PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΑΣΗΣ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ



Ηλιας Α
31-08-22, 08:57
ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΑΣΗΣ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
Όπως γνωρίζομε μπορούμε να ρυθμίσουμε τη τάση σ΄ μια κατανάλωση, παρεμβάλλοντας μεταξύ πηγής και κατανάλωσης με: α) Με ρυθμιζόμενη αντίσταση (Ποτενσιόμετρο, ροοστάτη και συγκροτήματα αντιστάσεων με ενδιάμεσες λήψεις) β ) Με θυρίστορες διαφόρων κατηγοριών και γ) Με ότι άλλο τρόπο σεις γνωρίζεται .
Τώρα θ αναρτήσω έναν άλλο τρόπο ρύθμισης της τάσης, με μαγνητικό ενισχυτή(*) - για όσους βεβαίως δεν τους ξέρουν-, ο μαγνητικός ενισχυτής φαίνεται στο συνημμένο σχέδιο, με μερικές επεξηγήσεις.
(*) Γιατί τον λένε ενισχυτή, που στην ουσία δεν κάνει ενίσχυση τάσης αλλά μείωση, δεν γνωρίζω όποιος το γνωρίζει ας απαντήσει.

leosedf
31-08-22, 11:43
https://dam-assets.fluke.com/s3fs-public/F-179_04c_1500x1000.jpg

αλπινιστης
31-08-22, 12:20
https://dam-assets.fluke.com/s3fs-public/F-179_04c_1500x1000.jpg

Κυριακο, εσυ??

Ηλιας Α
10-09-23, 23:29
Ανάρτησα το παρόν θέμα για να διαβαστεί, και....... ίσως βοηθήσει τους ασχολούμενους με τα ηλεκτρολογικά.

Ο leosedf (https://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=28767) αν και Υπερ Συντονιστής στο δικό μου θέμα πάσαρε -αν δεν κάνω λάθος- κάτι όργανα,ίσως με αυτό το μήνυμα νόμισε ότι θα γελοιοποιήσει το θέμα, αντί να ενθαρρύνει τους γράφον τες θέματα που ενδεχομένως βοηθούν τα μέλη.
Τέτοιες ενέργειες για μένα - τουλάχιστον- είναι κατακριτέες και, ειδικότερα για έναν υπερ Συντονιστή.
Για δε τον αλπινιστή του 3 ποστ σαν υπασπιστής, του υπερ Συντονιστή ακολούθησε τα βηματάτά του, λυπάμαι αλλά, έχει το ελαφρυντικό του ακαταλόγιστου.
Υ.Γ Πολύ πιθανόν ο υπερ Συντονιστής, να δυσανασχετήσει με το παρόν και να με τιμωρήσει (*) να κλειδώσει ή διαγράψει(**) το θέμα, καλοδεχούμενη κάθε απόφασή του.
(*) Αλλά τιμωρία, χωρίς απολογία και χωρίς δικαίωμα έφεσις, ούτε σε τριτοκοσμικές χώρες δεν εφαρμόζεται.
(**) Έχει διαγραφεί θέμα μου και, έχω τιμωρηθεί για το ίδιο θέμα, αδικαιολόγητα -νομίζω- και έχω υπόνοιες ο΄τι έγινε από τον συγκεκριμένο υπερ Συντονιστή.

XPHSTOS29
11-09-23, 02:00
Προσπερνάω τα σχόλια και για το θεωρητικό της συζήτησης, μιας και η αναζήτηση δεν μου εβγαλε καποιο αποτελεσμα.
Το σχέδιο μου θυμίζει ψαλιδιστη τασης, χωρις απευθείας σύνδεση στο κυκλωμα.
Βέβαια χωρις καποια κυματομορφή στα τυλίγματα δεν μπορω να κατανοήσω πληρως τη λειτουργία, κυριως στην αντίθετη με την τροφοδοσία κυματομορφή του AC μιας και ο κορος του πυρηνα δημιουργει αντίθετης πολικότητας μαγνητικό πεδιο.

αλπινιστης
11-09-23, 09:18
Ηλία καλημέρα,
σορυ αν σε πειραξε το σχολιο μου.
Σε καμια περιπτωση δεν ηταν αρνητικο προς το ποστ σου.
Αλλα, αληθεια τωρα...μολις ανεβασε ο Κωνσταντίνος το FLUKE, πες μου ποιον σκεφτηκες???




Ανάρτησα το παρόν θέμα για να διαβαστεί, και....... ίσως βοηθήσει τους ασχολούμενους με τα ηλεκτρολογικά.

Ο leosedf (https://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=28767) αν και Υπερ Συντονιστής στο δικό μου θέμα πάσαρε -αν δεν κάνω λάθος- κάτι όργανα,ίσως με αυτό το μήνυμα νόμισε ότι θα γελοιοποιήσει το θέμα, αντί να ενθαρρύνει τους γράφον τες θέματα που ενδεχομένως βοηθούν τα μέλη.
Τέτοιες ενέργειες για μένα - τουλάχιστον- είναι κατακριτέες και, ειδικότερα για έναν υπερ Συντονιστή.
Για δε τον αλπινιστή του 3 ποστ σαν υπασπιστής, του υπερ Συντονιστή ακολούθησε τα βηματάτά του, λυπάμαι αλλά, έχει το ελαφρυντικό του ακαταλόγιστου.
Υ.Γ Πολύ πιθανόν ο υπερ Συντονιστής, να δυσανασχετήσει με το παρόν και να με τιμωρήσει (*) να κλειδώσει ή διαγράψει(**) το θέμα, καλοδεχούμενη κάθε απόφασή του.
(*) Αλλά τιμωρία, χωρίς απολογία και χωρίς δικαίωμα έφεσις, ούτε σε τριτοκοσμικές χώρες δεν εφαρμόζεται.
(**) Έχει διαγραφεί θέμα μου και, έχω τιμωρηθεί για το ίδιο θέμα, αδικαιολόγητα -νομίζω- και έχω υπόνοιες ο΄τι έγινε από τον συγκεκριμένο υπερ Συντονιστή.

antonisfa
11-09-23, 11:19
Από τα λίγα που γνωρίζω και σύμφωνα με το διάγραμμα πρόκειται για ένα είδος μεταβλητού τσόκ. Ελέγχει την αντίσταση στο ac πάνω σε ένα πηνίο ελέγχοντας τη μαγνητική κατάσταση του πυρήνα στον οποίο τυλίγεται το πηνίο.
Αυτό γίνεται με την ενεργοποίηση μιας άλλης περιέλιξης στον πυρήνα που θα την ονόμαζα "πηνίο ελέγχου".
Ανάλογα με την ενέργεια στο πηνίο ελέγχου, η διαπερατότητα του πυρήνα μπορεί να ποικίλλει ελέγχοντας έτσι μια μεγαλύτερη ροή ac.

chipakos-original
11-09-23, 16:12
Σπάω το κεφάλι μου από εχθές να θυμηθώ ένα παρόμοιο σύστημα που το έχω συναντήσει ξανά και τελικά θυμήθηκα. Είχα έναν γνωστό που τύλιγε μετασχηματιστές ο οποίος πέρισυ μας άφησε και είχε παρόμοιο σύστημα στο πεντάλ της μηχανής που τύλιγε τα πηνεία.Για να πετύχει ο κατασκευαστής σωστή ρύθμιση στην ταχύτητα της μηχανής ο ποδοδιακόπτης δεν περιέστρεφε κάποιο ποτενσιόμετρο αλλά βύθιζε έναν πυρήνα μέσα σε έναν μετασχηματιστή κι έτσι επηρεάζοντας το μαγνητικό πεδίο είχε χωρίς μηχανικές καταπονήσεις και τριβές τέλεια ρύθμιση. Δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες, και φυσικά δεν είναι το ίδιο αλλά μάλλον επιτυχγάνει περίπου ίδια πράγματα, και λογικά όπως τα είπε ο Αντώνης είναι.

Ηλιας Α
11-09-23, 17:27
Σπάω το κεφάλι μου από εχθές να θυμηθώ ένα παρόμοιο σύστημα που το έχω συναντήσει ξανά και τελικά θυμήθηκα. Είχα έναν γνωστό που τύλιγε μετασχηματιστές ο οποίος πέρισυ μας άφησε και είχε παρόμοιο σύστημα στο πεντάλ της μηχανής που τύλιγε τα πηνεία.Για να πετύχει ο κατασκευαστής σωστή ρύθμιση στην ταχύτητα της μηχανής ο ποδοδιακόπτης δεν περιέστρεφε κάποιο ποτενσιόμετρο αλλά βύθιζε έναν πυρήνα μέσα σε έναν μετασχηματιστή κι έτσι επηρεάζοντας το μαγνητικό πεδίο είχε χωρίς μηχανικές καταπονήσεις και τριβές τέλεια ρύθμιση. Δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες, και φυσικά δεν είναι το ίδιο αλλά μάλλον επιτυχγάνει περίπου ίδια πράγματα, και λογικά όπως τα είπε ο Αντώνης είναι.
<< .Για να πετύχει ο κατασκευαστής σωστή ρύθμιση στην ταχύτητα της μηχανής ο ποδοδιακόπτης δεν περιέστρεφε κάποιο ποτενσιόμετρο αλλά βύθιζε έναν πυρήνα μέσα σε έναν μετασχηματιστή κι έτσι επηρεάζοντας το μαγνητικό πεδίο είχε χωρίς μηχανικές καταπονήσεις και τριβές τέλεια ρύθμιση>>
Έτσι αλλά όχι <<σε έναν μετασχηματιστή >> Αλλά σε πηνίο, και στα σινεμά προ του 60 , το προοδευτικό ανάμα και σβήσιμο των φώτων, έτσι γινόταν.
Συγνώμη, το σκέφτηκα καλύτερα. Ναι! θα μπορούσε να ήταν και Μ/Σ με βυθιζόμενο πυρήνα.

jeronimo
11-09-23, 18:10
Το ίδιο δεν κάνουν και σε κάποιες παλιές ηλεκτρολύσεις

chipakos-original
11-09-23, 18:19
<< .Για να πετύχει ο κατασκευαστής σωστή ρύθμιση στην ταχύτητα της μηχανής ο ποδοδιακόπτης δεν περιέστρεφε κάποιο ποτενσιόμετρο αλλά βύθιζε έναν πυρήνα μέσα σε έναν μετασχηματιστή κι έτσι επηρεάζοντας το μαγνητικό πεδίο είχε χωρίς μηχανικές καταπονήσεις και τριβές τέλεια ρύθμιση>>
Έτσι αλλά όχι <<σε έναν μετασχηματιστή >> Αλλά σε πηνίο, και στα σινεμά προ του 60 , το προοδευτικό ανάμα και σβήσιμο των φώτων, έτσι γινόταν.
Θα σε γελάσω, μπορεί να ήταν και μετασχηματιστής ανοιχτού πυρήνα έτσι όπως τον είδα διότι στον ποδοδιακόπτη πήγαιναν 7 καλώδια πανάθεμά τα. Δεν υπήρχε βλάβη για να κάνω ανάλυση του συστήματος αλλά μου έκανε εντύπωση το πιστόνι που μπαινόβγαινε μέσα έξω και αυξομείωνε την ταχύτητα της μηχανής. Εσκυψα και χάζεψα για λίγο την τεχνική που διάλεξαν για να ρυθμίζουν την ταχύτητα του μηχανήματος και απλά μου έμεινε σαν εμπειρία. 40 χρόνια συνεχούς λειτουργίας καμία βλάβη το εργαλείο με χιλιάδες περιελίξεις.

konstandan
11-09-23, 18:47
Π.Χ. η LINCOLN tig με μετασχηματιστή, Το πεντάλ για την ρύθμιση των Αμπέρ είχε αυτό την διάταξη.

Ηλιας Α
11-09-23, 22:02
Το ίδιο δεν κάνουν και σε κάποιες παλιές ηλεκτρολύσεις

Ναι και όχι μόνο, σε φορτιστές συστοιχιών, σε ηλεκτροστατικά φίλτρα συγκράτησης σκόνης. και αλλού.
Πιστεύω δε, πως θα υπάρχουν ακόμη, μηχανήματα που ρυθμίζουν τη τάση μ΄αυτό το σύστημα.

leosedf
11-09-23, 22:49
Ανάρτησα το παρόν θέμα για να διαβαστεί, και....... ίσως βοηθήσει τους ασχολούμενους με τα ηλεκτρολογικά.

Ο leosedf (https://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=28767) αν και Υπερ Συντονιστής στο δικό μου θέμα πάσαρε -αν δεν κάνω λάθος- κάτι όργανα,ίσως με αυτό το μήνυμα νόμισε ότι θα γελοιοποιήσει το θέμα, αντί να ενθαρρύνει τους γράφον τες θέματα που ενδεχομένως βοηθούν τα μέλη.
Τέτοιες ενέργειες για μένα - τουλάχιστον- είναι κατακριτέες και, ειδικότερα για έναν υπερ Συντονιστή.
Για δε τον αλπινιστή του 3 ποστ σαν υπασπιστής, του υπερ Συντονιστή ακολούθησε τα βηματάτά του, λυπάμαι αλλά, έχει το ελαφρυντικό του ακαταλόγιστου.
Υ.Γ Πολύ πιθανόν ο υπερ Συντονιστής, να δυσανασχετήσει με το παρόν και να με τιμωρήσει (*) να κλειδώσει ή διαγράψει(**) το θέμα, καλοδεχούμενη κάθε απόφασή του.
(*) Αλλά τιμωρία, χωρίς απολογία και χωρίς δικαίωμα έφεσις, ούτε σε τριτοκοσμικές χώρες δεν εφαρμόζεται.
(**) Έχει διαγραφεί θέμα μου και, έχω τιμωρηθεί για το ίδιο θέμα, αδικαιολόγητα -νομίζω- και έχω υπόνοιες ο΄τι έγινε από τον συγκεκριμένο υπερ Συντονιστή.

Ένα χρόνο μετά βάρεσες αναλαμπή?
Ξέχασα οτι οι συντονιστές είναι εξέχουσες προσωπικότητες απο σπίτι, γόνοι μεγάλων οικογενειών και δε μιλάνε σαν κανονικοί χρήστες. Επειδή δηλαδή στην Εκκλησία κρύβεστε πίσω απο το δάχτυλο σας δε σημαίνει οτι και εδώ είναι το ίδιο. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις οτι οι συντονιστές είναι απλοί χρήστες τι άλλο να πώ? Τι βοήθεια θες? Για ποιο λόγο έχει κάποιος υποχρέωση να σε βοηθήσει? Το φόρουμ είναι ελεύθερο και ανοιχτό αρκεί να ακολουθείς τους κανόνες, μπορείς να γράψεις όσο θες και οσες φορές θες δεν υπάρχει όριο.
* Η Ελλάς είναι πλέον τεταρτοκοσμική οπότε μην αναρωτηθείς.
** Μπορεί... Δε θυμάμαι έξω βαρέσει τόσα ban και διαγραφές που έχω χάσει το λογαριασμό, παλιότερα τα έγραφα σε τεφτέρι αλλά πλέον το χασα.

Ακρίτας
12-09-23, 00:13
Ας αφήσουμε κατά μέρος το χωροχρονικό παράδοξο και τα λοιπά άσχετα και ας μείνουμε για λίγο στη θεωρία.
Υπάρχει κάποιος άλλος που να πιστεύει ότι αυτή η διάταξη δεν κάνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα;

Ηλιας Α
12-09-23, 07:01
Προσπερνάω τα σχόλια και για το θεωρητικό της συζήτησης, μιας και η αναζήτηση δεν μου εβγαλε καποιο αποτελεσμα.
Το σχέδιο μου θυμίζει ψαλιδιστη τασης, χωρις απευθείας σύνδεση στο κυκλωμα.
Βέβαια χωρις καποια κυματομορφή στα τυλίγματα δεν μπορω να κατανοήσω πληρως τη λειτουργία, κυριως στην αντίθετη με την τροφοδοσία κυματομορφή του AC μιας και ο κορος του πυρηνα δημιουργει αντίθετης πολικότητας μαγνητικό πεδιο.
<< Βέβαια χωρις καποια κυματομορφή στα τυλίγματα δεν μπορω να κατανοήσω πληρως τη λειτουργία, κυριως στην αντίθετη με την τροφοδοσία κυματομορφή του AC μιας και ο κορος του πυρηνα δημιουργει αντίθετης πολικότητας μαγνητικό πεδιο>>
Ανέπτυξε την ερώτησή σου ποιο εκτενέστερα και, ειδικότερα εδώ.
<<μιας και ο κορος του πυρηνα δημιουργει αντίθετης πολικότητας μαγνητικό πεδίο>>

atmel
13-09-23, 00:49
https://www.nutsvolts.com/magazine/article/the_magnetic_amplifier

https://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_amplifier

http://sparkbangbuzz.com/mag-amp/mag-amp.htm

https://www.youtube.com/watch?v=ci9AI5KuToM (http://sparkbangbuzz.com/mag-amp/mag-amp.htm)

XPHSTOS29
13-09-23, 04:36
Ανέπτυξε την ερώτησή σου ποιο εκτενέστερα και, ειδικότερα εδώ.

Λύθηκαν οι αποριες μου απο τα λινκ που δημοσιεύτηκαν.

Ακρίτας
13-09-23, 14:20
Επειδή ο ορθογραφία ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ το σωστό είναι "δίμιτος"

Δίμιτος: με διπλό σύρμα (μίτος=νήμα, πχ. ο μίτος της Αριάδνης)

Δίμυτος: με δυο μύτες (μουτσούνες, πχ. οχιά διμούτσουνη)

Ηλιας Α
13-09-23, 15:48
Επειδή ο ορθογραφία ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ το σωστό είναι "δίμιτος"

Δίμιτος: με διπλό σύρμα (μίτος=νήμα, πχ. ο μίτος της Αριάδνης)

Δίμυτος: με δυο μύτες (μουτσούνες, πχ. οχιά διμούτσουνη)
Χτες 12/9/23.έγραψες , * Υπάρχει κάποιος άλλος που να πιστεύει ότι αυτή η διάταξη δεν κάνει ΑΠΟΛΎΤΩΣ τίποτα* Η ανορθωγραφεία της λέξης.*Μουτσούνα*Σ οδήγησε σε λάθος δρόμο; βρήκες κανένα συνοδοιπόρο; ή βαδίζεις έρημος και μόνος.

Ακρίτας
13-09-23, 15:57
Χτες 12/9/23.έγραψες , * Υπάρχει κάποιος άλλος που να πιστεύει ότι αυτή η διάταξη δεν κάνει ΑΠΟΛΎΤΩΣ τίποτα* Η ανορθωγραφεία της λέξης.*Μουτσούνα*Σ οδήγησε σε λάθος δρόμο; βρήκες κανένα συνοδοιπόρο; ή βαδίζεις έρημος και μόνος.

Τι να σου πω; Τώρα τελευταία αρχίζω να ανησυχώ για τη νοητική μου κατάσταση...είμαι και σε ηλικία που σέρνεται εκείνο το πως το λένε...αυτό με το Γερμανό γιατρό τέλος πάντων, αλλά θα το ξαναρωτήσω:

Υπάρχει κάποιος άλλος που να πιστεύει ότι η διάταξη που παρουσιάζεται στο πρώτο ποστ του παρόντος είναι...μούφα;

Ηλιας Α
13-09-23, 17:40
Τι να σου πω; Τώρα τελευταία αρχίζω να ανησυχώ για τη νοητική μου κατάσταση...είμαι και σε ηλικία που σέρνεται εκείνο το πως το λένε...αυτό με το Γερμανό γιατρό τέλος πάντων, αλλά θα το ξαναρωτήσω:

Υπάρχει κάποιος άλλος που να πιστεύει ότι η διάταξη που παρουσιάζεται στο πρώτο ποστ του παρόντος είναι...μούφα;
Η περίπτωσή σου είναι αναστρέψιμη αλλά, σε βάθος χρόνου, τίρησε
όμως και τις οδηγίες των ειδικών.

atmel
13-09-23, 20:22
https://www.lamarchemfg.com/info/magnetic-amplifier.html

Ακρίτας
13-09-23, 21:25
Η περίπτωσή σου είναι αναστρέψιμη αλλά, σε βάθος χρόνου, τίρησε
όμως και τις οδηγίες των ειδικών.

Τέλος πάντων! Όταν ο γέροντας μιλάει με γρίφους όλο και κάτι θα έχει στο θολωμένο του μυαλό.

Πες μου όμως θα το τραβήξουμε κι άλλο ή να το πάρει το ποτάμι;


"Να το πάρει το ποτάμι": Έκφραση που σημαίνει "να φανερώσουμε το μυστικό" ή κάτι τέτοιο.

Ακρίτας
15-09-23, 17:59
Ας το πάρει το ποτάμι λοιπόν.

Όταν έγραψα πιο πάνω ότι η ορθογραφία έχει σημασία δεν εννοούσα την Ελληνική (γλώσσα) που έτσι κι αλλιώς έχει δολοφονηθεί εδώ και πολύ καιρό αλλά τη δόλια τη Φυσική. Αν κάποιος έκανε τον κόπο να γκουκλάρει (σωστά) "δίμιτη περιέλιξη", ανάμεσα στα πρώτα αποτελέσματα θα έβρισκε και αυτό (https://www.hellenicaworld.com/Science/Physics/gr/DimitiPerielixi.html), που θα του θύμιζε ότι οι δίμιτες περιελίξεις ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ (για την ακρίβεια παράγουν δυο αλληλοαναιρούμενα πεδία).

Κάπου στο βάθος έχω θολή και την ανάμνηση της εξήγησης που λέει για κάτι εντάσεις μαγνητικού πεδίου, για κάτι φορές του ρεύματος και για κάτι δεξιόστροφους κοχλίες αλλά που να θυμάσαι τώρα Φυσική Ε' Γυμνασίου.

Αυτό στην πράξη σημαίνει ότι όσο και να παίξει κάποιος με το ροοστάτη του όχι μόνο δεν πρόκειται να φέρει τη σηδηροπυρήνα σε οργ...εεε...σε κορεσμό (όπως διατείνεται η λεζάντα της εικόνας), αλλά ούτε που θα τη γαργαλήσει. Το πολύ-πολύ να νιώσει (η σηδηροπυρήνα) κάποια ζεστασιά όπως το ρεύμα θα τρίβεται με την ωμική αντίσταση μέσα στο σύρμα.

Τελικά το μόνο στο οποίο χρησιμεύει η (σκόπιμα λανθασμένη) διάταξη που παρουσιάζεται στο #1 ως "μαγνητικός ενισχυτής" είναι για ερώτηση τύπου σωστό - λάθος σε κουίζ περιοδικών ή σε πρόχειρο διαγώνισμα Φυσικής Λυκείου (ή και για τρολλιά σε φόρουμ).

Αυτά.


(Ωχ! Τώρα που το ξαναδιαβάζω νομίζω ότι κάτι μπέρδεψα πάλι!)



Διευκρίνηση: Το ύφος της γραφής μου είναι καθαρά χιουμοριστικό και αυτοσαρκαστικό και σε καμμιά περίπτωση δεν έχω πρόθεση να ειρωνευτώ ή να θίξω το θεματοθέτη ή τους συμμετέχοντες στον σχολιασμό.

Ηλιας Α
15-09-23, 23:43
Ας το πάρει το ποτάμι λοιπόν.

Όταν έγραψα πιο πάνω ότι η ορθογραφία έχει σημασία δεν εννοούσα την Ελληνική (γλώσσα) που έτσι κι αλλιώς έχει δολοφονηθεί εδώ και πολύ καιρό αλλά τη δόλια τη Φυσική. Αν κάποιος έκανε τον κόπο να γκουκλάρει (σωστά) "δίμιτη περιέλιξη", ανάμεσα στα πρώτα αποτελέσματα θα έβρισκε και αυτό (https://www.hellenicaworld.com/Science/Physics/gr/DimitiPerielixi.html), που θα του θύμιζε ότι οι δίμιτες περιελίξεις ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ (για την ακρίβεια παράγουν δυο αλληλοαναιρούμενα πεδία).

Κάπου στο βάθος έχω θολή και την ανάμνηση της εξήγησης που λέει για κάτι εντάσεις μαγνητικού πεδίου, για κάτι φορές του ρεύματος και για κάτι δεξιόστροφους κοχλίες αλλά που να θυμάσαι τώρα Φυσική Ε' Γυμνασίου.

Αυτό στην πράξη σημαίνει ότι όσο και να παίξει κάποιος με το ροοστάτη του όχι μόνο δεν πρόκειται να φέρει τη σηδηροπυρήνα σε οργ...εεε...σε κορεσμό (όπως διατείνεται η λεζάντα της εικόνας), αλλά ούτε που θα τη γαργαλήσει. Το πολύ-πολύ να νιώσει (η σηδηροπυρήνα) κάποια ζεστασιά όπως το ρεύμα θα τρίβεται με την ωμική αντίσταση μέσα στο σύρμα.

Τελικά το μόνο στο οποίο χρησιμεύει η (σκόπιμα λανθασμένη) διάταξη που παρουσιάζεται στο #1 ως "μαγνητικός ενισχυτής" είναι για ερώτηση τύπου σωστό - λάθος σε κουίζ περιοδικών ή σε πρόχειρο διαγώνισμα Φυσικής Λυκείου (ή και για τρολλιά σε φόρουμ).

Αυτά.


(Ωχ! Τώρα που το ξαναδιαβάζω νομίζω ότι κάτι μπέρδεψα πάλι!)



Διευκρίνηση: Το ύφος της γραφής μου είναι καθαρά χιουμοριστικό και αυτοσαρκαστικό και σε καμμιά περίπτωση δεν έχω πρόθεση να ειρωνευτώ ή να θίξω το θεματοθέτη ή τους συμμετέχοντες στον σχολιασμό.
Αναρτήθηκαν πολλές απαντήσεις που συνηγορούν για την εν λόγω συσκευή.
Συνεχίζεις να έχεις της αντιρρήσεις σου, ειδικά με το δίμιτο τιλυγμα,τώρα έκανα αναζήτηση σε # Μπαλαντέζα ως φορτίο,,# Συζήτηση του 2011,και βλέπω πως είναι και άλλοι έχουν τους
ενδισμους τους για το δίμιτο (*) τιλυγμα.
,,(*) δίμιτο και όχι δίμυτο

Ακρίτας
16-09-23, 00:16
Αναρτήθηκαν πολλές απαντήσεις που συνηγορούν για την εν λόγω συσκευή.....τώρα έκανα αναζήτηση σε # Μπαλαντέζα ως φορτίο,,# Συζήτηση του 2011...

Πού το ξέθαψες αυτό. Κάτι θυμάμαι.

Ηλία, σε ότι αφορά τις ιδιότητες της δίμιτης περιέλιξης δεν υπάρχει αμφισβήτηση, είναι απλή αφαίρεση διανυσμάτων. Για το λόγο αυτό χαρακτηρίζεται και ως "πηνίο χωρίς αυτεπαγωγή". Κάποιες διατάξεις που παρουσιάστηκαν σε σχόλια λειτουργούν (λογικά), δεν περιλαμβάνουν όμως κάτι τέτοιο.

Ηλιας Α
22-09-23, 00:08
Και πάλι συνέχεια για τον μαγνητικό ενισχυτή.

Επανέρχομαι στο θέμα, για αυτούς που αμφισβητούν τα περί μαγνητικού ενισχυτή, και ειδικότερα στο κομμάτι, ΄΄δίμιτο τύλιγμα΄΄.

Α)Λοιπόν το έτος 1970 σε σχολείο εποπτευόμενο από το Υπ Εργασίας, σε μάθημα ΄΄ Φορτιστής αλκαλικής συστοιχίας κατασκευής URA΄΄, αναπτύχθηκε - εκτός των άλλων- εκτενέστερα το τμήμα μαγν ενισχυτής, ο οποίος (Ενισχυτής) έλεγχε την ορθή φόρτιση της συστοιχίας.

Β) Το 2008 διάβασα μερικά από βιβλίο ηλεκτρολογία, που είχε χορηγηθεί σε φοιτητές του τμήματος ΗΜΤΥ (Πάτρας) το οποίο, ανέφερε σχεδόν προς το τέλος του και για τους μαγν ενισχυτές, με την αναφερόμενη μέθοδο.

Παρακαλώ αν υπάρχει μέλος πρώην φοιτητής, ετών 2003- 2010 του τμήματος ΗΜΤΥ (Πάτρας), και έχει την ηλεκτρολογία, ας αναρτήσει τη επίμαχη σελίδα.

Υ.Γ Θα κάνω δε προσπάθεια να αναρτήσω ηλ σύμβολο του μαγν ενισχυτή.

Ηλιας Α
27-09-23, 07:11
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,

mikemtb
27-09-23, 08:11
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,


εισαι καλα ηλια!!???
σαν να λιποθυμισες, και απο την πτωση πατηθηκε το ,,,,,,, [emoji25]

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηλιας Α
27-09-23, 21:22
εισαι καλα ηλια!!???
σαν να λιποθυμισες, και απο την πτωση πατηθηκε το ,,,,,,, [emoji25]

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Είμαι πολύ καλά,προσπάθησα να κάνω επισύναψη συμβόλου του μαγν ενισχυτή που είχα ετοιμάσει,(Όπως αυτός συμβολίζεται στα σχέδια) δεν μπόρεσα να κάνω επισύναψη, προσπάθησα να διαγράψω τελείως το μήνυμα το οποίο - όπως πιστεύω να γνωρίζεις- ήταν αδύνατον και άφησα μερικούς χαρακτήρες.
Θα κάνω εκ νέου προσπάθεια ανάρτησης.

Ηλιας Α
29-09-23, 08:10
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,
Καλημέρα στην παρέα.
Όπως έγραψα στο 33 ποστ 23-09-εε, είχα πρόβλημα ανάρτησης συμβόλου μαγν ενισχυτή, για αυτό και τα παραπάνω ερωτηματικά.
Επί του θέματος.
Θέλω ν΄αναρτήσω το παραπάνω σύμβολο, αποθηκευμένο στον υπολογιστή μου, σε τύπο αρχείου Pdf και μεγέθους 367 KB (375955 byte), κάνοντας τις παρακάτω ενέργειες:
α) Γράφω κείμενο (μπλά- μπλά )
β) κλίκ διαχείριση συνημμένων.
γ) Κλίκ Add Files.
δ) Κικ Περιήγηση.
ε) Τσεκάρω το αρχείο.
ζ) Κλικ στο άνοιγμα.
η)Κλικ ανέβασμα.
Αλλά μπάμπαλα..............
Τι δεν κάνω σωστά;

atmel
30-09-23, 00:06
https://www.electrical-symbols.com/images/electronic-symbols/stages-circuit-blocks/magnetic-amplifier.png

Από εδώ: https://www.electrical-symbols.com/electric-electronic-symbols/amplifier-circuits-symbols.htm

Ηλιας Α
30-09-23, 10:31
https://www.electrical-symbols.com/images/electronic-symbols/stages-circuit-blocks/magnetic-amplifier.png

Από εδώ: https://www.electrical-symbols.com/electric-electronic-symbols/amplifier-circuits-symbols.htm
¶στο εκεί, να το βλέπει ο Ακρίτας και ο (οι) συντασσόμενος (οι) με τα παρακάτω: << Αν κάποιος έκανε τον κόπο να γκουκλάρει (σωστά) "δίμιτη περιέλιξη", ανάμεσα στα πρώτα αποτελέσματα θα έβρισκε και αυτό (https://www.hellenicaworld.com/Science/Physics/gr/DimitiPerielixi.html), που θα του θύμιζε ότι οι δίμιτες περιελίξεις ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ (για την ακρίβεια παράγουν δυο αλληλοαναιρούμενα πεδία). >> Από το 25 ποστ του παρόντος Θέματος.

Στο 28 πόστ έγραψα << Β) Το 2008 διάβασα μερικά από βιβλίο ηλεκτρολογία, που είχε χορηγηθεί σε φοιτητές του τμήματος ΗΜΤΥ (Πάτρας) το οποίο, ανέφερε σχεδόν προς το τέλος του και για τους μαγν ενισχυτές, με την αναφερόμενη μέθοδο.>> Με ποιο καλύτερη αναδρομή στο παρελθόν, με πάει στο βιβλίο ηλ μηχανές αντί της ηλεκτρολογίας.

Υ.Γ Αναμένω οδηγίες που έχω ζητήσει στο 32 ποστ << Θέλω ν΄αναρτήσω το παραπάνω σύμβολο, αποθηκευμένο στον υπολογιστή μου, σε τύπο αρχείου Pdf και μεγέθους 367 KB (375955 byte), κάνοντας τις παρακάτω ενέργειες:>>..Το οποίο βεβαίως έχει μερικές διαφορές από το αναρτημένο στο 33 Ποστ.

atmel
30-09-23, 11:19
Υ.Γ Αναμένω οδηγίες που έχω ζητήσει στο 32 ποστ << Θέλω ν΄αναρτήσω το παραπάνω σύμβολο, αποθηκευμένο στον υπολογιστή μου, σε τύπο αρχείου Pdf και μεγέθους 367 KB (375955 byte), κάνοντας τις παρακάτω ενέργειες:>>..Το οποίο βεβαίως έχει μερικές διαφορές από το αναρτημένο στο 33 Ποστ.

Κάνε crop το σύμβολο μέσα από το pdf και αποθήκευσε το σαν jpg και μετά κάνε επισύναψη το jpg.

Εναλλακτικά μπορείς να το κάνεις και με print screen.

Ηλιας Α
30-09-23, 13:17
https://ibb.co/jR1f4C7

Σύμβολο μαγν ενισχυτή, όπως το ..... θυμάμαι από : Από βιβλίο που αναφέρω στο 34 πόστ που κατά -τύχη- έπεσε στα χέρια μου και, από τα λειτουργικά ηλεκτρ σχέδια με βοηθούσαν για την αποκατ βλαβών σε μηχανήματα που είχαν τους παραπάνω ενισχυτές.
(https://ibb.co/jR1f4C7)

Ηλιας Α
14-10-23, 22:00
Καλησπερίζω την παρέα.
Θα παρακαλούσα όποιον -€“ Φυσικά πιστεύει στην ύπαρξη και λειτουργία των μαγνητικών ενισχυτών όπως περιγράφετε στο 1 ποστ του παρόντος θέματος- ν απαντήσει στην ποιο κάτω απορία μου.

Στις μετρήσεις με αμπεροτσιμπίδα, αν έχομε στην ΄δαγκάνα΄ φάση + ουδέτερο τότε η ένδειξη είναι μηδέν (σαν αντίθετα μαγνητικά πεδία ) Όπως από πολλούς έχει υποστηριχθεί ( που και εγώ συμφωνώ )

Στους μαγνητικούς ενισχυτές, αν και έχομε αντίθετα μαγνητικά πεδία (στο κύκλωμα ελέγχου) γιατί δεν συμβαίνει το παραπάνω.

FILMAN
26-03-24, 11:54
Θα παρακαλούσα όποιον -€“ Φυσικά πιστεύει στην ύπαρξη και λειτουργία των μαγνητικών ενισχυτών όπως περιγράφετε στο 1 ποστ του παρόντος θέματος- ν απαντήσει στην ποιο κάτω απορία μου.

Στις μετρήσεις με αμπεροτσιμπίδα, αν έχομε στην ΄δαγκάνα΄ φάση + ουδέτερο τότε η ένδειξη είναι μηδέν (σαν αντίθετα μαγνητικά πεδία ) Όπως από πολλούς έχει υποστηριχθεί ( που και εγώ συμφωνώ )

Στους μαγνητικούς ενισχυτές, αν και έχομε αντίθετα μαγνητικά πεδία (στο κύκλωμα ελέγχου) γιατί δεν συμβαίνει το παραπάνω.
Αν και παλιό το θέμα, να απαντήσω μιας και τυχαία έπεσα πάνω του...

Ηλία στο κύκλωμα που έχεις ανεβάσει στο #1 θα συμβεί ακριβώς αυτό που λες με την αμπεροτσιμπίδα. Δηλαδή έτσι όπως το έχεις στο #1, φυσικά και ΔΕΝ δουλεύει, το μαγνητικό πεδίο που δημιουργεί το ένα πηνίο ακυρώνεται από το άλλο πηνίο, με αποτέλεσμα ο πυρήνας να ΜΗΝ μαγνητίζεται όσο και να παίζεις με το ροοστάτη. Και φυσικά έτσι όπως το έχεις, μόνο μαγνητικός ενισχυτής δεν είναι.

Για να δουλέψει σαν μαγνητικός ενισχυτής χρειάζεται ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΥΡΗΝΑ ανεξάρτητο από τον πρώτο!

Τα (ας μου επιτραπεί η έκφραση) "δευτερεύοντα" των δυο μετασχηματιστών ενώνονται σε σειρά μεταξύ τους (και με το φορτίο επίσης), ενώ τα "πρωτεύοντά" τους ενώνονται επίσης σε σειρά, και μάλιστα με τέτοιον τρόπο (φάση) ώστε οι τάσεις να αφαιρούνται. Αυτό γίνεται έτσι ώστε η πηγή συνεχούς και ο ροοστάτης να βλέπουν τα "πρωτεύοντα" πηνία ως φορτίο και όχι ως πηγή εναλλασσομένου (αφού τα "δευτερεύοντα" διαρρέονται από το εναλλασσόμενο ρεύμα του φορτίου).

Δεν ξέρω ποιος προσπάθησε να συγχωνεύσει τους δυο πυρήνες σε έναν (όχι, δεν γίνεται, δεν θα δουλέψει), με αποτέλεσμα να μπερδευτείτε.

Ηλιας Α
27-03-24, 07:03
Αν και παλιό το θέμα, να απαντήσω μιας και τυχαία έπεσα πάνω του...

Ηλία στο κύκλωμα που έχεις ανεβάσει στο #1 θα συμβεί ακριβώς αυτό που λες με την αμπεροτσιμπίδα. Δηλαδή έτσι όπως το έχεις στο #1, φυσικά και ΔΕΝ δουλεύει, το μαγνητικό πεδίο που δημιουργεί το ένα πηνίο ακυρώνεται από το άλλο πηνίο, με αποτέλεσμα ο πυρήνας να ΜΗΝ μαγνητίζεται όσο και να παίζεις με το ροοστάτη. Και φυσικά έτσι όπως το έχεις, μόνο μαγνητικός ενισχυτής δεν είναι.
Καλημέρα!
Προχτές 25-03-24 – μιας και ήταν αργία- τακτοποιούσα τους σελιδοδείκτες στον Η/Υ μου, ώστε να μπορώ εύκολα- μιας και δεν γνωρίζω καμία ξένη γλώσσα- να ξέρω που σε παραπέμπει ο κάθε σελιδοδείκτης π.χ τον σελιδοδείκτη <<http://mathetinkardiasou.gr>> αφού τον άνοιξα και είδα το τι διαπραγματεύεται τον ανάρτησα με την μορφή << http://mathetinkardiasou.gr ΚΑΡΔΙΑ >>.
Σ΄ αυτόν <https://www.bing.com> αφού τον άνοιξα / για να τον μετατρέψω σε <<www.bing (http://www.bing) Bing ΡΩΤΑΣ -ΑΠΑΝΤΑ (http://go.microsoft.com/fwlink/p/?LinkId=255142)>> Ζήτησα <<μαγνητικός ενισχυτής >> και με παρέπεμψε εδώ https://www.bing.com/search?q=%ce%bc%ce%b1%ce%b3%ce%bd%ce%b7%cf%84%ce%b 9%ce%ba%cf%8c%cf%82+%ce%b5%ce%bd%ce%b7%cf%83%cf%87 %cf%85%cf%84%ce%ae%cf%82&qs=HS&sc=2-0&cvid=36368BACA15D405C8894A787615E8CDF&FORM=QBLH&sp=1&lq=0
Εκεί οίδα με χαρά πως και άλλοι είναι γνώστες των μαγνητικών ενισχυτών ενδεικτικά αναφέρω: α) https://el.ilovevaquero.com/tehnologii/107708-magnitnyy-usilitel-princip-deystviya-i-sfery-primeneniya.html
β) https://electro-el.housecope.com/elektricheski-verigi/326-magnitnye-usiliteli-v.html
Και άλλες περίπου 10 αναρτήσεις όπως θα δείτε. . Επίσης με χαρά διαπίστωσα ότι είναι καταχωρημένες και οι σχετικές αναρτήσεις στα << hlektronika.gr>> όπως <<https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=101899>> και 2-3 άλλες.
Και ούτος ή άλλως θα επανέφερα το εν λόγο θέμα, και επιμένω για την ύπαρξη μαγνητικών ενισχυτών της μορφής που ανάρτησα στο 1 ποστ.
Οι μαγνητικοί ενισχυτές (ισχύος ) που έχω δει, είναι σαν αυτό της φωτό που είναι στη σελίδα https://el.ilovevaquero.com/tehnologii/107708-magnitnyy-usilitel-princip-deystviya-i-sfery-primeneniya.html την οποία και αναρτώ:
https://postimg.cc/cghTQ0CQ

FILMAN
27-03-24, 09:43
Αυτό που δείχνεις έχει καμία σχέση με το σχήμα που έβαλες στο #1; Στο σχήμα που έβαλες στο #1 με τα δυο "πρωτεύοντα" πηνία που είναι πανομοιότυπα μεταξύ τους και τυλιγμένα αντίθετα, ΔΕΝ μπορείς να επηρεάσεις με κανένα τρόπο τον πυρήνα, ό,τι ρεύμα και να περάσεις μέσα από τα πηνία αυτά. Ό,τι μαγνητικό πεδίο δημιουργεί το ένα πηνίο, το ίδιο και αντίθετο δημιουργεί το άλλο, και αλληλοεξουδετερώνονται ΠΑΝΤΑ, πάει και τελείωσε.

Στη σελίδα που δείχνεις έχουν χρησιμοποιήσει πυρήνα από μετασχηματιστή τριφασικού τύπου (μάλλον δεν πρέπει να είναι ακριβώς πυρήνας τριφασικού μετασχηματιστή αλλά κλασσικός Ε-Ι, δηλαδή το μεσαίο σκέλος διπλάσιου φάρδους από ότι τα ακριανά. Ο τριφασικός πυρήνας έχει και τα τρία σκέλη ίδια). Αν τα ακριανά πηνία είναι ίδια, και είναι συνδεδεμένα σε σειρά με το κύκλωμα του φορτίου (και πιο συγκεκριμένα με αντίθετη φάση), τότε από το μεσαίο σκέλος του πυρήνα ΔΕΝ διέρχεται μαγνητική ροή και άρα δεν αναπτύσσεται τάση εξ επαγωγής στο πηνίο που είναι τυλιγμένο πάνω του. Αν λοιπόν στο πηνίο αυτό (το μεσαίο δηλ.) εφαρμόσεις ένα συνεχές ρεύμα, θα δημιουργήσεις μια συνεχή μαγνητική ροή που θα σπάσει στα δύο και θα μοιραστεί στα δυο ακριανά σκέλη του πυρήνα (γι' αυτό το μεσαίο σκέλος πρέπει να έχει διπλάσιο φάρδος), οπότε σπρώχνοντας τον πυρήνα προς τον κόρο μειώνεις την αυτεπαγωγή των ακριανών πηνίων, και άρα αυξάνεις τη ροή του ρεύματος προς το φορτίο σου.

Ηλιας Α
02-04-24, 23:14
Καλησπέρα!
Φίλιππα ευχαριστώ! που ασχολήθηκες με το θέμα μου.
Από το 38 ποστ.
<<Για να δουλέψει σαν μαγνητικός ενισχυτής χρειάζεται ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΥΡΗΝΑ ανεξάρτητο από τον πρώτο!>>
Δηλαδή θα έχομε; 2 κομμάτια (2 πύρινες με τα τυλίγματα τους)
Και από το 30 ποστ.
<< Στη σελίδα που δείχνεις έχουν χρησιμοποιήσει πυρήνα από μετασχηματιστή τριφασικού τύπου (μάλλον δεν πρέπει να είναι ακριβώς πυρήνας τριφασικού μετασχηματιστή αλλά κλασσικός Ε-Ι, δηλαδή το μεσαίο σκέλος διπλάσιου φάρδους από ότι τα ακριανά. Ο τριφασικός πυρήνας έχει και τα τρία σκέλη ίδια)>>
Εννοείς εδώ:https://electro-el.housecope.com/ele...iliteli-v.html (https://electro-el.housecope.com/elektricheski-verigi/326-magnitnye-usiliteli-v.html) Με το συνημμένο σχέδιο (που έχει η σελίδα ) https://postimg.cc/ykTJH37D Αλλά με διπλάσια διατομή μεσαίας κολόνας και, αν ναι.
Δεν είναι 2 κομμάτια, όπως αναφέρεις στο 38 ποστ.
Μετά από τις απαντήσεις που θα δώσεις θα επανέλθω.

FILMAN
03-04-24, 09:38
Ναι, δεν είναι δύο κομμάτια, αλλά δεν είναι και σαν τον πυρήνα που έβαλες στο #1. Αν χρησιμοποιήσεις τέτοιο πυρήνα (όπως στο #1), θες δύο ανεξάρτητα κομμάτια.

Ηλιας Α
04-04-24, 00:00
Αν και παλιό το θέμα, να απαντήσω μιας και τυχαία έπεσα πάνω του...

Ηλία στο κύκλωμα που έχεις ανεβάσει στο #1 θα συμβεί ακριβώς αυτό που λες με την αμπεροτσιμπίδα. Δηλαδή έτσι όπως το έχεις στο #1, φυσικά και ΔΕΝ δουλεύει, το μαγνητικό πεδίο που δημιουργεί το ένα πηνίο ακυρώνεται από το άλλο πηνίο, με αποτέλεσμα ο πυρήνας να ΜΗΝ μαγνητίζεται όσο και να παίζεις με το ροοστάτη. Και φυσικά έτσι όπως το έχεις, μόνο μαγνητικός ενισχυτής δεν είναι.

Για να δουλέψει σαν μαγνητικός ενισχυτής χρειάζεται ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΥΡΗΝΑ ανεξάρτητο από τον πρώτο!

Τα (ας μου επιτραπεί η έκφραση) "δευτερεύοντα" των δυο μετασχηματιστών ενώνονται σε σειρά μεταξύ τους (και με το φορτίο επίσης), ενώ τα "πρωτεύοντά" τους ενώνονται επίσης σε σειρά, και μάλιστα με τέτοιον τρόπο (φάση) ώστε οι τάσεις να αφαιρούνται. Αυτό γίνεται έτσι ώστε η πηγή συνεχούς και ο ροοστάτης να βλέπουν τα "πρωτεύοντα" πηνία ως φορτίο και όχι ως πηγή εναλλασσομένου (αφού τα "δευτερεύοντα" διαρρέονται από το εναλλασσόμενο ρεύμα του φορτίου).

Δεν ξέρω ποιος προσπάθησε να συγχωνεύσει τους δυο πυρήνες σε έναν (όχι, δεν γίνεται, δεν θα δουλέψει), με αποτέλεσμα να μπερδευτείτε.
<<Τα (ας μου επιτραπεί η έκφραση) "δευτερεύοντα" των δυο μετασχηματιστών ενώνονται σε σειρά μεταξύ τους (και με το φορτίο επίσης), ενώ τα "πρωτεύοντά" τους ενώνονται επίσης σε σειρά, και μάλιστα με τέτοιον τρόπο (φάση) ώστε οι τάσεις να αφαιρούνται. Αυτό γίνεται έτσι ώστε η πηγή συνεχούς και ο ροοστάτης να βλέπουν τα "πρωτεύοντα" πηνία ως φορτίο και όχι ως πηγή εναλλασσομένου (αφού τα "δευτερεύοντα" διαρρέονται από το εναλλασσόμενο ρεύμα του φορτίου).>>
Να υποθέσω ότι τα παραπάνω ισχύουν; και, αν όχι ποια ισχύουν,ερωτώ για να τον σχεδιάσω. μη το σχεδιάσω <<τζάμπα>>.
<< Δεν ξέρω ποιος προσπάθησε να συγχωνεύσει τους δυο πυρήνες σε έναν (όχι, δεν γίνεται, δεν θα δουλέψει), με αποτέλεσμα να μπερδευτείτε.>> Λες; για το σχήμα του 1 ποστ.

FILMAN
04-04-24, 11:09
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Ο στόχος είναι να φτιάξουμε μια διάταξη που ανάλογα με το συνεχές ρεύμα που της δίνουμε (για έλεγχο), να αλλάζει το ρεύμα του φορτίου.

Η αρχική ιδέα είναι να βάλουμε ένα πηνίο (με πυρήνα) σε σειρά με το φορτίο μας (το οποίο δουλεύει με εναλλασσόμενο). Χρησιμοποιώντας ένα δεύτερο πηνίο τυλιγμένο στον ίδιο πηρήνα, αν το τροφοδοτήσουμε με συνεχές, θα δημιουργήσουμε μια συνεχή μαγνητική ροή μέσα στον πυρήνα, που αν είναι μεγάλη, θα τον σπρώξει προς τον κόρο. Αυτό θα επιφέρει μείωση της αυτεπαγωγής του πηνίου που είναι σε σειρά με το φορτίο μας, και άρα το ρεύμα του φορτίου θα αυξηθεί.

Αυτή η διάταξη έχει δυο ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα.

α) Το πηνίο ελέγχου βγάζει εναλλασσόμενο (ενώ εμείς θέλουμε να μην βγάζει τίποτα ώστε να μπορούμε να του δώσουμε ανενόχλητοι συνεχές)

β) Το εναλλασσόμενο ρεύμα του φορτίου δημιουργεί κι αυτό μαγνητική ροή στον πυρήνα, η οποία προστίθεται σε αυτήν του πηνίου ελέγχου κατά τη μια ημιπερίοδο και αφαιρείται κατά την άλλη, με αποτέλεσμα οι δυο ημιπερίοδοι που εφαρμόζονται στο φορτίο να έχουν διαφορετικά πλάτη

Για να εξαλείψουμε τα προβλήματα αυτά χρησιμοποιούμε και δεύτερο ίδιο "μετασχηματιστή" όπου τα πηνία ελέγχου των δυο "μετασχηματιστών" είναι ενωμένα σε αντίθεση φάσης. Έτσι δεν υπάρχει έξοδος εναλλασσομένου στην είσοδο ελέγχου του μαγνητικού ενισχυτή. Επίσης ό,τι κάνει ο ένας πυρήνας στη μια ημιπερίοδο το ίδιο κάνει ο άλλος στην άλλη, οπότε δεν υπάρχουν ασυμμετρίες μεταξύ των ημιπεριόδων που φτάνουν στο φορτίο.

Ηλιας Α
05-04-24, 10:14
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Ο στόχος είναι να φτιάξουμε μια διάταξη που ανάλογα με το συνεχές ρεύμα που της δίνουμε (για έλεγχο), να αλλάζει το ρεύμα του φορτίου.

Η αρχική ιδέα είναι να βάλουμε ένα πηνίο (με πυρήνα) σε σειρά με το φορτίο μας (το οποίο δουλεύει με εναλλασσόμενο). Χρησιμοποιώντας ένα δεύτερο πηνίο τυλιγμένο στον ίδιο πηρήνα, αν το τροφοδοτήσουμε με συνεχές, θα δημιουργήσουμε μια συνεχή μαγνητική ροή μέσα στον πυρήνα, που αν είναι μεγάλη, θα τον σπρώξει προς τον κόρο. Αυτό θα επιφέρει μείωση της αυτεπαγωγής του πηνίου που είναι σε σειρά με το φορτίο μας, και άρα το ρεύμα του φορτίου θα αυξηθεί.

Αυτή η διάταξη έχει δυο ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα.

α) Το πηνίο ελέγχου βγάζει εναλλασσόμενο (ενώ εμείς θέλουμε να μην βγάζει τίποτα ώστε να μπορούμε να του δώσουμε ανενόχλητοι συνεχές)

β) Το εναλλασσόμενο ρεύμα του φορτίου δημιουργεί κι αυτό μαγνητική ροή στον πυρήνα, η οποία προστίθεται σε αυτήν του πηνίου ελέγχου κατά τη μια ημιπερίοδο και αφαιρείται κατά την άλλη, με αποτέλεσμα οι δυο ημιπερίοδοι που εφαρμόζονται στο φορτίο να έχουν διαφορετικά πλάτη

Για να εξαλείψουμε τα προβλήματα αυτά χρησιμοποιούμε και δεύτερο ίδιο "μετασχηματιστή" όπου τα πηνία ελέγχου των δυο "μετασχηματιστών" είναι ενωμένα σε αντίθεση φάσης. Έτσι δεν υπάρχει έξοδος εναλλασσομένου στην είσοδο ελέγχου του μαγνητικού ενισχυτή. Επίσης ό,τι κάνει ο ένας πυρήνας στη μια ημιπερίοδο το ίδιο κάνει ο άλλος στην άλλη, οπότε δεν υπάρχουν ασυμμετρίες μεταξύ των ημιπεριόδων που φτάνουν στο φορτίο.
<<Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Ο στόχος είναι να φτιάξουμε μια διάταξη που ανάλογα με το συνεχές ρεύμα που της δίνουμε (για έλεγχο), να αλλάζει το ρεύμα του φορτίου.>> Ναι! Εσύ το περιγράφεις << να αλλάζει το ρεύμα του φορτίου>> Και εγώ

<< ρυθμίσουμε τη τάση σ΄ μια κατανάλωση>> βλέπε π.χ 1 πόστ νομίζω πως στο ίδιο αποτέλεσμα καταλήγουμε με διαφορετικά λόγια .

<< Αυτή η διάταξη έχει δυο ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα.>> << Το πηνίο ελέγχου βγάζει εναλλασσόμενο>> Ναι! Όταν σε μάθημα το διδάχτηκα ( μετά από ερώτηση τότε............. συμμαθητή μου) ο διδάσκων προχώρησε στην λεπτομέρειες αναφέροντας τα δίμιτα (#) τυλίγματα (*) όπως στο 1 ποστ το σχεδίασα.
<< Το εναλλασσόμενο ρεύμα του φορτίου δημιουργεί κι αυτό μαγνητική ροή στον πυρήνα.>> Αυτό ούτε ειπώθηκε τότε, ούτε μου είχε περάσει από το νου μου.
δίμιτα (#) Όπως -μάλλον- σωστά με διόρθωσε ο Ακρίτας
(*) Τώρα αν ήταν σωστή η εξήγηση ή όχι ;;;;;

FILMAN
05-04-24, 11:02
<< Αυτή η διάταξη έχει δυο ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα.>> << Το πηνίο ελέγχου βγάζει εναλλασσόμενο>> Ναι! Όταν σε μάθημα το διδάχτηκα ( μετά από ερώτηση τότε............. συμμαθητή μου) ο διδάσκων προχώρησε στην λεπτομέρειες αναφέροντας τα δίμιτα (#) τυλίγματα (*) όπως στο 1 ποστ το σχεδίασα.Το δίμιτο τύλιγμα στην είσοδο πράγματι ακυρώνει την έξοδο εναλλασσομένου (πράγμα που θέλουμε), αλλά ταυτόχρονα ακυρώνει και τη δημιουργία μαγνητικής ροής στον πυρήνα όποιο ρεύμα και αν του εφαρμόσουμε (πράγμα που - προφανώς - ΔΕΝ θέλουμε)! Το πηνίο το βάζουμε εκεί γιατί θέλουμε να κάνει κάτι, και όχι επειδή δεν θέλουμε να κάνει απολύτως τίποτα! Επομένως ΔΕΝ είναι αυτή λύση στο πρόβλημα!

XPHSTOS29
06-04-24, 05:51
Κατι τετοιο θα λειτουργήσει;
https://storage.googleapis.com/eikonastore/2024/04/06/IMG_20240406_053941.md.jpg (https://eikona.info/image/7L7YA)
ΥΓ. Το σχέδιο ειναι με τις μπογιές της κορης μου γι'αυτό φαινεται ετσι.
Η σκέψη ειναι σαν μετασχηματιστης 1:1 η με οποιο αλλο λογο μετασχηματισμου, και με ενα μερος της πηγης να δημιουργήθει ενα μαγνητικό πεδίο εξουδετέρωσης που να συμβαδίζει με την κυματομορφή εισοδου.
Πανω στο κλασικο ΕΙ πυρηνα.

Ηλιας Α
06-04-24, 10:08
Καλό Σ.Κ

Μιας και ο λόγος για ρυθμιστές τάσεως, θα αναρτήσω σχέδιο προοδευτικής αφής και σβέσης των φώτων στους κινηματογράφους, που εχρισ/ το μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του60.
Τον πυρήνα ανεβοκατέβαζε ο ¨Μηχανικός΄΄ του κινηματογράφου ( ο επονομαζόμενος <<Καμπούρης>> ) (*)Ο οποίος: εκτός από αυτό , κόλαγε την ταινία (φίλμ) όταν κοβόταν, εστίαζε την εικόνα στο πανί, καθόριζε τα διαλύματα, ά!.....Και το κυριότερο πρόβαλε και για επιδόρπιο τις <<τσόντες>>(**)
(*) Εξ ου <<Φώτα καμπούρη, τσόντα καμπούρη κ.τ.λ >>
(**) Μη νομίσετε τίποτα τσόντες σαν τις σημερινές ή τότε τσόντα θα μπορούσε να είναι, και όταν φαινόταν το πόδι της Μανταλλένας πάνω από τον αστράγαλο.
https://postimg.cc/WFnz5S3b

FILMAN
10-04-24, 10:09
Κατι τετοιο θα λειτουργήσει;
https://storage.googleapis.com/eikonastore/2024/04/06/IMG_20240406_053941.md.jpg (https://eikona.info/image/7L7YA)
ΥΓ. Το σχέδιο ειναι με τις μπογιές της κορης μου γι'αυτό φαινεται ετσι.
Η σκέψη ειναι σαν μετασχηματιστης 1:1 η με οποιο αλλο λογο μετασχηματισμου, και με ενα μερος της πηγης να δημιουργήθει ενα μαγνητικό πεδίο εξουδετέρωσης που να συμβαδίζει με την κυματομορφή εισοδου.
Πανω στο κλασικο ΕΙ πυρηνα.Υπάρχει κάποια λογική όχι μόνο στο σχήμα, αλλά και στην ιδέα; Όταν ο πυρήνας είναι στον κορεσμό τότε από το πολύ ρεύμα που θα περάσει από το πρωτεύον θα πάρουμε φωτιά!

744
10-04-24, 21:00
Τι απόδοση μπορεί να φτάσουν τέτοιες διατάξεις?

Έχει μετρήσει στην πράξη κανείς?