PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκπαιδευτικός Εξοπλισμός Εργαστηρίου



firewalker
23-09-22, 21:39
Μέχρι πριν μερικά χρόνια στην αγορά του εκπαιδευτικού εξοπλισμό για εργαστήρια ηλεκτρονικών υπήρχε η Ideal Kit. Που έγινε DiTech (ditech.gr) και τώρα έκλεισε εντελώς.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια άλλη εταιρία αντίστοιχη;

86052

IRF
23-09-22, 21:55
όχι όμως με εξειδίκευση μόνο σε ηλεκτρονικά:
http://www.a-lab.gr/catalogs.asp

johnnyb
24-09-22, 07:56
http://axiatech.gr/portfolio/%ce%bf%ce%bb%ce%bf%ce%ba%ce%bb%ce%b7%cf%81%cf%89%c e%bc%ce%ad%ce%bd%ce%bf-%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%b1%cf%83%cf%84%ce%ae%cf%81%c e%b9%ce%bf-%ce%b7%ce%bb%ce%b5%ce%ba%cf%84%cf%81%ce%bf%ce%bd%c e%b9%ce%ba%cf%8e/

αλπινιστης
26-09-22, 12:08
Τι μου θυμισες....!
Η πρωτη μου δουλεια ως ηλεκτρονικος ηταν στην ideal....:001_wub:




Μέχρι πριν μερικά χρόνια στην αγορά του εκπαιδευτικού εξοπλισμό για εργαστήρια ηλεκτρονικών υπήρχε η Ideal Kit. Που έγινε DiTech (ditech.gr) και τώρα έκλεισε εντελώς.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια άλλη εταιρία αντίστοιχη;

86052

firewalker
26-09-22, 20:11
Μου φαίνεται περίεργο πάντως πως μια εταιρία μονοπώλιο έκλεισε εντελώς χωρίς να την πάρει κάποιος.

Η ideal κάποτε είχε συνεργασία με την Σιβιτανίδιεο σχολή και κάποια κομμάτια φτιάχνονταν στα εργαστήρια εκεί; Ξύλινα πλαίσια κτλ;

pstratos
26-09-22, 21:13
Να το ψάξω αν θέλετε, αλλά νομίζω η ditech λειτουργεί. Δοκιμάστε επίσης και στον Ζουμπουλάκη

αλπινιστης
27-09-22, 11:09
Μου φαίνεται περίεργο πάντως πως μια εταιρία μονοπώλιο έκλεισε εντελώς χωρίς να την πάρει κάποιος.

Η ideal κάποτε είχε συνεργασία με την Σιβιτανίδιεο σχολή και κάποια κομμάτια φτιάχνονταν στα εργαστήρια εκεί; Ξύλινα πλαίσια κτλ;


Ως σπουδαστης στη Σιβιτανιδειο, με τσιμπησαν κατευθειαν και πηγα στη παραγωγη.
Εκεινη την εποχη φτιαξαμε και τα εργαστηρια της σχολης, και ουσιαστικα την ωρα των εργαστηριων, κατασκευαζαμε τους παγκους μας!

Θα χαρω να μαθω οτι λειτουργουν ακομα.
Ηταν μια ομαδα πολυ καλων και θετικων ανθρωπων με αρκετη γνωση και υπευθυνοτητα

Τα πλαίσια τα εφτιαχνε ξυλουργος.
Τα plexi glass τα παιρναμε κομμενα στην διασταση της πινακιδας και τα τρυπαγαμε εκει, οπως και τους βακελιτες (μιλαμε για χιλιαδες τρυπες!!)

firewalker
27-09-22, 12:23
Να το ψάξω αν θέλετε, αλλά νομίζω η ditech λειτουργεί. Δοκιμάστε επίσης και στον Ζουμπουλάκη

Δεν απαντούν σε email, τα τηλέφωνα δεν λειτουργούν και η google λέει "Permanently closed".

p.gabr
27-09-22, 21:08
Ως σπουδαστης στη Σιβιτανιδειο, με τσιμπησαν κατευθειαν και πηγα στη παραγωγη.
Εκεινη την εποχη φτιαξαμε και τα εργαστηρια της σχολης, και ουσιαστικα την ωρα των εργαστηριων, κατασκευαζαμε τους παγκους μας!

Θα χαρω να μαθω οτι λειτουργουν ακομα.
Ηταν μια ομαδα πολυ καλων και θετικων ανθρωπων με αρκετη γνωση και υπευθυνοτητα

Τα πλαίσια τα εφτιαχνε ξυλουργος.
Τα plexi glass τα παιρναμε κομμενα στην διασταση της πινακιδας και τα τρυπαγαμε εκει, οπως και τους βακελιτες (μιλαμε για χιλιαδες τρυπες!!)
Φιλε αλεξανδρε στο παζαρι στον ελαιωνα την περασμενη κυριακη ηταν ενας με πεντε εξι τετοιες ασκησεις , ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ αλλα δισταξα .

αλπινιστης
28-09-22, 10:04
Καλημέρα Παναγιώτη!

Αυτες οι ασκησεις ηταν εξαιρετικα απλες στον σχεδιασμο και απολυτα αποτελεσματικες μαζι με το βιβλιο ασκησεων.
Ξεκινουσες απο απλη ανορθωση τροφοδοσιας και εφτανες σε πολυπλεξια / τελεστικους / bcd to hex και αυτο με πολυ κατανοητο τροπο.

Στο εργαστηριο, δεν θα ειχαν πολλα πραγματα να κανουν, παρα να δουλεψουν σαν πεδιο πολυ συγκεκριμενων δοκιμων.



Φιλε αλεξανδρε στο παζαρι στον ελαιωνα την περασμενη κυριακη ηταν ενας με πεντε εξι τετοιες ασκησεις , ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ αλλα δισταξα .

ggr
10-10-22, 12:44
Καλημερα, τι μου θυμισες... μαλλον τα προλαβα κι εγω οταν πηγαινα στη Σιβιτανιδειο (1989-1991).
Ηταν τα ξυλινα τελαρα περιπου 40Χ30 εκατοστα, με το διαφανο plexiglass οπου απο κατω φαινοταν το κυκλωμα με τα υλικα.
Στο πανω μερος, υπηρχαν μπορνες σε διαφορα σημεια του κυκλωματος για να συνδεουμε τα οργανα και να παιρνουμε μετρησεις.
Με την ευκαιρια υπαρχει κανενας αλλος ιδια 'σειρα' που πηγαινε Σιβιτανιδειο?

alefgr
11-10-22, 03:06
Προσπαθούσα να θυμηθώ αν τα είχαμε αυτά τα "τελάρα" τότε, αλλά μετά σκέφτηκα πως μάλλον θα πρέπει να μπήκαν στη Σιβιτανίδειο αρκετά χρόνια μετά από τη δεκαετία του '70.