PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγάλη τάση με κλειστό διακόπτη



freebil
17-10-22, 19:33
Καλησπέρα σας,

στον τοίχο μου βγαίνουν 3 καλώδια για λάμπα, που συνδέονται με ένα διακόπτη. Ψάχνοντας τη φάση με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι, την βρήκα, αλλα παρατήρησα ότι με ανοιχτό τον διακόπτη άναβε το λαμπάκι του δοκιμαστικού πολύ έντονα, ενώ με κλειστό άναβε και πάλι αλλά πολύ λιγότερο. Μέτρησα λοιπόν με πολύμετρο και με ανοιχτό διακόπτη έχω τάση 235V ενώ με κλειστό διακόπτη έχω τάση 75V.

Υπάρχει κάποια διαρροή; Πως μπορώ να συνεχίσω για να δω τι γίνεται;

chipakos-original
17-10-22, 20:38
Καλησπέρα σας,

στον τοίχο μου βγαίνουν 3 καλώδια για λάμπα, που συνδέονται με ένα διακόπτη. Ψάχνοντας τη φάση με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι, την βρήκα, αλλα παρατήρησα ότι με ανοιχτό τον διακόπτη άναβε το λαμπάκι του δοκιμαστικού πολύ έντονα, ενώ με κλειστό άναβε και πάλι αλλά πολύ λιγότερο. Μέτρησα λοιπόν με πολύμετρο και με ανοιχτό διακόπτη έχω τάση 235V ενώ με κλειστό διακόπτη έχω τάση 75V.

Υπάρχει κάποια διαρροή; Πως μπορώ να συνεχίσω για να δω τι γίνεται;
Γιατί έχεις τρία καλώδια.....??μόνο δύο χρειαζόμαστε , το τρίτο που πηγαίνει??

mikemtb
17-10-22, 21:42
Πως μπορώ να συνεχίσω για να δω τι γίνεται;
να βαλεις κανονικα το φωτιστικο σου


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

XPHSTOS29
18-10-22, 13:37
Ξεκινα απο το διακόπτη.
Οταν εχεις 3 καλωδια το ενα ειναι ουδετερος και τα αλλα δυο ειναι που φερνουν ρευμα απο διπλο διακοπτη, η μονό διακοπτη ανντα βαλεις μαζι.

chipakos-original
18-10-22, 14:42
Αν το φωτιστικό ανάβει με δύο ξεχωριστές γραμμές τότε λογικά τα δύο καλώδια πηγαίνουν στο φωτιστικό και το τρίτο έχει τη φάση. Ουδέτερος δεν υπάρχει ΠΟΤΕ σε διακόπτη σπιτιού. Πρέπει να μετρηθούν τα καλώδια να ξέρουμε που πηγαίνει το καθένα.

Ηλιας Α
18-10-22, 17:16
Καλησπέρα σας,

στον τοίχο μου βγαίνουν 3 καλώδια για λάμπα, που συνδέονται με ένα διακόπτη. Ψάχνοντας τη φάση με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι, την βρήκα, αλλα παρατήρησα ότι με ανοιχτό τον διακόπτη άναβε το λαμπάκι του δοκιμαστικού πολύ έντονα, ενώ με κλειστό άναβε και πάλι αλλά πολύ λιγότερο. Μέτρησα λοιπόν με πολύμετρο και με ανοιχτό διακόπτη έχω τάση 235V ενώ με κλειστό διακόπτη έχω τάση 75V.

Υπάρχει κάποια διαρροή; Πως μπορώ να συνεχίσω για να δω τι γίνεται;

Νίκο από τα γραφόμενα σου σ΄αυτό το Post και από τα προηγούμενα Posτ, συμπεραίνω πως πρέπει να βρεις κανένα ηλεκτρολόγο να τα φτιάξει.

alefgr
18-10-22, 18:55
Ουδέτερος δεν υπάρχει ΠΟΤΕ σε διακόπτη σπιτιού.

Τώρα ποιά σιγά-σιγά με τα "έξυπνα σπίτια", ο ουδέτερος έχει γίνει επιτακτική ανάγκη να υπάρχει και στους διακόπτες.

chipakos-original
18-10-22, 19:06
Τώρα ποιά σιγά-σιγά με τα "έξυπνα σπίτια", ο ουδέτερος έχει γίνει επιτακτική ανάγκη να υπάρχει και στους διακόπτες.
Sorry αλλά πρώτη φορά το ακούω. Εγώ στο δικό μου έξυπνο σπίτι τράβηξα καλώδια από παντού και έφτιαξα Control Room . Μερικά χιλιόμετρα καλώδια καταλήγουν σε κεντρικό σημείο για να μπορώ να δώσω ζωή στο σπίτι. Δεν έχω ακούσει μέχρι τώρα πουθενά για ύπαρξη ουδέτερου εκεί που υπάρχουν διακόπτες.

alefgr
18-10-22, 19:12
Οι wifi controllers που μπαίνουν πίσω από τον διακόπτη, απαιτούν και την ύπαρξη ουδετέρου για να δουλέψουν. Πολλοί (αν είναι τυχεροί) αναγκάζονται να τραβήξουν το καλώδιο του ουδέτερου από πιθανή μπρίζα που είναι κάτω από τον διακόπτη.

chipakos-original
18-10-22, 22:02
Οι wifi controllers που μπαίνουν πίσω από τον διακόπτη, απαιτούν και την ύπαρξη ουδετέρου για να δουλέψουν. Πολλοί (αν είναι τυχεροί) αναγκάζονται να τραβήξουν το καλώδιο του ουδέτερου από πιθανή μπρίζα που είναι κάτω από τον διακόπτη.
Εντάξει αν υπάρχει πρίζα κάτω από διακόπτη λογικά ο ουδέτερος περνάει και μέσα από το κουτί του διακόπτη, οπότε είναι εύκολη η αρπαγή του ουδέτερου. Απλά δεν ήξερα ότι τραβάνε ουδέτερο μέσα σε διακόπτες. Απλά δεν το έχω ακούσει από κανέναν. Εγώ κάποια στιγμή που ήθελα να κάνω χειρισμό φώτων μεσω Wi-Fi απλά χρησιμοποίησα πομπό και δέκτη. Εδώ και 4 χρόνια έτσι το έχω. Οκ εξελισσόμαστε.

XPHSTOS29
19-10-22, 01:20
Ο ουδέτερος δεν παει στο διακοπτη, παρα μονο φαση.
Απο εκει φευγουν ενα η δυο καλωδια που πανε μαζι με ουδέτερο στο σημείο που θα μπει το φωτιστικό.
Αν πρόκειται για απλικες στον τοιχο πιθανον να εχει γινει καπου λαθος συνδεσμολογια (γιατι μπορει να εχει δύο απλικες παραλληλα) και το ρευμα που μετραει να ειναι η πτωση τασης πανω σε αλλη απλικα.
Οταν δωσει περισσότερες πληροφορίες το μελος θα μπορέσουμε να καταλάβουμε τι παει στραβα.

mpartzokas
25-10-22, 09:21
Γιατί έχεις τρία καλώδια.....??μόνο δύο χρειαζόμαστε , το τρίτο που πηγαίνει??

πλέον θα πρέπει να υπάρχει αγωγός γείωσης και στα φωτιστικά

chipakos-original
25-10-22, 10:08
πλέον θα πρέπει να υπάρχει αγωγός γείωσης και στα φωτιστικά
Αυτό ισχύει χρόνια τώρα για την γείωση στα φωτιστικά. Η συζήτηση όμως που έχεις παραθέσει πιο πάνω αφορούσε διακόπτη ON-OFF .