PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλωδιο παροχης για κλιματιστικο 18-24000 btu



ExTaCy1337
08-08-22, 16:44
Καλησπερα , θα ηθελα να ρωτησω εαν κανει καλωδιο 3x2.5 HO5VV-F πολυκλωνο για ξεχωριστη παροχη πινακα για κλιματιστικο 18-24000 btu και τι ασφαλεια θα πρεπει να μπει, βλεπω στο ιντερνετ ολοι λενε 20αρα, μετα βλεπω οτι το 3x2.5 αντιστοιχει σε 16αρα, και με εχουν μπερδεψει.

Μιας και πιανουν τα χερια μου και ημουν βοηθος σε τετοιες εργασιες, θελω να περασω το καλωδιο σε καναλακι κατω απο το γυψινο εξωτερικα (δεν ειναι δικο μου σπιτι για να σκαψω και δεν θα το παρω και μαζι μου), επισης σκεφτομουν να βγαλω την μονωση ωστε να μην εχει βαρος & να ειναι μικροτερο το καναλακι, ενδείκνυται κατι τετοιο?

Ευχαριστώ!

mikemtb
08-08-22, 17:37
αν το κλιματιστικό ειναι νεας τεχνολογίας inverter, θεωρω οτι η 16άρα ασφαλεια ειναι οκ, ακόμα και με το 24άρι

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

john_b
08-08-22, 20:57
Το 2.5άρι πιστεύω θα σε καλύψει.
Πάντως η 20άρα ασφάλεια πάει σε 4άρι καλώδιο και τη δουλεύουν σε θερμοσίφωνο.

ΜαστροΤζεπέτο
08-08-22, 21:29
Και η απόσταση παίζει το ρόλο της, πόσα μέτρα ;;;;

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
08-08-22, 22:50
Οπος κ ναχει σε 2,5μμ 16αρα παει κ αν ειναι κ ιβερτερ πευτουμε πιο κατω . πχ σε δικα μου δωδεκαρια ο κατασκευαστης τα εχει σε πριζα

ExTaCy1337
09-08-22, 01:42
Και η απόσταση παίζει το ρόλο της, πόσα μέτρα ;;;;

Περίπου 20 μέτρα απόσταση.
Ναι θα είναι inverter! Το καλώδιο δεν θα έχει πρόβλημα σωστά;διότι το έχω ήδη.

konpan
09-08-22, 05:44
Εφόσον πρόκειται για καινούργιο μηχάνημα (inverter) η κατανάλωση δεν υπερβαίνει τα 2,5KW οπότε τα καλώδια είναι οκ και μία 16άρα ασφάλεια σε καλύπτει.

ExTaCy1337
09-08-22, 11:19
Εφόσον πρόκειται για καινούργιο μηχάνημα (inverter) η κατανάλωση δεν υπερβαίνει τα 2,5KW οπότε τα καλώδια είναι οκ και μία 16άρα ασφάλεια σε καλύπτει.
Τελεια! Γενικα ο τυπος καλωδιου αυτος ο ευκαμπτος ειναι ενταξει;
Επισης αυτο που ηθελα να κανω με το να ξηλωσω την μονωση και να την περασω στο καναλι φανταζομαι δεν θα εχει καποιο προβλημα σωστα;
Ευχαριστω!

spiros p
09-08-22, 11:21
16αρα διπλη κοβει φαση ουδετερο με 2.5αρι καλωδιο εχω 7 χρονια τωρα σε 24αρι ινβερτερ.αρα κανενα προβλημα

XPHSTOS29
09-08-22, 11:25
Το ταμπελακι του κλιματιστικού εχει ολες τις πληροφορίες για την κατανάλωση σε ρευμα και σε ισχυ, για να δεις τι ακριβώς χρειάζεται.
Απο τη στιγμη που θελεις να το περασεις μεσα απο το καναλι γιατι δεν παιρνεις τα μετρα που θελεις απο το καθε χρωμα καλωδιου και θελεις να γδυσεις καλωδιο;
Δεν ξερω κατα ποσο η καταπονηση κατα το περασμα μεσα απο το καναλι μπορει να επηρεάσει την μονωση των καλωδίων που δεν ειναι σχεδοασμενα για αυτη τη χρηση.

ExTaCy1337
09-08-22, 11:44
Το ταμπελακι του κλιματιστικού εχει ολες τις πληροφορίες για την κατανάλωση σε ρευμα και σε ισχυ, για να δεις τι ακριβώς χρειάζεται.
Απο τη στιγμη που θελεις να το περασεις μεσα απο το καναλι γιατι δεν παιρνεις τα μετρα που θελεις απο το καθε χρωμα καλωδιου και θελεις να γδυσεις καλωδιο;
Δεν ξερω κατα ποσο η καταπονηση κατα το περασμα μεσα απο το καναλι μπορει να επηρεάσει την μονωση των καλωδίων που δεν ειναι σχεδοασμενα για αυτη τη χρηση.

Αυτο ηθελα να κανω στην αρχη, απλα μου χαρισαν το καλωδιο. Θα δω αν ειναι μηπως αγορασω ξεχωριστα το καθε χρωμα.
Τι καλωδιο θα πρεπει να κοιταξω εκτος απο το να ειναι 3x2.5? Καποια αλλα χαρακτηριστικα, πως να το ζητησω;

Καταπονηση δεν νομιζω να υπαρχει στο καναλακι, απλα το ακουμπαω στον τοιχο και κλεινω το καπακι, το προβλημα θα ειναι το γδαρσιμο της μονωσης, αν κανω λαθος τελειωσε.
Ευχαριστω.

mikemtb
09-08-22, 15:12
Γενικα ο τυπος καλωδιου αυτος ο ευκαμπτος ειναι ενταξει;
Επισης αυτο που ηθελα να κανω με το να ξηλωσω την μονωση και να την περασω στο καναλι! αφου εχεις το καλώδιο, προχωρα.



Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
10-08-22, 09:50
'Οπως είπε και ο Σπύρος πριν 16Α ή 20Α ασφάλεια αλλά πάντα με αποκοπή ουδετέρου ή το πλεον σωστό είναι ασφάλεια και διπλός διακόπτης το 2.5 καλώδιο είναι επαρκές καλό σφύξιμο στο πίνακα και στο AC.

ExTaCy1337
13-08-22, 21:45
'Οπως είπε και ο Σπύρος πριν 16Α ή 20Α ασφάλεια αλλά πάντα με αποκοπή ουδετέρου ή το πλεον σωστό είναι ασφάλεια και διπλός διακόπτης το 2.5 καλώδιο είναι επαρκές καλό σφύξιμο στο πίνακα και στο AC.

Πηγα προχθες να αγορασω τα καναλακια και την ασφαλεια, του λεω μηπως 16Α με αποκοπη ουδετερου - μου λεει οχι αυτη ειναι για βιομηχανικα μηχανηματα.
Του λεω μηπως αντι για C16 να βαλω K16? οχι μου λεει και για την K, παλι κατι για θερμοσυφωνες/βιομηχανικα μηχανηματα, δεν θυμαμαι σε ποιο απο τα δυο το ειπε αυτο.
Τελικα μου εδωσε C16, οποτε εγω τωρα να παω να παρω ξανα αυτη με την αποκοπη;
Θα ηθελα να μαθω την θεωρια πανω σε αυτες τις ασφαλειες, τι διαφορα υπαρχει, επισης αυτη με την αποκοπη πιανει 2 θεσεις σωστα;

Κατι ακομα, επειδη δεν θελω καθολου να γκρεμιζω, και δεν καταφερα να περασω ατσαλινα σε μια σωληνα που παει στο παταρι, εχω ηδη 4αρι καλωδιο κανα 2μετρα που πηγαινε στον θερμοσυφωνα ο οποιος ειναι ακυρωμενος, απλα θελω να κλεμαρω το 2.5 καλωδιο ευκαμπτο πανω.
Για το ευκαμπτο μηπως θελει στην κλεμα πανω καποιο πρεσαριστο ακροδεκτη καλυτερα ή οχι;

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!

ExTaCy1337
22-08-22, 22:11
Καλησπερα! Το εργο τελειωσε, και εχω καποιες αποριες.
Ξερω θα φαω ξυλο, δεν εχω ρελε, πρεπει να ξανα πω τον σπιτινοικοκυρη... και αν χωρεσει, αν και εκανα καποιο χωρο και μπορω να βγαλω και το λαμπακι; (Ο Θερμοσυφωνας δεν ειναι σε λειτουργεια).

Παραθετω φωτογραφια το πριν και το μετα.

ΠΡΙΝ:
https://imgur.com/z8CZ7hS
https://imgur.com/kqKfDdK

ΜΕΤΑ:
https://imgur.com/KLXh1KI

Διαβασα οτι δεν υπαρχει προβλημα η εξοδος να ειναι απο την κατω πλευρα (δεν μου εφταναν πανω τα καλωδια).
Το θεμα μου ειναι οτι η πασα που παει στον Λεβητα δουλευει μονο αν εχω ανοιχτη την ασφαλεια του κλιματιστικου - λογικο.
Υπαρχει προβλημα αν παω την πασα στην 10A ασφαλεια διπλα; Δεν ξερω πως ητανε πατενταρισμενο πριν με 2 ασφαλειες στον θερμοσυφωνα.
Κάποιο αλλο λαθος που βλεπετε;

Και πως βγαινει το λαμπακι; Δεν εχει καν λαμακι να το κατεβασω

Ευχαριστω!

p270
23-08-22, 16:16
Τα γυμνα γεφυρωματα τα βρηκες ετσι;
Ακρως επικίνδυνα

ExTaCy1337
23-08-22, 16:45
Τα γυμνα γεφυρωματα τα βρηκες ετσι;
Ακρως επικίνδυνα
Αστα να πανε, ναι οι στις πρωτες δυο φωτογραφιες δεν ειχα πειραξει τιποτα.
Απλα αν μπει το καπακι δεν φαινονται, αλλα καταλαβαινω οτι αν ακουμπησει καπου θα υπαρχει θεμα. (Ειναι ετσι απο την εγκατασταση, λογικα, με αυτες τις ασφαλειες).
Απλα αυτες οι παλιες ασφαλειες ειναι πολυ πισω, δεν ειναι και δικο μου το σπιτι για να επενδυσω :bored:, απλα χωρις air condition εχω να κοιμηθω καλα απο τον Μαιο...:001_unsure:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
23-08-22, 23:09
συγνωμη απλα καπιος θελει λιιιιγο ξυλο ( με την καλη ενοια ) απορω πως νοικιαζουν μερικοι ανθρωποι σπιτι χωρις σωστο πινακα (οχι ζωγραφικης) χωρις ρελε , αυταααα:biggrin: