PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματη σύνδεση DVR με Smart Tv



john_b
05-08-22, 20:57
Η Smart Tv που έχω (μια JVC), συνδέεται μέσω wi fi με το ρούτερ και επίσης μπορώ να μεταδώσω σήμα από το κινητό μου σε αυτήν.
Προς το παρόν, επειδή το καταγραφικό είναι στον χώρο του ρούτερ, μπαίνω στις καμερες με το κινητό και στέλνω το σήμα του κινητού στην οθόνη.
Αυτό όμως προϋποθέτει να είναι συνέχεια το κινητό ανοιχτό και να τρέχει το πρόγραμμα των καμερών.

Υπάρχει δυνατότητα ασύρματης σύνδεσης του DVR με την Smart Tv μέσω του ρούτερ ή με κάποιον άλλον τρόπο;

mikemtb
05-08-22, 23:06
1.απο τον Internet browser της τηλεορασης δοκιμασε με την ip του καταγραφικου... ισως να μην παίξει λογω java, κλπ κλπ...
2. αν ειναι android η tv, κατεβασε την εφαρμογη του καταγραφικου.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

john_b
06-08-22, 12:15
Πράγματι από τον browser δεν δούλεψε και ηταν αναμενόμενο.
Πηγα πίσω την τηλεόραση, μια και την είχα παρει πριν τρεις μέρες και την αντικατέστησα με μια SONY με adroid.
Η πλάκα είναι οτι η εφαρμογή gDMSS μου γράφει ότι δεν είναι διαθέσιμη γι αυτή τη συσκευή.
Τωρα, τι κάνουνε;

paulk
06-08-22, 17:39
Εγώ το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για εύκολη λύση είναι να βρεις ένα tvbox απο κάποιον γνωστό- φίλο σου να το συνδέσεις στην tv σου μέσω, να το συνδέσεις στο wifi και να δοκιμάσεις αν θα παίξει με την εφαρμογή ή μέσω browser.
Αν θα παίξει τότε αναγκαστικά θα πρέπει να πάρεις ενα tvbox και να το έχεις μόνιμα ανοιχτό.

vasilllis
06-08-22, 20:01
Γκουγκλαρε how to install gdmss to android tv,Βρηκα αρκετά tutorials

john_b
07-08-22, 08:39
Τζίφος.
Έβαλα το αρχείο σε στικακι, κατέβασα και το apk installer, το έκανε εγκατάσταση, αλλά δεν εμφανίζεται πουθενά.
Τα ίδια ακριβώς και με ενα tv box που εχω.
Κάτι εναλλακτικό να βλέπω τοπικά μέσω της ip του DVR, στην smart tv, υπάρχει;

vasilllis
07-08-22, 13:25
Hdmi to ethernet converter (through tcp/ip).καλωδιο δεν μπορεις να ρίξεις;

john_b
07-08-22, 21:58
Καλώδιο για να βάλω, θα πρέπει να διασχίζει χύμα έναν διάδρομο και δεν θέλω. Μάλλον θα πάω σε Hdmi to ethernet converter. Το καταγραφικό βγάζει 2 εξόδους που είναι ήδη σε 2 μόνιτορ. Η βασική είναι VGA. Αν βάλω μετατροπέα VGA to HDMI και μετά Hdmi to ethernet converter, θα λειτουργεί ή θα έχει θέματα;

john_b
08-08-22, 21:00
Αυτό το ξέρει κανείς, θα μου κάνει δουλειά;

https://www.skroutz.gr/s/33203524/HDMI-Transmitter-30M-20047-79.html

stam1982
08-08-22, 21:10
Γιάννη αυτό σου είπε νωρίτερα ο Βασίλης.Μια χαρά σου κάνει.

john_b
08-08-22, 21:28
Το παράγγειλα από άλλο μαγαζί και μου βγαίνει 28 ευρώ με τα ταχυδρομικά.
Το σκρούτζ χρεώνει 40. Μόλις το πάρω θα σας πω εντυπώσεις.

aktis
08-08-22, 21:43
Αυτό που έδειξες ( hdmi extender ) λέει οτι θέλει καλώδιο κατηγορίας CAT6 . Καλό είναι να το πάρεις από κάπου με δικαίωμα επιστροφής γιατί δεν παίζουν πάντα , έχουν μικροπροβληματάκια .


