PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή τριφασικής τάσης σε μονοφασική



Ηλιας Α
23-08-22, 14:46
Από λάθος στον τίτλο έγραψα μομοφασική -και δεν μπόρεσα το διορθώσω- αντί του σωστού μονοφασική.
Παραθέτω έναν τρόπο
μετατροπής τριφασικής τάσης σε μονοφασική τάση με Μ.Σ.
Η τάση στο δευτερεύον εκτός από 230 Volt θα μπορούσε να είναι όση
επιθυμούνε ( αναλόγως των σπειρών του δευτ/ντος )

jenny
24-08-22, 23:28
Eάν θέλω να τροφοδοτήσω 800w λαμπτήρες ή μοτεράκι ενός ίππου μονοφασικό 230v τι θα αλλάζει στην κατασκευή του μ/στή?

Ηλιας Α
25-08-22, 08:22
Eάν θέλω να τροφοδοτήσω 800w λαμπτήρες ή μοτεράκι ενός ίππου μονοφασικό 230v τι θα αλλάζει στην κατασκευή του μ/στή?

Διαβάζοντας μερικά απ΄τα μηνύματα σου με πάει για ΄΄ρητορική΄΄ ερώτηση και δε θα ήθελε απάντηση αλά, απαντώ
όχι για σένα αλλά για αυτούς που ενδεχόμενα έχουν λιγότερες γνώσεις.
Λοιπόν αν θέλει κάποιος (όχι εσύ) να τροφοδοτήσει τις παραπάνω καταναλώσεις μπορεί άνετα να τις τροφ/σει
χωρίς Μ/Σ δεδομένου του ότι: α) Εδώ (στην Ελλάδα) υπάρχει στο δίκτυο μ΄΄ αυτή ΄τη τάση και β) Η μικρότερη εγκατάσταση
( από πλευράς ισχύος) έχει τη δυνατότητα τροφ/σης των παραπάνω καταν/σεων.

vasilisd
25-08-22, 22:10
Eάν θέλω να τροφοδοτήσω 800w λαμπτήρες ή μοτεράκι ενός ίππου μονοφασικό 230v τι θα αλλάζει στην κατασκευή του μ/στή?

Η προϋπόθεση όπως και σε κάθε μετασχηματιστή είναι ο πυρήνας και τα τυλίγματά του να αντέχουν την ζητούμενη κάθε φορά κατανάλωση

vasilisd
25-08-22, 22:16
Eάν θέλω να τροφοδοτήσω 800w λαμπτήρες ή μοτεράκι ενός ίππου μονοφασικό 230v τι θα αλλάζει στην κατασκευή του μ/στή?

Διαβάζοντας μερικά απ΄τα μηνύματα σου με πάει για ΄΄ρητορική΄΄ ερώτηση και δε θα ήθελε απάντηση αλά, απαντώ
όχι για σένα αλλά για αυτούς που ενδεχόμενα έχουν λιγότερες γνώσεις.
Λοιπόν αν θέλει κάποιος (όχι εσύ) να τροφοδοτήσει τις παραπάνω καταναλώσεις μπορεί άνετα να τις τροφ/σει
χωρίς Μ/Σ δεδομένου του ότι: α) Εδώ (στην Ελλάδα) υπάρχει στο δίκτυο μ΄΄ αυτή ΄τη τάση και β) Η μικρότερη εγκατάσταση
( από πλευράς ισχύος) έχει τη δυνατότητα τροφ/σης των παραπάνω καταν/σεων.

Γιατί θεωρείς "ρητορική" την ερώτηση της; Και αν η πληροφορία που παραθέτεις είναι αχρείαστη μιας και υπάρχει δίκτυο 230 V γιατί μας την παραθέτεις; Φιλικά πάντα.

Επίσης, γιατί να μην πάρεις απλά την μία φάση ώστε να μην μπλέκεις με μετασχηματιστές και με τους όποιους περιορισμούς τους;

Ηλιας Α
25-08-22, 23:08
[QUOTE=Ηλιας Α;925438]

Γιατί θεωρείς "ρητορική" την ερώτηση της; Και αν η πληροφορία που παραθέτεις είναι αχρείαστη μιας και υπάρχει δίκτυο 230 V γιατί μας την παραθέτεις; Φιλικά πάντα.

Επίσης, γιατί να μην πάρεις απλά την μία φάση ώστε να μην μπλέκεις με μετασχηματιστές και με τους όποιους περιορισμούς τους;
<<Γιατί θεωρείς "ρητορική" την ερώτηση της; Και αν η πληροφορία που παραθέτεις είναι αχρείαστη μιας και υπάρχει δίκτυο 230 V γιατί μας την παραθέτεις; Φιλικά πάντα.>>
Αν χρειασθεί θα με ρωτήσει η Τζένη ( που δε νομίζω) γιατί μάλλον καλύφτηκε με την απάντησή μου, αν δε εδώ ήμαστε.
<<γιατί να μην πάρεις απλά την μία φάση ώστε να μην μπλέκεις με μετασχηματιστές και με τους όποιους περιορισμούς τους>>
Έγραψα στη Τζένη
<<Λοιπόν αν θέλει κάποιος (όχι εσύ) να τροφοδοτήσει τις παραπάνω καταναλώσεις μπορεί άνετα να τις τροφ/σει
χωρίς Μ/Σ δεδομένου του ότι: α) Εδώ (στην Ελλάδα) υπάρχει στο δίκτυο μ΄΄ αυτή ΄τη τάση και β) Η μικρότερη εγκατάσταση
( από πλευράς ισχύος) έχει τη δυνατότητα τροφ/σης των παραπάνω καταν/σεων>>
Έστω έμμεσα δεν έχεις απάντηση στο ερωτημάσου; αν όχι γνέψεμου να σου δώσω ΄΄μασημένη΄΄ απάντηση.

jenny
25-08-22, 23:21
Eάν θέλω να τροφοδοτήσω 800w λαμπτήρες ή μοτεράκι ενός ίππου μονοφασικό 230v τι θα αλλάζει στην κατασκευή του μ/στή?

Διαβάζοντας μερικά απ΄τα μηνύματα σου με πάει για ΄΄ρητορική΄΄ ερώτηση και δε θα ήθελε απάντηση αλά, απαντώ
όχι για σένα αλλά για αυτούς που ενδεχόμενα έχουν λιγότερες γνώσεις.
Λοιπόν αν θέλει κάποιος (όχι εσύ) να τροφοδοτήσει τις παραπάνω καταναλώσεις μπορεί άνετα να τις τροφ/σει
χωρίς Μ/Σ δεδομένου του ότι: α) Εδώ (στην Ελλάδα) υπάρχει στο δίκτυο μ΄΄ αυτή ΄τη τάση και β) Η μικρότερη εγκατάσταση
( από πλευράς ισχύος) έχει τη δυνατότητα τροφ/σης των παραπάνω καταν/σεων.
Νομίζω ήμουν σαφής στην ερώτησή μου η οποία αφορούσε το κατασκευαστικό μέρος του μετασχηματιστή τίποτε άλλο.
Γνωρίζω πως υπάρχουν σε βιοτεχνίες ή και βιομηχανίες ή ακόμα και δίκτυα σε πλοία που χρησιμοποιούν μετ/στες 380/230 ανάλογης ισχύος ώστε να καλύπτουν μετά την τροφοδοσία από γεννήτριες κινητήρες διαφόρων τύπων. Ότι απευθείας από το δίκτυο που μας δίνει ο ΔΕΔΔΗΕ μπορούν να συνδεθούν κινητήρες χωρίς ύπαρξη μετ/στών είναι γνωστό.

mikemtb
26-08-22, 00:37
[emoji897]

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηλιας Α
26-08-22, 17:20
[QUOTE=Ηλιας Α;925438]
Νομίζω ήμουν σαφής στην ερώτησή μου η οποία αφορούσε το κατασκευαστικό μέρος του μετασχηματιστή τίποτε άλλο.
Γνωρίζω πως υπάρχουν σε βιοτεχνίες ή και βιομηχανίες ή ακόμα και δίκτυα σε πλοία που χρησιμοποιούν μετ/στες 380/230 ανάλογης ισχύος ώστε να καλύπτουν μετά την τροφοδοσία από γεννήτριες κινητήρες διαφόρων τύπων. Ότι απευθείας από το δίκτυο που μας δίνει ο ΔΕΔΔΗΕ μπορούν να συνδεθούν κινητήρες χωρίς ύπαρξη μετ/στών είναι γνωστό.
Νομίζω ήμουν σαφής στην ερώτησή μου η οποία αφορούσε το κατασκευαστικό μέρος του μετασχηματιστή τίποτε άλλο.
Γνωρίζω πως υπάρχουν σε βιοτεχνίες ή και βιομηχανίες ή ακόμα και δίκτυα σε πλοία που χρησιμοποιούν μετ/στες 380/230 ανάλογης ισχύος ώστε να καλύπτουν μετά την τροφοδοσία από γεννήτριες κινητήρες διαφόρων τύπων. Ότι απευθείας από το δίκτυο που μας δίνει ο ΔΕΔΔΗΕ μπορούν να συνδεθούν κινητήρες χωρίς ύπαρξη μετ/στών είναι γνωστό.
<< Νομίζω ήμουν σαφής στην ερώτησή μου η οποία αφορούσε το κατασκευαστικό μέρος του μετασχηματιστή τίποτε άλλο.>>

Τι; να σου απαντήσω στην ερώτησή σου.

<< Εάν θέλω να τροφοδοτήσω 800w λαμπτήρες ή μοτεράκι ενός ίππου μονοφασικό 230v τι θα αλλάζει στην κατασκευή του μ/στη;>>

Στην προκειμένη περίπτωση δε χρειάζεται Μ./Σ σου απάντησα στο 3 μήνυμά μου και το γιατί. Κάνω την υπόθεση ότι χρειάζεται Μ/Σ και συνεχίζω.

Κατασκ/κα μέρη ένας Μ/Σ έχει πολλά €“ίσως και 50 εσύ για ποιο απ΄ όλα θα ήθελες να μάθεις (αν γνωρίζω να σου απαντήσω.)
<< Γνωρίζω πως υπάρχουν σε βιοτεχνίες ή και βιομηχανίες ή ακόμα και δίκτυα σε πλοία που χρησιμοποιούν μετ/στες 380/230 ανάλογης ισχύος ώστε να καλύπτουν μετά την τροφοδοσία από γεννήτριες κινητήρες διαφόρων τύπων>>

Γίνεσαι ποιο σαφής να μπορέσω να σου απαντήσω.

<<Γνωρίζω Ότι απευθείας από το δίκτυο που μας δίνει ο ΔΕΔΔΗΕ μπορούν να συνδεθούν κινητήρες χωρίς ύπαρξη μετ/στών είναι γνωστό.>>

Ναι! Μου είναι γνωστό αυτό αλλά, έστω ότι θέλω να τροφοδοτήσω: α) Έναν κινητήρα σπέσιαλ (ιδιόμορφης κατασκευής και δε βρίσκω τέτοιον εδώ στην Ελλάδα ) που μου τον έστειλαν από τη Γερμανία με ον τάσης 230 Volt και ον έντασης Χ όπου Χ μεγαλύτερης έντασης από αυτό που μπορεί να τροφοδοτήσει η τριφασική εγκ/ση που έχω ( τοφ/ντας τον κινητήρα από μία φάση) β) Ένα μονοφασικό φούρνο για λιώσιμο μετάλλων μεγάλης ισχύος με ον έντασης Χ όπου –και εδώ- Χ μεγαλύτερη έντασης από αυτό που μπορεί να τροφοδοτήσει η τριφασική εγκ/ση που έχω, τοφ/ντας τον κινητήρα από μία φάση και.

Συνεχίζω γ) Να φτιάξω μια ηλεκτροσυγκόλληση με Μ/Σ ο οποίος (Μ/Σ) να τροφοδοτείται (για τους γνωστούς λόγους) το πρωτεύων με τριφασική τάση με ονομ. πολική τάση 400 Volt και να έχει έξοδο γύρο στα 60 Volt τα οποία ενδεχομένως να τα αυξομειώνω.
Θα μπορούσα να αναφέρω και άλλες περιπτώσεις που χρειάζεται ο Μ/Σ του σχήματος που ανάρτησα στο 1 μήνυμά μου.

pstratos
26-08-22, 22:47
Μη σας φανεί περίεργο, αλλά σε πολλές βιομηχανικές μονάδες έχουμε πεδία - πίνακες που φθάνουν μόνο 3φάσεις + γείωση. Για λόγους οικονομίας(??) δεν έρχεται ο ουδέτερος. Εκεί είτε εφαρμόζουμε ουδετερογείωση (που δημιουργεί καμιά φορά προβλήματα) είτε έχουμε Μ/Σ 400/230 και το ένα άκρο το βαφτίζουμε ουδέτερο.

Την πρώτη συνδεσμολογία (που δύο τυλίγματα από τα 3 συνδέονται ώστε να είναι σε διαφορά φάσης 180ο δεν την έχω ξαναδεί, ούτε δοκιμάσει) Γιατί απλά δεν παίρνουμε έξοδο μόνο από το πρώτο τύλιγμα??

Ηλιας Α
27-08-22, 07:26
Μη σας φανεί περίεργο, αλλά σε πολλές βιομηχανικές μονάδες έχουμε πεδία - πίνακες που φθάνουν μόνο 3φάσεις + γείωση. Για λόγους οικονομίας(??) δεν έρχεται ο ουδέτερος. Εκεί είτε εφαρμόζουμε ουδετερογείωση (που δημιουργεί καμιά φορά προβλήματα) είτε έχουμε Μ/Σ 400/230 και το ένα άκρο το βαφτίζουμε ουδέτερο.

Την πρώτη συνδεσμολογία (που δύο τυλίγματα από τα 3 συνδέονται ώστε να είναι σε διαφορά φάσης 180ο δεν την έχω ξαναδεί, ούτε δοκιμάσει) Γιατί απλά δεν παίρνουμε έξοδο μόνο από το πρώτο τύλιγμα??
<<
Την πρώτη συνδεσμολογία (που δύο τυλίγματα από τα 3 συνδέονται ώστε να είναι σε διαφορά φάσης 180ο δεν την έχω ξαναδεί, ούτε δοκιμάσει) Γιατί απλά δεν παίρνουμε έξοδο μόνο από το πρώτο τύλιγμα??>>
Η παραπάνω ερώτηση απευθύνεται σε μένα;

Ηλιας Α
27-08-22, 07:59
Μη σας φανεί περίεργο, αλλά σε πολλές βιομηχανικές μονάδες έχουμε πεδία - πίνακες που φθάνουν μόνο 3φάσεις + γείωση. Για λόγους οικονομίας(??) δεν έρχεται ο ουδέτερος. Εκεί είτε εφαρμόζουμε ουδετερογείωση (που δημιουργεί καμιά φορά προβλήματα) είτε έχουμε Μ/Σ 400/230 και το ένα άκρο το βαφτίζουμε ουδέτερο.

Την πρώτη συνδεσμολογία (που δύο τυλίγματα από τα 3 συνδέονται ώστε να είναι σε διαφορά φάσης 180ο δεν την έχω ξαναδεί, ούτε δοκιμάσει) Γιατί απλά δεν παίρνουμε έξοδο μόνο από το πρώτο τύλιγμα??

<< Μη σας φανεί περίεργο, αλλά σε πολλές βιομηχανικές μονάδες έχουμε πεδία - πίνακες που φθάνουν μόνο 3φάσεις + γείωση. Για λόγους οικονομίας(??) δεν έρχεται ο ουδέτερος. Εκεί είτε εφαρμόζουμε ουδετερογείωση (που δημιουργεί καμιά φορά προβλήματα>>
Οι 3φάσεις που φτάνουν στα <<πεδία - πίνακες>> εξυπηρετούν κυκλώματα ισχύος;
<<έχουμε Μ/Σ 400/230 και το ένα άκρο το βαφτίζουμε ουδέτερο>>
Το άκρο που το βαφτίζεται ουδέτερο το γειώνεται; Ο Μ/Σ εξυπηρετεί κυκλώματα ισχύος ή ελέγχου;

vasilllis
27-08-22, 09:13
Μη σας φανεί περίεργο, αλλά σε πολλές βιομηχανικές μονάδες έχουμε πεδία - πίνακες που φθάνουν μόνο 3φάσεις + γείωση. Για λόγους οικονομίας(??) δεν έρχεται ο ουδέτερος. Εκεί είτε εφαρμόζουμε ουδετερογείωση (που δημιουργεί καμιά φορά προβλήματα) είτε έχουμε Μ/Σ 400/230 και το ένα άκρο το βαφτίζουμε ουδέτερο.

