Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : ΑΓΩΓΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΟΜΗ



itprolog
03-08-22, 20:43
Γεια χαρα

ξερουμε οτι οταν αυξανεται το μηκος του αγωγου υπαρχει θεμα (πτωση τασης)
Οταν αυξανεται η διατομη....υπαρχει θεμα ?
Αν βαλω ενα 10αρι 20αρι 30αρι ακωγο και συνδεσω φωτισμο εκτος του κοστους του ογκου και του βαρους......υπαρχει καποιο θεμα στην λειτουργια και αποδοση ?
το ρωτω πανω σε αυτο που λεγεται οτι το ρευμα ειναι σαν υο νερο (αν στο νερο βαλεις λαστιχο με πολαπλασια διατομη θα πεσει η πιεση)

vasilllis
03-08-22, 20:54
Οντως σαν το νερο ειναι.Ετσι λυνεται και το προβλημα της πτωσης τασης.

itprolog
03-08-22, 21:18
Να το ρωτησω ακομη πιο απλα

Αν παρω ενα λαστιχο 5 μετρα που ειναι συνδεμενο σε μια βρυση με διατομη 10 και του κανω τη διατομη 100 το λαστιχο θα κατουραει η και θα σταζει

Αν παρω ενα καλωδιο 5 μετρα με διατομη 1.5 που ειναι ειναι συνδεμενη μια καταναλωση και το αλλαξω με ενα καλωδιο για παραδειγμα 10 20 διατομη θα υπαρξει προβλημα
θα παρατηρησω κατι η ολα καλα απλα θα επιβαρυνθω σε ογκο βαρος και χρημα ?

vasilllis
03-08-22, 21:40
Δεν μας λες καλυτερα τι θελεις να κανεις απο το να κανεις διαφορες παρομοιωσεις ?

itprolog
03-08-22, 21:54
Δεν θελω να κανω τιποτα μια απορια ειχα αλλα μου την ελυσαν σε αλλο forum μιας και εδω δεν υπαρχει διαθεση αλλα μονο ειρωνεια

ευχαριστω και δεν χρειαζομαι απαντηση απο αλλο μελος....μας ευχαριστησε ο βασιλης

mikemtb
03-08-22, 22:19
Αν βαλω ενα 10αρι 20αρι 30αρι ακωγο και συνδεσω φωτισμο εκτος του κοστους του ογκου και του βαρους......υπαρχει καποιο θεμα στην λειτουργια και αποδοση ?
οχι κανένα.
απλο.
ασε το νερό για τους υδραυλικους μη τα μπερδευεις


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΗΝ1984
04-08-22, 00:25
Δεν θελω να κανω τιποτα μια απορια ειχα αλλα μου την ελυσαν σε αλλο forum μιας και εδω δεν υπαρχει διαθεση αλλα μονο ειρωνεια

ευχαριστω και δεν χρειαζομαι απαντηση απο αλλο μελος....μας ευχαριστησε ο βασιλης

Να μην τους κάνεις παρέα, για να μάθουν να εκτιμούν. Παλιοτόμαρα όλοι τους. Αντί να απαντήσουν με ζέση στην κάθε βλακεία που θα ρωτήσει ο καθένας μας, αυτοί κοιτάνε πρώτα να αποτρέψουν τον κίνδυνο. Ντροπή τους. Γι' αυτό και συ να μην τους ξαναμιλήσεις. Αυτού θα χάσουν.
Να προσέχεις μην σε βρουν έτσι.
https://i.postimg.cc/L56yyZ7G/cartoonmanbeingelectroc.jpg

koxlas
04-08-22, 07:20
Δεν θελω να κανω τιποτα μια απορια ειχα αλλα μου την ελυσαν σε αλλο forum μιας και εδω δεν υπαρχει διαθεση αλλα μονο ειρωνεια

ευχαριστω και δεν χρειαζομαι απαντηση απο αλλο μελος....μας ευχαριστησε ο βασιλης
Ο Βασίλης μας ευχαριστεί πάντα με την καλή του τη διάθεση αλλά και την εμπειρία του!
Μάλλον τη γνωρίζεις την απάντηση και τεστάρεις το iq του φόρουμ ρε μπαγάσα!

vasilllis
04-08-22, 07:22
Δεν θελω να κανω τιποτα μια απορια ειχα αλλα μου την ελυσαν σε αλλο forum μιας και εδω δεν υπαρχει διαθεση αλλα μονο ειρωνεια

ευχαριστω και δεν χρειαζομαι απαντηση απο αλλο μελος....μας ευχαριστησε ο βασιληςΑφου σου απαντησα στο #2 και ξαναρωτας το ιδιο ακριβως παρακάτω. [emoji849]