όχι μηδενικές).Ok.... Τα συγκεκριμένα στο link πιστεύεις είναι εντάξει ή υπάρχει κάτι καλύτερο ξερω γω; Επίσης βλέπω παίρνουν κεραία... μήπως με κάποια μεγάλη ας το πούμε έτσι έχω περισσότερες πιθανότητες και τοποθετημένη στην ταράτσα ούτως ή άλλως;

mikemtb
04-07-22, 18:32
είναι νομιζω αυτονοητο ότι θα βαλεις εξωτερικη κεραια και στις 2 πλευρές.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

hackertom
04-07-22, 18:58
είναι νομιζω αυτονοητο ότι θα βαλεις εξωτερικη κεραια και στις 2 πλευρές.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας TapatalkΝαι φίλε mike καποια πρόταση για κεραία? Υπάρχουν τόσες πολλές εκεί έξω

mikemtb
04-07-22, 19:00
σε τι συχνοτητα παιζουνε τα μηχανήματα?

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

hackertom
04-07-22, 19:11
Αν παμε σε αυτό του link που έβαλα 433MHz

Και κόστος 20-25€ το ένα