Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Οταν κλεινει τον θερμοσιφωνα πεφτει η ασφαλεια δυαρροης



dalai
07-07-22, 15:51
Ο θερμοσίφωνας ειναι παλιος σχετικα και πέρυσι ειχα αλλαξει τον θερμοστατη .Τωρα οποτε σβηνει τον θερμοσιφωνα (απο τον διακοπτη ισχυος -φαση/ουδετερου) ,μετα απο 10-20 λεπτα λειτουργειας, πεφτει το αντιηλεκτροπληξιακο . Που νομιζετε οτι πρεπει να κοιταξω πρωτα?

αλπινιστης
07-07-22, 16:35
Σε μια πρωτη εκτιμηση, μαλλον για την αντισταση πας..
Με οτι πληροφορια εχουμε, αλλα δεν εχεις και πολλα αλλα στο κυκλωμα - βαλε και την ηλικια της.
Εχεις μεγγερ να παρεις μετρηση εκεινη την ωρα?

Ηλιας Α
07-07-22, 18:47
Ο θερμοσίφωνας ειναι παλιος σχετικα και πέρυσι ειχα αλλαξει τον θερμοστατη .Τωρα οποτε σβηνει τον θερμοσιφωνα (απο τον διακοπτη ισχυος -φαση/ουδετερου) ,μετα απο 10-20 λεπτα λειτουργειας, πεφτει το αντιηλεκτροπληξιακο . Που νομιζετε οτι πρεπει να κοιταξω πρωτα?

Δηλαδή όταν σταματάς τη λειτουργία του θερμ/να ΄΄πέφτη΄΄το ρελέ διαρροής;

mathios
07-07-22, 21:08
Με μονο συσχετισμο οτι συμβαινει κανα τεταρτο μετα το σβησιμο του θερμοσιφωνα ναι οκ υποπτος φαινεται η αντισταση.
Εγω ομως εχω την απορια με διπολικο που κοβει φαση ουδετερο αρα απομωνωνει το κυκλωμα πως κανει διαρροη για να πεσει το ρελε?

nestoras
07-07-22, 21:55
Αν καταλαβαινω καλα, ο διαρροής πεφτει αμεσως μετα το κλεισιμο του διακοπτη κι αφου πχ ο θερμοσιφωνας εχει παραμεινει αναμμενος για 20 λεπτα. Δε βγαινει νοημα να πεφτει 20 λεπτα μετα το κατεβασμα του διπολικου διακοπτη.

info@kalarakis.com
08-07-22, 07:19
Είναι χαλασμένος και ο διπολικής και η αντισταση

Vagelis64
08-07-22, 08:14
Θυμιζει.....στιγμιαια διαρροη ρευματος (για 2πλο διακοπτη)
Το πιο "κουφο" που σκεφτηκα ο σπινθηρας που δημιουργειται κατα το κλεισιο, μετα στον 2πλο διακοπτη να επηριαζει την επιστροφη - ουδετερο.
Αν δεν στο κανει οταν σταματαει ο θερμοστατης την λειτουργεια οταν φτασει στην επιθυμητη θερμοκρασια δε νομιζω ναχεις θεμα σε ταρατσα,
δοκιμασε να : Ελεγχος στις βιδες του συγκεκριμενου διακοπτη στον πινακα και αν συνεχισει το προβλημα αλλαγη αυτου.

αλπινιστης
08-07-22, 09:34
Μηπως να ξεκινησεις με αλλαγη διακοπτη?
Ο χρονος που πεφτει το ρελε, ειναι υπερ-αρκετος για την συστολη του συρματος εντος της αντιστασης.
Μια αντισταση πολυκαιρισμενη, θα μπορουσε, λογω της παραμορφωσης συρματος & μονωτικου υλικου, να παρουσιασει τετοιο φαινομενο. Αλλα λογω του διπλου διακοπτη, δεν επρεπε να το βλεπει ο πινακας.
Οποτε διακοπτη αρχικα, να δεις αν θα αλλαξει κατι, και μετα οσο ζησει η αντισταση (εκτος αν στη πορεια σκασει αλλο δεδομενο)

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
09-07-22, 08:36
Ο θερμοσίφωνας ειναι παλιος σχετικα και πέρυσι ειχα αλλαξει τον θερμοστατη .Τωρα οποτε σβηνει τον θερμοσιφωνα (απο τον διακοπτη ισχυος -φαση/ουδετερου) ,μετα απο 10-20 λεπτα λειτουργειας, πεφτει το αντιηλεκτροπληξιακο . Που νομιζετε οτι πρεπει να κοιταξω πρωτα?
ετσι οπως το ακουω εγω υπαρχει θεμα με το διπολικο διακοπτη αφηνει πιθανων τη φαση για μερικα δευτερα να περασει κ ετσι πευτει ο διαρροής (ρελλε)

dalai
09-07-22, 14:07
Με δοκιμη να κλεινω το θερμοσυφωνα απο την ασφαλεια και οχι απο τον διακοπτη , ο δυαρροης ξαναεπεφτε. Τελικα χτες το βραδυ αρχισε να πεφτει κατευθειαν με το ανοιγμα .Οποτε σιγουρα ειναι αντισταση .... Ποιος ανοιγει ηλιακο τωρα καλοκαιριατικα..... Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερων...

vasilllis
09-07-22, 18:01
Αναβεις ηλιακό Ιούλιο μήνα; [emoji848]

vasilisd
09-07-22, 19:56
Αναβεις ηλιακό Ιούλιο μήνα; [emoji848]

Μπορεί να είναι σε ξενοδοχείο, σε airbnb

dalai
11-07-22, 22:57
Ειναι το απο πανω σπιτι συγγενη. Και εγω εχω τις υποψιες μου οτι κατι δεν παει καλα ....Θα το δω στο ανοιγμα....
Υ.Γ. Σε περιπτωση που του λειπουν νερα στο κλειστο κυκλωμα ,μπορω να προσθεσω μονο απιονισμενο ?

vasilllis
12-07-22, 00:11
αν εχει να κανει 30 χρονια συντηρηση καλο ειναι να καθαριστει το κυκλωμα και να μπουν υγρα
.

αλπινιστης
12-07-22, 10:41
Αν σε κλειστο κυκλωμα βαλεις μονο νερο (απιονισμενο ή μη), θα εχεις προβλημα το χειμωνα γιατι θα σπασει απο παγετο.
Θελεις αναμιξη με παραφλου το οποιο μειωνει την θερμιχωρητικοτητα του νερου, αλλα δεν το αφηνει να παγωσει.
Στα θερμοκρασιακα δεδομενα Αθηνας (κεντρο-οχι Βαρυμπομπη!) θελεις 10% αδιαλυτου παραφλου. Οσο ανεβαινεις πιο βορεια ανεβαζεις το ποσοστο. Στα δυσκολοτερα ελληνικα κλιματα θα φτασεις το 25-30% του αδιαλυτου παντα!
Επειδη ομως δεν χρειαζεται να γινουμε χημικοι μηχανικοι, αυτο που πουλανε ετοιμο για θερμοσιφωνες, ειναι ετοιμο διαλυμα για τα ελληνικα δεδομενα.
Τωρα αν εισαι Αθηνα ή Κρήτη, μπορείς να συμπληρωσεις και λιγο απεσταγμενο για να βελτιωσεις λιγο την αποδοση του. Αλλα ειναι μικρες οι διαφορες.

Η ουσια ειναι οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις σκετο νερο, παρα μονο του καλοκαιρινους μηνες γιατι στην πρωτη παγωνια, τα λεμε....


Ειναι το απο πανω σπιτι συγγενη. Και εγω εχω τις υποψιες μου οτι κατι δεν παει καλα ....Θα το δω στο ανοιγμα....
Υ.Γ. Σε περιπτωση που του λειπουν νερα στο κλειστο κυκλωμα ,μπορω να προσθεσω μονο απιονισμενο ?

dalai
12-07-22, 16:27
ΕΠΙΛΟΓΟΣ: Τρυπια αντισταση ,που πετουσε πανω στο θερμοστατη .Συν αυτου ελειπαν και νερα στο κλειστο κυκλωμα . Οποτε φουλ αλλαγη σε αντισταση κλπ συν παραφλου για θερμοσίφωνες . Εβγαλα οσα αλατα μπορουσα ,ξεπλυνα και το κλειστο κυκλωμα και τελος... Συνολο υλικα 46 €. Καλα πηγε και αυτο το πρωινο :)

thomasgree
12-07-22, 18:52
Με δοκιμη να κλεινω το θερμοσυφωνα απο την ασφαλεια και οχι απο τον διακοπτη , ο δυαρροης ξαναεπεφτε. Τελικα χτες το βραδυ αρχισε να πεφτει κατευθειαν με το ανοιγμα .Οποτε σιγουρα ειναι αντισταση .... Ποιος ανοιγει ηλιακο τωρα καλοκαιριατικα..... Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερων...
......άκυρο μνμ

dalai
12-07-22, 19:55
......άκυρο μνμ
Προσπαθοντας να σε καταλαβω ,ναι, η αντιδραση του θερμοσυφωνα ηταν περιεργη .Γιαυτο ομως ποσταρω . Δεν προσπαθω να τα κανω ολα σωστα με την μια , αλλα να μεινω ασφαλης και να αποκλειω μια μια τις πιθανες αιτιες του προβληματος...

thomasgree
13-07-22, 22:23
Προσπαθοντας να σε καταλαβω ,ναι, η αντιδραση του θερμοσυφωνα ηταν περιεργη .Γιαυτο ομως ποσταρω . Δεν προσπαθω να τα κανω ολα σωστα με την μια , αλλα να μεινω ασφαλης και να αποκλειω μια μια τις πιθανες αιτιες του προβληματος...
Και πολύ καλά κάνεις
Θα έγραφα για τα υγρά κλειστού κυκλώματος να τα έλεγχες με την ευκαιρία αλλά γράφτηκε ήδη παραπάνω χωρίς να το δω , οπότε το ακύρωσα