Την πρώτη συνδεσμολογία (που δύο τυλίγματα από τα 3 συνδέονται ώστε να είναι σε διαφορά φάσης 180ο δεν την έχω ξαναδεί, ούτε δοκιμάσει) Γιατί απλά δεν παίρνουμε έξοδο μόνο από το πρώτο τύλιγμα??Για λόγους οικονομιας το εκαναν παλαιότερα.

mtzag
27-08-22, 15:09
Γιατι να μην κανεις ανορθωση με τριφασικη γεφυρα και πυκνωτες μετα?
Οι βιομηχανικες ηλεκτροκολησεις και το πλασμα που εχω ετσι ειναι

xrist sakis
27-08-22, 17:26
Καλησπέρα! Ο φίλος βάζει τρία τυλίγματα στην σειρά τα οποία έχουν 120 μοίρες διαφορά φάσης μεταξύ τους, εκ των οποίων τα δύο αντίστροφα, και περιμένει να δουλέψει; Δεν νομίζω... Γι αυτό στις εγκαταστάσεις όταν θέλουν μονοφασικό, ξεχωρίζουν τις φάσεις και τροφοδοτουν τα επιμέρους στοιχεία από φάση-ουδέτερο. Και άν δεν υπάρχει ουδέτερος, όπως είπε ένας φίλος για οικονομία, βάζουν Μ/Τ 400/230 και γειώνουν και κάνουν ουδέτερο την μία άκρη. Ή σε κάποιες περιπτώσεις βάζουν αυτομετασχηματηστή με λήψεις για tapping.
Σάκης

pstratos
27-08-22, 19:16
<<
Την πρώτη συνδεσμολογία (που δύο τυλίγματα από τα 3 συνδέονται ώστε να είναι σε διαφορά φάσης 180ο δεν την έχω ξαναδεί, ούτε δοκιμάσει) Γιατί απλά δεν παίρνουμε έξοδο μόνο από το πρώτο τύλιγμα??>>
Η παραπάνω ερώτηση απευθύνεται σε μένα;

Ναι. Μετά είδα οτι το πρόβλημά σου είναι η ανεπάρκεια ρεύματος για να τροφοδοτηθείς από 1 φάση. Και πλάι όμως με ένα ΜΣ 400/230 μοιράζεις την ισχύ σε 2 φάσεις (έναντι 3). Τότε σε φθάνει η παροχή σου?

pstratos
27-08-22, 19:20
<< Μη σας φανεί περίεργο, αλλά σε πολλές βιομηχανικές μονάδες έχουμε πεδία - πίνακες που φθάνουν μόνο 3φάσεις + γείωση. Για λόγους οικονομίας(??) δεν έρχεται ο ουδέτερος. Εκεί είτε εφαρμόζουμε ουδετερογείωση (που δημιουργεί καμιά φορά προβλήματα>>
Οι 3φάσεις που φτάνουν στα <<πεδία - πίνακες>> εξυπηρετούν κυκλώματα ισχύος;
<<έχουμε Μ/Σ 400/230 και το ένα άκρο το βαφτίζουμε ουδέτερο>>
Το άκρο που το βαφτίζεται ουδέτερο το γειώνεται; Ο Μ/Σ εξυπηρετεί κυκλώματα ισχύος ή ελέγχου;

Οι 3 φάσεις είναι για ισχύ (τάξεως 80 -100kva)

Ο Μ/Σ χρησιμοποιείται για το κύκλωμα ελέγχου (PLC, dc τροφοδοτικά, κανα ρελεδάκι με πηνίο 230...)

Σε οτι πίνακα έχει έρθει εξ ανατολής (Κίνα, Κορέα, Ταιβαν) δεν γειώνεται ο "ουδέτερος"
Σε πεδία που έχουν φτιαχτεί Ελλάδα, 9/10 είναι γειωμένος -και δημιουργείται θέμα αν μπορείς να έχεις 2 ουδετερογειώσεις σε μια εγκατάσταση κλπ --> off topic)

Ηλιας Α
28-08-22, 00:38
[QUOTE=pstratos;925498
Την πρώτη συνδεσμολογία (που δύο τυλίγματα από τα 3 συνδέονται ώστε να είναι σε διαφορά φάσης 180ο δεν την έχω ξαναδεί, ούτε δοκιμάσει) Γιατί απλά δεν παίρνουμε έξοδο μόνο από το πρώτο τύλιγμα??[/QUOTE]
<<Την πρώτη συνδεσμολογία (που δύο τυλίγματα από τα 3 συνδέονται ώστε να είναι σε διαφορά φάσης>>
Για ποια - σαφώς του δευτερ- τυλιγμ. λες στο σχ του παρόντος 1 Post αρχίζοντας πάντα από Δ/Ε προς Α/Ρ, << 180ο>> από προς και ποίου ( για να συνεννοηθούμε)
<<Γιατί απλά δεν παίρνουμε έξοδο μόνο από το πρώτο τύλιγμα?>> Τότε..... δε θα μιλάγαμε για αυτό το Μ/Σ θα μιλάγαμε για ένα συνηθισμένο Μ/Σ ή μάλλον δε θα μιλάγαμε καθόλου θα το κάναμε <<γαργάρα>> που λένε .
<<δύο τυλίγματα από τα 3 συνδέονται ώστε να είναι σε διαφορά φάσης 180ο δεν την έχω ξαναδεί, ούτε δοκιμάσει>>
Μάλλον δεν είσαι ο ... μόνος, γι΄αυτό κάθομαι και χολοσκάω, δοκίμασε θα σου αρέσει! και θα θες και άλλο.

Υ/Γ
Ανάρτησα νέο βελτιωμένο σχήμα ως προς την εμφάνιση και μόνο.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ τους κοντρολιέριδες να διαγράψουν ή να το αντικαταστήσουν το σχήμα του 1 post με το ποιο κάτω, και αν το διαγ/ψουν να παραπέμπουν τους αναγνώστες στο παρόν (το καλύτερο ν΄ αντ/σουν το σχήμα του 1 Post μ΄αυτό . Επίσης πάλι στο 1 post να διαγράψουν αυτά,<< Από λάθος στον τίτλο έγραψα μομοφασική -και δεν μπόρεσα το διορθώσω- αντί του σωστού μονοφασική>>.είναι περιττά πλέον 8) . Ευχαριστώ.

Ηλιας Α
28-08-22, 01:11
Γιατι να μην κανεις ανορθωση με τριφασικη γεφυρα και πυκνωτες μετα?
Οι βιομηχανικες ηλεκτροκολησεις και το πλασμα που εχω ετσι ειναι
Μόνο ανόρθωση; οι πυκνωτές σε μάραναν;.

Ηλιας Α
28-08-22, 01:30
Ναι. Μετά είδα οτι το πρόβλημά σου είναι η ανεπάρκεια ρεύματος για να τροφοδοτηθείς από 1 φάση. Και πλάι όμως με ένα ΜΣ 400/230 μοιράζεις την ισχύ σε 2 φάσεις (έναντι 3). Τότε σε φθάνει η παροχή σου?
ΟΧΙ............................................... .................................................. .................................

Ηλιας Α
28-08-22, 01:46
Καλησπέρα! Ο φίλος βάζει τρία τυλίγματα στην σειρά τα οποία έχουν 120 μοίρες διαφορά φάσης μεταξύ τους, εκ των οποίων τα δύο αντίστροφα, και περιμένει να δουλέψει; Δεν νομίζω... Γι αυτό στις εγκαταστάσεις όταν θέλουν μονοφασικό, ξεχωρίζουν τις φάσεις και τροφοδοτουν τα επιμέρους στοιχεία από φάση-ουδέτερο. Και άν δεν υπάρχει ουδέτερος, όπως είπε ένας φίλος για οικονομία, βάζουν Μ/Τ 400/230 και γειώνουν και κάνουν ουδέτερο την μία άκρη. Ή σε κάποιες περιπτώσεις βάζουν αυτομετασχηματηστή με λήψεις για tapping.