Γιατι να πάς απο VGA σε hdmi ; χάνεις ποιότητα . Υπάρχουν πολλαπλασιαστές hdmi , όπως δείχνουν πχ σε μαγαζιά με τηλεοράσεις από ενα demo player σε όλες τις τηλεοράσεις . Οι περισσότερες συσκευές βγαίνουν σε παθητικές ( χωρίς τροφοδοτικό ) και ενεργές ( με δικό τους τροφοδοτικό ) . Οι παθητικές είναι φτηνότερες αλλά μπορεί να μη παίζουν το ιδιο καλά , καλό είναι να γίνεται δοκιμή .

Αν είσαι σπίτι σου και θέλεις να βλέπεις σε όλες τις τηλεοράσεις το καταγραφικό υπάρχουν και modulator . Τα βάζεις στο καλώδιο της κεραίας και βλέπουν όλες οι τηλεοράσεις έναν παραπάνω σταθμό TV .

john_b
08-08-22, 22:12
Νομίζω ότι το cat6 είναι να γίνει η σύνδεση μόνο με καλώδιο ανάμεσα σε πομπό και δέκτη. Αν γίνει ασύρματα λογικά πάει στο ρούτερ και λαμβάνει ο δέκτης. Αν το έχω καταλάβει σωστά γιατί δεν έχω ξαναδουλεψει κάτι αντίστοιχο.

aktis
08-08-22, 22:37
Ενσύρματα είναι όλα αυτά τα σετ TX RX που λέμε , που είδες να λέει ασύρματο ;
Απλά επειδη το hdmi δεν πάει μακριά κάνουν πατέντες για να το στείλουν πχ 30 μέτρα .
Τα ασύρματα ( της πλάκας ) ήταν την εποχή του φιλμνέτ που το άνοιγες εσύ στο σαλόνι για να δεις στην κρεβατοκάμαρα και δεν έπαιζε η γκαραζόπορτα του γείτονα .

stam1982
09-08-22, 01:18
Γιάννη τα Rx Tx συνδέονται μεταξύ τους με καλώδιο cat 6.Δεν εμπλέκεται πουθενά ρούτερ ή άλλος δικτυακός εξοπλισμός.

john_b
09-08-22, 11:26
Τότε κατάλαβα λάθος.
Η ασύρματη μετάδοση με ενδιαφέρει.

vasilllis
09-08-22, 16:57
Γιάννη είπα μέσω tcp/ip.
Αυτα συνδέονται στο υπαρχων δίκτυο καλωδιακα μεσω του router.

Ξεχασα https://www.bhphotovideo.com/c/product/1037095-REG/ocean_matrix_omx_hdmi_2_ip_hdmi_over_ip_extender.h tml

stam1982
09-08-22, 18:50
Βασίλη τα έχεις δοκιμάσει;Πάντως το κόστος δεν είναι μικρό.

john_b
09-08-22, 20:30
Οπότε πρέπει να δω σε κάτι τέτοιο;

https://rhoelect.gr/product/hdmi-wifi-asyrmatos-anametadotis-eikonas-ichou-zevgos-bin850/?skr_prm=WyIzMWQxOGE5Yi02NTk3LTQwZGQtYjBlOS03MmViN 2Y3ODQyNjAiLDE2NjAwNjYxNTQwODAseyJhcHBfdHlwZSI6Ind lYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

vasilllis
10-08-22, 00:21
Βασίλη τα έχεις δοκιμάσει;Πάντως το κόστος δεν είναι μικρό.

Oχι.Εχω δοκιμασει rs485 kai Rs232 σε tcp/ip της moxa και δουλευουν απροβληματιστα,βέβαια πολυ διαφορετικό bandwith.

john_b
13-08-22, 17:24
Το πρόβλημα λύθηκε.
Ακολούθησα τα κάτωθι βήματα :
1. Κατέβασα απο το pc την εφαρμογή DMSS PLUS Και την έβαλα σε ένα στικακι.
2. Κατέβασα στην τηλεόραση το APK Installer και μέσω αυτού εγκατέστησα το DMSS.
3. Για να μπορέσω να κανω ορατό το DMSS κατέβασα στην τηλεόραση την εφαρμογή Launcher και μέσω αυτής ανοίγω το dmss.
4. Για να πάρει το dmss τις ρυθμίσεις που πρέπει, κάρφωσα ενα στικακι για ασύρματο ποντίκι και πληκτρολόγιο.
5. Μέχρι να βρω πως γίνεται ποντίκι το τηλεχειριστήριο έχω αφήσει επάνω ένα απλό ασύρματο ποντίκι για να επιλέγω να εμφανιστούν οι κάμερες, αλλιώς δεν γίνεται.
Όλη η διαδικασία ειναι 3 κλικ.