PDA

Επιστροφή στο Forum : carrier inverter 20αετιας δεν παιρνει μπρος η εξωτερικη μοναδα



konstantinoss
03-08-22, 14:21
αναβει η εσωτερικη μοναδα για 2 λεπτα και μετα σβηνει και αναβοσβυνει το operation led της εσωτερικης 5 φορες. η εξωτερικη μοναδα δε κανει τιποτα. νεκρη. αξιζει να ασχοληθω? το κλιματιστικο το δουλευα μονο μερικες ημερες στις πολλες ζεστες το καλοκαιρι και δουλευε αψογα. το δωματιο γινοταν ψυγειο ειμουν πολυ ευχαριστημενος. δεν ειμαι ηλεκτρονικος αλλα πιανουν τα χερια μου.
την μεγαλη πλακετα την ειχα δωσει σε ενα ηλεκτρονικο να την ελεγξει αλλα δεν αλλαξε κατι. ηταν σωστος ομως μου ειπε να τον πληρωσω εφοσο δουλευψει.

αξιζει να δωσεις 150-200 για πλακετα αν φταιει αυτη? η να παρεις ενα κανουργιο πχ toyotomi με 450-500ε να ειναι και καινουργιο?
οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη. εχω και αλλες φωτογραφιες και βιντεο με το τι κανει ακριβως. σας ευχαριστω.


858798588085881
8587785878

chipakos-original
03-08-22, 14:39
αναβει η εσωτερικη μοναδα για 2 λεπτα και μετα σβηνει και αναβοσβυνει το power led της εσωτερικης 4 φορες. η εξωτερικη μοναδα δε κανει τιποτα. νεκρη. αξιζει να ασχοληθω? το κλιματιστικο το δουλευα μονο μερικες ημερες στις πολλες ζεστες το καλοκαιρι και δουλευε αψογα. το δωματιο γινοταν ψυγειο ειμουν πολυ ευχαριστημενος. δεν ειμαι ηλεκτρονικος αλλα πιανουν τα χερια μου.
την μεγαλη πλακετα την ειχα δωσει σε ενα ηλεκτρονικο να την ελεγξει αλλα δεν αλλαξε κατι. ηταν σωστος ομως μου ειπε να τον πληρωσω εφοσο δουλευψει.

αξιζει να δωσεις 150-200 για πλακετα αν φταιει αυτη? η να παρεις ενα κανουργιο πχ toyotomi με 450-500ε να ειναι και καινουργιο?
οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη. εχω και αλλες φωτογραφιες και βιντεο με το τι κανει ακριβως. σας ευχαριστω.


858798588085881
8587785878
Και γιατί να φταίει η πλακέτα κι όχι ο πυκνωτής που κοστίζει 2 ευρώ και που ξεκινάει την εξωτερική μονάδα....??Το έχει διαγνώσει κανένας τεχνίτης??

konstantinoss
03-08-22, 14:48
οχι δεν τον εχει διαγνωσει καποιος τεχνιτης.
ποιον πυκνωτη? αυτους τους δυο μεγαλους μαυρους πανω στην μεγαλη πλακετα?
τα παλαιου τυπου εχουν εκεινον τον μεγαλο στρογγυλο πυκνωτη που τον αλλαζεις ευκολα. αυτο ειναι ινβερτερ και δεν εχει τετοιο πυκνωτη απο οτι καταλαβα.
δεν ξερω για αυτο ρωταω εσας μηπως καποιος με κατευθυνει και το φτιαξω εγω. πολυμετρο εχω.

vasilllis
03-08-22, 19:32
Στην εξωτερική μονάδα

aris285
03-08-22, 19:52
Δοκίμασε να το δουλέψεις στην λειτουργία ανεμιστήρα.
Αν δεν δουλέψει και πάλι φταίει η πλακέτα της εσωτερικής μονάδας
Και μάλλον θα είναι πυκνωτής μοτέρ ανεμιστήρα.

konstantinoss
03-08-22, 21:38
και στη λειτουργια ανεμιστηρα παλι σβηνει μετα απο 2 λεπτα. ο ανεμιστηρας της εσωτερικης μοναδας απο οτι βλεπω δουλευει/γυρναει.

aris285
03-08-22, 22:01
Μπορεί να μην πιάνει τις σωστές στροφές ο ανεμιστήρας.
Θεωρώ ότι κάτι φταίει στην εσωτερική μονάδα. Ίσως είναι και σενσορας θερμοκρασίας.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
03-08-22, 22:04
ρωτα κανενα σωβαρο ψυκτικο , πιστευω οτι αξιζει να επισκευαστει .

aris285
03-08-22, 22:18
Ξέρεις εσύ κανέναν σοβαρό ψυκτικό? Οι σοβαροί ψυκτικοί δεν ασχολούνται με κλιματιστικά.

mtzag
04-08-22, 00:44
Αν ειναι ο συμπιεστης καλος τοτε αξιζει να το ψαξεις αλλιως οχι.
Πρωτα απολα για να μην χανεις χρονο τσεκαρε το συμπιεστη αμα ειναι οκ προχωρας στις πλακετες.
Αν ειναι οκ μετα τσεκαρε τις χαμηλες τασεις τροφοδοσιας (πχ 5V κτλπ) και δες τo module με τα 6 igbt που οδηγουνε το συμπιεστη και τη γεφυρα ανορθωσης(εχεις στο DC BUS 325V ?) .

p270
04-08-22, 21:55
Αν ειναι ινβερτερ τουε δεν εχει πυκνωτη κατα πασα πιθανοτητα
Το ποιο πιθανο ειναι αδυναμια επικοινωνίας εσωτερικης με εξωτερικη μοναδα
Πας και τις δυο πλακετες σε ηλεκτρονικο που ασχολείται με υετοιες επισκευες και στο φτιαχνει
Λιγες φορες πετας πλακετα και ισως μηχανημα εκτος και αν τα εχει παιξει ο συμπιεστης
Τα περισσότερα εχουν μεσω του τηλεκοντρόλ τους διαγνωση αλλα πρεπει να βρεις τον συνδιασμο των κουμπιων