Σάκης
<< Ο φίλος βάζει τρία τυλίγματα στην σειρά τα οποία έχουν 120 μοίρες διαφορά φάσης μεταξύ τους, εκ των οποίων τα δύο αντίστροφα>>
<<εκ των οποίων τα δύο αντίστροφα>>Ευτυχώς που τ έβαλα΄αντίστροφα, γιατί αν δε τ΄έβαλα αντίστροφα θα με κράζανε αυτοί που γνωρίζουν.
Σ΄ερωτώ λοιπόν αν δεν τ΄έβαλα αντίστροφα α) από ποια σημεία του σχήμ του 1 ή 18 Post ( που λειτουργικά είναι τα ίδια μόνο στην ΄μόστρα΄διαφέρουν) θ΄έπαιρνες τη τάση, περιγραφικά ή με σχήμα και β) τι τιμή θα είχε αυτή (η τάση) αν το κάθε ένα τύλιγμα του δευτ/ντος ΄έβγαζε΄υποθετική τάση 100 Volt .

XPHSTOS29
28-08-22, 04:07
Να ρωτήσω και εγω κατι.
Τα τυλιγματα στο πρωτεύον ειναι σε αστερα η σε τρίγωνο;
Στο σχεδιάγραμμα φαίνεται νανειναι σε αστερα οπότε η ταση σε καθε πηνειο ειναι 220v και οχι 380 ( ή 230/400)

Ηλιας Α
28-08-22, 09:41
Να ρωτήσω και εγω κατι.
Τα τυλιγματα στο πρωτεύον ειναι σε αστερα η σε τρίγωνο;
Στο σχεδιάγραμμα φαίνεται νανειναι σε αστερα οπότε η ταση σε καθε πηνειο ειναι 220v και οχι 380 ( ή 230/400)
Να ρωτήσω και εγω κατι.
<<Τα τυλιγματα στο πρωτεύον ειναι σε αστερα η σε τρίγωνο;>>
Καραμπινάτος ΑΣΤΕΡΑΣ
<<Στο σχεδιάγραμμα φαίνεται νανειναι σε αστερα οπότε η ταση σε καθε πηνειο ειναι 220v και οχι 380 ( ή 230/400)>>
Προφανώς λες για το σχέδιο του 1post; (Γιατί υπάρχει και ένα πεντάμορφο- ο Θεός να το κάνει- στο18 post) Αν ναι γνέψε μου.

XPHSTOS29
28-08-22, 15:52
Επέτρεψε μου αλλη μια ερώτηση.
Τι θα συμβεί αν "χαθεί" μια φαση απο τίς τρεις,
Πως θα αντιδράσει ο μετασχηματιστής;

Ηλιας Α
28-08-22, 20:38
Επέτρεψε μου αλλη μια ερώτηση.
Τι θα συμβεί αν "χαθεί" μια φαση απο τίς τρεις,
Πως θα αντιδράσει ο μετασχηματιστής;
Περίπου ότι σ΄και στους άλλους τριφασικούς Μ/Σ, και λέω περίπου γιατί εξαρτάτε (μερικές φορές) από τη συνδεσμολογία των τυλιγμάτων του τριφ/κου Μ/Σ.

thomasgree
30-08-22, 22:46
Περίπου ότι σ΄και στους άλλους τριφασικούς Μ/Σ, και λέω περίπου γιατί εξαρτάτε (μερικές φορές) από τη συνδεσμολογία των τυλιγμάτων του τριφ/κου Μ/Σ.
Δλδ τι συμβαίνει και στους άλλους?

Ηλιας Α
30-08-22, 23:20
Δλδ τι συμβαίνει και στους άλλους?
Μειώνεται η τάση εξόδου.