PDA

Επιστροφή στο Forum : περίεργη συμπεριφορά πολύπριζου



johnyb98
28-09-22, 21:50
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω στο δωμάτιο ένα πολύπριζό 6 θέσεων με διακόπτη, το οποίο έχει δεσμευμένες 4 θέσεις. Ουσιαστικά, από τα 4 καλώδια που είναι συνδεδεμένα επάνω, τα δύο κάνουν χρήση ρεύματος. Τα άλλα δύο, σε σπάνιες περιπτώσεις τα συνδέω στη συσκευή τους. Όποτε, μικρή χρήση ρεύματος με αυτό το πολύπριζο.

Λόγω του ότι είναι έτσι η διαμόρφωση τού χωρου, και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις 2 ελεύθερες θέσεις τού πολύπριζου, αγόρασα πριν 15 ημέρες ένα ακόμη πολύπριζο 6 θέσεων με διακόπτη. Αυτό το δεύτερο, το σύνδεσα σε μια από τις δύο θέσεις του πρώτου, και το έχω επάνω στο γραφείο. Δεν κάνω και στο δεύτερο μεγάλη χρήση. Το έχω με προορισμό στο μέλλον για μεγαλύτερη χρήση. Για την ώρα, θέλω στο δεύτερο στο γραφείο να συνδέω το φορτιστή του κινητού ή τού tablet, και να φορτίζεται.

Όπως και εκανα εδώ και 15 ημέρες από την αγορά. Με τον διακόπτη κλειστό, το φορτιστή της αντίστοιχης συσκευής και μόνο συνδεδεμένο (τον άλλο φορτιστή τον είχα ασύνδετο), πάταγα τον διακόπτη να έρθει στο "On", και ξεκίναγε η φόρτιση. Όταν τελείωνε η φόρτιση, διακόπτης στο "Off". Αυτή ήταν η διαδικασία με το δεύτερο πολύπριζο 15 ημέρες τώρα. Πολύ μικρή χρήση.

Πριν λίγη ώρα συνέβη το εξής πολύ παράξενο στο δεύτερο πολύπριζο: σύνδεσα το φορτιστή τού tablet, πάτησα το "On", αλλά δυστυχώς το λαμπάκι σβηστό. Δεν αναψε. Αμέσως κάτι δε μου άρεσε. Στη συνέχεια, "Off - On" , τα ίδια. Κοιτάζω το πρώτο πολύπριζο μήπως εκεί είχα θέμα, αλλά όλα ok. Παρ' όλ αυτά, σβήνω το διακόπτη του πρώτου πολύπριζου, το ξαναναβω, και στο πρώτο πολύπριζο όλα ok. Δοκιμάζω λοιπόν στο δεύτερο. Τίποτα.

Οπα, λέω, εδώ έχουμε θέμα. Και οι δύο διακόπτες στο off, και βγάζω το πρώτο πολύπριζο απ'την πρίζα. Βάζω απευθείας το δεύτερο πολύπριζο στην πρίζα, και δοκιμάζω με τον διακόπτη. Και πάλι τίποτα. Βάζω και πάλι τον διακόπτη στοoff, και βγάζω το καλώδιο απ'την πρίζα, και το ξαναβάζω. Ξαναδοκιμαζω με τον διακόπτη. Ο διακόπτης τρεμοπαιξε (ένα όχι τόσο φωτεινό αναβοσβησμα), και σταθεροποιήθηκε σε χαμηλό φωτισμό αναμμένο. Φυσικά δε δοκίμασα με κάποια συσκευή. Σβήνω τον διακόπτη και πάλι, ξαναβάζω, και τότε ήρθε αμέσως στον κανονικό φωτισμό. Δοκιμάζω 2-3 φορές on-off έτσι όπως ήταν απευθείας στην πρίζα, και το λαμπάκι δούλευε κανονικά.

Το βγάζω από την πρίζα, και φτιάχνω τη συνδεσμολογία όπως τη θελω:πριζα->πρώτο πολύπριζο->δεύτερο πολύπριζο.
Τωρα, το λαμπάκι στο δεύτερο πολύπριζο ανάβει. Δοκίμασα πριν δοκιμάσω φορτιστή ένα λαμπάκι που έχω, και άναψε. Μετά από αυτό, δοκίμασα τον φορτιστή του tablet, και φορτίζει.

Τι συμπέρασμα θα βγάζατε απ'ολ' αυτά;

Σας ευχαριστώ!

mikemtb
28-09-22, 22:58
η με ενα πολυμετρο πιανεις και μετράς συνέχεια απο το φις μεχρι τις θεσεις του πολυμπριζου και βρισκεις την διακοπη, η παιρνεις ενα της προκοπης

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

johnyb98
29-09-22, 10:18
Μία ακόμη ερώτηση: όταν λες συνέχεια?

mikemtb
29-09-22, 11:26
http://www.google.com/search?q=%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B 7+%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9%CE%B1 %CF%82+%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BF% CF%85+%CE%BC%CE%B5+%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC% CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF&source=hp&oq=%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7+%CF% 83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82 +%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%85+ %CE%BC%CE%B5+%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%B5% CF%84%CF%81%CE%BF&gs_l=mobile-heirloom-hp.3..0i546l3.1800.15141.0.15921.40.36.0.4.4.0.196 .5239.6j30.36.0....0...1c.1j4.34.mobile-heirloom-hp..5.35.4464.qjVUk6pSz0I


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk